28 Temmuz 2017 Cuma

Büyükşehir Belediyesi’nde Yolsuzluk Soruşturması Duyduklarımızı yazdığımız için cezalandırıldık,bedel ödedik Cumhurbaşkanı Erdoğan Uyardı, Çakır Düğmeye Bastı! Eskimalatya Yaşam Müzesi’ni 15 Binin Üzerinde Kişi Gezdi Vali Kaban, Kayısı Üreticimiz Ürünün Değerini Bilmesi lazım Polat, “Yeşilyurt, Cazibe Merkezi Olacak” Polat “Ata Sporlarına Sahip Çıkmak, Geleceğe Sahip Çıkmaktır Malatya Entegre Çevre Projesinin Temeli Atılıyor Emniyet Kemeri Takmayana Af yok Kanalboyunda Son Rötuşlar Yapılıyor
Malatya'da Aşıklık Geleneği ve Esiri Baba Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Türkçe Topluluğu tarafından "Malatya'da Âşıklık Geleneği ve Esiri Baba" adlı konferans düzenlendi.

22.4.2017 13:29:06   

 

Hoca Ahmet Yesevi salonunda düzenlenen konferansa, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı, Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Kavruk, Türk Patent ve Marka Kurumu Şube Müdürü Celal Abbas Çiçek, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Konferansa konuşmacı olarak katılan Yardımcı, Anadolu'da 16. yüzyıl başlarından günümüze kadar süre gelen ve her şeyiyle bize özgü olan aşk edebiyatının belli kuralları ve törelerinin olduğunu söyledi.


Yardımcı, Anadolu insanının duygularının yüzyıllar içinde tercümanının sazı ve sözü olduğunu belirterek, "Malatyalı Niyazı-i Mısri yüzyıllarca Türk halkının yalnız dilinde değil gönlünde de yeri olan büyük bir yol ve gönül eridir. Atalarımız bir sonraki nesillere bırakacağımız en önemli miraslardan birisinin kültür mirası olduğu bilincine varıp bazı kültür değerlerinin korunması, varlığının sürdürülmesi için belli kurallar oluşturmuşlardır. Biz bu kurallar arasında aşıklık geleneğini de saymaktayız" şeklinde konuştu.


Aşıklık geleneğinin çok eski tarihlere dayandığını kaydeden Yardımcı, şöyle konuştu:


"Aşıklık geleneği, başlangıcı Türklüğün kadim devirlerine uzayan ozanlık geleneğinin İslamiyet'ten sonra tasavvufi cereyanların da etkisiyle halk ruhuna uyum sağlayıp yeniden yapılanarak, aşıklık geleneğine dönüşen, yüzyılların deneyimleri içinde biçimlenmiş değerler bütünüdür. Bu ozanların orduyla birlikte dolaşarak askere kahramanlık şiirleri söyleyip moral kaynağı oldukları, ölenlere de ağıt yaktıkları bilinmektedir. Daha sonraki yüzyıllarda ordu şairleri olarak varlıklarını devam ettiren bu ozanlar, birbirleriyle karşılıklı türküler söyleyerek at üzerinde savaşa gitmişler ve halk arasına karışarak kopuz çalıp tarihi vakalara ait şiirler terennüm etmişlerdir. Bu da hamasi şiir türlerinin Türkler arasında gelişmiş olduğunu işaret eder. Onlar yalnız kahramanlık menkıbelerine ait şiir söylemek, ölenler için meriyeler yazmakla kalmayıp, Oğuz Kağan'a ait bazı manzumeleri terennüm ederek bir nevi destan şairler olmuşlardır. Oluşturdukları bu yeni olgu zaman içinde Anadolu'da meyvelerini vermiş. Malatya'da Bakai gibi bir şair, aslı mensur olan Battal Name’yi yani, Battal Gazi Destanı'nı şiirleştirip manzum olarak kaleme almıştır."


"Türklerin En Eski Musiki Aleti Kopuzdur"


Yardımcı, her milletin kendi namelerini terennüm ettiği milli bir sazı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:


"Türklerin, sagular, destanlar okurken kullandıkları en eski musiki aleti kopuzdur. Türk sazının tarihine bakıldığında 1500 yıl ötelere gidildiği artık saptanmış durumdadır. Moğol Arkeologlar 2008'de buldukları 1500 yıllık sazı Moğolların Deve kopuzu dedikleri çalgı zannetmişlerdir. Ancak üstünde runik yazıyla Türkçe sözler bulunduğunu fark eden Avrasya Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Karjavbay Sartkojaulu Türk halklarının sazı olduğunu ve Moğolistan'da bir mağarada bulunduğunu açıklamıştır. Bu sazın Türk kültürü ve musiki tarihi açısından en önemli yanı sapında runik Türk yazısının olmasıdır. Bu yazıda 'Hoş bir ezginin sesleri insanı mest eder' denilmektedir."


Konferans programı kapsamında İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğr. Gör. Yusuf Dumlupınar tarafından mini bir konser verdi.


Konferansın sonunda Türkçe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Kavruk,  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı, Öğr. Gör. Yusuf Dumlupınar ve Türkçe Topluluğu Akademik Başkanı Salim Durukoğlu'na plaket takdim etti.  


Katılımcılara Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı'nın "Esiri Baba Hayatı, Sanatı, Deyişleri" adlı kitabı hediye edildi.


Haber: Ülkü ÖZER- Edanur BAYTAK

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Üç Mevlit’i ve Verilen Yemek

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Akçadağ ilçesi sınırları içerisinde yer alan Seyir Tepesi, son düzenlemelerin ardından daha fazla zi
Sayıştay Denetçileri Seyir Te
Duyduklarımızı yazdığımız için
Eskimalatya Yaşam Müzesi’ni 15
Vali Kaban, Kayısı Üreticimiz
Polat, “Yeşilyurt, Cazibe Merk
Polat “Ata Sporlarına Sahip Çı
Malatya Entegre Çevre Projesin
Emniyet Kemeri Takmayana Af y
Kanalboyunda Son Rötuşlar Yapı
Büyükşehir Belediyesi’nde Yols
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.