22 Mayıs 2018 Salı

İşte Ak Parti Milletvekili Aday Listesi Ankara Malatyalılar derneği Başkanlığına Bilgili Getirildi İşte Saadet Partisi Milletvekili Adayları CHP’nin milletvekili adayları belli oldu İşte İYİ Parti Milletvekili Aday Listesi MHP’nin Milletvekili Adayları Belli Oldu Battal Yıldız 3.Bölge 8.sıra Milletvekili adayı Fırat Edaş’ Tan Cevatpaşa Mahallesine 1,3 Milyon Tl Yatırım 7 Hilal Derneği tarafından Cami avlusunda İftar Yemeği Osman Güde " Gençlik Bizim Geleceğimizdir "
Yıldız ' EBK Tarafından Kombine Kurulmasını İstiyoruz'

Malatya ili Kanatlı et üreticileri birliği tarafından sektöre yönelik 1. ci istişare toplantısı Malatya ticaret ve sanayi odası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

24.4.2017 09:57:44   

 

      Malatya genelinde Beyaz et üretimi yapan işletme sahiplerinin katıldığı 1. istişare toplantısı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Malatya milletvekili Öznur Çalık'ında katılımıyla gerçekleştirildi. İstişare toplantısına ayrıca Malatya Vali yardımcısı A. Deniz Sürmen, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Hüseyin Erkoç, AK Parti Malatya il başkan yardımcısı Mahmut Üner Özer, Tarım il müdürü Tahir Macit, Şube Müdürü Zeki Sadak, TKDK İl koordinatörü Murat Tunç, Malatya Kanatlı Et Üreticileri Birlik Başkanı Serdar Yıldız ve çok sayıda Kanatlı hayvan üreticileri işletme sahipleri katıldı.

       Kanatlı hayvan sektörünün masaya yatırıldığı 1. ci istişare toplantısında sektördeki gelişmeler ve sıkıntılar ele alındı. Açılış konuşmasını yapan Malatya ili Kanatlı et üreticileri birliği başkanı Serdar Yıldız her geçen gün büyüyen sektörün Malatya'da 2 tesisin olduğunu lakin sıkıntıları nedeniyle sorunlar yaşadıklarını belirtti.

       Başkan Serdar Yıldız " ikimizde 2 tane entegre tesis var. bunların ekonomik ve başkaca sorun yaşamaları nedeniyle tavukçuluk sektörünü ve üreticilerimizi çok büyük sıkıntıya soktu.       

Üreticiler ve sektör bitmek üzere kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz. STK' lar siyasiler Birlik ve sektörün diğer paydaşları belediyelerimiz ve Sayın valimiz hep birlikte soruna el atmak zorundayız.

        İlimizde mevcut sorunlar çözülemiyorsa 1-ilimize cazibe merkezleri kapsamında yeni bir entegre getirilmesi 2- Et balık kurumunun kombine kurması 3-bu iki seçenekte yapılamazsa Üreticiler Torku modeli kendi göbeklerini kendileri kesmek zorunda. 

        Devletimizin sağlayacağı teşvik ve desteklerle sektörümüzün hedefimizin üzerinde büyümesi ve dünya kanatlı eti sektöründe küresel oyuncu olması mümkün. O zaman sektörle birlikte tüm ekosistemin büyüyeceği bir ortam sağlanmış olacak. Sektör bu potansiyeli taşıyor.

         Sektörü iyi yönetebilirsek önümüzdeki 10 yıl çok iyi olur. Türkiye Ortadoğu ya yakın Arazilerimiz çok uygun. mutlaka ulusal bir firmayı Malatya'ya kazandırmamız lazım. Aksi takdirde Torku örneği gibi Malatya'da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz."

        AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise " bu gün Türkiye de hızla büyüyen bir sektör olan Kanatlı Et Üreticileri Birliği üyeleri ile bir araya gelerek yerli üretimin milli ekonomimize sağladığı kazanımları konuştuk.

        Kosgeb ve Tarımsal Kalkınma teşvikleri ile kanatlı hayvan üretimi geçen yıla oranla ciddi oranda artmıştır. Sorun ve sıkıntılar devamlı gelişen bir sektörde elbette olacaktır ama Hükümet olarak sorun ve sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Kosgeb ve TKDK teşvikleri ile sorunların üstesinden gelmelerini sağlıyoruz.

          Türkiye Kanatlı Et Üreticileri merkez üst birliği genel sekreteri Mehmet Öztürk ise kuruluş amaçlarına ait kısa bilgiler verdiği konuşmasında " Merkez üst birliğimizi 2017 yılında Ankara'da  kurduk. 16 ilde kurulu bulunan Beyaz et üreticileri Birliği'nin üst çatı kuruluşuyuz.  Bu oluşumu gerçekleştirmeseydik gittiğimiz yerlerde siz kimsiniz sözleriyle karşılaşıyorduk. Sektörümüz her geçen gün büyüyor. Dünya pazar durumunu da dikkate alarak hem ihracatta hem de iç tüketimde hedefler koyduk.

       Türkiye Piliç Eti Sektörü sürekli büyüyen, ihracatını hızlı bir şekilde artıran, yoğun istihdam sağlayan ve tarımı destekleyen yapısıyla Türk ekonomisine önemli ölçüde katma değer sağlayan sektörlerden biri.

          Kanatlı sektöründe, hammadde üreticisi çiftçi, sektörle ilgili esnaf, yem, ilaç-aşı, yan sanayi, nakliye, pazarlama dalları dahil yaklaşık 600 bin kişi çalışıyor. Bu kişilerin ortalama 4 kişilik bir aileye sahip oldukları varsayılırsa sektörden geçimini sağlayan kişi sayısının yaklaşık 2,4 milyona ulaştığını söyleyebiliriz.

         Emek yoğun bir sektör olması nedeniyle üretimin artması, istihdamın artması ve köyden kente göçün azalması anlamına geliyor. Sektörümüz, aile çiftçiliği gibi yaratılacak yeni iş imkânları ile kırsal kalkınmaya da önemli bir katkı sağlayacaktır. Bugün sektörde üretim yapan 14.000 adetin üzerinde kayıtlı etlik piliç kümesi bulunuyor. "

        

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Ankara Malatyalılar derneği Başkanı Battal Yıldız'ın CHP'de Milletvekili adayı olması nedeniyle gör
Ankara Malatyalılar derneği Ba
İşte İYİ Parti Milletvekili Ad
İşte Ak Parti Milletvekili Ada
İşte Saadet Partisi Milletveki
CHP’nin milletvekili adayları
7 Hilal Derneği tarafından Cam
Battal Yıldız 3.Bölge 8.sıra M
Osman Güde " Gençlik Bizim Gel
Fırat Edaş’ Tan Cevatpaşa Mah
Başkan Hacı Uğur Polat’ın Akl
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.