21 Mart 2018 Çarşamba

Başkan Gürkan, Huzurevi Sakinleri İle Bir araya Geldi Başkan Polat’tan Ak Parti Kadın Kollarına Hayırlı Olsun Ziyareti Bakan Bülent Tüfenkci’nin 21 Mart Nevruz Bayramı Mesajı Esnaf kuruluşlarından AK Parti İl Başkanı Kahtalı’ya ziyaret Silah Kaçakçılığı yapan 18 Şahıs Göz altına alındı Sadiye Ablamız Vuslat'ın 7.nci yılında Dualarla Anıldı ‘Yapılan Eserler İlçemizin Gelişimi İçin Büyük Önem Taşıyor ‘ Eyms Kalbimizin En Güzide Yerinde Yer Almıştır Dev Proje Bölgenin Kaderini Değiştiriyor Vali Kaban’dan,Şehit Aileleri, ve Gazi Aileleri Onuruna Yemek
Bu sahipsizliğin bir göstergesidir.

Malatya önemli bir merkez. Devletine ve milletine bağlılık konusunda önemi var. Doğu-Batı, Kuzey-Güney eksenli bağlantılar açısından kıymeti var olan bir diyar.

25.4.2017 22:46:51   

 

Tek kalemde dünyada yüzde doksanları bulan bir tarım ürününe sahip olan bir memleket olarak önemi bulunmaktadır. Farklı özellikli tabiat güzelliklerine sahip olmasıyla önemli ve tarihsel kültürel miraslar açısından önemli bir coğrafi vatan parçasıdır.,

Arguvan türküleriyle, çeşitli mikroklimal özellikli tarımsal ürünleriyle de çok önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de çok farklı alanlarda ün elde etmiş insanlarıyla da ayrı bir yer edinmiş olan bir memleket.

Kısacası bazı karakteristik özellikleriyle eşi ve benzeri olmayan bu şehrimizin acaba, bu varlıksal avantajlarına rağmen gelişememesi neden söz konusudur?

Malatya’nın potansiyel özelliklerinin çok gerisinde olması boşuna değildir. Bu hususta belki de en önemli neden memlekete önder, lider olabilecek insanların olmaması ya da olanların da yetersiz olması meselesidir.

Yetişmiş insan gücü açısından önemli varlıksal karakterlere sahip olan Malatya’nın, sonuçta bu insanlardan mahrum olduğunu her şekilde görebilmekteyiz. Bunun bir sonucu olarakta Malatya hep rakip niteliğindeki şehirlere karşı kaybeden rolüne alıştırılmaktadır.

Eğer Malatya’da kurulu bir bölge müdürlüğü varsa, bu müdürlük önce kapatılıp daha uzaktaki bir şehre bağlanıyor, bunun ardından komşu şehirlerden birinde yeni bölge müdürlüğü ihdas ediliyor. Örnek mi istiyorsunuz? Örnek bol miktarda mevcut. Bu örneklere bakacak olursak, sözgelimi Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğü bu  örneklerdendir.

Bir başka örnek mahkeme kurumlarıdır. Hem Özal zamanında hem de Seyfi Oktay zamanında Malatya mahkeme üssü haline dönüştürülmüştü. Bu iki devlet büyüğü zamanında kurulan eski DGM’ler, Bölge İdare Mahkemeleri kaldırıldı. Yerine kurulan yeni bölge idare mahkemeleri, istinaf mahkemeleri ve Ağır Ceza mahkemelerinin bölgesel teşkilatları hep kapatılıp yeniden yapılandırıldı. Bu yeniden yapılandırmaların sonunda hep Malatya’daki eski avantajlı bölgesel yapılanmalar kapatıldı. Önce stratejik olarak Adana, Diyarbakır, Gaziantep ve Erzurum gibi uzak merkezlere bağlandı. Bu hülle yolundan sonra sırasıyla her organizasyonun yeni bölgesel organizasyonu Elazığ’da kurulmuş olarak karşımıza çıktı.

Bu durum havalimanının yurt içi ve yurt dışı seferlerinin kaldırıp Elazığ havalimanına mahkum eden bir anlayışla da karşı karşıya kalınması şeklinde de ortaya çıktı. Bölgesel cazibe merkezleri olayıyla da aynı nakaratı bize söyletti.

Bu sahipsizliğin bir göstergesidir.

Sahipsizliğin en tipik numunelerinden birini Malatyaspor’un şampiyonluk serüveninde görebiliyoruz. Malatya takımı, bu kadar para harcamışken, bu kadar avantajlar elde etmişken, birileri çıkıp emekleri un ufak edebiliyor. Koskoca bir camiayı yok sayabiliyor.

Bu kadar haftadır lider olan bir takımı kümeden düşmemeye oynayan camiaların hepsinin gerisinde gören bir spor basını var. Acaba bu nasıl oluyor? Hangi cesaretle inadına ters yönlü kararlar alınıyor? Emekleri yok edip yerine yaşlanmış ve son sahibini bulmuş teknik direktörlerin takımını ikame etmeye çalışan anlayış neden etkili olabiliyor?

Bir teknik direktör arkasındaki medya desteğiyle ve federasyon eksenli oyunlarla bu Malatyaspor’u alt etmenin yollarını bulurken, bunun karşısında duracak hiçbir sahip, hiçbir memleket aşığı yok mu?

Elbette oynayacak olan futbolcular ve oynatacak olan teknik patrondur. Ama her şeyin bunların çabasıyla bitmediğini haftalardır görüyoruz ve maalesef görmezlikten geliyoruz.

Unutulmasın ki, kendinin güdülmesine onay veren insanların nihayetinde şikayet etme hakları olmayacaktır. Yarın artık geç olmaması için kirli oyunları bozacak teşebbüsleri devreye sokmakta fayda vardır. Hem bakan mevcut, hem iki büyük partinin genel başkan yardımcısı var, hem de üç önemli partide Malatyalıyım diyen milletvekilleri var. Güçlü belediyeler var. Büyükşehir, Battalgazi ve Yeşilyurt belediyeleri, En büyük şehirlerimizdeki belediyelerde Malatyalı başkanlar ve bürokratlar mevcuttur. Bunlardan hiç topyekün hareket göremiyoruz. Ayrılıkları bir kenara bırakıp şu memlekete sahip çıkmaları esas olandır.

Gelecek, onu tasarlayabilenlerindir.

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından Yaşlılar Haftası dolayısıyla Huzurevi sakin
Başkan Gürkan, Huzurevi Sakinl
Başkan Polat’tan Ak Parti Kadı
Bakan Bülent Tüfenkci’nin 21 M
Silah Kaçakçılığı yapan 18 Şah
Esnaf kuruluşlarından AK Parti
Sadiye Ablamız Vuslat'ın 7.nci
‘Yapılan Eserler İlçemizin Gel
Eyms Kalbimizin En Güzide Yeri
Dev Proje Bölgenin Kaderini De
Vali Kaban’dan,Şehit Aileleri,
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.