20 Haziran 2018 Çarşamba

Maraş'da Yerel Medya Buluşması Prof.Dr.Aktay:’Tüm Kadın Adaylara Başarılar dilerim ‘ Genç seçmenler değişimden yana oy kullanacaklarına inanıyorum Coşkun:'Bu ittifakı pazarlık yapmadan kurduk' Türkiye’de Sur Yapan İlk Belediye Battalgazi SEÇİMLERE 4 GÜN KALA…(Remzi Hayta Yazdı ) Başkan Polat, Esnaf Ziyaretinde Bulundu Ağbaba: ''İktidarımızda Hükumetin Değil İşçinin Sendikası Olacak'' Haziran Ayı Meclis Toplantısı II. Birleşimle Devam Etti 30 bin Suriyeli oy kullanacak
Okul öncesi eğitim gerçekten de çok önemlidir

0-6 yaş aralığını altın çağlar olarak görüyorum, bu dönemin sonunda sağlam karakterli, sağlam kişilikli çocukların yetişebilmesi için onlara en kaliteli eğitimin sunulması gerekiyor, Çamlıca Minika Anaokulu olarak bireyselleştirilmiş eğitim programımızla ve uzman eğitimci kadromuzla çocuklarımıza İngilizce ağırlıklı her ayrıntısı düşünülmüş bir eğitim sunuyoruz diyen Çamlıca Minika Anaokulu’un sahibi aynı zamanda anasınıfı öğretmeni de olan Asuman SARITAÇ, Flaş Haber Dergisi Editörü Remzi HAYTA’nın sorularını yanıtladı.

25.4.2017 23:03:42   

 

Remzi HAYTA: Asuman Hanım, öncelikle anaokulunuzda nasıl bir eğitim veriyorsunuz bununla başlayalım röportajımıza?

Asuman SARITAÇ: Çamlıca Minika Anaokulu ‘muz konsept olarak atölye ağırlıklı, eğitimini ise İngilizce ağırlıklı bir sistem üzerine kurmuştur. Çamlıca Minika bir kreş değildir ve bir kreş mantığıyla da kurulmadı. Akademik eğitimi, atölyelerle harmanlayarak bunu Montessori eğitim modeliyle uygulayan bir kolej anaokuludur. Bu model ile çocukların bireysel becerilerine, ilgi alanlarına, bireysel öğrenme hızlarına, karakter özelliklerine en uygun olan eğitimin verilmesini amaçlıyoruz. Yani çocukların gerektiği için değil, istedikleri için çaba göstermelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Remzi HAYTA: Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki dönemden itibaren anaokulunu zorunlu eğitim kapsamına alacak. Bu kararı nasıl yorumluyorsunuz?

Asuman SARITAÇ: Bence çok yerinde bir karar oldu. Anaokulu eğitimi mutlaka ki zorunlu eğitim kapsamına alınmalı. Avrupa ülkelerinde anaokullaşma oranının yüzde yüz olduğunu düşünürsek ülkemizin acil olarak okul öncesi eğitimi yaygınlaştırması gerekiyor. Çünkü zihinsel, dil, sosyal, duygusal gelişimin en önemli yaşları ilk altı yaştır. Bilinçsiz öğrenmenin bilinçli öğrenme sayesinde geçtiği bu altın değerindeki yıllar geri dönüşü olmayan bir dönem olduğu için en iyi şekilde değerlendirilmeli ve çocuklar için verilebilecek en verimli en kapsamlı eğitim verilmelidir.

Remzi HAYTA: Asuman Hocam, erken yaşta eğitim bu kadar önemli mi?

Asuman SARITAÇ: Bilindiği üzere çocukların ilk altı yılı eğitim açısından altın yıllar olarak değerlendirilir. Okul öncesi dönem çocuğun kişiliğinin temelinin atıldığı, şekillendiği bir dönem olup ayrıca bu yaştaki çocukların, diğer çocuklarla sosyalleşebilmesini ve kendisini tanımasını sağlayan önemli bir zaman dilimidir. Okul öncesi eğitim boyunca çocuklar paylaşmayı, dayanışmayı, birlikte çalışmayı öğrendikleri gibi ilköğretime de iyi bir hazırlık süreci geçirmiş oluyorlar. Çocukların yüksek öğrenme potansiyeline sahip oldukları bu kritik dönemde uygun eğitim ve koşullar sağlandığı zaman çocuklar daha hızlı ve başarılı bir gelişim dönemi geçirmiş olurlar. Okul öncesi dönem eğitimin ilk basamağı olduğu için gömleğimizin ilk düğmesidir ve bu düğmenin doğru iliklenmesi gerekir. Bu eğitim süresi çocuk, öğretmen, veli işbirliği içinde geçtiği zaman ise karşımıza sağlam karakterli, sağlam kişilikli çocuklar çıkacaktır. Kısacası okul öncesi eğitim gerçekten de çok önemlidir ve her çocuk için gereklidir.

Remzi HAYTA:Çok erken yaşlarda kreşe giden çocukların anne sevgisinden mahrum kaldıklarını bu yönüyle 5 yaşına kadar eğitime mesafeli bakan bir grup var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Asuman SARITAÇ: Şimdi okul öncesi eğitimin ne kadar önemli olduğunu bu kadar anlattıktan sonra bir çocuğun bu haktan bilinçli olarak mahrum bırakılmasını kesinlikle kabul edilebilir, anlaşılır bulamam. Evet, günümüz şartlarında çalışan anne sayısı çok ve bu sayı giderek de artmakta. Anneler işte oldukları vakitlerde çocuklarının hiç tanımadıkları bir bakıcıyla birlikte boş boş zaman geçirmesini mi isterler yoksa iyi bir eğitim sisteminin içinde ileriki eğitim dönemlerinin temelini alabilecekleri doğru ellerde mi olmasını isterler? Bu duruma eğitim açısından baktığımızda hiçbir anneanne, babaanne ya da bakıcı dediğimiz kişiler bir okul öncesi kurumun çocuğa kazandırabileceklerini kesinlikle kazandıramazlar. Çocuğun anne sevgisinden mahrum kalması açısından bakarsak, ebeveyn şunu kesinlikle öğrenmeli ki evet çocuğumla geçirdiğim vakit az ve bu vakti nasıl kaliteli, verimli bir hale getirebilirim. Unutulmamalıdır ki, çocukla kaliteli vakit geçirmek önemlidir. Yoksa hiçbir şey yapmadan saatlerce çocukla aynı mekânı paylaşmak değil. Burada bilinçli ebeveynlere çok iş düşüyor. Tabii ki çocuğun gönderileceği kurum çok iyi araştırılmalı, kurumun sevgi-saygı ortamının hâkim olduğu huzurlu bir yer olmasına özen gösterilmelidir.

Remzi HAYTA: Hocam galiba dil eğitimi ne kadar erken başlarsa özellikle ikinci bir dili öğrenme çok daha kolay oluyor. Bu kapsamda okulunuzda yabancı dil eğitimi veriliyor mu, veriliyorsa hangi seviyede veriliyor?

Asuman SARITAÇ: Çamlıca Minika’da tüm yaş guruplarına YİP(Yoğunlaştırılmış İngilizce Programı), özellikle 5 ve 6 yaş guruplarına her gün İngilizce ders-etkinlik programı olarak verilmektedir. Çamlıca Minika olarak hedefimiz, öğrencilerimize yabancı dili öğretmekten ziyade İngilizcenin öğrenilecek bir kavram olduğu bilincini aşılamaktır. Dil eğitiminde amacımız çocukların öğrenilen dili üretken, beceriler doğrultusunda en iyi biçimde kullanabilmelerine yardımcı olmaktır. Bu yıl ki dil politikamız alışılagelmiş sınıf içi yabancı dil öğretimi anlayışından uzak, çoklu zekâya fırsat tanıyan, bireysel beceri ve kabiliyetleri göz önünde bulunduran bir yaklaşımdır. Biz “Sevdirmeden ve Eğlendirmeden Öğretemezsin” kuralından yola çıkarak öğrencilerimizin dili yaşayarak, eğlenerek, severek öğrenmelerini, İngilizceyi günlük hayatlarında mümkün oldukça kullanabilmelerini ve bir yabancı dili öğrenmekten zevk almalarını istiyoruz. Oyun ve hareket merkezli çeşitli etkinlikler ve zengin içerikli çalışmalar ile yabancı dil öğrenimini duymak ve öğrenmekten zevk alacakları bir ders haline getirdiğimizi düşünüyoruz.

Remzi HAYTA: Asuman Hanım, okulunuzun fiziki imkanları konusunda da velilere neler söyleyebilirsiniz?

Asuman SARITAÇ: Çamlıca Minika fiziksel açıdan tam bir anaokulu olarak yapılmıştır. Herhangi bir binayı veya villa tarzı bir mekânın okula çevrilmesi değil de gerçek manada okul olarak tasarlanmış ve atölye sistemimize göre inşa edilmiştir. Özellikle yemekhanemizden bahsetmeden geçmek istemiyorum. Minika’da yemeklerimiz açık büfe tarzında olup yemek menümüz, oluşturduğumuz bir komisyon tarafından belirlenmektedir. Yemekhanemizde tabldot sistemi olmayıp bütün yemek çeşitlerimiz çocuklara porselen servis tabaklarında ve kâselerde özel bir şekilde sunulur. Yemekhanemizde görevli olan tüm personelimiz periyodik sağlık kontrolünden geçirilir ve düzenli olarak hijyenik kontrolleri yapılır.

Burada biraz atölyelerimizden bahsetmek istiyorum. Bilindiği üzere atölye yaparak, yaşayarak öğrenmenin modern donanımlarla sağlandığı yepyeni bir eğitim standardıdır. Çocuklar bu atölyeler sayesinde teorik bilgilerin soğukluklarından sıyrılarak özgün bir ürün ortaya koymanın tadına varırlar ve eğitim süreleri boyunca aktif öğrenirler. Çamlıca Minika’da,Drama-Tiyatro-Sinevizyon Atölyesi,Müzik-Ritim Atölyesi,,Akıl Oyunları-Satranç Atölyesi,Değerler Eğitimi Atölyesi, Jimnastik-Oyunlar Atölyesi gibi atölyelerimiz mevcut olup çocukların rahatça hareket edebilecekleri büyüklükte, havadar yerlerdir.

Minika olarak her çocuğun özel olduğunun farkındayız ve çocuklara özel mekânlar sunmadan sağlıklı bir eğitim ortamı kurulamayacağının bilincindeyiz. İşte bu yüzden tüm ebeveynler gönül rahatlığı içinde çocuklarını Çamlıca Minika’nın şefkatli, sevgi dolu kollarına bırakabilirler.

Remzi HAYTA: Asuman Hanım, son olarak mesajınızı alabilir miyiz?

 Asuman SARITAÇ: Evet, buraya kadar Çamlıca Minika olarak kendimizi anlatmaya çalıştım. Son olarak şunu söylemek isterim ki her çocuk kaliteli bir okul öncesi eğitimi hak etmektedir. Çocuğuna bu kaliteli eğitimi aldırmak isteyen tüm velileri kurumumuzu gezmeye mutlaka bekliyoruz.

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Dolar ve avro üzerinden biz ekonomi okuması
Maraş'da Yerel Medya Buluşması
Prof.Dr.Aktay:’Tüm Kadın Adayl
Genç seçmenler değişimden yana
Coşkun:'Bu ittifakı pazarlık y
Türkiye’de Sur Yapan İlk Beled
SEÇİMLERE 4 GÜN KALA…(Remzi Ha
Başkan Polat, Esnaf Ziyaretind
Ağbaba: ''İktidarımızda Hükume
Haziran Ayı Meclis Toplantısı
30 bin Suriyeli oy kullanacak
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.