23 Haziran 2018 Cumartesi

Çalık: ''Hiçbir vesayete eyvallah demedik'' ''Onlar yıkmak biz ise yeni Türkiye'yi inşa etmek için oy istiyoruz'' Çakır: ''Türkiye'de Büyük Bir Yatırım Hamlesi Var'' ''Mahallelerimizin Prestij Seviyesi, Titiz Çalışmalarımızla Yükseliyor'' İYİ PARTİ Bir Nefer Kazandı ' İyi Parti’ye bir kez daha oy vermeye davet ediyorum” Coşkun :'Devlet bahçeli’ye teşekkür borcumuz var' O Polis Memuru Ödüllendirildi Şoför esnafı için istişare toplantısı düzenlendi Mumcu, Saha Personeliyle Bir Araya Geldi
'İnternetin Yoğun Kullanımı İlaç Kullanımını artırıyor'

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Karakurt, "Günümüzde internetin yoğun kullanılması ilaç kullanımıyla ilgili olumsuzluklara neden olmaktadır" dedi.

9.5.2017 14:37:09   

 

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Karakurt, yaptığı açıklamada, ilaç kullanımının kişinin hastalığına ve özel durumuna göre yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

Akılcı ilaç kullanımında geçerli olan doğru sayıların günbegün arttığını belirterek, "Bu doğruların en önemlileri doğru kişi için doğru ilaç, doğru miktar, doğru zaman ve doğru uygulama yöntemidir. Yani kişiler belirtileri benzer olsa bile başkalarının ilaçlarını kullanmamalı sadece kendilerine hekim tarafından reçete edilen ilaçları kullanmalıdırlar. İlaç kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken konular arasında ilacı hangi dozda ve ne kadar süre ile kullanacağının bilinmesidir" şeklinde konuştu.


Karakurt, çocuklar ve yaşlılar gibi iki önemli grubun doğru ilaç kullanımının nasıl olması gerektiğine değinerek, şunları kaydetti:

"Her iki grup da standardın dışında, özel doz ve uygulama şekli gerektiren bireylerdir. Mümkün olduğu kadar hasta özelinde hasta eğitimi yapılmalıdır. Özellikle pediatrik hasta grubunda uygulanacak doz hastanın kilosuna göre hesaplanmalıdır. Yaşlı hastalar ise genellikle çok sayıda ilaç kullandıkları için kişinin diğer hastalıkları ve kullandığı ilaçların gözden geçirilmesini, ilaç etkileşmelerine dikkat edilmesi gerekir."

Hastaların önemli bir bölümünün ilaçların prospektüsünü okumadığını dile getiren Karakurt, "Hastaların önemli bir bölümünün prospektüs okumadığını, hatta prospektüsü kutusuyla birlikte ilacı henüz almışken çöpe attığını düşünüyorum. Prospektüs okuyan hastalar ise genellikle yan etkiler bölümünü okuduğundan nadiren gerçekleşebilecek olan yan etkiler nedeniyle gereksiz endişeye kapılmaktadır. Burada en güvenilir yol, prospektüsle ilgili soru işaretlerini eczacınıza danışmak olacaktır" ifadelerini kullandı.

Karakurt, internet kullanımının günümüzde çok yaygın olduğunu anımsatarak, "Günümüzde internetin yoğun kullanılması ilaç kullanımıyla ilgili olumsuzluklara neden olmaktadır. Eskiden kulaktan kulağa, eş, dost, komşu veya diğer hastaların önermesiyle gelişigüzel ilaç kullanma olaylarına ne yazık ki günümüzde, internetten okunan yorumlarla ilaç kullanımı da eklenmiştir. Bu konu hastalar için büyük risk teşkil etmekte ve bizleri de endişelendirmektedir" dedi.

"Yanlış İlaç Kullanımı Tedavide Başarısızlığa Neden Olur"

Yanlış ilaç kullanımının insan vücuduna birçok zararının olduğunu ifade eden Karakurt, şöyle konuştu:

"En genel ifade ile tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açar. Bunun dışında, yüksek dozda veya gereğinden uzun süre kullanılan ilaçların karaciğer, böbrek gibi temel organlarımıza da büyük zararları olabilir. Hele de yanlış kullandığımız ilaç antibiyotikse mikroorganizmaların direnç kazanmasına sebep olarak hem kendimize hem de topluma zarar veririz. Yanlış ilaç kullanımı denildiği zaman bitkisel ürünlerin de dikkate alınması gereklidir. Halkımız bitkisel ilaçların doğal ürünler olduğunu düşünerek bu ürünleri ilaç olarak değerlendirmiyor. Oysaki bitkiler içindeki maddeler de kimyasal maddelerdir. Bazı ilaçlar bitkilerden saflaştırılarak elde edilmektedir."

Karakurt, bitkisel ilaçlar için de kullanılabilecek maksimum bir doz olduğunu ve bu dozun aşımının kişinin bazı hayati organlarına zarar verebileceğini kaydederek, bu doz aşımının bazı durumlarda kişinin ölümüne bile neden olabileceğini söyledi.

Kronik hastalığı olanların ilaç tedavisini nasıl sürdürmeleri gerektiğini kaydeden Karakurt, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kronik hastalığı olan kişilerin genellikle ömürleri boyunca ilaç kullanmaları ve hastalıklarıyla ilgili kontrolleri düzenli olarak yapmaları gerekmektedir. Bu da hasta için önemli bir uyunç sürecini birlikte getirmektedir. Uyunç, hastanın ilacını düzenli ve zamanında kullanması demektir. Örneğin yüksek tansiyon teşhisi konulmuş kişilerin kendilerini iyi hissetseler bile ilaçlarını bırakmamaları gerekir. Zaman zaman yapılan doktor kontrollerinde ilaç veya dozu değişse bile hastanın ilacını hekim tarafından önerilen dozda kullanması gerekmektedir."


"Hamilelik ve Emzirme Dönemleri İlaç Kullanımı En Aza İndirdiğim Dönem"

Karakurt, hamilelikte ilaç kullanımının çok önemli olduğunu dile getirerek, "Hamilelik ve emzirme dönemi ilaç kullanımını en aza indirdiğimiz dönemlerdir. Ancak bu hamilelikte hiç ilaç kullanılmaz anlamına gelmez. Kronik bir hastalığa sahip anne adayı için ilaç kullanımı bebek açısından yarar ve zarar oranı düşünülerek kullanılır. Örneğin, epilepsi hastası bir annenin nöbet geçirmesi bebeğe daha çok zarar verebileceğinden doktor tarafından reçete edilecek uygun bir ilacın kullanımı daha doğrudur. Hatta çoğu anne adayının demir preparatları, folik asit gibi bazı ilaç ve vitamin takviyelerini düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir. Her iki dönemde de kullanılması gündemde olan ilaçlar için mutlaka gebelik veya emzirme durumu doktora bildirilmelidir. Gebelikte kullanılmasında hiçbir sakınca bulunmayan ilaçlar da mevcuttur. Ayrıca gebelik dönemi ile emzirme döneminde riskli olan ilaçlar farklı olabilir. Bu durumlarda bilgi almak için eczacılara başvurulabilir" şeklinde konuştu.

Eczacıların hastalar için ilaca erişim aşamasında ve en son karşılaştıkları sağlık personeli olmaları bakımından önemli olduklarını ifade eden Karakurt, şunları kaydetti:

"Bilindiği gibi eczacının reçete yazma yetkisi bulunmamaktadır. Ancak ilaç konusunda en yetkili kişi eczacıdır. İlacın yapısından etki mekanizmasına, absorpsiyonundan metabolizması ve atılımına kadar her aşamasıyla ilgili bilgi sahibidir. Bu nedenle eczacınızdan ilaçla ilgili her sorunuzun cevabını alabilirsiniz. Doktorlar ve eczacılar, hastaların bireysel özelliklerini dikkate alarak hasta eğitimi verirler."


Haber: Berrin BAŞYAYLA

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Sosyal Politikalardan Sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, ''AK Parti verilen bütün
Çalık: ''Hiçbir vesayete eyval
''Onlar yıkmak biz ise yeni Tü
Çakır: ''Türkiye'de Büyük Bir
''Mahallelerimizin Prestij Sev
İYİ PARTİ Bir Nefer Kazandı
' İyi Parti’ye bir kez daha oy
Coşkun :'Devlet bahçeli’ye teş
Çalık: ' Terör örgütlerinin in
O Polis Memuru Ödüllendirildi
Şoför esnafı için istişare top
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.