24 Haziran 2017 Cumartesi

Boyraz; ‘Ramazanın Ecri, Fazileti ve Bereketi Çoktur’ Vali Toprak ‘ Nüfus Müdürlüklerdeki Bina Sıkıntısı Sona Erecek’ Halkla iç içe olan bir valiydi. Fırat EDAŞ’la Bayramda Kesintisiz Enerji! Keskin: 'Sabır, trafikte araç kullanırken de gösterilmeli' Esenlik Kafe ve Restoranlarında Bayan eli Kaliteyi Artırdı Malatya Emlakçıları İftarda Bir Araya Geldi Korg. Temel Ve Tuğg. Sayar Vali Toprak’a Veda Ziyareti Bakan eşi Esra Tüfenkçi, Zeynep Teyzeyi Unutmadı En Güzel Hatlar Sergileniyor
'Dil Birliğinin Olmadığı Bir Ülkede Hiçbir Konuda Birlik Sağlanamaz'

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salim Durukoğlu, "En öncelikli ve tanımlayıcı unsur dildir, daha sonra dindir. Dil birliğinin olmadığı bir ülkede başka hiçbir birliktelik sağlanamaz" dedi.

9.5.2017 14:41:05   

 

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salim Durukoğlu, yaptığı açıklamada, dilin özenli kullanılması gerektiğini, eğitim düzeyi düştükçe dilin kullanımının özensizleştiğini söyledi.

Dilin özensiz kullanılması sonucu dil kirliliği kavramının ortaya çıktığını belirten Durukoğlu, "Örneğin insanların başka dillerden kelimeler ödünçleyerek bunu da güya çok kültürlü olduklarını temsil ettiğini düşünerek dili kullanmalarıdır. Bu durum işyeri adlarında da sıkça karşımıza çıkmaktadır. Kişi pastane yerine 'Patisserie' kelimesini kullanıyor. Bu durum Türkçe'nin özensiz kullanımının bir göstergesidir. Büyük mağaza yerine 'Gross Market, Hiper Market, Super Store' demektedir. Bu da hem kulak zevkimizi bozuyor hem de birinci derecede kuşaklar ve kültür birikimiyle de aramızı bozan bir durumu ortaya çıkarıyor" şeklinde konuştu.

Durukoğlu, dilin mutlaka duru bir şekilde kullanılması gerektiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Özellikle de hitap ettiğimiz hedef kitleyle sorunsuz bir şeklide anlaşabilmemiz için bunu yapmamız gerekiyor. Dil, millet tanımında önceliği olan bir kavramdır. En öncelikli ve tanımlayıcı unsur dildir, daha sonra dindir. Dil birliğinin olmadığı bir ülkede başka hiçbir birliktelik sağlanamaz. Adalet de bozulur iletişim de."

"Mankurtlaşmak bir çağın değil her çağın sorunu olmuştur"

İnsanların değişime açık olmaları gerektiğini dile getiren Durukoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

 "Mankurtlaşmak bir çağın değil her çağın sorunu olmuştur. Bu genel anlamda düşünmeden, sorgulamadan bir takım gerçekleri kabul eden, tutum ve davranış geliştiren, bunun üzerine eyleme geçen insanlar için kullanılan bir kavramdır. İnsanların bir kere değişime açık olması gerekir. Farklı görüşlere açık olması gerekir. Kendi ideolojisinin dışında da okuyup araştırması gerekir. İdeolojilerin bir fikir temeli ve tabanı vardır. İdeolojiler tamamen gereksiz ve değersiz değildir. Ama bunlar arasında bilimin kutsadığı bir üçleme vardır. Tez, antitez ve sentez şeklindedir. Bir senteze varamadığımız sürece mankurt olarak kalırız. Bir senteze varmak için bütün ideolojileri tanımak gerekir. Evrensel anlamda mankurtlaşan insanların sayısının çoğaldığını ve bu dünyanın yaşanılmaz bir coğrafyaya dönüştüğünü görmekteyiz. Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi 'Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür' nesillerin yetiştirmemiz gerekiyor. Eğitim sistemimizi bunun üzerine kurmamız gerekmektedir."

Durukoğlu, Kazakistan'ın Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçme düşüncesine de değinerek, şunları kaydetti:

"Bu durum inşallah diğer Türk devletlerine de örnek olur. Bütün Türk dünyası ortak bir alfabe kullanmak suretiyle aşağı yukarı 100 yıldır sağlanamayan İsmail Gaspıralı’nın da 'Dilde, fikirde, işte birlik' hayali gerçekleşir. Eğer diğer Türk devletleri de bunu sağlayabilirlerse ayrı bir alfabe eğitimi almadan birbirimizle iletişim kurmak daha kolay bir hale gelir."

Haber:  Merve KARADAĞ

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


RAMAZAN AYINA DAİR GÖZLEMLERİM…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  HANDAN ACIKÖK
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
 
  Vahap GÜNER
  Vahap GÜNER

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Esenlik Genel Müdürü Hulusi Boyraz, geleneksel bayramlaşma programında çalışanlarıyla bir araya geld
Boyraz; ‘Ramazanın Ecri, Fazi
Vali Toprak ‘ Nüfus Müdürlükl
Halkla iç içe olan bir valiydi
Fırat EDAŞ’la Bayramda Kesinti
Keskin: 'Sabır, trafikte araç
Esenlik Kafe ve Restoranlarınd
Malatya Emlakçıları İftarda B
Korg. Temel Ve Tuğg. Sayar Val
Bakan eşi Esra Tüfenkçi, Zeyne
En Güzel Hatlar Sergileniyor
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.