14 Aralik 2017 Perşembe

Kayseri yörelerindeki köylerden birinde ... Alaettin Menekşe'nin acı günü Başkan Gürkan, Yapılan Çalışmaları Yerinde İnceledi 'Bağımlılıkla Mücadele Platformu Toplantısı' Gerçekleştirildi Keskin’den işyeri yanan esnafa ziyaret Büyükşehir Meclisi’nden ABD’ye ortak kınama: Aranan 49 kişi yakalandı Başkan Gürkan, Hayat Vakfı Malatya Şubesi’ni Ziyaret Etti 2018 Yılında Hizmete Açılacak Malatya’da Uluslararası Âşıklar Şöleni Düzenlendi
'Dil Birliğinin Olmadığı Bir Ülkede Hiçbir Konuda Birlik Sağlanamaz'

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salim Durukoğlu, "En öncelikli ve tanımlayıcı unsur dildir, daha sonra dindir. Dil birliğinin olmadığı bir ülkede başka hiçbir birliktelik sağlanamaz" dedi.

9.5.2017 14:41:05   

 

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salim Durukoğlu, yaptığı açıklamada, dilin özenli kullanılması gerektiğini, eğitim düzeyi düştükçe dilin kullanımının özensizleştiğini söyledi.

Dilin özensiz kullanılması sonucu dil kirliliği kavramının ortaya çıktığını belirten Durukoğlu, "Örneğin insanların başka dillerden kelimeler ödünçleyerek bunu da güya çok kültürlü olduklarını temsil ettiğini düşünerek dili kullanmalarıdır. Bu durum işyeri adlarında da sıkça karşımıza çıkmaktadır. Kişi pastane yerine 'Patisserie' kelimesini kullanıyor. Bu durum Türkçe'nin özensiz kullanımının bir göstergesidir. Büyük mağaza yerine 'Gross Market, Hiper Market, Super Store' demektedir. Bu da hem kulak zevkimizi bozuyor hem de birinci derecede kuşaklar ve kültür birikimiyle de aramızı bozan bir durumu ortaya çıkarıyor" şeklinde konuştu.

Durukoğlu, dilin mutlaka duru bir şekilde kullanılması gerektiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Özellikle de hitap ettiğimiz hedef kitleyle sorunsuz bir şeklide anlaşabilmemiz için bunu yapmamız gerekiyor. Dil, millet tanımında önceliği olan bir kavramdır. En öncelikli ve tanımlayıcı unsur dildir, daha sonra dindir. Dil birliğinin olmadığı bir ülkede başka hiçbir birliktelik sağlanamaz. Adalet de bozulur iletişim de."

"Mankurtlaşmak bir çağın değil her çağın sorunu olmuştur"

İnsanların değişime açık olmaları gerektiğini dile getiren Durukoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

 "Mankurtlaşmak bir çağın değil her çağın sorunu olmuştur. Bu genel anlamda düşünmeden, sorgulamadan bir takım gerçekleri kabul eden, tutum ve davranış geliştiren, bunun üzerine eyleme geçen insanlar için kullanılan bir kavramdır. İnsanların bir kere değişime açık olması gerekir. Farklı görüşlere açık olması gerekir. Kendi ideolojisinin dışında da okuyup araştırması gerekir. İdeolojilerin bir fikir temeli ve tabanı vardır. İdeolojiler tamamen gereksiz ve değersiz değildir. Ama bunlar arasında bilimin kutsadığı bir üçleme vardır. Tez, antitez ve sentez şeklindedir. Bir senteze varamadığımız sürece mankurt olarak kalırız. Bir senteze varmak için bütün ideolojileri tanımak gerekir. Evrensel anlamda mankurtlaşan insanların sayısının çoğaldığını ve bu dünyanın yaşanılmaz bir coğrafyaya dönüştüğünü görmekteyiz. Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi 'Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür' nesillerin yetiştirmemiz gerekiyor. Eğitim sistemimizi bunun üzerine kurmamız gerekmektedir."

Durukoğlu, Kazakistan'ın Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçme düşüncesine de değinerek, şunları kaydetti:

"Bu durum inşallah diğer Türk devletlerine de örnek olur. Bütün Türk dünyası ortak bir alfabe kullanmak suretiyle aşağı yukarı 100 yıldır sağlanamayan İsmail Gaspıralı’nın da 'Dilde, fikirde, işte birlik' hayali gerçekleşir. Eğer diğer Türk devletleri de bunu sağlayabilirlerse ayrı bir alfabe eğitimi almadan birbirimizle iletişim kurmak daha kolay bir hale gelir."

Haber:  Merve KARADAĞ

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Eski zamanlarda televizyon ve radyo yokken akşamları konu komşu bir araya gelince masallar, hikayele
Kayseri yörelerindeki köylerde
Alaettin Menekşe'nin acı günü
Başkan Gürkan, Yapılan Çalışma
'Bağımlılıkla Mücadele Platfor
Keskin’den işyeri yanan esnafa
Büyükşehir Meclisi’nden ABD’ye
Aranan 49 kişi yakalandı
Başkan Gürkan, Hayat Vakfı Mal
2018 Yılında Hizmete Açılacak
Malatya’da Uluslararası Âşıkla
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.