19 Ocak 2019 Cumartesi

Midibüs bir anda alev alıp cayır cayır yandı Başkan Gürkan Öğrencilerin Karne Sevincine Ortak Oldu “Akçadağ'da onurlu insanların olabileceğinin hesabını yapmadılar” Jandarma’dan 347 Personelle Huzur ve Güven Uygulaması Vali Baruş, Öğrencilerin Karne Sevincini Paylaştı Malatya'da Sinemalarda bu hafta hangi filmler var? Kangal köpekleri neden yavrularını yiyor? Sırrı çözüldü ADܒnün Yeni Rektörü Malatyalı Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir Patron Duş Almayan Çalışanının Kafasına Güğümle Vurdu Başkan Gürkan, Mimarlarla Biraraya Geldi
Malatya için Kangren olmuş bir sorun

Malatya’da bir hayal ve aynı zamanda kangren niteliğini almış olan bir olgu var: “VAGON ONARIM FABRİKASI”.

12.5.2017 18:55:53   

 

Merhum Necmettin Erbakan’ın “Ağır Sanayi Hamlesi”nin bir parçası niteliğinde olan bu proje, sahibi olmadığı için realiteye geçirilememiş olan politika ürünlerindendir.

            Yapımı çok uzun zaman alan bu projenin 1989’da bitirilişinden hemen sonra verimli olmadığı düşüncesiyle, inşaatı bitirilmiş olmasına rağmen, üretime geçemedi. TCDD’nin o dönemdeki plan ve programlarından çıkarılmıştı.

Bir müddet Tekel deposu olarak kullanılan bu kompleks yapılar, yangın tecrübesi yaşayınca yine terkedilen alanlar listesine dahil edildi.

Aradan çok uzun zaman geçti. Sırasıyla kayısı entegre tesisleri, ikinci üniversite, tekstil entegre tesisleri, otomotiv sanayi tesisi, hızlı tren üretim üssü, lojistik merkezi, Kızılay konteyner konut üretim üssü, yeniden vagon fabrikası önerileri ile Çin’den Adriyatik’e kadar taliplisi olduğu söylenen ama sonuçta hiçbir şeyin realiteye geçirilemediği kangrene dönüşmüş yara halini almıştır.

Malatya’da en önemli sorunlardan birinin işsizlik sorunu olduğuna bakılırsa, bu alan istihdam alanı olsun da ne olursa olsun noktasında olduğumuzu söyleyebiliriz. Gerçekten de insanların iş bulabildiği bir merkez olsun da, iki bin kişi, bin kişi, hatta beş yüz kişinin çalıştığı bir yer olsun, atıl olmaktan kurtulsun bize bu durum yeter olacaktır.

Şimdi bu aşamada benim acizane bir önerim olacak: Madem üç ayrı öneri var, o halde bu önerilerin hepsinin birden olma şansı yok mudur?

Gümrük ve Ticaret Bakanı ve Kızılay Genel Başkanı’nın ikisinin Kayserili olduğu durumu düşlüyorum da, eğer öyle olsaydı, Kızılay’ın üretim üssü ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın lojistik merkezi aynı alanda birlikte yapılırdı. Kayserili bunu başarırdı. Hatta bununla da yetinmezdi. Bağrına Sakarya’daki vagon fabrikasının önerisini de sığdırırdı. Ama söz konusu Malatyalılar olunca, o mu olsa bu mu olsa diye tartışırlarken; vagonu Eskişehir kapar, lojistiği Erzincan kapar, Kızılay üretim üssünü de Elazığ ya da Kahramanmaraş kapar. Biz de seyrederiz.

Eğer koskoca Bakan bunları gündeme getiriyorsa, bu ciddi ve doğru demektir. Ama Başbakan’ın Malatyalı olduğu bir dönemde TCDD Genel Müdürlüğü’nün bitmiş bir projeye ihtiyacımız yoktur diyebildiği durumu yaşamış olan biz Malatyalılar, haliyle endişeleniyoruz. Yine düşünen biz olup da kapan başkaları olursa, ne olacak diye düşünmemek elde değildir.

Yıllar süren yetişmiş insan sıkıntısından kurtulduk diye düşünmemizin nedeni olan Bakanımız Bülent Tüfenkçi’nin bu işleri doğru organize edeceğini düşünüyorum. Bu işi yürütmenin doğrusu, bu birkaç önerinin birlikte değerlendirileceği çıkış yolları bulmak şeklinde olacaktır.

İkisi birbirine benzer olan bu proje önerileri işbirliği ile beraber geliştirilebilir. Hem lojistik merkez hem de Kızılay üretim üssü pekala aynı alanda yapılabilir. Bunun yanı sıra yeterince boş alanın olduğu aynı istikamette vagon üretimi de yapılabilir.

Hepsi yapılabilir. Yeter ki, yapacak irade olsun. Yeter ki, sahiplenecek güç sahibi insanlar olsun.

Bu öneriler tek tek de önemli ve anlamlıdır. Birlikte ise çok daha büyük anlam ve öneme sahip olacaktır.

Daima düşünen, tasarlayan ve çalışan kazanır. Unutmayalım, kendi geleceğini tasarlayamayanlar başkalarının tasarımlarının takipçisi olmak zorunda kalacaklardır.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
Hasan ŞEN 13.5.2017 00:21:24
Çok önemli bir konuyu daha ele almışsın Mustafa hocam. Umarım teklifiniz ilgili ve yetkili merciler tarafından dikkate alınır ve gereken yapılır.
Yazarlarımız


Fendoğlu ve Üstlendiği Misyon!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya’da seyir halinde ki Muş’a ait midibüs bir anda alev alıp cayır cayır yandı
Midibüs bir anda alev alıp ca
“Akçadağ'da onurlu insanların
Başkan Gürkan Öğrencilerin Kar
Jandarma’dan 347 Personelle Hu
İlçelerdeki oy kaybının fatura
Vali Baruş, Öğrencilerin Karne
Malatya'da Sinemalarda bu haft
Kangal köpekleri neden yavrula
ADܒnün Yeni Rektörü Malatyalı
Patron Duş Almayan Çalışanının
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.