23 Haziran 2018 Cumartesi

' İyi Parti’ye bir kez daha oy vermeye davet ediyorum” Coşkun :'Devlet bahçeli’ye teşekkür borcumuz var' O Polis Memuru Ödüllendirildi Şoför esnafı için istişare toplantısı düzenlendi Mumcu, Saha Personeliyle Bir Araya Geldi Yavuz Donat, ''Başkanınızın Kıymetini Bilin'' Çalık: ' Terör örgütlerinin inlerine giriyoruz ' Gençlerden Çakır'a Büyük Destek Her şiddet uygulayan, psikiyatrik hasta değil! Büyükşehir Belediyesi Yol Açmaya Devam Ediyor
Bu tür çalışmaları bütün belediyeler yapmalıdır

Yeşilyurt Belediyesi’nin organize ettiği “İç Göç Çalıştayı”na katılmak üzere geldiğim Malatya’da hem biraz hasret gidermiş, hem de beyin fırtınası yapmış olduk.

17.5.2017 23:00:11   

 

Daha önce sayısız organizasyona katıldım. Çalıştay anlamında da daha önce çeşitli tecrübelerim oldu. Bilimsel toplantı anlamında mütevazi olamayacağım kadar çok önemli tecrübelerim olduğunu ifade etmeliyim.

Bu organizasyonun bu tecrübeler ışığında değerlendirmesini yaptığım taktirde, öne çıkan bazı görüşler bulunmaktadır. Bu görüşleri paylaşmak istiyorum.

Organizasyonun akademik sorumluluğunu Sayın Doç. Dr. Ünal Şentürk yaptı. İnönü Üniversitesi’nden mesai arkadaşım ve meslektaşım olan Şentürk, önemli bir yükü sırtlayabileceğini bize göstermiştir. Bu hakkı teslim ettikten sonra, Yeşilyurt Belediyesi’nin Kültür Müdürlüğü, Sayın Muaz İçen önderliğinde organizasyonun perde önündeki başarısında pay sahibi olmuşlar. Bu anlamda, hem Sayın İçen hem de Sayın Şentürk’e teşekkürlerimi öncelikli olarak bildirmek istiyorum.

Çalıştayda, göç olgusu çok boyutlu olarak ele alındı. Önemli noktalara vurgu yapıldı.  Ekonomi, yerel yönetimler, aile, suçluluk vs. gibi konular iç göç bağlamında ele alındı.

Geniş tabanlı katılım açısından da önemli detayların olduğu bu programda, en çok dikkatimi çeken şey heyecan yüklü insanlardı. Yer yer bu toplantıdan sonuç çıkmaz inancına sahip insanlarla karşılaşılsa da, genellikle, insanların Malatya adına amaç yüklü olmaları beni ziyadesiyle memnun etti.

STK mensupları, İş-Kur yetkilileri, TUİK yetkilileri, Yeşilyurt Belediyesi çalışanları, muhtarlar, okul müdürleri, Din Görevlileri, öğretmenler, ilgili daire müdürlüklerine mensup personel çalıştaya renk, anlam ve güç katmışlardı. Hepsi anlamlı ve dikkat çekici bir şekilde problemleri tespit etmeye ve bunlara yönelik çözüm önerileri sunmaya çalışıyorlardı.  İnsanların sonuç alınıp alınmamasıyla ilgilenmeden, bu konuya kafa yorması çok önemli bir olaydır.

Hepsinden de önemli gördüğüm şey şu oldu: Sorumluluğumdaki “ekonomi ve göç” başlığıyla ilgilenen insanların özelliklerinin genç ve dinamik yapılı olması. İş-Kur müdürlüğünün genç aktörleri, Yeşilyurt Belediyesi İmar Müdürlüğü’nün genç ve dinamik personeli, mühendis ve mimarları beni gelecek adına fazlasıyla mutlu ve umutlu kıldı. Gençliğin verdiği hareketlilikle girişimci ruh edinmiş bu memleket dertlisi personelin hem saygılılığı, hem iyi yetişmiş olma durumu hem de önemli sorunlara kafa yorma anlayışları beni çok memnun etti.

Bu çalıştayın önemli getirilerinden biri de sosyal belediyeciliğin en az mühendislik çalışmaları kadar önemli olduğunun ispatının olması gerçeğidir. Bu tür sosyal programlarla elde edilecek en önemli kazanım tanıtımdır. Bu programlar sayesinde, daha önce memleketimizi görmemiş ya da çok önce görmüş olan insanların Malatya’ya getirilerek onlardan bir kültür elçisi yaratmanın da mümkün olacağı aşikardır. Etkileşim gelerek, giderek, getirerek, götürerek gerçekleşen bir olgudur.

Belediyelerimizin bu etkinlikleri daha kapsamlı ve daha geniş tabanlı yapmaları hep Malatya’ya kazandıracaktır.

Bu tür çalışmaları bütün belediyeler yapmalıdır. Çünkü icraatın kaynağı fikirler, fikirlerin kaynağı da beyin fırtınası yapılan geniş tabanlı katılımcıların olduğu toplantılardır. Bu tür toplantılar daha çok anlaşmayı, daha iyi dinlemeyi ve daha güzel bakıp görmeyi öğrenmemize vesile olacak yapıdadır.

Daha çok çalışmak, daha çok üretmek ve daha çok tasarlamak geleceğimizi kurtaran faktörler grubu olacaktır. İnsanlarımız her şeyin daha iyisi ve güzeline layıktır. Bu daha iyi ve güzel çalışmalar toplumsal yapımız içinde yaşayan insanlarımızı mutlu kılacaktır. Toplumunda mutlu olmayan insanın yaşamla bağının kalmayacağına bakılırsa, bunun ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Eğitim ve kültür yatırımları, pahalı ama paha biçilmez uzun vadeli getirisi olan yatırımlardır. Bundan dolayı geleceğe yatırım demektir. Geleceğine yatırım yapanlar geleceğin etkilileri olacaklardır. Biz de bundan ötürü geleceğimizi geliştirmeye bakalım. Saygılarımla. 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
İyi Parti Malatya 1. Sıra Milletvekili Adayı Ali Bilici,” Bizler elimizden geleni yaptığımıza inanıy
' İyi Parti’ye bir kez daha oy
Coşkun :'Devlet bahçeli’ye teş
Çalık: ' Terör örgütlerinin in
O Polis Memuru Ödüllendirildi
Şoför esnafı için istişare top
Gençlerden Çakır'a Büyük Deste
Mumcu, Saha Personeliyle Bir A
Yavuz Donat, ''Başkanınızın Kı
Her şiddet uygulayan, psikiyat
Büyükşehir Belediyesi Yol Açma
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.