22 Mayıs 2018 Salı

İşte Ak Parti Milletvekili Aday Listesi Ankara Malatyalılar derneği Başkanlığına Bilgili Getirildi İşte Saadet Partisi Milletvekili Adayları CHP’nin milletvekili adayları belli oldu İşte İYİ Parti Milletvekili Aday Listesi MHP’nin Milletvekili Adayları Belli Oldu Battal Yıldız 3.Bölge 8.sıra Milletvekili adayı Fırat Edaş’ Tan Cevatpaşa Mahallesine 1,3 Milyon Tl Yatırım 7 Hilal Derneği tarafından Cami avlusunda İftar Yemeği Osman Güde " Gençlik Bizim Geleceğimizdir "
Malatya Ayhan Fırat'ı kaybetti.... Vahap GÜNER Yazdı

Malatya Milletvekili Ayhan Fırat'ın vefatının ardından 1990'lı yıllarda İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulması için ANAP Bakanı Metin Emiroğlu'nun, SHP Milletvekili Ayhan Fırat ile yaptığı yasa teklifi görüşmesini yazan Vahap GÜNER, ANAP-SHP işbirliğinin bu günkü Tıp Fakültesini oluşturduğunu gündeme taşıdı.

19.5.2017 14:19:50   

 

GÜNDEM:

MALATYA AHYAN FIRAT’I KAYBETTİ…

Vahap GÜNER

Ankara’dan Ertaç Önal üstadımız aradı:

-Ayhan Fırat vefat etti, lütfen kamuoyuna duyuralım…

Önce Danışma Meclisi ardından 2 dönem Malatya Milletvekilliği yapmıştı. Malatya için önemli bir siyasetçi ve önemli görevlerde bulunmuş üst düzey bir bürokrattı.

Peki 88 Yaşında aramızdan ayrılan Ayhan Fırat kimdir:

1929 Malatya doğumlu olan Ayhan Fırat İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi mezunudur. Yıllarca Hava Meydanları İnşaat Reisliği Kontrol Mühendisliği, PTT Genel Müdürlüğü Grup Başmühendisliği ve NATO Dairesi Başkan Yardımcılığı ve Başkanlığı, PTT Yönetim Kurulu Üyeliği, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Üyeliği, Orman Bakanlığı Müşavirliği, Döksan AŞ Genel Müdürlüğü yaptıktan sonra 12 Eylül sonrasında kurulan ve  15 Ekim 1981 – 6 Kasım 1983 arasında görev yapan  Danışma Meclisinde Malatya Üyeliği yaptı.

 XVII. Dönemde SHP Malatya Milletvekili seçilen Fırat  XX. Dönem de de CHP’den Malatya Milletvekili olarak seçilerek görev  yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

SHP’den Milletvekili seçilen Fırat Genel Başkan Erdal İnönü’nün ani istifası üzerine SHP Genel Başkanlığına vekâlet ederek Erdal İnönü’nün yeniden görevine dönmesinde etkili olmuştur.

ANAVATAN Partisi rüzgarının estiği dönemlerde Ayhan Fırat İnönü Üniversitesine açılacak Fakülteler konusunda da önemli çalışmaları vardır.  

ANAP İktidardadır. Metin Emiroğlu, Hüsnü Doğan gibi Malatyalılar Bakan olarak kabine de yer alır. O dönemde Malatya Hükümeti diye suçlamalar iktidar partisi ANAP içerisinde bile yapılmaktadır.

Rahmetli Turgut Özal, İnönü Üniversitesinde Turgut Özal Tıp Merkezini bizzat yaptırmakta ve takip ettirmektedir. Tıp Merkezi bitmiş ama Tıp Fakültesi için yasa bile hala çıkarılmamıştır. Yani Üniversitemizde Tıp Merkezi açılışa hazırlanırken Tıp Fakültesi hala yoktur. ANAP Gurubu da diğer illerde “bize de Fakülte der” demesinden hatta “Her şey Özal’ın memleketine yapılıyor” denilmesinden endişe etmekte ve bir çıkar yol aramaktadır.

Malatya İnönü Üniversitesine Tıp Fakültesi ve bazı Mühendislik Fakülteleri açılması için ANAP Gurubundan bizzat Metin Emiroğlu arayış içerisindedir.  Yasa teklifi hazırlanmış ama TBMM başkanlığına verilmesine bir türlü cesaret edilmez. Derken Emiroğlu bir yol bulur, konuyu Malatya Milletvekillerine açar, onların onayını alır ve gece telefonla o ismi arar.

Bakan Metin Emiroğlu’nun aradığı isim Malatya Milletvekili Ayhan Fırat’tır.

-Ayhan Ağabey diye söze başlar:

-“Malatya İnönü Üniversitesine dünya çapında bir Tıp Merkezi yapıyoruz. Ancak burada Tıp Fakültesi hala kurulmadı. Yasa teklifini hazırladık, teklif etmek istiyoruz ama bir sorunumuz var. Bunu biz sunarsak yine mi Malatya diyecekler diye endişeliyiz.  Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi kurulması ile ilgili teklifimizi siz kendi teklifiniz olarak hazırlayıp Meclise sunar mısınız? Bu olursa bizde ANAP Gurubu olarak destekleyerek TBMM’den geçirelim, İnönü Üniversitesi de ihtiyacı olan bu Fakültelere kavuşsun…”

-Ayhan Fırat tereddütsüz “evet” der. O gece ANAP Teklifi SHP Grubuna gelir, Ayhan Fırat SHP Milletvekillerine de teklifi imzalatır. Meclise Ayhan Fırat ve arkadaşlarının sunduğu teklif ANAP oylarıyla kabul edilir.

O dönem ANAP Milletvekilleri bile “Yine bir Malatya oyunu oynandı” diyerek tepkilerini dile getirirler.

Bugün İnönü Üniversitesinin gururu olan Tıp Fakültesi ile o dönem açılan Mühendislik Fakültelerinin kuruluşun da  Bakan Metin Emiroğlu’nun “Ağabey” diye saygı gösterdiği Ayhan Fırat’ın emeği ve asil duruşu vardır.

Ayhan Fırat bu konuyu hiç dillendirmedi, konuşmadı, anlatmadı. Sorulduğunda dahi sır vermedi. Ben yaptım bunu hiç demedi.

ANAP Milletvekilleri anlattılar, Bakan Emiroğlu o gün olanları yıllar sonra açıkladı.

İşte Malatya böyle bir devlet adamı ve siyasetçi olan Ayhan Fırat’ı kaybetti.

Tıp Fakültesinin kuruluşunda işte bu örnek olacak siyaset işbirliği vardır, memlekete hizmet dayanışması vardır…

Ayhan Fırat Ağabeye Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum…

Malatya örnek bir siyasetçiyi kaybetti.

 

 

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Ankara Malatyalılar derneği Başkanı Battal Yıldız'ın CHP'de Milletvekili adayı olması nedeniyle gör
Ankara Malatyalılar derneği Ba
İşte İYİ Parti Milletvekili Ad
İşte Ak Parti Milletvekili Ada
İşte Saadet Partisi Milletveki
CHP’nin milletvekili adayları
7 Hilal Derneği tarafından Cam
Battal Yıldız 3.Bölge 8.sıra M
Osman Güde " Gençlik Bizim Gel
Fırat Edaş’ Tan Cevatpaşa Mah
Başkan Hacı Uğur Polat’ın Akl
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.