22 Mayıs 2018 Salı

İşte Ak Parti Milletvekili Aday Listesi Ankara Malatyalılar derneği Başkanlığına Bilgili Getirildi İşte Saadet Partisi Milletvekili Adayları CHP’nin milletvekili adayları belli oldu İşte İYİ Parti Milletvekili Aday Listesi MHP’nin Milletvekili Adayları Belli Oldu Battal Yıldız 3.Bölge 8.sıra Milletvekili adayı Fırat Edaş’ Tan Cevatpaşa Mahallesine 1,3 Milyon Tl Yatırım 7 Hilal Derneği tarafından Cami avlusunda İftar Yemeği Osman Güde " Gençlik Bizim Geleceğimizdir "
Remzi Hayta yazdı

Dünyaca ünlü Kangal Balıklı Kaplıcalarını 25 yıl önce Sabah Gazetesi olarak ziyaret etmiştik.

21.5.2017 21:16:07   

 

O gün ziyaret ettiğimiz Balıklı kaplıca da tedavi hizmeti veren balıklara Doktor Balıklar adını vermiştik. Ertesi gün Sabah Gazetesinde Doktor Balıklar İş Başında diye gazete manşet atmıştı. 25 Yıl sonra gittiğimiz Kaplıca da 3 yıldızlı bir otel ve yeni yapılmış tesisler, kaplıcayı cazibe yeri haline getirmiş. Ali Cengiz ve Vahap Güner’le birlikte Balıklı Kaplıcanın tüm birimlerini gezdik, insanlarla konuştuk. Bu mükemmel yer hala destek bekliyor, yatırım istiyor. Türkiye Kaplıcalar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Fuat Ünsal tarafından işletilen Balıklı Kaplıca Dünya çapında biliniyor.

Fuat Ünsal aynı zamanda bir Kaplıca uzmanı. Dünyanın neresinde kaplıca var gidip görmüş incelemiş, örnek almış, dersler çıkarmış. Sade doğal yapısıyla Kangal Balıklı Kaplıcasında sağlık hizmeti veren Fuat Ünsal ile Kaplıcaların sorunları üzerine konuştuk:

-Türkiye Ve Sivas Termal Sağlık Turizmini değerlendirir misiniz?

-Turizm sektörü ve bunun giderek önemli ayaklarından biri haline gelen TERMAL ve SAĞLIK TURİZMİ, yurdumuzda hızla gelişmekte ve ülkemizin temel, dinamik sektörlerinden biri olmayı sürdürmektedir.Tıpkı ; deniz, doğa ,kültür, şehir,  din ve tarih turizminde olduğu gibi; yurdumuz jeotermal kaynakları, gelişmiş hastane ve sağlık hizmetleriyle büyük imkan ve olanaklara sahiptir. Bunlardan biri de işte Kangal Balıklı Kaplıcasıdır. Dümya da bir benzeri yok

-Kaplıca ve Sağlık Sektörünün desteklenmesi isteniyor, neden?

-Bunları şöyle sıralayabilirim;

-Sağlık,insanlığın en vazgeçilmez hakkıdır.

-İnsanın ruhi ve sosyal açıdan iyi olma kavramına;ekonomik,kültürel,teknik ve sosyal açıdan bakmak gerekir.

-Kültür transferlerinin en iyi taşıyıcılarından birisi turizmdir.

-Üretirken ham maddesi tamamen kendi kaynağımız olan , (güneş, iklim, jeotermal kaynak, toprak, tabiat, insanımız, beslenme ürünlerimiz,kullanım malzemelerimiz )üretildiği yerde tüketilen bir üründür.

-Turizm , bilhassa Sağlık Termal turizmi,bir tatil olmaktan çıkıp,bir yaşam biçimine dönüşecek hizmet ürünüdür.

-Kendi malının, kendi sahip olduğu değerlerin farkına varan bir toplum yarattığımız zaman başarılı oluruz.

-Sahip olduğu değerin varlığı, değerli olduğunun farkına vardığımız zaman;bu kaynaklar halkla bütünleştiği zaman başarılı oluruz.

Hangi başlıklar altında bahsedecek olursak olalım varacağımız netice insanın mutluluğu, insanın daha sağlıklı kalabilmesi, müşteri memnuniyetidir. Bu memnuniyet müşteri sadakatinin oluşmasına neden olur.Netice olarak TURİZM,insanları her durumda mutlu kılarak para kazanılan bir hizmet ürünüdür.

Dünyada giderek büyüyen TERMAL SAĞLIK TURİZMİ pastasında Türkiye’nin de Sivasın’ın payının ve rekabetin arttırılması ana hedefiz olmalıdır.

-Türkiye-Sivas termal sağlık turizmi stratejisinin önemini belirleyecek etkenleri anlatır mısınız?

Sağlığın insan için önemi, 12  Ay kesintisiz turizm yapma imkanı , Kür odaklı kalındığında konaklama sürelerinin uzun olması, Türki Devletler , İran, Ortadoğu,Rusya, Çin ve Balkan Ülkerleri Pazar payı yaratılacak olması, İstihdamın sürekliliği, Ülke nüfuslarının yaş ortalamasının uzaması,uzun sağlıklı ömür yaşanması, Tedavi ve Kür programları için uygun iklim,çevre,temiz hava şartlarına sahip olunması, Enerjiden ve iklim özelliğimizden istifade ile sağlıklı doğal ürünlerin yetiştirilerek sunulması, Çevredeki tarihi ve tabii dokular, (Divriği ve Gökpınar vs.), Şehrimizdeki termal kaynakların çok iyi vasıfta ve çeşitlilikte olması nedeniyle faydalı şifa özelliği taşıması, Sivas misafirperverliği ve Sivas  insanının çok dostane olması, Mutfağımızın zengin olması, Yurdumuz topraklarında en az 2300 yıldır kaplıcaların kullanılıyor olması ve bunun yarattığı hamam ve kaplıca (kaplıca ılıca)ılıca,çermik.içmece.sıcak,banyo olarak isimlendirildiği kaplıca suyu kullanımı alışkanlığı ,Türk hamamı kültürü yine Sivas örnek verilebilir. Ve önemlisi, Termal alanları henüz betonlaşmamıştır.

-Sağlık turizminin planlaması hakkında neler düşünüyorsunuz?

-Termal turizmi, İleri yaş turizmi, SPA ve esenlik turizmi (Wellness), Spor turizmi, Klima terapi (iklim tedavisi), Helioterapi (güneş), Talossaterapi (deniz suyu ısısı ile) Sağlıklı beslenme  olmazsa olmazı . Engelsiz Turizmi (sağlık durumu ile ilgili sınırlandırılmaları olan kişilerin, kendilerini ‘engelsiz hissettiren ortamlardan istifade etmek adına yaptıkları seyahatler, konaklamalardır. Yine devletimizin de KÜLTÜR TURİZM BAKANLIĞI olarak hazırlamış olduğu MASTER PLANA göre 2012-2017 dönemi 100 bin yatak, 2017-2023 dönemi 500 bin yatak kapasitesidir.

Bu günkü çağdaş anlayış ile SAĞLIK TURİZMİ yapılmasını, aynı zamanda insanın artan gereksinimini, özenlerini, hayallerini de  göz önüne alarak projeler hazırlanmalı ve uygulanabilmesi için gerekli teşebbüse geçilmelidir.

Yöresel bakış açısıyla halen var olan hizmete devam etmek, artan rekabet koşulları, ülkemizde ve dünyada yeni devreye giren ; mevcut tesislerimizle bizi bulunduğumuz noktadan daha ileriye götürmez.

“AVRUPALI HASTANEDEN ÖNCE KAPLICAYA GİDER”

-Dünyanın Kaplıcalara bakışı ve yaklaşımı nedir?

Çağdaş insan, hastalanmayı beklemeden gerekli tedbirleri alabilen, kendini korumayı düşünen insandır.Avrupalı hastaneden önce kaplıcaya gider.Eğer iyi sunulursa : Termomineral ve Mineralli değerli sular insan sağlığı için önemlidir. Doğaya ilk defa çıkan sulardır.!SU ARIDIR HEMDE ARITICIDIR! Bunu insan sağlığına sunmak, sağlık açısından doktorun  görevidir. Tesisleri yapmak hazırlamak yatırımcıların görevidir. Bedenin her türlü toksinlerinden , atıklarından arındırılması , hücrelerin yenilenmesi, Tıp desteğini de arkasına alarak yürütülmesi KAPLICA KÜR MERKEZLERİNİN işlevidir.Balıklı kaplıca bu konuda dünyanın en önemli kaplıcasıdır. (İçeriğinde bulunan selenyum ve diğer mineraller açısından.)

Bilim adamlarının ve tıbbı destek alındığında ; vücudumuzu oluşturan dolaşım sistemi,solunum sistemi,sinir sistemi,hareket sistemi,boşaltım sistemi ve sindirim sistemi cilt  üzerinde müspet etkiler sağladığı bilimsel olarak bilinmektedir.

Böyle bir projenin gerçekleşmesi için en temel gereklilik, uygun nitelikte arazi ve su kaynağına sahip olmaktır. Bu kapsamdaki tesisler yalnız Sivas’ın  değil, başta çevre şehirler  olmak üzere tüm dünyanın ilgisini çeken sağlık,spor ve yaşam merkezi haline gelir.(örnek  BALIKLI KAPLICA). Seçilecek alan oldukça geniş, ulaşım,tabiat güzelliği, suyu ve mineral suyu olan ,trafik ve gürültüden uzak , atmosfer kirliliği olmayan  nitelikte, kapsamlı donanımlı  KÜR MERKEZİ niteliklerini taşıyacak vasıfta olmalıdır.Sanayi bölgesi ve sanayi atıklarından uzak radyasyon almayan bölgeler olmalıdır.

Birbirini destekleyen birçok iş kolu ve kalemin, belli bir zaman dilimi ekseninde ortak  payda da buluşturulması ile gerçekleştirilecek olan ’KAPLICA ŞEHRİ-KAPLICA SU KENTİ (TERMAL WATER CİTY ) adına ne dersek diyelim ‘PROJESİ, temel de oldukça geniş alan üzerine kurulacak kapsamlı bir sağlık merkezi,yaşam merkezi projesidir. Sivas bu projenin tam yeridir.

Genelde bu ölçülerdeki çalışmalarda yapılan en temel hata UYGUN EKİP VE ORGANİZASYONUN OLUŞTURULMAMASINDAN kaynaklanır.

Proje planları, proje yol haritasını detaylandıracak, projeyi yürütecek , sonuçlandıracak ve işletecek ekipler;başta doğru biçimde oluşturulmadığında proje başlamadan ölü doğar,yanlış yerde yapılanmalar veya eksik yapılanmalar olur.

En büyük sorun start vermede, karar vermede yaşanacak ve proje zamanla, zamanın önlenemez akışına yenik düşmemek için;başlangıç çalışmasına :DEVLET+SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI(Üniversiteler, Kalkınma Ajansları vb. gibi)bir araya gelip konu ile ilgili GÜÇ BİRLİĞİ oluşturup ön hazırlıkları ,teşvikleri,jeotermal su ile ilgili müsaadeleri,planlamaları,fizibilite çalışmalarını yaptıktan sonra YATIRIMCI olacakları da katarak bu GÜÇ BİRLİĞİ çalışmalarına devam etmelidir.Yatırımcı TERMAL SAĞLIK TURİZMİ ilan edilen ön hazırlıkları yapılan bu bölgede; planlamada ön görülen işletmesini kuracaktır.Özel teşebbüs,bürokratik gecikmelerden ,engellemelerden yılmaktadır.Bu engellere Balıklı Kaplıca olarak en çok biz maruz kaldık ve yatırımcı ülkeleri elimizin tersi ile ittik.

DÜNYADA TERMAL TURİZM

-Dünya daki Termal turizmi hakkında bilgi verirmisiniz?

-Termal sağlık turizmi Almanya ‘da çok ileri düzeydedir.300 civarında BAS unvanı şehirleri vardır. Bu bölgelerden örnek alınabilir.

BAdfüssing bölgesinde petrol ararken 60 lt. saniye miktarda jeotermal akışkan bulunmuş. 2002 verilerine göre 14.000 yatakları vardır ve 4,5 milyon geceleme yapıyorlardı. Yine İtalya Macaristan , Çek cumhuriyeti bu konuda oldukça ileri düzeydedirler. Rusya’da çok sayıda kür merkezi bulunmakta ve yılda 8 milyon turistin geldiği belirtilmektedir. Japonya’da 1500 adet kaplıca ‘da 100 milyon geceleme kapasiteli termal turizm yapılmaktadır.Japonya ‘nın sadece Beppu şehrine 12-13 milyon kişi termal turizm amaçlı seyahat etmektedir.

-Yurdumuzdaki Önemli Kaplıcaların Tarihsel Geçmişini anlatır mısınız?

-Mitolojik değerler de taşıyan en az 3200 yıl, 2500 yıl öncelerine kadar giden insanlığa hizmet etmiş kaplıcalar vardır.

BALIKLI KAPLICA Bizans dönemine kadar uzanan SAİNT MİCHAEL  kilisesinden ve bölgenin cilt hastalarından kaynaklanan bir tarihçeye sahip olup bir çok din ve inanış tarafından kutsal sayılmakta olan bir merkezdir. Bizans tarihçisi CYRUD THEODARET  eserlerinde BALIKLI KAPLICANIN  yakınlarında kurulduğu tahmin edilen bir kiliseden ve kutsal sudan bahsetmiştir.Daha sonra bölgenin XI yy. itibariyle İslam Ülkerleri eline geçmesi nedeniyle kilise etkisini kaybetmiş ve zamanla yıkılmış Yunan Ortodoks ve kiliseleri için burası kutsal melek MİKAR tarafından kutsanmıştır.

BALIKLI KAPLICA   3 yıldız standartlarında olup bölgede tercih edilebilecek ilk sıradaki konaklama mekanı olması nedeniyle ,bürokrat,devlet adamları,sanatçılar ve toplumun her kesiminden konaklanabilecek bir tesis konumundadır.

BALIKLI KAPLICA  sedef tedavisinde Türkiye ‘de çok önemli bir yere sahiptir. Önemi sadece Türkiye açısından değil bütün dünya için geçerlidir.Hem sağlık da hem de turistik nedenlerle ülkemize olan talebin artmasında bununla birlikte ülkemiz tanıtımında ve istihdam sağlaması açısından ülkemize katkıları bulunmaktadır.Ve aynı zamanda BALIKLI KAPLICA  dünyanın tek yan etkisiz ve doğal sedef tedavi merkezi olması açısından da sağlık turizminde önemli bir yere sahiptir.

Troia savaşının çıkmasına neden olan HELENA’nın kocası Menelaos’un AGAMEMNON ‘nun adını taşıyan,savaşta yaralı askerlerin tedavi edildiği AGAMEMNON (bugünkü Balçova)kaplıcaları,

Yenilmez kral olarak anılan İDA (kaz) dağlarına adını vererek Kral IDES’in kızı KLEOPATRA’ya atfen ismi verilen Bergama’daki dünyadaki yegane güzellik suyu sayılan Güzellik Afrodit veya (Kleopatra)kaplıcası,

Kuvvet tanrısı ve gücünden dolayı sıcak sularında tanrısı sayılan,hastalara kaplıca sularıyla şifa verdiğine inanılan HERAKLES-HERKÜL (Hercule)adına M.Ö.300 lerde Fenikelilerce suyun çıktığı yerde adına mabet yapılan BURSA kaplıcaları,

Yine Frigler döneminden beri şifa dağıtılan Afyon SANDIKLI kaplıcaları,M.Ö 2000 yılın ikinci yarısından itibaren varlığı bilinen,daha sonraları LYDİA adını alan krallığın olduğu yerde bulunan Lydia Krallığının başkenti SARDES’te bulunan kaplıcaları

Nevşehir Kozaklı kaplıcaları son yıllardan kendisini gösteren Kayseri,Ankara , Yozgat gibi illerin termal ihtiyacını karşılamaktadır.

SELÇUKLULAR DÖNEMİNDE Başşehir Konya’nın “Su şehri “olarak kral yolu üzerinde bulunan, Hititler döneminden beri varlığı bilinen Konya ILGIN kaplıcaları ve daha sayılabilecek niceleri…

Bugün; bu şifalı su merkezlerini günümüzün modern anlayışına göre hizmete sunulmaması bu suların kabahati değil, HİZMETE SUNAMAYAN, GEREKEN DEĞERLERİNİ ANLAYAMAYAN, OLMASI GEREKEN YATIRIMLARI YAPAMAYAN,GEREKEN ÖNEMİ VERMEYEN,İHMAL EDEN BİZLERİN,DEVLETİMİZİN,YEREL YÖNETİMLERİN,YATIRIMCILARIN İHMAL EDEN BİZLERİN KABAHATİDİR.

-Devletin bir planı ve hazırlığı varmıdır?

-Kültür ve Turizm Bakanlığının , Sağlık ve Termal Turizm planlanmasında orta vadede 200 bin yatak ,uzun vadede 500 bin yatak olarak hedeflediği ,SAĞLIK VE KAPLICA TURİZMİNİN uluslar arası çekim gücü yaratabilmesi için: Kültür Turizm Bakanlığı,İçişleri Bakanlığı , Maliye Bakanlığı Orman bakanlığı ,Enerji Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı bir araya gelip;yatırımcıyı teşvik edici,özendirici,caydırıcı olmayan ,uygulanabilir yeni MASTER PLAN yapmalı,Sağlık ve Kaplıca Turizmi için bakanlıklar arası oluşturulacak bir heyetin ,oluşacak bu sektörün hem takipçisi,hem denetleyici ve karar verici olarak oluşturulması,kaybedilen zamanın da en az para kadar,hatta daha değerli olduğunu düşünüp çalışmaların buna göre yapılması önem arz etmektedir.

Güneş, kum, deniz turizmi 2 inci dünya savaşından sonra başlamış ve gittikçe yükselen bir ivme kazanmıştır.En eski ömrü 80 yıllıktır.Ülkemiz de turizm sektöründe Akdeniz Havzasında gelişmişlik ölçüsünde dünyada yerini almıştır.

Dünyanın dörtte üçü sudur, denizler okyanuslar ile çevrilidir,yani rakibimiz çoktur.Bunu kullanıp çok avantajlı hale gelebiliriz.

Turizm için en önemli değerlendirilmelerden biri de güneş ve iklimdir. Jeotermal kaynak alanlarında bu faktörleri de ülkemiz için artı puan olarak görebiliriz. Meteorolojinin Sivas’taki araştırmalarına göre yılın en fazla sadece 26 günü güneş görülmemektedir.

Anadolu topraklarını Avrupa ile Asya arasında bir kum saati gibi düşünürsek; kumun aktığı yer medeniyetlerin geçiş noktası ANADOLU’dur. Bugün dünya üzerinde bu kadar üst üste medeniyet kurmuş ve üzerinde çok uzun zaman dilimi içinde değişik dönemlere ait bu kadar tarihi değerleri taşıyan başka bir emsal ülke yoktur. Bu açıdan bakıldığında yurdumuz dünya müzesidir.Bu değerlere yabancı arkeologlardan ziyade bizim sahip çıkmamız,bizim değerlendirmemiz önem kazanmaktadır.Unutulmamalıdır ki;ülkemizdeki önemli bütün kazılar yabancı ülke arkeologları tarafından yapılmakta ve kendi sosyal kurumları aracılığı ile desteklenmektedirler.

Sağlık ve Termal turizm sektöründe oluşacak bölgelerde,t arihi dokuları da dikkate olarak KAPLICA TEDAVİLERİ ve KAPLICALARDAN İSTİFADE ile sağlıklı kalabilmek. Rahatlamak için yapılacak tesisler bir arada fakat hasta ile eğlenmeye,dinlenmeye,dinçleşmeye,tatile gelene aynı alanda hizmet verilmemelidir.(Bu hizmetler ihtisaslaşarak,ayrı verilmelidir.) Kaplıca tesislerini sadece konaklama yeri olarak düşünülmemeli, kaplıca şehirleri gibi,hizmet çeşitliliği sosyal,kültürel ve animasyon hizmetlerini bir arada tutabilir şekilde düşünülmelidir.Avrupa özellikle Almanya ve Macaristan bu konuda kendini ispatlamış ülkelerdir.

-Türkiye de kaç tane kaplıca var?

-Ülkemizde termal kaynak adedi 1500 civarında ruhsatlı kaplıca adedi 130-150 civarında  olarak hesap edilmektedir. Başlangıç için; tarih dokusu,ulaşım kolaylığı,uygun iklim koşulları nedeniyle jeotermal enerjiyi önem arz eden sektör olarak kabul edip medikal ve tıbbi sıhhi açıdan her bölgede kullanabilecek uluslar arası standartta 10.000-15.000 yatak kapasiteli 10 civarında pilot bölge yaratılabilirse ve düzenleme ileri düzeyde çeşitlilik ve kaliteli hizmet standartlarına göre hazırlanabilirse bunun için muhakkak yeterli teşvik şartları sağladığında ,uluslar arası çekim gücü yaratılır,Sivas bu çekim gücüne haiz bir bölgedir.

Ayrıca jeotermal kaynaklardan önce turizm yönü öne alınırsa şehrimiz için  ekonomisi için katkısı daha fazla olacaktır. Antalya bölgesi örneğinde olduğu gibi verilen teşviklerin daha sonraları kendi yatırım, çeşitlilik ve çekim gücü sinerjisi kendiliğinden oluşacaktır.

Yurdumuza gelen ülkeleri komşu ülkelerimiz,Türki devletler ve dinsel ve tarihi geçmişimiz nedeniyle bize yakın sayan ülkeler olarak değerlendirildiğinde,medikal sağlık,termal sağlık ve turizm hizmetleri,çağın gereklerine göre oluşturulduğunda;Pazar payı alabileceğimiz ülkelerin toplam nüfusu hiç de küçümsenmeyecek kadar fazladır,Böyle bir oluşum sektör olarak gerçekleştirildiğinde, verilen teşvik ve yardımların yıllar içinde kat be katı ülke ekonomisine geri dönecektir.Yine Sivas bu konuda master plan içerisine alınması gereken önemli merkezdir.

Türkiye’yi merkez olarak düşünürsek sadece sınır komşularımız dahi oldukça büyük potansiyel teşkil etmektedir.Buna uzak doğu ülkelerini,Kuzey Afrika ülkelerini,kıta olarak Amerika’yı da potansiyel olarak dahil etmek mümkündür.Hiç bir mal rafa ,vitrine konmadan satılmaz.İmal edip,hazırlayıp ambalajlayıp satışa hazır hale getirirsek ancak satış yapabiliriz.Turizmin başkenti olarak nitelendirdiğimiz Antalya’nın denizi,iklimi,tarihi,tabiat güzelliği binlerce yıldan beri var idi.Ne zaman ki tesisler kuruldu satışa sunuldu,Antalya kendi sinerjisini de yaratıp bu günkü duruma geldi..Bugünkü şartlara bakıldığında DENİZ-Kum-Güneş turizmi hizmetinde Akdeniz kuşağı yeterli arzı yatarmış durumda.Sağlık Termal Turizmi alternatif olarak değil,temel turizm olarak görülmelidir.

         Sonuç olarak Sivas MASTER  Plana dahil edilmemiş pilot bölge seçilmemiştir.Bu son gelişmeler hepimizin hatasıdır,üzerine görev düşenler kendilerini sorgulamaları gerekir.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Ankara Malatyalılar derneği Başkanı Battal Yıldız'ın CHP'de Milletvekili adayı olması nedeniyle gör
Ankara Malatyalılar derneği Ba
İşte İYİ Parti Milletvekili Ad
İşte Ak Parti Milletvekili Ada
İşte Saadet Partisi Milletveki
CHP’nin milletvekili adayları
7 Hilal Derneği tarafından Cam
Battal Yıldız 3.Bölge 8.sıra M
Osman Güde " Gençlik Bizim Gel
Fırat Edaş’ Tan Cevatpaşa Mah
Başkan Hacı Uğur Polat’ın Akl
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.