21 Mart 2018 Çarşamba

Başkan Gürkan, Huzurevi Sakinleri İle Bir araya Geldi Başkan Polat’tan Ak Parti Kadın Kollarına Hayırlı Olsun Ziyareti Bakan Bülent Tüfenkci’nin 21 Mart Nevruz Bayramı Mesajı Esnaf kuruluşlarından AK Parti İl Başkanı Kahtalı’ya ziyaret Silah Kaçakçılığı yapan 18 Şahıs Göz altına alındı Sadiye Ablamız Vuslat'ın 7.nci yılında Dualarla Anıldı ‘Yapılan Eserler İlçemizin Gelişimi İçin Büyük Önem Taşıyor ‘ Eyms Kalbimizin En Güzide Yerinde Yer Almıştır Dev Proje Bölgenin Kaderini Değiştiriyor Vali Kaban’dan,Şehit Aileleri, ve Gazi Aileleri Onuruna Yemek
Şiddet konusu da önemli bir gençlik meselesi olarak ele alınabilir

Toplum içindeki sosyal kesimlerden dinamizmin ve yeniliğin simgesi olan gençliğin önemli toplumsal sorunları bulunmaktadır.

31.5.2017 07:29:05   

 

Toplumsal yaşamda da çok önemli yer işgal eden gençliğin sorunlarının sosyolojik olarak analiz edilmesine ihtiyaç bulunmaktadır.

Gençlik kesimi yeniliğin ve değişimin simgesi olarak bilinmektedir. Çünkü gençlik için kanı hızlı akan ve tersine akan çağ deyimi bunu ifade etmektedir.

Gençlik güç gösterisidir. Gençliği güçlü ve eğitimli olan toplumlar dinamik yapılı olur.

Gençlik geleceğin teminatıdır. Çünkü gençliğin toplumun geleceğinin sahibi olduğu bir gerçektir.

Ülkemiz de en önemli potansiyellerinden birinin gençlik olduğu ülkelerdendir. Nüfusumuzun önemli bir kesimini gençler oluşturmaktadır. Her ne kadar, yaşlanmaya başlamış olan bir toplum olsak da, hala gençlik potansiyeli olan toplumlardanız.

Acaba geleceğimizin güvencesi diye övünerek dile getirdiğimiz gençliğimize ne kadar önem vermekteyiz? Bu kadar önemli olan toplum kesiminin sorunlarına ne ölçüde çözümler sunabiliyoruz? Geleceğimiz dediğimiz insanların geleceğini kurmalarına ne ölçüde yardımcı olabiliyoruz? Sıkıntılı oldukları durumları bertaraf edebiliyor muyuz? Onları yeterince anlayabiliyor muyuz?

Sayıları çok rahat bir biçimde arttırılabilecek olan bu soruların cevapları da sosyal yaşamımızda saklıdır. Buna göre, bu sorunları ayrıntılı olarak analiz etmek gerekmektedir.

Gençliğimiz çok büyük sorunlarla baş başa yaşamak durumundadır.

Her şeyden önce gençliğimiz iş ve dolayısıyla aş problemiyle karşı karşıyadır. Özellikle eğitimli kesimdeki işsizlik oranının yüksekliği insanlarımızın belini büken bir yapıya bürünmüştür.

Eğitim-istihdam ilişkisinin doğru bir biçimde kurulamaması sebebiyle gençler işsiz kalmaktadır. İhtiyaç fazlası olan disiplinlerdeki mezun enflasyonu işsiz ordusunu katlayarak arttırmaktadır. Eğitimin başarısız planlanmasının tabii sonucu olan bu durum, eğer ciddi tedbirler alınmazsa, daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalınacağını ortaya koymaktadır.

Her yere üniversite açma politikasının doğal bir sonucu olarak en kolay eğitime başlanan branşların seçilmesiyle, ihtiyaç fazlası mezunlar ortaya çıkmıştır.

Eğitim en büyük problemli sektör olma özelliğini biraz da bu planlama ve yönetimsel problemlerine borçludur.

İş sorunu en önemli sorun olma özelliğine sahiptir. Çünkü toplumsal yapıdaki en önemli sorunların hepsi için tetikleyici olan işsizlik sorunu olmaktadır. Suçlulukların besleyicisi ve geliştirici faktörü hep işsizlikler olmaktadır.

İkinci olarak ekonomik sorunların da etkisiyle yerleşen ve gelişen gençlik sorunları niteliğindedir. Uyuşturucu ve alkolizm önemli gençlik problemlerindendir. Geçim problemlerindeki yoğun baskının etkisiyle uyuşturucu pazarlayıcılarının ağına yakalanma riski en çok gençler için söz konusu olmaktadır. Bağımlılık özelliği taşıyan pek çok maddenin temininin ekonomik seviye ile ilişkisi olduğu bir gerçek niteliğindedir.

Terör gençliğimizin çok yönlü olarak etkilendiği sorunlardan bir başkasıdır. Terörün neden olduğu insan kayıpları (özellikle şehitler) toplumsal travmanın temelini meydana getirmektedir. Terör için de en fazla risk altında olan toplumsal kesimi yine gençler oluşturmaktadır. Vurgulanması gereken gerçek şu ki; çocuklarını kaybeden insanların acısını hiçbir şey gideremeyecek ve hiç kimse teselli edemeyecektir. Farklı bir boyutla bakılacak olursa, hayatının baharında kaybedilen insanlar toplumsal yapının güç ve enerji kaybı demek olabilecektir. Terörün en fazla acısını çeken toplumların başında gelen Türkiye’nin bu sorunundan en fazla genç nüfusumuz etkilenmektedir.

Şiddet konusu da önemli bir gençlik meselesi olarak ele alınabilir. Gençliğin şiddet içeren tarzda bir sosyal politik anlayışlar grubuyla karşı karşıya kalması, sıkıntılı durumlar yaratabilmektedir. İnsanların birbirini tanımasına engel oluşturan önyargılı yaşamın temeli bu sayede ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca şiddet içeren gençlik hareketleri de gençliğimiz için farklı bir risk kaynağını oluşturmaktadır.

Sağlık ve sosyal sigorta güvencesi gençliğin bir diğer önemli sorununu temsil etmektedir. Bu güvenceden mahrum olanların risk altında yaşamak zorunda oldukları söylenebilir. Gençliğe ilâve önlemler gerekmektedir. Güvence ile ilgili güçlendirmeler yerinde tedbirler olacaktır.

Gençliğin bir diğer önemli problemi ise, ergenlik döneminde başlayan ve atlatılamamış olan kuşaklararası sorunlar meselesidir. Farklı kuşakların birbirini doğru anlaması önemli bir olgudur. Anlamak ve anlaşılmak herkesin ihtiyaçları arasındadır. Bu ihtiyacını gerçekleştirmek genç kuşaklarda daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Her çağı kendi ekseninde değerlendiren bir görecelilik anlayışının geliştirilmesi yerinde olacaktır. Özellikle, olgunlaşmış nesillerin henüz olgunlaşmamış olanları daha fazla sorumluluk içeren tarzda yaklaşımlar sergileyerek anlamaya çalışması ve onları dinlemesi yerinde olacaktır. Doğru ve etkili bir iletişim ile sorunlu olmaktan kurtulmak mümkün olacaktır.

Bir yazı ile sınırlandırılamayacak kadar geniş içeriği olan gençlik sorunlarını çözmek öncelikli olmalıdır. Gençler toplumun geleceğini oluşturduğundan gençliğe yapılacak yatırımlar geleceği kurtaracak hamleler olacaktır.

Gençleri gör ki genç kalasın son sözümüz olsun.

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından Yaşlılar Haftası dolayısıyla Huzurevi sakin
Başkan Gürkan, Huzurevi Sakinl
Başkan Polat’tan Ak Parti Kadı
Bakan Bülent Tüfenkci’nin 21 M
Silah Kaçakçılığı yapan 18 Şah
Esnaf kuruluşlarından AK Parti
Sadiye Ablamız Vuslat'ın 7.nci
‘Yapılan Eserler İlçemizin Gel
Eyms Kalbimizin En Güzide Yeri
Dev Proje Bölgenin Kaderini De
Vali Kaban’dan,Şehit Aileleri,
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.