21 Subat 2018 Çarşamba

Tüfenkci: Tehdit edildim Tedavisi Malatya'da sürüyor Büyükşehir Şubat Ayı Meclis Toplantısı Tamamlandı Keskin: Cami cemaati bize yeter ‘Biz Esnafları Şehrin Güven Merkezleri Olarak Görüyoruz’ Malatya Vali Saffet Arıkan Bedük’ü Hiçbir Zaman Unutmadı 15 Temmuz imtihanı zor bir sınav olmuştur. '5 yılda 5 Yıldızlı Malatya' Vali Kaban, Malatya Coğrafi İşaret Çalıştayı’na Katıldı İlkokullara 520 Adet ‘Okuma Bayramı Sandığı’ Hediyesi
Tarihi eserler adeta sahipsiz kalmış

Milli Tarih için “milli hafıza” ifadesi kullanılır.

29.6.2017 00:59:04   

 

Yani milletlerin hafızası onların tarihinin kendisidir. Bu bağlamda, tarihinden haberdar olmayan millet ve toplumların hafızalarını kaybetmiş olduğunu öne sürmek mümkündür.

Tarihin en önemli ip uçlarınıysa, abidevi özellikli eserler başta olmak kaydı şartıyla, tarihi eser ve kalıntılar vermektedir.

Geçmiş dönemin yönetimleri, devlet ve toplum sistemleri, yaşantıları, organizasyonları, toplumda var olan adetleri, gelenekleri büyük ölçüde tarihi eser ve kalıntılardan anlaşılmaktadır.

Geçmiş ile ilgili yaşantının bütün ayrıntıları bu eser ve kalıntılarda ifadesini bulmaktadır.

Geçmiş yaşantılar neden önemlidir? Niye üzerinde bu kadar duruluyor? Biz anı yaşasak olmaz mı? Şeklindeki sorularla hep karşı karşıya kalınmaktadır. O halde bu sorularla ilgili izah yapsak iyi olacaktır.

Geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Geçmişine sahip çıkamayan toplumların geleceğe emin adımlarla gidebilmesi mümkün değildir. Önemli eser ve kalıntılarına sahip çıkmayan, sergileyemeyen ve günlük yaşama katamayan toplumlar hafızasını yitirmiş insanlar gibi olur. Hatıraları olmaz, sosyal çevrelerinin önemi kalmaz. Nereden gelip nereye gideceklerini bilemezler.

Milli hafıza denilen tarihsel geçmişini ortaya koyan eserler ve kalıntılar ile ilgili Malatya’da durum nedir? Bir hafıza kaybı var mıdır? Ona bir bakalım.

Abidevi eserler açısından önemli zenginlikleri bünyesinde barındıran memleketimiz Malatya’nın koruma ve eserleri gündelik yaşamda yaşatma konusunda önemli sıkıntıları olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Camiler, hanlar, hamamlar, kervansaraylar, köprüler, kümbetler, su kemerleri, kaleler, surlar, burçlar, çarşılar, bedestenler, çeşmeler, kiliseler, süslemeler, çiniler, höyükler vs. gibi tarihsel eser ve kalıntı örneklerinin hepsi bol miktarda vardır. Ancak bakımları, korunmaları, aslına uygun onarılmaları konusunda önemli sıkıntılara haiz olduğu söylenebilir.

Tarihi eserler adeta sahipsiz kalmış, yer yer terkedilmiş, metruk binalara ve alanlar haline dönüşmüştür.

Malatya’da hatıralara sahip çıkmak, onlara önem vermek belediyeler başta olmak üzere, hiçbir kuruluşta arzulanabilir düzeyde olmamıştır. Hatırlara sahip çıkmak şöyle dursun, onları yok etmek, yıkmak konusunda bir yarış bulunmaktadır.

Söz gelimi Malatya Belediyesi’nin tarihi 1924’te başlatılıyor. Oysa bu yanlış. Eskimalatya^daki Malatya Belediyesi’nin 1876 ya da 1879 gibi olması gereklidir. Battalgazi Belediyesi 1987^de bu isimle kurulmuş olmasına rağmen tarihini Malatya Belediyesi^nin tarihine  göre dizayn ediyor. Bu hatırasına sahip çıkmamakla ilgilidir.

Yine, Malatya Belediyesi^nin bugünkü binadan önce kullanılmış bütün binaları yıkılmıştır. Hafıza yok edilmiştir. Aynı zamanda hatıraların yok edilmesi demektir.

Çarşıda bir bedesten vardı. Bugün artık yok. Yerine Vakıf İş Hanı gibi son derece kişiliksiz bir bina yapılmıştır. Bir Şirket Han vardı. Ben çalıştığı dönemi hatırlıyorum. Hatta Baba Dostumuz Orduzulu Terzi Ali Seydi^nin orada dükkanı varddı. Giderdik zaman zaman. Şirket Han’ın Canlı bir müşteri kitlesi vardı. Yok oldu gitti. Yerine çok kişiliksiz bir Özel İdare İş Merkezi yapıldı.

Akpınar’ın girişinde aslanlı çeşme ve havuzu ve arkasında da bir konak vardı. Yok oldu gitti.

Tahtalı Minare^nin orada bir hamam vardı. Bunlar da çok bakımsız ve terkedilmiş vaziyette.

Söğütlü Camii^nin eski halindeki kültür yok oldu gitti. Yenilenen camide avlu içerisindeki dinamik kitle kayboldu. Yeni sistemde tesbihçiler, seccade satanlar, esans satanlar, dini yayın satanlar düşünülemedi. Bu da bir kayıptır.

Çınarlı Camii’nin orijinal hali sıvayla kapatıldı. Çarşının kiliseden camiye çevrilmiş tek camisi aslına uygun olmayan tarzda onarılmıştır. Bu da kayıp hanesindedir.

Eskimalatya surları yok edilmiş. Bu ayrı bir kayıptır. Çeşitli mescitler kayıptır, bakımsız vaziyette olanları vardır. Kayıp kümbetler bulunmaktadır.

Arapgir Ulu Camii’nin hali içler acısı durumdadır. Darende Zengibar Kalesi çok iyi durumda değil. Kale ilçesindeki Kale’den eser yoktur. Barajın altında kalan eserler az değildir.

Ermeni Taşheron Kilisesi çok iyi vaziyette değil. Venk’te bir kilise olmalıydı. Çok fazla bir kalıntı yok gibi.

Pek çok yerde kaybolmuş köprüler ve çeşmeler de var.

Çok iyi olmayan karnemizin iyi hale dönüştürülmesi Malatyalıların daha duyarlı olmasına bağlıdır. Eserlerin korunması, kurtarılması, kullanılması, içinde yaşam alanının oluşturulması insan faktörüne bağlıdır.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
Tebrikler. Gözel bir yazı olmuş. 29.6.2017 23:04:28
Tarihi eserleri muhafaza etmek toplumun kültürel hayatı ile düz orantılıdır. Malatya Belediye binasını her gördüğümde Nuri Nebioğlundan görevi devralan Hamidonun yaptığı konuşma ile galeyana gelen toplumu herhangi bir olaya sebebiyet vermeden evlerine gönderdiği tarihi balkon konuşmasını hatırlardım. O balkon konuşması çeyrek asır sonra yönetimi banka hortumlatanlardan devralacak iktidar partisine her seçim zaferinden sonra model olmuştu.Ne yazık ki bir gece operasyonu ile koca bina yok edildi.Ortada olmayan Belediye binasından bahsedenlere aklını kaybetmiş nazarıyla bakıldı.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Dilek Güngör, köşesinde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin avukatlık yaptığı dönemde tehdi
Tüfenkci: Tehdit edildim
Tedavisi Malatya'da sürüyor
Büyükşehir Şubat Ayı Meclis To
Keskin: Cami cemaati bize yete
‘Biz Esnafları Şehrin Güven Me
Malatya Vali Saffet Arıkan Bed
15 Temmuz imtihanı zor bir sın
'5 yılda 5 Yıldızlı Malatya'
Vali Kaban, Malatya Coğrafi İş
İlkokullara 520 Adet ‘Okuma Ba
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.