22 Subat 2018 Perşembe

Büyükşehir Belediyesi Ayvalı’ya kültür merkezi yapıyor Mehmetçiğe Mektup Yarışması Hakkında Tutuklama kararı bulunan 31 kişi yakalandı Çalık: Türkiye’de çok bilinçli bir gençlik var Lütfi İnan'ın acı günü Remzi Hayta Yazdı İYİ PARTİ Yönetimi Basına Tanıtıldı ‘Yeşilyurt, Sağlıklı ve Planlı Büyüyor’ Vali Kaban’dan Okul Aile Birliği Başkanları ile toplantı Keskin: 'Gün vatana, bayrağa, ezana sahip çıkma günüdür'
Şehitlerimizin hatırasına saygı göstermek zorundayız

15 Temmuz Darbe Kalkışması’nın üzerinden bir yıl geçti. Bu kalkışma için, pek çok insan, hala, tiyatro, kurgu, oyun, düzen ya da kontrollü darbe tabirini kullanmaktadır.

17.7.2017 00:51:09   

 

Söz konusu kalkışmaya bu sıfatları uygun görmek çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır.  Bu yaklaşımlarda bulunmak, her şeyden önce anadan, yardan ve serdengeçen insanlarımıza saygısızlık olur. Şehitlerimizin hatırasına saygısızlık olur.

            Belki meseleyi çok fazla sulandıranlar var olabilir. Bu sulandırmalar, insanların ciddi bakışlarını engelleyen bir tarz almış olabilir. Özellikle, 250 şehidin olduğu yıl dönümü kutlamalarının şölen havasında yapılması bu sulandırmalara örnek olarak gösterilebilir.

Saygı yürüyüşlerinin, abidevi eser açılışlarının yapılması; salalarla, Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle, dualarla anma programlarının yapılması çok güzel ve saygın gelişmelerdir. Ama yer yer ünlülerin de dahil edilip çalgılı, oyun havalı programların yapılması çok hoş olmamıştır.

Kahramanlık türkülerinin söylendiği ve şiirlerin söylendiği güzel programları da takdirle karşılamak gerekir.

Bu hain kalkışmanın sahibi niteliğindeki FETÖ/PDY ile yeterince sağlam bir mücadele yapılmış olduğunu söyleyemeyiz. Her platformdaki sulandırmalarda mücadeleyi akamete uğratmak çabası içindeki kripto yapılanma denilen örgütsel yapılar da etkili olmaktadır. Bürokratik yapıda “bir ur gibi” büyümüş olan bu yapı, kendini gizlemeyi başararak masum insanları FETÖ mensubu göstererek hayatta kalmaya çalışmaktadır.

En fazla etkili oldukları ordu, adli teşkilatlar, polis teşkilatları, üniversite ve yüksek teknoloji kuruluşları ve finans organizasyonlarında yapılan görevden almalar ve yargılanma durumları örgütün gerçek kapasitesinin çok gerisinde kalmıştır. Gerçek anlamda, mücadele hiç kimseyi tatmin edememiştir.

Parasal ilişkiler, proje bağlantıları, medya bağlantıları, uluslararası ilişkiler sistemi ve bağlantıları çok önemli sonuçları ortaya çıkaracak bu örgütsel yapılanmanın ülke menfaatlerini dış dünyanın menfaatlerinin gerisinde düşündüğü hep bilinen bir şeydi.

Örgüt küresel kıraliyetçilerin ürettiği bir yapılanmadır. Küreselleşmede bir kural vardır. O da “parasız adam gereksiz adamdır” kuralı. Bu kuralı çok iyi bilen örgüt, finans konusunda devletle boy ölçüşecek kudrete ulaşmışsa eğer, bu gerçeğin etkisiyledir. Üniversitelerde de bu örgütün mensuplarını yoğun olarak parasal kaynakların, rantın ve büyük projelerin merkezinde ve odağında görebilirdiniz. Tıp, mühendislik, diğer sağlık branşları, özellikle diş hekimliği, eğitim ile ilgili alanlarda yoğunlaşmaktadydılar. Genelde de paralı branşlar bu alanlardır. Hem öğrenci hem de öğretim elemanı konusunda bu yoğunlaşma çok eskiden beri dikkat çekici nitelikteydi. Para kazandıran ve atanma garantisi olan bölümlerde örgütün ilişkiler ağı daha kuvvetli bir biçimde yer tutmaktaydı. İlk önce sızma girişimleriyle girdikleri bölümleri on yıl gibi bir sürede kolaylıkla ele geçirebilmekteydiler.

Sınav yolsuzlukları çok meşhur olan örgütün, bu yolsuzluklarla elde edilen yüksek puanlarla şebeke halinde araştırma görevliliği sınavlarına topluca başvurup, örgüt dışındaki insanları liste dışı bıraktırıp, kendi elemanlarının her birini bir yerde kadroya yerleştirme anlayışları egemen olmaktaydı.

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden 17-25 Aralık sürecine kadar kesintisiz devlette ayrıcalıklı bir biçimde kadrolaşan ve bazı alanlarda yüzde yüz oranlarına yaklaşan bu yapılanmanın yeterince temizlenebildiğini söylemek son derece güç olacaktır.

Karşılaşılan bazı durumlar da, yeterince temizlik olamadığı konusundaki görüşleri pekiştirmektedir. Özellikle OHAL uygulamasının verdiği selahiyet örgütün gizlenmiş elemanlarından olup da yönetici kademede bulunanların alanlarını genişletmektedir. Gerçekten de, bir kişiyi istemeyen ya da kovmak isteyen bir yönetici araştırmaya dayanmadan FET֒cü yaftasını hemen yapıştırmaktadır. Bu konuda yer yer mağduriyetler doğmaktadır. Yer değiştirmek isteyen bazı akademisyen arkadaşların gidecekleri yerde karşılaştıkları hadiseler gerçekten de kabul edilebilecek türden değildir. Herhangi bir şekilde uzağından kıyısından örgütle alakası olmayan insanları bünyesine katmak istemeyen bir yönetici, en kolay bir biçimde, FETÖ mensubu göstererek kendini kurtarmaya çalışıyor. Böyle bir tutumla “biz FET֒ ile ciddi mücadele ediyoruz intibasını yaratmakta olduklarını düşünmekteler.

Toplumsal yapının bünyesinde kanserleşmiş bir ur varsa, bu urdan kurtulmadan toplumsal yapının hayatını sürdürme şansı bulunmamaktadır. Urun parçası olanlara merhamet dilenmek olmaz. Bu tutum, daha ilerde ölüme davetiye çıkarmayı sağlayacak bir tutum olacaktır. Bunlarda anlaşılmayacak bir şey yok. Bu örgüt tümüyle çökertilmelidir. Bunun aksini düşünmek olmaz.

Asıl problem örgütü bahane ederek, herkesi ya da her muhalif diye düşünüleni yok etmek konusunda vardır. OHAl’in verdiği geniş yetkileri her karşı sesi susturmak için kullanmak kanserli vücut parçasının daha fazla büyümesi demek olacaktır. Titizlikle kuru ile yaşın ayrılması ve ona göre muamelede bulunma mecburiyeti vardır.

Bir de insanların saygın bir biçimde yıl dönümü kutlamasına itiraz etmek olmaz. Çarşı her şeye karşı mantığıyla hareket etmek yerine, doğru olan politikaları desteklemeye göre dizayn edilmiş bir farklı bakışın olması gerekir.

Herkes, eğer tahammül edilmek istediği kadar tahammül etmeyi öğrenirse, demokrasi nöbetlerinin anlamını da daha iyi kavramış olur. Sonuçta demokrasi tahammüller rejimidir. Farklılıklara tahammül etmeyi bilmemiz ve öğrenmemiz gerekir. Yoksa, dört tarafımızı sarmış olan düşmanlar içeriden de destekçi bulmakta zorlanmadan bizi yok edeceklerdir.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
İlçelerde sosyal hayatın canlanması amacıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirile
Büyükşehir Belediyesi Ayvalı’y
Mehmetçiğe Mektup Yarışması
Hakkında Tutuklama kararı bul
Çalık: Türkiye’de çok bilinçli
Lütfi İnan'ın acı günü
İYİ PARTİ Yönetimi Basına Tanı
Remzi Hayta Yazdı
‘Yeşilyurt, Sağlıklı ve Planlı
Vali Kaban’dan Okul Aile Birli
Keskin: 'Gün vatana, bayrağa,
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.