22 Ocak 2018 Pazartesi

Vali Kaban ‘Malatyamızı Ayyıldızlı Bayrağımızla donatalım ‘ 'Terör örgütlerinin yanında olacağınıza milletin,yanında olun' Tüfenkçi 'Sınırlarımızın dibinde bir terör koridoru oluşturtmayız' Darende’ye Üstgeçitli Terminal Binası Anadolu’nun Yiğidi Seyyid Battalgazi Sabah namazında Mehmetçik'e zafer duası Afrin Operasyonunu 2.Ordu Komutanı Korgeneral Temel yönetiyor Erdoğan 'Yeni Paralel Yapılara İzin Vermeyeceğiz' 'Malatya’ya 100 Kişilik Otizm Çocuk Merkezini kazandırıyoruz ' Yardım Meleklerin Kongresi Yapıldı
“Fen Edebiyat Fakültesinin Yelpazesi Çok Geniş”

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak, üniversite tercihlerinin yapıldığı bir dönemde Fen Edebiyat Fakültesiyle ilgili İNÜHABER’e değerlendirmede bulundu. Dekan Durak, Fen Edebiyat Fakültesinin sadece öğretmen yetiştirmediğini yelpazesinin çok geniş bir fakülte olduğu söyledi.

25.7.2017 23:43:30   

 

Fen Edebiyat Fakültesi ile ilgili bilgi veren Dekan Durak şunları söyledi:


“Bizim fakültemiz İnönü Üniversitesi kurulurken ilk kurulmuş fakültedir. O sebeple de bölümler köklü yani şuanda her bölümden çok yetkin hocalar var. Şuan Türkiye’de akademik camiada yer alan hocaların önemli bir kısmının hocası buradan. Artık ekol olmaya başladı. Türkiye’de Kimya, Fizik gibi fen bilimlerinden çoğu bölüm kapanmak üzere. Bizim üniversitemizde de bu problem yaşanmıştır. Hiç öğrencisi kalmamıştı. Ama bu bölümlerde çok sayıda profesör hocamız var. Kimya bölümünde sadece otuz öğretim üyesi var. Bunun 25’e yakını profesör. Fakat öğrencimiz yoktu. Bu sene güzel bir gelişme oldu. YÖK’ten on beşer kişilik kadro verilmiş, dolayısıyla bu bölümler tekrardan açılabilecek. Yani düşünün her öğrenciye en az bir profesör düşüyor. Üniversitedeki akademik yapıyı biz piramit olarak düşünürüz, piramidin en üstünde profesör, doçent, yardımcı doçent şeklinde aşağı doğru iner. Bizim fakültemiz artık gelişimini tamamlamış bir fakültedir. Hepsi birbirinden yetkin donanımlı alanına hakim hocalardır. O sebeple bizim öğrencilerimizin piyasada iş bulma imkanı gayet iyi.”  


Fen edebiyat fakültesinin aynı zamanda temel bilimler fakültesi olduğunu ve bu yüzden sadece kurumlara öğretmen yetiştiren bir fakülte olarak düşünülmemesi gerektiğini kaydeden Dekan Durak, şunları dile getirdi:


“Aslında fakültenin yelpazesi çok geniş. Gerek sosyal bilimlerde gerekse fen bilimlerinde çok geniş alanda iş bulma imkanına sahiptir. Eğitim fakültelerinden çok daha donanımlı, çok daha geniş bir eğitime tabii tutularak öğrencilerimiz mezun olurlar. Her bölüm bu manada çok önemli ve çok güçlüdür. Türkiye’de eğer bilimsel bir noktaya gelinecekse mutlaka fen edebiyat fakültelerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu fakültelerde eğer iyi elemanlar yetiştirilirse Türkiye’deki bilimsel alt yapı daha iyi oturtulur.”


Fen Edebiyat Fakültesinin fiziki yapısıyla da ilgili bilgi veren Dekan Durak şöyle konuştu:


“Fakültemiz yedi ana binadan oluşuyor. Derslikler sınıflar gayet güzel, sistem gayet iyi. Türkiye’de güncel durumlardan etkilenen çok fakülte oldu. Bizim fakültemiz bu travmadan en hasarsız çıkan fakülte oldu. 170’e yakın öğretim üyemiz var. Bu kadar sağlam ve köklü bir kadroyla gelişmiş bir fakülte sadece İstanbul, Ankara gibi gelişmiş şehirlerde bulunmaktadır. Bunların dışında bu kadar köklü bir kadroyu bulmak zor. 65’e yakın profesör, 45 doçent, 15 tane de araştırma görevlimiz bulunuyor. Geriye kalanların hepsi öğretim üyesi. Çok dinamik ve sağlam bir kadromuz var. Bunların hepsi çok ciddi hocalardan yetişmiştir. Prensipli, ilkeli, planlı, programlı dersler yapmaktadırlar. Öğrenciyle olan ilkeler, ilişkiler çok iyi belirlenmiştir.”


Haber: Hatice YETMEN- Merve İNAN- Çiğdem ERHAN- Kübra YILMAZ


     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Valisi Ali Kaban yaptığı açıklamada ’ başta Valilik binamız olmak üzere, Belediyelerimiz, tü
Vali Kaban ‘Malatyamızı Ayyıld
'Terör örgütlerinin yanında ol
Tüfenkçi 'Sınırlarımızın dibin
Darende’ye Üstgeçitli Terminal
Anadolu’nun Yiğidi Seyyid Batt
Sabah namazında Mehmetçik'e za
Afrin Operasyonunu 2.Ordu Komu
Erdoğan 'Yeni Paralel Yapılara
'Malatya’ya 100 Kişilik Otizm
Yardım Meleklerin Kongresi Yap
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.