22 Ocak 2018 Pazartesi

Vali Kaban ‘Malatyamızı Ayyıldızlı Bayrağımızla donatalım ‘ 'Terör örgütlerinin yanında olacağınıza milletin,yanında olun' Tüfenkçi 'Sınırlarımızın dibinde bir terör koridoru oluşturtmayız' Darende’ye Üstgeçitli Terminal Binası Anadolu’nun Yiğidi Seyyid Battalgazi Sabah namazında Mehmetçik'e zafer duası Afrin Operasyonunu 2.Ordu Komutanı Korgeneral Temel yönetiyor Erdoğan 'Yeni Paralel Yapılara İzin Vermeyeceğiz' 'Malatya’ya 100 Kişilik Otizm Çocuk Merkezini kazandırıyoruz ' Yardım Meleklerin Kongresi Yapıldı
Polat, “Ecdadımızın Emanetlerine Sahip Çıkıyoruz”

Çırmıktı Mollakasım mahallesindeki tarihi Kebir Cami’de devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Ecdat yadigârı tarihi eserlerin restorasyon ve çevre düzenlemeleri ile daha kullanışlı hale getirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasına önem veriyoruz. Tarihi eserimiz Kebir Camimizi de aslı uygun, tarihi özelliklerini muhafaza edip restore ederek vatandaşlarımızın hizmetine yeniden sunacağız” dedi.

3.8.2017 00:08:48   

 

“ATA YADİGÂRI ESERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Yeşilyurt Belediyesi ile Vakıflar Bölge Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla restorasyonu yapılan Kebir Camide incelemelerde bulunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, caminin eski doğal haline kavuşması için çalışmaların titizlikle devam ettiğini söyledi.

Ata yadigârı eserlerin korunmasına özen gösterdiklerini hatırlatan Başkan Polat, “Ecdadımızdan bize miras olarak bırakılan tarihi eserlerimizi ve binalarımıza sahip çıkmak, korumak ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak yerel yönetimlerin öncelikli görevleri arasındadır. Bizler ilçemizi kalkındırmaya çalışırken milli ve manevi değerlere sahip çıkmaya, kadim medeniyet kültürümüzdeki gelenek, görenek, örf ve adetlerin yanı sıra tarihi yapıtların korunmasına oldukça hassas yaklaşıyoruz. Ata yadigarı eserlerimize sahip çıkıp onları en güzel şekilde gelecek kuşaklara aktaracağız” dedi.

“KEBİR CAMİMİZİ TARİHİ VE KÜLTÜREL ÖZELLİKLERİYLE YENİDEN AYAĞA KALDIRIYORUZ”

Yeşilyurt Belediyesinin kadim medeniyet kültürümüzde önemli yer kaplayan, geçmişle gelecek arasında köprü vaziyeti gören tarihi eserlerin korunmasına özen gösterdiğini hatırlatan Başkan Polat, “Yeşilyurt İlçemizde geçmiş tarihlerden bugüne kadar intikal eden ecdat yadigârı birçok eserimiz var. Ecdadımızın emanetlerine en iyi şekilde sahip çıkmak adına imkânlarımızı seferber ettik. Bu kapsamda; Çırmıktı Mollakasım mahallesinde uzun yıllardır ibadethane olarak vatandaşlarımıza hizmet veren Kebir Camii’nin içi ve dışıyla, müştemilat alanları ve minaresiyle aslına uygun olarak restore edilmektedir.  Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz ile ortak çalışmamız sonucunda bu tarihi eserimizi yeniden ayağa kaldırıp, tarih özellikleriyle yeniden hizmete açacağız” dedi.

“RABBİM, TARİHİ ESERLERE SADAKAT GÖSTERECEK NESİLLERE YETİŞTİRMEYİ BİZE NASİP ETSİN”

Camilerin toplumların kalbi, eğitim, yardımlaşma ve kaynaşmanın merkezi olduğunu anımsatan Başkan Polat, “Allah bu güzel eserlere sahip çıkmayı, bu eserlere sahip çıkacak, bu eserlere sadakat gösterecek nesiller yetiştirmeyi hepimize nasip etsin“ diye konuştu.

“MOLLAKASIM MAHALLE MEYDANI KEBİR CAMİ VE MEYDAN DÜZENLEMESİYLE ESTETİK YAPIYA KAVUŞUYOR”

Kebir Caminin mimari açıdan çok estetik bir tarih eser olduğunu söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “ “Yeşilyurt Belediyesi olarak ilçemizin turistik ve kültürel potansiyeline artı değerler kazandıracak, görsel zenginliği ön plana çıkartacak projelere ağırlık veriyoruz. ‘Meydan Düzenlemeleri’ projemiz kapsamına aldığımız mahallelerimizin meydanlarını baştan aşağıya yeniden dizâyn ediyoruz. Mahalle meydanlarının görsel açıdan estetik bir yapıda olmasına ayrı bir önem veriyoruz. Tarihi ve kültürel yapısına göre restorasyon çalışmalarına tabi tutulan Kebir Camii’nin ön kısmında bulunan meydanda başlatılan çalışmalara engel teşkil eden elektrik trafo binasını yıktıktan sonra çevre düzenleme, kaldırım yenileme ve yol bakım çalışmalarıyla bu meydanımızı daha modern bir görüntüye kavuşturacağız. Şanlı tarihimizde en fazla saat yaptıran Osmanlı İmparatoru olarak geçen Abdulhamit Han’ın yaptırdığı saatin bir benzerini meydanın orta noktasına yerleştirdik. Ayrıca Kebir Caminin ön kısmına bir adet şadırvan yapacağız. Mollakasım mahallemiz bu düzenlemelerin ardından çok farklı bir görüntüye kavuşacak“ dedi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri Kebir Camideki restorasyon çalışmalarında gelinen son noktayı ve bugüne kadar gerçekleşen bütün çalışmalar hakkında Başkan Polat’a detaylı bilgiler aktardı. Proje üzerinde yetkililerle birlikte görüş alış verişinde bulunan Başkan Polat’ta binanın içi ve dışındaki tadilat, bakım ve onarım çalışmalarını yerinde inceledi.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
ÇIRMIKTILI 3.8.2017 12:38:59
Tarihi camimizi yıktınız üç yıldır yapamıyorsunuz birde sahip çıkıyoruz diyorsun üç yıldır millet namaz kışamıyor ilçede gergin sular kesiliyor yollar bir yıldır toz duman siz ancak duvara ğül dikin içmeye su bulamıyoruz canimizi istiyoruz
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Valisi Ali Kaban yaptığı açıklamada ’ başta Valilik binamız olmak üzere, Belediyelerimiz, tü
Vali Kaban ‘Malatyamızı Ayyıld
'Terör örgütlerinin yanında ol
Tüfenkçi 'Sınırlarımızın dibin
Darende’ye Üstgeçitli Terminal
Anadolu’nun Yiğidi Seyyid Batt
Sabah namazında Mehmetçik'e za
Afrin Operasyonunu 2.Ordu Komu
Erdoğan 'Yeni Paralel Yapılara
'Malatya’ya 100 Kişilik Otizm
Yardım Meleklerin Kongresi Yap
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.