23 Kasim 2017 Perşembe

Niyazi Mısri Malatya’lı Halveti şeyhi Hüseyin Efendiye talebe olur. Keskin: Malatyalılar, hainlerin kötü niyetlerine ortak olmaz İşaretlenme olayı ilgili Valilik Açıklama yaptı ve... Emin Gönültaş Vefat Etti. Büyükşehir’den Doğanşehir’e 35 Milyon Liralık Altyapı Yatırımı Muhtarlar, Başkan Gürkan’a Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu Başkan Tuncer ‘5 Aralıkta Ankara’da buluşacağız’ Ağbaba,'Alevi Evlerinin İşaretlenmesi Provokasyondur' Yetimler Kervanı Derneği,Başkan Gürkan İle Bir araya Geldi Altınok, CHP İlçe Adaylığını Açıkladı
Çocuklarda bir dilin etkin kullanımı 4 yaş civarında başlıyor

Günümüz dünyasında birçok ebeveyn artık yabancı dil öğreniminin ne kadar önemli olduğunun farkında. Anaokullarında yoğun bir şekilde başlayan yabancı dil eğitimi sayesinde çocuklar İngilizce veya başka bir yabancı dil ile daha çabuk, daha erken tanışmaya başladılar.

4.8.2017 00:16:27   

 

Eğer çocukta kekemelik, gelişim geriliği veya duygusal bir sorun yoksa ebeveynler çocuklarını yabancı dil eğitimi konusunda destekleyebilirler.

Beynin % 80’inin 5-6 yaşına kadar tamamlandığı görüşünü göz önüne alırsak çocuklarda yabancı dil eğitimine ne kadar erken yaşta başlanırsa o kadar başarılı sonuçlar alınır, çocukta dil hâkimiyeti daha iyi sağlanır. Doğru metotlar ve doğru eğitim ile çocuk sıkılmadan, eğlenceli bir şekilde farklı bir dili edinebilir.

Çocuklarda bir dilin etkin kullanımı 4 yaş civarında başlıyor. Fakat 3 yaşına kadar çocuk yabancı bir dile ne kadar çok maruz kalırsa, öğrenmesi istenilen dilin konuşulduğu ortamda ne kadar fazla bulunursa o dili öğrenmesi ve konuşması da o kadar kolay oluyor.

0-3 yaş arası bebekler anadillerinden farklı bir dili duyarak büyüdükleri takdirde “aynı anda öğrenme” denilen durum ile ikinci bir yabancı dili çok daha kolay öğrenmiş olurlar.

Erken yaşlarda çocukların algıları çok açıktır ve zihinleri henüz bilgi yükü taşımadığı için ikinci hatta üçüncü bir yabancı dili öğrenebilmeleri mümkündür. Bu yaşlarda çocuklar büyüklerini rol model olarak alırlar ve öğrendiklerini çabucak uzun süreli hafızalarına kolaylıkla kaydedebilirler. Erken yaşta bir yabancı dili öğrenen çocuklar ileriki yaşlarında başka yabancı dilleri de öğrenmeye yatkın olurlar.

Yabancı dil öğrenen çocukların özgüvenleri yüksek olur. Beyin gücü ve kapasiteleri yabancı dil bilmeyen çocuklara nazaran çok daha iyi durumdadır.  Sayısal ve bilimsel yetenekleri fark edilir derecede iyidir. Kendilerini rahat bir şekilde ifade etme becerileri gelişmiştir. İletişimleri kuvvetlidir. Yabancı dil eğitimi kültürel ve sosyal anlamda çocuğu geliştirir ve farklı kültürleri, dilleri tanıma konusunda olumlu yönde etkiler.

Aileler yabancı dil öğrenimi sürecinde;

*Çocuğa bebeklikten itibaren öğrenmesini istediğiniz yabancı dilde müzikler dinletebilir, ninniler söyleyebilirsiniz.

*Düzenli olarak her gün çocuğun gelişimine göre 1-2-3 kelime öğretebilir, bu durumu oyunlaştırarak daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

*Günlük olarak şekillerin, renklerin, sayıların isimlerinin yabancı dildeki karşılıklarının söyleniş biçimini sesli olarak dinleterek tekrarlar yaptırabilirsiniz. Böylece kelimeler pekiştirilerek daha kalıcı bir hale gelecektir.

*Çocuğa yabancı dilde çizgi filmler izletebilirsiniz. Çocuk zamanla duyduğu kelimeleri özümseyecek, cümleler zamanla kalıcı hafızasında yer edinecektir.

*Yabancı uyruklu bir bakıcı, eğitmen yabancı dil öğrenimi konusunda çocuğunuz için iyi bir kaynak olacaktır.

*Sürekli küçük tekrarlar yaptırın.

*Asla dil öğrenme konusunda çocuğunuza baskı uygulamayın, kızmayın.

*Dil öğrenimi bir süreçtir. Çocuğa karşı sakin ve sabırlı olun.

Değerli ebeveynler;

Her yönden kaliteli, iyi bir eğitim alan çocuklar geleceğimizin teminatı olacaklardır. Çocuklarımızın bu bilinç ile yetiştirilmesi dileğiyle, sevgiyle kalın.

                                                                                                    ASUMAN SARITAÇ

 

 

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
17.YY. Türk Edebiyatının önde gelen Mutasavvıf şairlerinden olan Niyazi Mısri 1618 yılında ( Hicri 1
Niyazi Mısri Malatya’lı Halvet
Emin Gönültaş Vefat Etti.
Keskin: Malatyalılar, hainleri
İşaretlenme olayı ilgili Valil
Büyükşehir’den Doğanşehir’e 35
Muhtarlar, Başkan Gürkan’a Hay
Başkan Tuncer ‘5 Aralıkta Anka
Ağbaba,'Alevi Evlerinin İşaret
Yetimler Kervanı Derneği,Başka
Altınok, CHP İlçe Adaylığını A
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.