18 Temmuz 2018 Çarşamba

Nişanlısı ince hastalıktan ölmüş olan Kara Esöğ dertlidir İnsanlar, birbirinden kaçmaya başladı Keskin’den örnek taksiciye teşekkür Malatya’nın Altyapı Ve Üstyapı İhtiyaçlarını MESTON Karşılıyor “Millet Kıraathanesi Yeşilyurt Markasına Büyük Değer Katacak” Kayısı Koordinasyon Toplantısı Vali Kaban Başkanlığında Yapıldı Güzelleşme Hevesiniz Cilt Kanserine Yol Açabilir Başkan Şevket Keskin’e Kulak Vermek Lazım... Bedelli askerlik için araba ilanları patladı! FETÖ'dan 8 kişi tutuklandı
Malatya'nın Ana sorunu Trafik

Yazarımız Prof.Dr .Mustafa Talas bu hafta'daki yazısının Malatya'nın her geçen gün giderek artan Trafik sorununu masaya yatırdı. Her yönü ile Trafik sorununu ele alan Prof.Dr.Talas'ın yazısı

6.8.2017 22:55:23   

 

 

            Malatya ilinin çok yatırım aldığı söylenmektedir. Belki bunlar bir ölçüde doğruyu ifade eden sözler olmaktadır. Ancak yeterli olduğunu söyleyebilmek mümkün değildir. Bu yatırımlardan ulaşım yatırımlarını değerlendirmeye tabi tutmak gerekecek olursa, şunlar söylenebilir:

            Havalimanı sorunu:

Malatya’nın büyüyen ve gelişen bir şehir olmasından dolayı 30 km. mesafede olmasından şikayet edilmesini anlamsız buluyorum. Ancak terminal genişlemesi ve modernizasyonu problemi olduğu bir gerçektir. Bunun yanı sıra havalimanına farklı bölgelerden geçilebilmesine imkan sağlayacak bağlantı yollarında yetersizlik söz konusudur. Bu sorun önemli bir sorundur. Havalimanının kullanılabilirliği önemli sorundur. Terminal yetersizliği ve yol sorunları konusunda yeterli yatırımın olduğunu söyleyebilmek güçtür.

Çevreyolları meselesi:

Çevreyolları dedik. Hem Kuzey hem de Güney Çevreyolu planlanmıştı. Bu yollar planlanalı neredeyse otuz yıl oldu. Güney gündemden çıkarılıp çıkarılıp geri getiriliyor. Bu mantıkla ilerleme kaydedilmesi beklenemeyecektir. Kuzey’den olanın kaç defa ihalesi yapıldı bilmiyoruz. Aradan geçen zaman kadar bir zamanın geçme ihtimalinden endişe duyuyoruz. Çok küçük şehirlerde bile çevreyolu sorunu yokken, Malatya’nın buna maruz kalmasını herhalde kimse başarı diye değerlendiremeyecektir. Çevreyolları sorunu çözülemediği için, Malatya’da trafik adeta kilitlenmektedir.

Kavşaklar sorunu:

Çevreyolları yapılamadığı ve süreç uzadığı için trafiğe getirilecek geçici çözüm kavşaklar, alt  ve üst geçitler, battı çıktılardır. Bunlarla ilgili çok yetersiz yatırımlar vardır. Hiç kimse Malatya’ya yapılanların yeterli olduğunu söyleyemez. Eşdeğer şehirlerle değil, üçte biri yarısı büyüklüğündeki şehirlerde yapılmış olanlarla karşılaştırsınlar, ona göre savunsunlar. Malatya’da Çöşnük, Fahri Kayahan, Sivas Kavşağı, SSK Kavşaklarına battı çıktı ve İstasyon Kavşağına yoncalı kavşak ya da başka bir tip kavşak yapılması gerekli ki, yeterince yatırım var diyelim.

Merkezdeki kuşak yolları sorunu:

Kuşak yolları alternatif geçişi sağlayacaktır. Bu yollar şehir trafiğini rahatlatan bir etkiye neden olacaktır. Bu kuşak yollarının çok yönlü planlanmasının mevcut Büyükşehir yönetimi tarafından yapıldığını kabul etmeliyiz. Ancak yavaş ilerlediği de ayrı bir gerçekliktir. Bu husus geciktikçe iki ana arterli şehir olarak damarları tıkalı bir vücut gibi trafiği olan bir şehre sahip olunacaktır. Dağa denk gelen bölgede hiç değilse Gündüzbey’den direk olarak Üniversiteye geçiş yapılmalıdır. Kuzey için de Maşti’den Çöşnük Kavşağı’na kadarki bölgenin çabucak bitirilmesi gerekmektedir.

Viyadük sorunu:

Yapılırken Beylerderesi’nin iki yakası arasındaki kod farkının hesaplanmadan köprünün yapılıp teslim alınmış olduğundan bahsediliyor. İnsanların, aradaki farkın asfalt ile kapatılmaya çalışıldığını seyretti. Buraya köprü yapılması güzel, böyle bir köprü yapılması hiç güzel değil. Teknik olarak düzeltilme imkanı var mıdır? Yok mudur?  Yıkılma riski var mıdır? Yok mudur? Bu durumların tespiti için herhangi bir etüd yapılmış mıdır? Yoksa düzeltmek için bir facia olması mı beklenmektedir? İnsanların hayatı ucuz değildir. İnsanların yaşatılması yöneticilerin asli görevleri arasındadır. İnsanını yaşat ki, devletin de yaşasın felsefesini unutmamak gerekmektedir.

Aşırı Eğimli Karayolları Meselesi:

Malatya, ortada bir tepsi gibi duran ovasının etrafını çepeçevre saran dağlara sahiptir. Bu dağlar aşılarak dört yöne gidilmektedir. Batı, Doğu, Kuzey ve Güney istikametinde Türkiye’nin farklı bölgelerine geçilen güzergahların kavşak noktası buradadır. Bu yönlere doğru gidilirken aşılan dağlara tüneller yapılmıştır. Bu çok iyi ancak yeterli değildir. Bazı bölgelerde yolların eğimlerinin düşürülmesi, bazılarına yeni tünellerin yapılması, yer yer de virajların öldürülmesi şart olmuştur. Eğer bu müdahaleler yapılırsa, hem erişim kolaylaşacak hem de milli ekonomide tasarruf sağlanacaktır.

Demiryolu meselesi:

Demiryolu açısından da kavşak noktası olan Malatya’da demiryolunda da önemli sıkıntılar mevcut. Beşinci işletme denilen Malatya Bölgesi’nin içi boşaltılıyor. Önemli tesislerinin Adana, Sivas ve Erzincan’a kaydırıldığı yönünde görüşler var. Bu doğru mudur bilemiyoruz ancak merak ediyoruz. Hatların çift yönlü yapılması gerekmektedir. Bu sayede hem yük hem de yolcu taşınmasına zaman ve kaynak tasarrufu olacaktır.

İç Suların Ulaşımda Kullanımı:

Büyükşehir Belediyesi’nin Karakaya Baraj Gölü’ndeki ulaşımda insiyatifi ele alması takdirle karşılanmalıdır. En azından, bu sayede, feribot faciası ihtimalleri azalmıştır. Ancak bazı eksikler vardır. Kubbe Dağı’nın alternatifi karadan yapılacak bol eğimli arazideki yol değil, yine feribot kullanımı olmalıdır. Battalgazi’den Doğanyol’a da feribot seferi yapılmalıdır. Su yolundan o ilçe  daha yakın olacaktır. Kale’ye de Doğanyol’a da iskele yapılıp seferler düzenlenebilir. Yer yer mavi yolculuk seferleri de geliştirilmelidir.

Turistik Bölge Yolları Meselesi:

Nemrut’a Malatya’dan rahat erişilmemesi için Malatyalılar Adıyamanlılardan fazla uğraştılar. Oysa yol standardının iyileştirilmesi konusunda engel tanınmamalıydı. Yol yapılmalıydı. Hem de çok yüksek standartta yapılmalıydı. Yapılamadı. Başarılamadı. Sonuçta oradaki kırsal bölgelerimiz kalkınamadı. Arapgir-Kemaliye, Arapgir-Divriği geçişleri iyileştirilemedi. Bu üç ilçede çok güzel bir turizm potansiyeli var. Bunun değerlendirilmesi standartlara uygun yol gerektirmektedir. Ama Arapgir’e kadar yol standardı yükseltilemedi.

Sonuç olarak başarmak için düşünmek gerekir. Düşünen insana da önem vermek gerekir. Doğru olan öneriler kimden gelirse gelsin, desteklemek gerekir.  Önce düşünmek, sonra tasarlamak ve sonra da yapmak gerekir. Saygılarımla.

Prof. Dr. Mustafa TALAS YAZDI

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi 

            

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
süleyman mühüroğlu 7.8.2017 09:38:46
değerli hocamızın tespitleri yerinde ve çok güzel özetlemiş malesef malatyamızın durumu bu umarım bu görüşler dikkate alınarak açil bir eylem planı ile sorunların üzerine gidilir artık göz boyama ve sorunların üzerini örtmek çare değil mızrak çuvala sığmıyor el ele verip artık bunları çözmeliyiz insanımızın ve ilimizin süratle önünü açmalıyız yatırımları ve gelen parayı çiçeğe böceğe değil sorunlarımızı çözmeye harcamalıyız yalnız su sorununa değinmemiş hocamız bu konudada değerli görüşlerini merakla bekliyoruz ağzına kalemine sağlık böyle bilim insanımız olduğu için gurur duyduk
Yazarlarımız


KENDİMİ ÇOK SEVİYORUM!!!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya ili Doğanşehir ilçesi Polat kasabası yöresinde 1927 yılından beri söylenildiğini öyküsü oldu
Nişanlısı ince hastalıktan ölm
İnsanlar, birbirinden kaçmaya
Keskin’den örnek taksiciye teş
Malatya’nın Altyapı Ve Üstyapı
“Millet Kıraathanesi Yeşilyurt
Kayısı Koordinasyon Toplantısı
Güzelleşme Hevesiniz Cilt Kans
Başkan Şevket Keskin’e Kulak
Bedelli askerlik için araba il
FETÖ'dan 8 kişi tutuklandı
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.