18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bedelli askerlik için araba ilanları patladı! FETÖ'dan 8 kişi tutuklandı “Yatırım Ve Projelerimizin Temelinde Çevre Ve İnsan Sağlığı Var” Vali Kaban, 7.Ana Jet Üs Komutanlığını Ziyaret Etti “Böyle Giderse Okul Aile Birliklerini De Saraya Bağlayacaklar” Hasançelebi'de 385 metre uzunluğundaki viyadük inşaatı sürüyor TSO Başkanı Sadıkoğlu Hata Yapmaya devam ediyor Çakır ve Kahtalı Komisyonlarda görev aldı Battal Öğüt Danıştay Üyeliğine seçildi CHP’de Değişimin Önünde Hiç Kimse Duramaz
Sevdiği bir oyuncağı yanında götürmesine izin veriniz.

Değerli Ebeveynler; Bildiğiniz gibi okulların açılmasına az bir zaman kaldı ve çocuğunu ilk defa okula gönderecek olan velilerin evinde ayrı bir heyecan ayrı bir telaş yaşanıyor. Çocukların okula alışma yani oryantasyon sürecinin sağlıklı bir şekilde olabilmesi için velilere çok iş düşüyor. Şöyle ki veli, okul ve öğretmen ile ne kadar sıkı bir işbirliği içine girerse çocuğun okula alışma süreci de o kadar hızlanıyor.

10.8.2017 23:54:26   

 

Bu konuda yaşadığım bir anekdotu sizlerle paylaşmak istiyorum.

 Okulun ilk açıldığı günlerdi ve okula hemen adapte olan çocuklarımız olduğu gibi alışmakta zorlanan, ağlama krizleri yaşayan çocuklarımız da vardı. İlk defa okula başlayan bir öğrencimiz okulunu, sınıfını, arkadaşlarını o kadar çabuk benimsedi ki ortama gayet güzel bir şekilde alıştı. Fakat çocuğun annesi acaba düştü mü, yemeğini yedi mi, tuvalete gitti mi, arkadaşıyla tartıştı mı vb. bitmek bilmeyen sorular sorarak okuldan bir türlü ayrılmak istemiyordu. Öğretmenimiz her defasında veliye açıklamalar yaparak çocuğun mutlu olduğunu, bir sorunu bulunmadığını, herhangi bir sorunu olduğunda kendisine mutlaka bilgi verileceğini açıklasa da veli hiçbir şekilde tatmin olmadı. Veliye sorunun ne olduğunu bizzat sorduğumda unutamayacağım bir cevap aldım. Velimiz “Evet, biliyorum çocuğum okula alıştı ve mutlu. Ama ben onun buraya alışmış olmasına alışamıyorum. Neden beni değil de okulu tercih etti? İşte bunu kabul edemiyorum,” dedi. Bu şekilde geçirilen üç haftadan sonra veli çocuğunun okula gitmeye hazır olmadığını düşündüğünü söyleyerek okula gayet güzel alışan çocuğunu okuldan aldı.

Çocukların tüm gelişim alanlarını destekleyen anaokulu eğitimi çocuğun sosyalleşmeye, toplumsallaşmaya başladığı ilk basamaktır. Yani gömleğin ilk düğmesidir. O ilk düğmeyi doğru iliklersek gerisi de doğru bir şekilde gelecektir.

Çocuğun özgürce yaşadığı, güven duyduğu aile ortamından çıkarak sınıf ve okul kurallarının olduğu, tanımadığı büyüklerin ve çocukların bulunduğu bir ortama girmesi elbette ki kolay bir süreç değildir. Bu süreç bazı çocuklarda uyum sorunları oluştururken bazı çocuklarda da kolayca atlatılabilmektedir.

Fakat oryantasyon sürecinde aileler çocuktan çok daha fazla kaygılıdırlar. Bu yüzden okula başlama konusunda anne ve babalar da en az çocuk kadar bu sürece duygusal olarak hazır olup olmadıklarını iyi tahlil etmeliler. Çünkü ailenin yaşadığı kaygıları hisseden çocuk okula karşı olumsuz duygular beslemeye, okula gitmek istemediğini söylemeye başlamakta gecikmeyecektir.

Ailesini huzursuz, kaygı düzeyi yüksek ve üzüntülü gören çocukta ne yazık ki uyum süreci zorlaşır. Hâlbuki ailesi tarafından desteklenen çocuk okula başladığında okulunu, sınıfını, öğretmenini ve arkadaşlarını zamanla benimsedikçe okula uyum süreci daha kolay olacaktır.

Şu bir gerçek ki okula uyum sorunu yaşayan çocuklar genellikle aşırı hoşgörülü, aşırı koruyucu, kollayıcı aile tiplerinin çocuklarıdır. 

Bir Çocuk Neden Okula Gitmek İstemez?

*Okulda neler yapacağını, nelerin olacağını bilmediği için huzursuz ve kaygılıdır.

*İçine kapanık, utangaç bir yapısı olabilir.

*Ailesinden ayrılma veya terk edilme kaygısı yaşıyor olabilir.

*Anneye, babaya veya başka bir aile bireyine karşı aşırı bağımlı olabilir.

*Daha önceden okul ve öğretmen hakkında olumsuz sözler duymuş olabilir.

*Yeni deneyimler karşısında korku hissediyor olabilir.

*Evinde kuralsız bir ortamda büyüdüyse kuralların olduğu okul-sınıf ortamı yerine evini tercih etmek istiyor olabilir.

*Hayatında taşınma, yeni bir kardeş, sevdiği birisinin ölümü, ebeveynlerin boşanması, hastalık gibi durumlar varsa çocuk bu durumla başa çıkmakta zorlanıyor olabilir.

*Aşırı hoşgörülü, aşırı koruyucu bir aile içinde yetişmiş olabilir.

Okula Uyum Sürecinde Aile Neler Yapabilir?

*Aile kesinlikle kararlı ve sabırlı olmalı. Aynı zamanda çocuğu göndereceği kuruma karşı güven duyuyor olmalı ki süreç kolaylaşsın.

*Okula devamlılık sağlanmalı. Çocuğun okula bir gün gidip iki gün gitmemesi gibi bir duruma izin verilmemeli.

*Okul seçme sürecine mutlaka çocuk ta dâhil edilmeli ve okulun tüm birimleri çocuk ile birlikte gezilerek çocuğa tanıtılmalıdır.

*Okul giriş-çıkış saatleri hakkında çocuğun anlayacağı şekilde cümleler kullanılarak açıklama yapılmalı. Okuldan ne zaman alınacağını ise yine anlayabileceği şekilde çocuğa söylenmelidir.

*Aile işte olduğu vakitler içinde çocuğun okulda bulunacağını, iş çıkışında ise çocuğu alacaklarını güzel, olumlu bir şekilde dile getirmelidir.

*Lütfen çocuğunuzu kapıdan verip, kapıdan teslim alınız. Okulun içine, sınıfa hatta yemekhaneye gitmeniz süreci içinden çıkılmaz bir hale getirecek, çocuğun uyumunu zorlaştıracaktır.

*Kapıda çocukla vedalaşma sürecini kısa tutunuz, çocuğunuzu öperek o günün çok güzel geçeceğine dair olumlu sözler söyleyerek çıkınız. Giderken arkanıza bakmayınız. Çocuk anneyi veya babayı kararsız gördüğü zaman okulda kalmak istemeyecektir.

*Sevdiği bir oyuncağı yanında götürmesine izin veriniz.

*Çocuk en çok kime bağımlıysa kesinlikle onunla okula gönderilmemelidir. Ağlama ve ayrılma korkusunu bağımlı olduğu kişiye karşı daha fazla yaşayacağı için buna fırsat verilmemelidir.

*Evde “Günün nasıl geçti? Anlatmak ister misin?” diye sorulabilir. Fakat “Sana kimse karıştı mı? Yemeğini yedin mi? Ağladın mı?” vb. olumsuzluk içeren sorular çocuğu üzebilir, süreci sıkıntıya sokabilir.

*Anne ve baba ile aile büyükleri arasında söz birliği olmalı. Okul konusunda aile büyükleri de çocuğa olumlu yönde destek olmalıdır.

*Aile mutlaka çocuğa okulunu, öğretmenini sevdirmeli, çocuğun yanında okul ve öğretmen hakkında olumsuz cümleler kullanmamalıdır. Bu durum ileride okul fobisine dönüşebilir.

*Okula gitmek istemeyen çocukla dalga geçilmemeli, alay edilmemeli, başka çocuklarla kıyaslama yapılmamalıdır.

*Lütfen sabırlı, kararlı ve sakin olunuz.

Unutmayınız ki; çocuğun okula uyum sürecinde anne ve babanın tutumu çok önemlidir. Eğer aile psikolojik ve duygusal olarak okula hazırsa ve okula-öğretmene karşı güven duygusu besliyorsa çocuk ta sürece kolayca uyum sağlayacaktır.

Bir veya iki haftanın sonunda çocuğunuz halen okula gitme konusunda kaygılar yaşıyorsa mutlaka bir uzman yardımı alınız.

Sevgiyle kalın.

                                                                                        ASUMAN SARITAÇ

 

 

   

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


KENDİMİ ÇOK SEVİYORUM!!!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Bedelli askerlik ile ilgili haberlerinin peş peşe gelmesinin ardından fırsatçılar araba satış ilanla
Bedelli askerlik için araba il
FETÖ'dan 8 kişi tutuklandı
“Yatırım Ve Projelerimizin Tem
“Yatırım Ve Projelerimizin Tem
Vali Kaban, 7.Ana Jet Üs Komut
Hasançelebi'de 385 metre uzunl
“Böyle Giderse Okul Aile Birli
TSO Başkanı Sadıkoğlu Hata Yap
Çakır ve Kahtalı Komisyonlarda
Battal Öğüt Danıştay Üyeliğine
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.