22 Ocak 2018 Pazartesi

Vali Kaban ‘Malatyamızı Ayyıldızlı Bayrağımızla donatalım ‘ 'Terör örgütlerinin yanında olacağınıza milletin,yanında olun' Tüfenkçi 'Sınırlarımızın dibinde bir terör koridoru oluşturtmayız' Darende’ye Üstgeçitli Terminal Binası Anadolu’nun Yiğidi Seyyid Battalgazi Sabah namazında Mehmetçik'e zafer duası Afrin Operasyonunu 2.Ordu Komutanı Korgeneral Temel yönetiyor Erdoğan 'Yeni Paralel Yapılara İzin Vermeyeceğiz' 'Malatya’ya 100 Kişilik Otizm Çocuk Merkezini kazandırıyoruz ' Yardım Meleklerin Kongresi Yapıldı
Okul öncesi dönem gömleğimizin ilk düğmesidir

Okul öncesi dönem çocuğun kişiliğinin temellerinin atıldığı, karakter özelliklerinin şekillendiği altın yıllar olup, bu yaş aralığındaki çocukların başka çocuklarla sosyalleşebilmesini ve kendini tanımasını sağlayan önemli, kritik bir dönemdir. Bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçiren çocuklar sağlam karakterli ve sağlam kişilikli çocuklar olarak eğitim hayatlarına devam ederler

19.8.2017 11:38:55   

 

0-6 yaş arası yıllar geri dönüşü olmayan bir dönem olduğu için en iyi şekilde değerlendirilmeli, çocuk alabileceği en kapsamlı eğitimi almalıdır.

Okul öncesi eğitim sırasında çocuklar dayanışmayı, birlikte çalışmayı ve başarmayı, paylaşmayı, arkadaşlık kurmayı öğrendikleri gibi, ilköğretim için de kaliteli, iyi bir hazırlık dönemi geçirmiş olurlar.

Çocukların yüksek öğrenme kapasitesine sahip oldukları okul öncesi dönemde uygun, nitelikli eğitim ve koşullar sağlandığı takdirde çocuklar daha hızlı, daha başarılı bir gelişim dönemi yaşarlar.

Okul öncesi dönem gömleğimizin ilk düğmesidir ve doğru şekilde iliklenmesi gerekir. Bu kritik dönem öğretmen-çocuk-veli açısından sıkı işbirliği gerektiren bir dönem olup bu önemli ortam sağlandığı zaman karşımıza sağlam kişilikli, sağlam karakterli çocuklar çıkacaktır.

Eğer toplumda özgüveni yüksek, kendini rahatça ifade edebilmeyi başaran, sosyal, paylaşımcı, anadilini doğru ve düzgün kullanabilen, psikomotor becerileri gelişmiş, sorumluluk sahibi, özbakım becerileri gelişmiş çocuklar görmek istiyorsak her çocuk mutlaka okul öncesi eğitim görmelidir.

Okul öncesi eğitimin bir başka olumlu kazanımı ise dikkat eksikliği sorunu veya öğrenme güçlüğü olan, odaklanma sorunu yaşayan çocuklar bu dönemde erkenden fark edilerek gerekli önlemlerin alınmasını sağlar. Böylece bu tür sorunlar yaşayan çocuklara zamanında müdahale edilerek ilköğretime daha hazır bir şekilde başlamaları sağlanmış olur.

Veliler çocukları için okul öncesi kurum bakarken gerçek anlamda titiz davranmalı, seçecekleri kurumun öğretmenini, fiziksel şartlarını ve eğitim sistemini çok iyi inceleyerek kararlarını vermeliler. Çocuk nitelikli, saygı ve sevginin hâkim olduğu, kapsamlı bir eğitim kurumunda okul öncesi eğitimi almalıdır.

Günümüzde okul öncesi eğitimin önemi ve gerekliliği kesinlikle yadsınamaz. Unutulmamalıdır ki; okul öncesi bir kurumun çocuğa kazandırdıklarını aile veya bakıcı tek başına kazandıramaz. Her çocuk özeldir ve okul öncesi eğitimi almayı hak eder.

Sevgiyle kalın.

                                                                                                     ASUMAN SARITAÇ

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Valisi Ali Kaban yaptığı açıklamada ’ başta Valilik binamız olmak üzere, Belediyelerimiz, tü
Vali Kaban ‘Malatyamızı Ayyıld
'Terör örgütlerinin yanında ol
Tüfenkçi 'Sınırlarımızın dibin
Darende’ye Üstgeçitli Terminal
Anadolu’nun Yiğidi Seyyid Batt
Sabah namazında Mehmetçik'e za
Afrin Operasyonunu 2.Ordu Komu
Erdoğan 'Yeni Paralel Yapılara
'Malatya’ya 100 Kişilik Otizm
Yardım Meleklerin Kongresi Yap
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.