18 Temmuz 2018 Çarşamba

Malatya’da ilk kez hizmete sokacak yerel yönetici olacak. Nişanlısı ince hastalıktan ölmüş olan Kara Esöğ dertlidir İnsanlar, birbirinden kaçmaya başladı Keskin’den örnek taksiciye teşekkür Malatya’nın Altyapı Ve Üstyapı İhtiyaçlarını MESTON Karşılıyor “Millet Kıraathanesi Yeşilyurt Markasına Büyük Değer Katacak” Kayısı Koordinasyon Toplantısı Vali Kaban Başkanlığında Yapıldı Güzelleşme Hevesiniz Cilt Kanserine Yol Açabilir Başkan Şevket Keskin’e Kulak Vermek Lazım... Bedelli askerlik için araba ilanları patladı!
Suyu bol iken su sıkıntısından kıvranan memlekettir Malatya…

Malatya çok özel bir şehir. En azından biz Malatyalılar için bu böyledir.

24.8.2017 01:29:58   

 

Çok önemli özellikleri bulunmaktadır. Bu önemli özellikler; “insanının çalışkan yapısı, ünlüler yetiştirmesi, Doğu-Batı-Kuzey-Güney eksenli kavşak noktası olması, yemeklerinin çeşitli olması, havasının ve suyunun güzel olması, vatanına ve milletine bağlı karakterde insanların ağırlıkta olması, farklılıkları zenginlik addeden yapıda insanlarının olması, barış iklimini koruyan yapıda insanlarının olması, kendine özgü yeşil dokulara sahip olan vadilerden oluşması, bu vadilerin her birinin ünlü birer ürüne sahip olması, bol acılı türkülere sahip olması, kayısıda dünya markası olması” vs. gibi başlıklardan ibarettir.  

            Burada anlatılan vasıfların tamamı Malatya’nın insanının kendisi için uydurduğu bir şey değildir. Ancak gerçek olan bir şey varsa, o da bu özelliklerin farkında olmayan insanların müsebbibinin Malatyalılar olduğudur. Yani kendine güvenen ve çok başarılı insanlara sahip olan bu memleketin, şehrinin potansiyelini tanıtmada sınıfta kaldığı rahatlıkla söylenebilir.

Girişimcilik kültürüyle yoğrulmuş bir insan yapısına sahip olmasına rağmen, bu artı özelliğinden nemalanamayan bir memlekettir Malatya…

Suyu bol iken su sıkıntısından kıvranan memlekettir Malatya…

Çok çeşitli tarımsal ürün potansiyeline sahip iken, bunları güce dönüştüremeyen şehirdir Malatya…

Yaş kayısı konusunda bir Mut ve Iğdır kadar satış düzeyine ulaşamayan ama kayısı ağacı varlığında dünya devi olan bir ildir Malatya…

İnsanının dışarıda başarılı olmasıyla övünüp de içeride birbirinin gözünü oyan insanların memleketidir Malatya….

Bu örnekler arttırılabilir. İşte arttırabileceğimiz tüm bu örneklerin tek bir anlamsız nedeni vardır. O da Malatya insanının birbirine düşmesini sağlayan virüs, hastalık gibi bir şeydir. Pekiyi nedir bu: HASÜTLÜK HASTALIĞI…

Kültürel altyapısını HASÜD’ÜN MALATYA’dan alan bu vasıf, şehrin gelişimini engelleyen ve ilin bünyesini kemiren bir kemirgen gibi rol oynamaktadır.

Bunu hep beraber çözülmesi gereken sorunlara çözüm arayışındaki birliktelik eksikliğinden de anlamak son derece kolay olacaktır. Ortak bir çözüm platformu olmadığı gibi, sorunların ortak çözümünü engelleyen bir zihniyet dünyasının olması da bu hasütlükle bağlantılı olmaktadır. İktidar-muhalefet, sivil toplum-devlet organizasyonu, şahıslar-birlikler, politik-apolitik ne kadar farklı kesim varsa hepsi ayrışmış durumdadır. Kimse sorun çözme odaklı yaklaşım sergileniyor. Herkes sorumluluktan kaçan ve başkalarını suçlu ilan eden bir tarzda yaklaşım sergiliyor. Bunun sonucunda da doğal olarak sahipsizlik olgusu çıkmaktadır.

İktidar partisinden bir bakanı bir Genel Başkan Yardımcısı olacak, ana muhalefetten bir Genel Başkan Yardımcısı olacak ve Malatya sorunları konusunda işbirliği olmayacak. İşte sahipsizliğin altında yatan neden birlik eksikliğidir iddiasının dayanak noktası da buradadır.

Sahipsizliğin ispatları ayan beyan ortadadır. Şehrin ekonomisi yoğun bir biçimde irtifa kaydetmektedir. Bu irtifa kaybını önleyecek önlemler de bellidir. Ama önlem alınması söz konusu değildir. Vagon onarım fabrikasının sadece seçim dönemlerine malzeme yapılan kurtarılma hikayeleri, Divriği’ye kaptırılan maden işletmeciliği, komşu şehirlere kaptırılan bölge müdürlükleri, banka merkezlikleri, atölyeler, imalathaneler bu alınmayan önlemlerin örnekleridir.

Şehrin çevreyolları ile ilgili yılan hikayesine dönen numuneleri bir başka sahipsizlik göstergesidir. Kaçıncı ihalesinin yapıldığını bilmediğimiz Kuzey Çevreyolu’nun en az bir on yıl daha sürgit olması ihtimali bu sahipsizliğin karşılıklarından biridir.

DOĞAL SU DEPOLARININ ortasında su sıkıntısının çekilmesi sahipsizliğin zirve noktasıdır. Komşu şehirlerden Adıyaman Doğanşehir il sınırları içinden içme suyu götürür, buna buradan bir babayiğit itiraz edemez ama aynı babayiğitlere Adıyamanlılar Çat Barajı’nın hesabını sorarlar ve o kaynağı kendilerine çekmenin projelerini geliştirirler. Bu sahipsizlik örneği değil de nedir?

Dünya’nın ortak kültürel mirası Nemrut’tan payına düşeni Adıyamanlıların diriliklerinden dolayı alamamak nedir? Sahipsizlik örneği değil midir? Adıyamanlılar bütün gücünü Malatya tarafından gidilmesinin engellenmesine ayırıp bunu da başarırken, zirveye Malatya tarafından erişmelerine Malatyalı babayiğitler sessiz kalıyorsa, bu sahipsizlik değil de nedir?

Elazığlıların Elazığ Havalimanı’nın yıldızını parlatmak için zorla Malatya Havalimanını söndürmeye çalışmalarına, hem de Ankara’dan gelirken ses çıkarmadan Elazığ üzerinden Malatya’ya gelen babayiğitlerin durumu kabullenmesi, Malatya’nın sahipsizliği değil de nedir?

Bitiği söylenen ve Sayın Reis-i Cumhurumuz’a bitmeden açılışı yaptırılan Yeni Malatya Stadı’nın durumu sahipsizlik örneği değil de nedir? Bir stad düşünün ki, aylar önce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından teslim alınmış olsun ve buna rağmen iki günlük işleri iki ayda bitirilemesin. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı stadı görerek açsaydı, bu eksikler olur muydu? Bu eksiklerin farkına varsaydı, açılışı yapar mıydı? Yapmaz mıydı? Yarım yamalak iş yapan insanlardan hesap sorar mıydı? Sormaz mıydı? Hesap sorulacağını bilen yetkili ve sorumlular yarım yamalak iş yapar mıydı yapmaz mıydı? Sayın Cumhurbaşkanımızı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden beri tanıyan herkes bu soruların cevabını bilir ve Onu bugünlere getiren ve başarılı kılan ana nedenin titizliği ve iş bitiriciliği, hesap soran yapıda olmasının olduğunu bilir.

Kanaletleri yapılamayan, motopomplarla sulamayı yıllardan beri beceremeyen, yanı başındaki barajlardan istifade edemeyen, ettirilmesini sağlayamayan sorumlular da sahipsiz Malatya’nın ürünleridir.

Daha önceden Malatya’ya en iyi yöneticiler gönderilirdi. Şimdi iyi yöneticiler Malatya’dan çok kolay koparılıyor ve rahat bir biçimde tartışmalı isimler getiriliyor. Neden? Sahipsizlikten.

Daha söyleyeceklerimiz var. Onlar da sonraki yazılara.

Saygılarımla.

 

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


KENDİMİ ÇOK SEVİYORUM!!!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Hacı Uğur Polat’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirilmesinin ardından Yeşilyurt Belediy
Malatya’da ilk kez hizmete sok
Nişanlısı ince hastalıktan ölm
İnsanlar, birbirinden kaçmaya
Keskin’den örnek taksiciye teş
Malatya’nın Altyapı Ve Üstyapı
“Millet Kıraathanesi Yeşilyurt
Kayısı Koordinasyon Toplantısı
Güzelleşme Hevesiniz Cilt Kans
Başkan Şevket Keskin’e Kulak
Bedelli askerlik için araba il
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.