18 Temmuz 2018 Çarşamba

Malatya’da ilk kez hizmete sokacak yerel yönetici olacak. Nişanlısı ince hastalıktan ölmüş olan Kara Esöğ dertlidir İnsanlar, birbirinden kaçmaya başladı Keskin’den örnek taksiciye teşekkür Malatya’nın Altyapı Ve Üstyapı İhtiyaçlarını MESTON Karşılıyor “Millet Kıraathanesi Yeşilyurt Markasına Büyük Değer Katacak” Kayısı Koordinasyon Toplantısı Vali Kaban Başkanlığında Yapıldı Güzelleşme Hevesiniz Cilt Kanserine Yol Açabilir Başkan Şevket Keskin’e Kulak Vermek Lazım... Bedelli askerlik için araba ilanları patladı!
Başkan Ali Kazgan“Hayalimiz;Akçadağ’ın 3.Merkez İlçe Olması “

Akçadağlı bizim döneme kadar hizmet almamış; ilçede istenilen değişimi başarmak için yoğun çaba harcıyoruz ama vatandaşlarımızda bizimle aynı noktada buluşmalı ayda 30 bin kişinin ziyaret ettiği ilçenin dışa açılan kapısı konumunda bulunan Levent Vadisine yatırım yapınca dağı bırak yollara bak diyen zihniyetle modern ilçe inşa edemeyiz diyen Akçadağ’ Belediye Başkanı 3. Merkez ilçe olma hayalini ve çok özel projelerini Flaş Haber Dergisi Editörü Remzi HAYTA’ya anlattı.

2.9.2017 22:23:22   

 

Remzi HAYTA: Başkanım önce sizinle Akçadağ’ın bir röntgenini çekelim isterseniz. Akçadağ’ı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ali KAZGAN: Akçadağ’ı potansiyelleri olan ancak bu güne kadar potansiyellerini kullanamamış bir ilçe olarak görüyorum. Sular tersine akmaz şehirlerde daima İstanbul ve Ankara istikametinde gelişme gösterir. Bu açıdan baktığımızda Akçadağ, Malatya’nın batıya ve güneye açılan karayollarının kesişim noktasının üzerinde bulunuyor ve bu önemli bir avantaj. Ayrıca, geniş,düz ve verimli toprakları olan bir ovaya sahip. Malatya kayısısının üçte biri Akçadağ’da yetişiyor.Ha keza en iyi Arap atları, henüz el değmemiş mermer madenleri ve havaalanı da Akçadağ’da yer alıyor. Kısacası ilçe olarak çok kıymetli imkanlara sahibiz ama bugüne kadar ihmal edildiğimiz de bir gerçek.

Remzi HAYTA: Başkanım, Akçadağ’ın ihmal edilmesi meselesinden başlayalım o halde. Siz, nasıl bir belediye devraldınız?

Ali KAZGAN: Esasında, düne dönüp borçlardan bahsetmek istemiyorum ama göreve geldiğim zaman kamuoyuna belediyenin mali tablosunu sunmuştum o dönem buna tepki gösterende olmuştu ama ben doğru olanı yaptığıma inanıyorum. Çünkü, seçimle gelmiş kişiler yaptıkları harcamaların hesabını vermeli. Ayrıca, ilçeye bir otogar yaparsınız ya da başka bir yatırım bu hizmetin karşılığında bir borç geriye bırakırsınız buna amenna ama ortada yapılmış hiçbir icraat yok ama bir dünya borç var. Bu borçlar nasıl oluşmuş gereğinden fazla personel işe alınmış, bu kişilerin maaşları ödenmemiş, üzerine faizler gelmiş ve dev bir rakam ortaya çıkmış.Belediyeden alacağı olan kişiler, alacaklarını tahsil etmek için mahkemeye başvurmuşlar. Yargıtay borçlarla ilgili kararını verdikten sonra artık itiraz etme imkanınız da yok mecbur ödemek zorundasınız. Yoksa alacaklı kişi çok sayıda gayrimenkulün üzerine haciz koydurabiliyor.

Hı, siz hizmet yapmak istemezseniz haczin bir önemi yok ama iş yapmam lazım diyorsanız bu hacizleri kaldırmalısınız. Bir örnekle düşüncemi açıklayayım, Bahri’de 20 dönümlük bir arazimiz var. Bu arazinin üzerine güneş enerji santrali kurdurmak istiyoruz gerekli izinlerde tamam 85 bin lira hibe de aldım ama arazinin üzerinde icra olduğu için projeyi hayata geçiremiyoruz.

Bir de şöyle bir durum var örneğin,Necmettin Büker isimli bir vatandaş belediyeden alacaklarını tahsil etmek için yargı yoluna başvurmuş, kesin karar da verilmiş 65 bin lira ödeme yapmamız gerekiyor.Ancak kişinin asıl alacağı ana para 2600 Lira. Yani 2.600 liralık alacak zamanında ödenmediği için 65 bin liraya çıkmış durumda. Ben hak etmediği bu parayı ödemek istemiyorum, içimden gelmiyor. Mahkeme kararı ile alacak tahsil etmek isteyenlerin hepsinde aynı durum var. Yani anapara ile alacak arasında çok fark var. Biz bu vatandaşların önemli bir kısmıyla oturup konuştuk makul bir rakamda anlaştık ve ödemeleri yaptık ama ısrarla mahkeme sonucu ortaya çıkan meblağı almak isteyenlere ödeme yapmıyorum. Zaten bu şekilde yapmasaydık öde öde o borçları bitiremezdik.Şu anda belediyemizin yapılandırılmış 1 Milyon 750 Bin lira borcu ve bu şekilde olan 3 şahsa ayrıca borcu var. İnşallah bunları da çözeceğiz.

Remzi HAYTA: Başkanım, eski dönemle ilgili son bir şey daha sormak istiyorum. Bildiğimiz kadarıyla eski belediye meclis üyelerine ve başkana  kurumu zarara uğratmaktan soruşturma başlatılmış durumda. Bu doğru mu?

Ali KAZGAN: Belediyenin önünde bulunan çay bahçesi ile Osmanlı Restaurant ve Aslanlar Marketin olduğu binalar 15 yıllığına ihale yapılmaksızın bir şahsa kiralık olarak verilmiş. İhale yapılmadan kiraya verildiği ve karşılığında ne alındığı da belli olmadığından bu karara imza atan başkan ve meclis üyeleri hakkında ki mahkeme devam ediyor. Hepimiz yasalara uymak zorundayız. Açıkçacı, ilçe için çok önemli olan bu alanı ben prestij alanı haline getirmeyi hayal ediyordum ama şahsa kiralandığı için şu anda bir şey yapamıyoruz bu olayın mahkemesi devam ediyor.

Remzi HAYTA: Başkanım, Akçadağ’ı hedeflediğiniz bir ilçeye dönüştürmek için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Ali KAZGAN: Başta da belirttiğim gibi Akçadağ’ın çok önemli potansiyelleri var vatandaşta bizimle aynı  paralelde olursa modern bir ilçe hedefine ulaşabiliriz.  Bugün ilçemizde bulunan Seyir Terasına ayda 30 bin kişi ziyarete geliyor. Burası, ilçenin dışa açılan kapısı konumunda. Gelen konukların daha mutlu ayrılmaları için bir takım yatırımlar yaptık. Geçen gün bir sosyal paylaşım sitesinde vatandaş yazmış dağı bıraksın da yollara baksın. Bu düşünceleri yıkmazsak hayallere ulaşmak güç olur.

Remzi HAYTA: Başkanım, Levent Vadisi’ne daha ne gibi yeni hizmetler eklemek istiyorsunuz?

Ali KAZGAN: Levent Vadisi ve seyir terasını öyle yapmalıyız ki Malatya’ya gelen misafirler ilk olarak buraya gelmeliler. Ayda 30 bin kişinin geldiği bu alanda gelenlerin her istediğini bulmalarını hedefliyoruz. Düne kadar konuklarımız neden burada kahvaltı yapamıyor ya da yemek yiyemiyoruz demişlerdi. Atıl durumda olan otobüsümüzü modern hale getirip içerisine her türlü yemeğin yapılabileceği bir mutfak  yaptık. Yemek sorununu çözmüş olduk hatta şu anda Akçadağ Pilavını da ikram ediyoruz. Gelecek dönemlerde kömbe, analı kızlı gibi yöresel yemekleri de sunmak istiyoruz. Vatandaşımıza burada öylesine lezzetli kömbe ikram etmeliyiz ki bu tat tadı damağında kalmalı ve bir daha nefsi kömbe çektiğinde aklına ilk burası gelmeli. Bunu zaman içerisinde başaracağımıza inanıyorum.

Bunun dışında gelen ziyaretçilere sadece 240 metre yükseklikten heyecan yaşaması yetmez. Yeni adrenalin yaşatacak çalışmalarımız olacak. Seyir terasının önündeki balkonu açmak,insanların uçurumdan bir yerden diğer yere kayarak gitmek ve çelik halatlı köprü gibi çalışmalarımız olacak. Adrenalin alma, eğlenme yeri ve insanları mutlu edecek bir yer haline dönüşecek. Bunun içinde çeşitli hibe desteklerine ihtiyacımız var temaslarımız devam ediyor.

Remzi HAYTA: Sayın Başkan, çok önemsediğiniz bir diğer projenizde Hipoterapi.Bu projenin ayrıntılarını bizlerle paylaşır mısınız?

Ali KAZGAN: Bu her ayrıntısı düşünülmüş gerek Akçadağ gerekse Malatya için çok özel bir proje. Hipoterapi projemiz dört aşamadan oluşuyor. Malatya’ya 15 dakika uzaklıkta yol üzerinde bulunan Sultansuyu Harası alanı içerisinde bu çalışmayı hazırladık.

Birinci etabında hayvan sevgisi teması yatıyor. Buraya gelen gerek çocuklarımız gerekse yetişkin insanlar en asil hayvanlar olan atlara binme imkanı bulacaklar. Atların dışında kümes ve kanatlı hayvanlara yer vereceğiz.Bu şekilde hayvan sevgisini aşılamayı amaçlıyoruz.

İkinci etabında ise merkezin yanında bir dere geliyor bu derenin bir tarafına set inşa ederek bir göl kazandırıp etrafını da kır düğünlerinin dahi yapılabileceği bir tesis inşa edeceğiz. Ailelerimiz bu alanda piknik yaparken çocuklarımız gölde yüzen kaz ve ördeklerle eğlenceli zamanlar geçirebilecekler.

Üçüncüsü, proje içerisinde köy pazarı düşünüyoruz. Köylüler ürettikleri doğal yoğurdunu, peynirini, organik sebze ve meyvesini ve daha sayamayacağımız üretimlerini doğrudan vatandaşlara satma imkanı bulacaklar. Buraya gelen vatandaşlarda hem doğanın tadını çıkaracak hem de evlerine giderken doğal gıdaları alıp tesisten ayrılacaklar. Hatta pazarın yanına yapacağımız fırın ve kasapla doğrudan pazardan ürünlerini alıp yemek yapıp burada yiyebilecekler.

Son olarak ise eğlenceye yer vereceğiz. Özellikle gençlere hitap edecek paintball, arkeolojik kazı alanları, balon, açık hava sineması gibi tesisler olacak. Her yönüyle düşünülmüş projemizi TİGEM Müdürlüğümüze sunduk onlarda bu alanı bizlere devrederlerse hemen harekete geçeceğiz.

Remzi HAYTA: Başkanım, belediyeciliğin bir diğer boyutu da sosyal alanlarda yapılan çalışmalar. Siz, sosyal belediyecilik alanlarında neler yaptınız ya da yapmayı planlıyorsunuz?

Ali KAZGAN: Göreve geldiğimiz zaman Akçadağ’da ne gençlerin ne çocukların ne yaşlıların ne de özellikle kadınların dışarı çıkabileceği tek bir sosyal tesis yoktu. Adeta kadınlar için Akçadağ cezaevine dönüşmüşü. Bu duruma hemen müdahale ettik ve adı Kültür Parkı olan ama park adına içerisinde hiçbir şey bulunmayan bu alana 500 bin liralık yatırım yaptık. Şimdi spor parkına dönüşen bu alandan Kültür Mahallesi sakinlerimiz yararlanıyor.

Bir diğer parkımızı ise Başpınar Parkı oldu. Çok özel bir yerde olan parkımıza ciddi emek verdik artık vatandaşlarımızın gelip oturup yemek yiyebilecekleri çay içebilecekleri bir yer olmuş oldu. Bu tesislerin korunması ve bakımında vatandaşlarımızın da üzerine büyük sorumluluklar düşüyor.

Yine bu yıl ilk kez Levent Vadisinin tanıtımı amacıyla Doğa Sporları Festivali düzenledik. Vatandaşlarımızdan da katılım oldu. Gelecek yıllarda da geleneksel olarak bu festivali düzenlemeye devam edeceğiz. Sporu seven vatandaşlarımızın zaman içerisinde daha fazla katılım göstereceklerine inanıyorum.

Halı saha futbol turnuvası organize ettik gelecek dönemde futbolun yanına yeni spor dalları da eklemek istiyoruz. Toplu sünnet etkinliğine hazırlanıyoruz.

Bunların da ötesinde ilçemize yeni devlet hastanesi yapılınca eski binanın belediyeye devri için Sağlık Bakanlığımızla görüştük ve olumlu netice altık. Şimdi dört katlı bu binamızda güçlendirme çalışmaları yaptıktan sonra güzel bir projeyi hayata geçireceğiz. Bu binanın zemin katının tamamını fitness spor salonu, 1. ve 2. Katılı Düğün ve Mevlid salonu, 3. Katını kütüphane ve son katıda etüt merkezi ile gençlik merkezi yapmayı planlıyoruz.

Akçadağ ilçemize bir kütüphane bulunmuyor. Bu önemli kültürel eksikliği gidermek için de GAP’tan 400 bin liralık hibe desteği aldık. Kültür ve Turizm Bakanlığımız Kültür Evlerinin inşasında yaklaşık %45 oranında bir destek sağlıyor geriye kalan kısmı da belediye öz kaynaklarıyla finansa edip bu projeyi hayata geçireceğiz.

Akçadağ, ilk dönem TEOG sınav puanlarına göre Malatya’da son sırada yer aldı. Bu durumdan elbette rahatsızlık duydum ve eğitim kökenli olan Yazı İşleri Müdürümle Başkan Yardımcımı görevlendirdim. Onlarda ikinci TEOG sınavında ilçe genelinde en yüksek puan alan 40 öğrenci ile ilk sınava göre puanını en çok artıran ilk 40 öğrenciye gezi sözü verdiler. Netice de 80 öğrencimize gezi düzenledik. Sonuçta da ikinci TEOG sınavında 13 ilçe arasında 8. Sıraya yükseldik. Demek ki çocuklarımız isteyince daha iyisini yapabiliyorlarmış. O nedenle kütüphane ve etüt merkezine önem veriyorum.

Remzi HAYTA: Başkanım tüm bu gayretli çalışmalarınıza rağmen Akçadağlılar tarafından neden çok eleştiriliyorsunuz?

Ali KAZGAN: Akçadağlı olup da Yeşilyurt ya da Battalgazi’de yaşayan vatandaşlarımız fiziksel olarak ilçeden ayrılmışlar ama gönleri hep burada. Bir taziyeleri ya da düğünleri olduğunda Selahattin Başkan veya Hacı Uğur Başkan katılım gösterirse mutlu oluyorlar ama katılmazlarsa da bunu çok önemsemiyorlar fakat ben katılmadığım zaman büyük tepki gösteriyorlar. Ben de insanların iyi ya da kötü günlerinde yanlarında olmak istiyorum onlara hak da veriyorum ama tüm taziye ya da düğünlere katılım göstermem mümkün değil bir bu konuda bana kızıyorlar.

İkincisi, Akçadağlı bugüne kadar bir hizmet görmemiş. İlçemde eğitimden sağlığa, alt yapıdan diğer kültürel unsurlara kadar onlarca hizmet kolunda büyük eksikler varken ben koltuğumda oturamam. Mecburen bu işleri hızlandırmak ek kaymakları bulmaz için başta Ankara ve İstanbul olmak üzere il dışına ziyaretlerim oluyor. Bunları da yapmak zorundayım.

Fakat Akçadağ benim ilçem, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevim zamanında da Akçadağ’a yaklaşımım hep farklı olmuştur.Sabrın sonunda güzellikler ortaya çıktığında Akçadağlıların bana olan bakış açılarının da değişeceğine inanıyorum.

Remzi HAYTA: Son olarak Başkanım Hayalinizde ki Akçadağ’ı öğrenebilir miyiz?

Ali KAZGAN: En son da söyleyeceğim cümleyi en baştan ifade edeyim, Akçadağ’ı 3. Merkez ilçe olarak hayal ediyorum.  Bunun içinde şu anda ağırlığı alt yapıya verdik. İçme suyu ve kanalizasyon çalışmaları başladı. Yollar kazıldı,çeşitli gecikmeler yaşandı vatandaşlarımız bu süre içerisinde zulme uğradı. Kışın çamurdan yazın da tozdan bir hayli mağdur oldular. Bu çalışmalar çok hızlı bir şekilde bitirilmeliydi vatandaşlar bize kızıyor haklılarda aslında ama büyükşehir belediyesinin yürüttüğü çalışmalar bunlar. Bir an önce çalışmaların bitirilmesi için bizlerde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Esasında Akçadağ’da bir vatandaşın sokağını ilaçlatmak için dahi büyükşehir belediyesine başvurmak zorunda olması yerel yönetimin felsefesine aykırı.

İlçeye yine fiber internet alt yapısı döşendi, doğalgaz geliyor. Yağmur drenaj sistemi de tamamlandığında artık üst yapıya geçeceğiz. Vatandaşlarımız biraz daha sabretsinler sonunda güzelliklere kavuşacağız.

Son olarak Akçadağ hep aynı hep aynı tabirinin değişmesi için imar planlarının değişmesi gerekiyor. Şu anda büyükşehir belediyemiz ile birlikte onlar genel biz de Akçadağ’a dönük imar planı çalışmalarına başladık.İlçeye bir otogar yapmak istiyoruz alan bulamıyoruz, binalarımız çok eski memurlar haklı olarak kalmak istemiyorlar. Tüm bu sorunların çözümü ve daha hızlı gelişme içinde imar planında ki değişikliğe çalışıyoruz.Yıl sonuna kadar çalışmaların biteceğini düşünüyorum. TOKİ önderliğinde ki kentsel dönüşümle beraber Akçadağ, Malatya’nın 3. Merkez ilçesi hüviyetine bürünecektir.

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


KENDİMİ ÇOK SEVİYORUM!!!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Hacı Uğur Polat’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirilmesinin ardından Yeşilyurt Belediy
Malatya’da ilk kez hizmete sok
Nişanlısı ince hastalıktan ölm
İnsanlar, birbirinden kaçmaya
Keskin’den örnek taksiciye teş
Malatya’nın Altyapı Ve Üstyapı
“Millet Kıraathanesi Yeşilyurt
Kayısı Koordinasyon Toplantısı
Güzelleşme Hevesiniz Cilt Kans
Başkan Şevket Keskin’e Kulak
Bedelli askerlik için araba il
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.