21 Ekim 2018 Pazar

İl İl Yöresel Ürünler Fuarında Marbi Ürünlerine Büyük İlgi Malatya'da İl İl Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı Milletvekili Kâhtalı’dan MTB’ye Ziyaret Şeker Fabrikası Pancar Alımı Devam Ediyor Yöresel Ürünler Fuarında Fındık Standına Vatandaş Akını 1.Arslantepe Çalıştayı Gerçekleştirildi Milletvekili Çakır: Doğu’da Tüm Şehirleri Kazanacağız Meşeli :Başkanımızı Seviyoruz Ve Destekliyoruz Ağbaba:Andımızın Neresi Batıyor ? Eğitim'de yeni dönemde Neler Olacak ?
“Toplumsal, Siyasal ve Ekonomik Yönleriyle Darbeler”

“Darbelerin Tüm Boyutlarıyla Ele Alınacağı Sempozyuma Hemşerilerimiz Davetlidir”

11.9.2017 15:42:36   

 

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ahmet Kızılay, 12-13 Eylül 2017 tarihleri arasında 3.Uluslararası Yeşilyurt Sempozyumu kapsamında düzenlenecek “Toplumsal, Siyasal ve Ekonomik Yönleriyle Darbeler” konulu sempozyumuyla ilgili basın toplantısı düzenledi.  

POLAT, “DARBELERİN SEBEP-SONUÇ İLİŞKİSİ GENİŞ YELPAZEDE ELE ALINACAK” 

Yeşilyurt Belediyesi şirketlerinden İŞGEM tarafından işletilen Recai Kutan Parkı Barguzu Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıda konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, darbelerin ulusal ve uluslar arası ekonomik, siyaset ve sosyal boyutlarının geniş çerçevede ele alınacağı sempozyuma tüm Malatyalıları davet etti.

Yeşilyurt Belediyesinin yine önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Yeşilyurt Belediyesi olarak kültürel ve sanatsal etkinliklerimize ara vermeden devam ediyoruz. Bu kapsamda; ülkelerin siyaset, ticaret, güvenlik, ekonomik, sosyal ve gündelik yaşamlarını direk etkileyen, toplumsal gelişim ve ilerleme mekanizmalarının doğru bir anlayışla ilerlemesinde ciddi sıkıntılara sebep teşkil eden darbelerin hem sebep ve sonuç ilişkisini derinlemesine irdelemek hem de darbelerin toplum/insan yaşantısında oluşturduğu tahribatları akademik bir bakış açısıyla ele almak adına Malatya İnönü Üniversitesi ile Yeşilyurt Medeniyet ve Sanat Araştırmaları Merkeziyle ortaklaşa olarak 3.Uluslar arası Yeşilyurt Sempozyumu başlığı altında “Toplumsal, Siyasal ve Ekonomik Yönleriyle Darbeler” konulu geniş kapsamlı bir sempozyum düzenleyeceğiz. 12 Eylül 1980 bir darbe günüdür. 12 ile 13 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenecek sempozyuma yurt içi ve yurt dışından bilim adamları, akademisyenler, siyasetçiler, gazeteciler ve darbelerin tarihi üzerine araştırmalar yapan deneyimli isimler katılacak ve sunumlarını paylaşacaklar.” dedi.

POLAT, “ÇALIŞMALARIMIZI DESTEKLEYEN REKTÖRÜMÜZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Sempozyumun düzenlenmesinde büyük katkılar sunan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay’a teşekkürlerini sunan Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “ Sayın Rektörümüzün göreve geldiği günden bugüne kadar şehir ile üniversite arasındaki mesafeyi kısaltan başarılı hizmetleri bizleri mutlu etmektedir. Hocamızın yerel yönetimlerle kurduğu diyalog, projelere ve çalışmalara verdiği destek, şehir ile üniversitenin nasıl bir arada, iç içe olacağını, yakınlığının nasıl ileri derecede olacağını ortaya koydu. Hocamız yerel yönetimler başta olmak üzere kentimizin diğer dinamiklerinin çalışmalarına sürekli katılıp, desteklerini veriyorlar. Kendilerine bu hassas yaklaşımları ve desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum “ diye konuştu.

POLAT, “12 BAŞLIK ALTINDA OTURUMLAR DÜZENLENECEK”

12 başlık altında oturum toplantılarının düzenleneceğini sözlerine ekleyen Başkan Polat, “İki gün sürecek olan sempozyumda; Öncesi ve Sonrasıyla Darbeler/ Darbeler ve Sivil Toplum/ Darbelerin İslam Dünyasındaki Etkileri/Demokrasi ve Darbeler/Darbeler ve Ekonomi/ Darbelerin Toplumsal ve Siyasal Zemini/Darbelerin Yansımaları/ Farklı Yönleriyle 15 Temmuz/İslam Dünyasında Sivil-Asker İlişkisi/ 27 Mayıs 1960 Darbesi/ Darbelerin Toplumsal ve Siyasal Yansımaları konularında oturumlar düzenlenecektir. Darbelerin ulusal ve uluslar arası boyutlarının geniş yelpazede ele alınacağı sempozyum sonunda hazırlanacak sonuç bildirgesi kamuoyuyla paylaşılacaktır. Sempozyumun uluslar arası boyutlarda olması önemlidir. Ortadoğu’dan, Bosna’dan ve dünyanın farklı kentlerindeki üniversitelerden çok kıymetli hocalarımız sempozyumda tebliğlerini sunacaklar. Böylesine faydalı ve verimli bir sempozyuma ev sahipliği yapacak olmaktan ayrı bir gurur duyuyoruz. Sivil Toplum ve Meslek Örgütlerinin Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, yerel ve ulusal medya kuruluşlarımızın değerli temsilcileri, basın mensupları ile hemşerilerimizi sempozyuma davet ediyorum. Sempozyumun düzenlenmesi aşamasında ciddi destek veren Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ahmet Kızılay başta olmak üzere İnönü Üniversitesi Yönetimine, Belediye Başkan Yardımcılarımıza, Sempozyum Bilim ve Düzenleme Kurul Heyetimize, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüze, iki gün boyunca Malatya’da misafir edeceğimiz akademisyenler, bilim adamları ve siyasetçilerimize, böylesine geniş çaplı bir organizasyonun sorunsuz geçmesi için yaklaşık bir yıldır yoğun bir mesai yapan çalışma arkadaşlarımıza ve emeği geçen herkese şahsım ve Yeşilyurt Belediyesi adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

“SEMPOZYUMUN AÇILIŞ TÖRENİ 12 EYLÜL SAAT 10:00’DA”

Belediye Başkanı Polat konuşmasının sonunda, sempozyumun açılış töreninin 12 Eylül Salı günü saat 10:00’da Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonunda yapılacağını, oturum toplantılarının ise 12-13 Eylül’de Ramada Otelde gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

REKTÖR KIZILAY, “BİLİME, BİLİM ADAMLARINA DEĞER VEREN BAŞKANIMIZI VE EKİBİNİ TEBRİK EDİYORUM”

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay ise, “Yeşilyurt Belediye Başkanımızı ve ekibini bu hizmetlerinden dolayı tebrik ediyorum. İki gün sürecek olan ve uluslar arası boyutlara sahip birlikte çalıştı. Bu durum; Yeşilyurt Belediyesinin kültüre, bilime, bilimsel çalışmalara, Üniversite ve bilim adamlarına ne kadar önem ve değer verdiğinin de bir göstergesidir.Sempozyumun bilimsel organizasyonunu İnönü Üniversitesinden değerli hocalarımız ve mesai arkadaşlarımız üstlendi, iki günlük bu önemli organizasyonun konaklama, geliş,gidiş masrafları ve diğer tüm çalışmalarını Yeşilyurt Belediyesi yaptı. Hacı Uğur Polat Başkanımızı ve ekibine böylesine önemli bir organizasyona kaynak aktardıkları için, bu işi de canı gönülden, severek yaptıkları için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

REKTÖR KIZILAY, “CUMHURİYET VE DEMOKRASİ TARİHİMİZ ASLINDA DARBELER TARİHİDİR”

Malatya’nın çok önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacağına dikkat çeken Rektör Kızılay, “ Cumhuriyet ve demokrasi tarihimiz bir nevi darbeler tarihidir.12 Eylül 1980 tarihi darbe günüdür, nitekim birkaç yıl önce tümüyle yargılandı ve bu darbeyi yapanlarda cezalandırıldı.  Bir kısmı sembolikti ama ülkemiz açısından önemliydi.28 Şubat post-modern darbesiydi, o günde önemliydi. Geçen yıl 28 Şubat’ta program yapmıştık, bu yılda yine aynı şekilde etkinlik düzenleyeceğiz.15 Temmuz üzerinden bir yıl geçen, sıcağı sıcağına yaşadığımız alçak ve hain bir darbe kalkışmasıydı.  Biz darbe dönemleri bitti diyorduk ancak 15 Temmuz’da yeniden hortladı. Değişen ismiyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde askerleri gördüğümüzde ‘her halde bomba ihbarı yapıldı’ diye düşündük, bu devirde darbe aklımızın ucundan bile geçmedi. ‘Bu bir bomba ihbarı tedbir alınıyor’ diye düşündük sonra anladık ki bu bir darbeydi. Aziz milletimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde darbe yapanlara karşı darbe yaptı” dedi.

Sempozyum için ciddi bir hazırlık döneminin söz konusu olduğunu ifade eden Rektör Kızılay, “ Sempozyumun bilim kurulu ve düzenleme kurulunda çok kıymetli isimler bulunmaktadır. Sempozyuma Dünya ve Türkiye’nin farklı üniversitelerden bilim adamları katılacak ve tebliğlerini sunacaklar. Siyasetçilerimiz, akil insanlar, kanaat önderleri, gazeteciler ve yazarlar sempozyumda darbeyi çeşitli boyutlarıyla, tüm yönleriyle ele alacaklar. İki gün boyunca basın mensuplarımıza yazacak çok fazla şey çıkacak, sempozyumu yakından takip etmenizi, anekdotları ve analizleri yazmanızı ve paylaşmanızı öneriyorum. Sempozyum; demokrasi tarihimizde iz bırakan ve sekteye uğratan, Cumhuriyet tarihimizi tökezleten, ülkemizi sekteye uğratan darbeleri bilim adamları ve alanında deneyimli isimler tarafından etraflıca değerlendirmesini sağlayacak. Şehrimiz için ciddi bir bilimsel çalışma anlamına gelen sempozyumda sunulan tebliğler kitap haline getirilecek. Üniversitelerimiz ve insanlarımız için önemli ve de kalıcı bir kaynak olacak. Sempozyumun başarılı geçmesini ümit ediyorum. Başta Yeşilyurt Belediyesi, Düzenleme ve Bilim Kurulu Üyelerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sempozyum vesilesiyle şehrimize yurt içi ve yurt dışından gelecek olan bilim adamlarımız, kanaat önderleri, yazarlar ve gazetecileri ağırlamaktan büyük bir onur duyacağız” diye konuştu. 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
murto 11.9.2017 17:27:52
başkan malatyasporu ne kadar desdeklerseniz bizde seni o kadar destekleriz haberin olsun
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A. Ş. tarından organize edilen il, il yöresel ürünler fuarının
İl İl Yöresel Ürünler Fuarında
Malatya'da İl İl Yöresel Ürünl
Malatya'da İl İl Yöresel Ürünl
Milletvekili Kâhtalı’dan MTB’y
Şeker Fabrikası Pancar Alımı D
Yöresel Ürünler Fuarında Fındı
1.Arslantepe Çalıştayı Gerçekl
Milletvekili Çakır: Doğu’da Tü
Meşeli :Başkanımızı Seviyoruz
Ağbaba:Andımızın Neresi Batıyo
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.