21 Ekim 2018 Pazar

İl İl Yöresel Ürünler Fuarında Marbi Ürünlerine Büyük İlgi Malatya'da İl İl Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı Milletvekili Kâhtalı’dan MTB’ye Ziyaret Şeker Fabrikası Pancar Alımı Devam Ediyor Yöresel Ürünler Fuarında Fındık Standına Vatandaş Akını 1.Arslantepe Çalıştayı Gerçekleştirildi Milletvekili Çakır: Doğu’da Tüm Şehirleri Kazanacağız Meşeli :Başkanımızı Seviyoruz Ve Destekliyoruz Ağbaba:Andımızın Neresi Batıyor ? Eğitim'de yeni dönemde Neler Olacak ?
9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları Açılışına Yoğun Katılım

Battalgazi Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları’nın açılış programı gerçekleştirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’ın katıldığı 9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları’nın açılış programı yoğun ilgi gördü.

16.9.2017 17:45:35   

 

Battalgazi Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları’nın açılış programı, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda gerçekleştirildi. Programa, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Kaymakamı Abdül Kadir Duran, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, MHP Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Mesut Samanlı, AK Parti Battalgazi Kadın Kolları Başkanı Şule Özkan, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Battalgazi mehteran takımı gösterisi ile başlayan program, Battalgazi Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibi gösterisi ile devam etti. Semah ekibinin semah döndüğü programda, semazenler ise sema gösterisinde bulundu. Güney Osetia Halk Dansları Topluluğu ve Kafkas Yöresel Halk Oyunları gösterisi ise, büyük beğeni topladı.

 9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları’nın açılış programında konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi ilçesini mazisine layık istikbale hazırladıklarını belirterek, “Biz Battalgazi’yi mazisine layık istikbale hazırlamak için gerek hükümetimizin, gerek bakanlarımızın, gerekse yerel yöneticilerimiz ve sivil toplum örgütleri ile el ele verdik. Battalgazi Belediyesi resmi boyutuyla Türkiye tarihinde olmamış yüzde 69,8’ini yatırıma harcayan bir belediyedir. Bu sadece resmi olarak gözükendir. Hibelerle bütçesinin en az beş katını hizmet olarak Battalgazi halkına sunulduğu bir belediyedir. Bu konuda bizlere emeği geçen tüm yetkililerimizi, bakanlarımızı, milletvekillerimizi ve bize destek tüm kurum ve kuruluşların hepsine teşekkür ediyorum. Durmak yok yola devam dedik. Battalgazi’yi mazisine layık istikbale hazırlamak dedik. Bu azim ve kararlılığımız içinde bu çalışmalarımız devam ediyor. Ben tekrar 9. Kervansaray Buluşmaları’nın Battalgazi’mize, Malatya’mıza ülkemiz ve insanlığa barış ve huzur getirmesini dilerken, Battalgazi’deki bu çalışmaların sadece tarihi eserlerle sınırlı olmadığının altını çizmek istiyorum. Kültür sadece tarihi eserler değildir. Bu kültürdür ki buradaki alt yapının sağlanması için Avrupa Birliği’nden destek alınmasıdır. Bu kültürdür ki diğer hibelerin buraya aktarılmasıdır. Bu kültürdür ki 63 ülke ve 10 Büyükşehrin katıldığı Antalya’daki EXPO 2016 Antalya’da Battalgazi Belediyesi’nin standı uluslar arası ödülü almıştır” dedi. 

 Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’da konuşmasında, tarih bilincine dikkat çekerek, “Güzel bir buluşmada birlikteyiz. Malatya’ya gerçek manada bakıldığı zaman bölgenin yıldızı diyebiliriz. Kalkınmasıyla, gelişmesiyle, sanayisiyle, kentleşmedeki sağlıklı yapılanmasıyla Büyükşehir ile birlikte hem merkezde, hem ilçelerimizde yeni bir kalkınma sürecine girdik. Bu güzel kadim topraklar içerisinde onlarca medeniyetin izlerini görmek mümkün. Buralarda 7 ila 9 bin yıllık bir tarih var. Dolayısıyla bu tür güzel buluşmalar Kervansaray etkinlikleri gibi bu tarihin izlerine ışık tutacak, tarihe not düşecek güzel programlarda işte bu tarihin izlerini yaşatmış olacağız. Günümüze taşımış olacağız. Bunu sadece Malatya anlamında değil, tüm Türkiye ve dünyaya tanıtan bir program olma özelliğini taşıyor. Bu programları sadece günümüz için yapılan programlar olarak bakmamak lazım. Bugün tarihe bir not düşecek çok değerli hocalarımız, akademisyenlerimiz olacak. Buradaki tarihi bir kez daha kayıtlara geçmiş olacak. Belediyeciliğin en güzel özelliği insana dokunan, tarihe dokunan, kenti sosyalleştirecek projelerdir. Buda bunlardan bir tanesi. Bundan dolayı başta Battalgazi Belediye Başkanımız olmak üzere tüm ekibini tebrik ediyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, “Kervansaray Buluşmaları’nda burada sizlerle bulunmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum. Belediyeciliğin en önemli ayaklarından bir tanesi Sosyal ve Kültürel Belediyeciliktir. Onun en güzelini bugün burada görüyoruz. Ben bu vesile ile Kervansaray Buluşmalarında bizleri bir araya getiren değerli Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a ve emeği geçen tüm kardeşlerime hasetsen teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 “Yurt dışına gittiğimizde özellikle Avrupa'da ciddi manada bir geçmişe sahip çıkmanın olduğunu görüp her zaman imrenmişizdir” diyen Malatya Valisi Ali Kaban ise, “Bir dönem Tarihi Kentler Birliği üzerinden Türkiye'de bu tip çalışmaların yapıldığını gördüğümde İçişleri Bakanlığında Mali Daireler Genel Müdürlüğünde çalışıyordum. Dolayısıyla yakın muttali olmuştum. O dönemde duyardık Battalgazi ismini burada da bir kısım çalışmaların yapıldığını, bir kısım bize ulaşan dergilerden, kitaplardan öğrenirdik. Sevinirdik ama şükürler olsun ki bu çalışmaların yapıldığı bu mübarek şehre bir gün gelip Vali olmakta nasipte varmış. Birebir yakından görerek birebir mütalaa ederek, bu tarihin yeniden canlandırılışını görmek nasip oldu. Ben bu anlamda bu çalışmaları, bahsi geçen tarihler içerisinde, geçmişinde baştan beri takip eden çok kıymetli belediye başkanımıza bir teşekkürü borç biliyorum. Neticede biz de Battalgazi’de yaşayan Battalgazililerin hemşerileriyiz. Bu anlamda hakikaten bir misafirimiz geldiğinde gezdirebileceğimiz, tarihimizi gösteren güzel yerlerin olması çok güzel. Ben bu duygu ve düşüncelerle başta Sayın Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan beyefendi olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

 Battalgazi ilçesinin kadim bir medeniyete, bir kültüre sahip olduğunu belirterek sözlerine başlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’de, “Biz buralarda tarihimizin izlerini görüyoruz. Medeniyetimizin izlerini görüyoruz. Geçmişimizin izlerini görüyoruz. Anadolu'yu ana yurt yapan izlerin tarihini görüyoruz. Bu buluşmalar esasında bu tarihi bize bir kez daha hatırlatıyor. Bu topraklar insanlığında doğduğu ilk topraklardan birisi. Ve bizim medeniyetimizin geçmişi, Anadolu'nun derinliğinden, Orta Asya'nın derinliğinden gelip, oluşturduğumuz medeniyetle, kültürle, Anadolu'da hoşgörüyü, sevgiyi, muhabbeti, kardeşliği işte bu topraklardan yaydık. Onun için bizler bu toprakların kıymetini biliyoruz. Bizler bu toprakların değerini biliyoruz. Ve bu topraklarda yaşamanın da bir bedeli olduğunu, çok da ucuz olmadığını gerçekten biliyoruz. Ve baktığımız zaman Ülkemiz geçmişte olduğu gibi bugün de çok çeşitli saldırılar altında. Kimileri PKK adı altında, kimleri DAEŞ terör örgütü adı altında, kimileri FETÖ terör örgütü adı altında, kimileri DHKPC bilmem ne örgütler adı altında bu topraklara, bu insanların birliğine, beraberliğine yönelik her dakika oyunlar kurmaya çalışıyorlar. Ve bizler gerçekten birliğimize ve beraberliğimize, kardeşliğimize bu toprakların mayasına ve köklerine sahip çıktığımızda, Allah'ın izni ile de bu oyunları dün olduğu gibi bugün de boşa çıkartıyoruz. Allah'ın izni ile de boşa çıkartacağız. Biz istiyoruz ki gerçekten hem ilimizde hem de 81 ilde huzur içerisinde hizmetlerle anılalım. Ve gerçekten bu hizmetler insanımıza dokunan insan odaklı hizmetler olsun” ifadelerini kullandı.

 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlayacak olmasına dikkat çeken Bakan Tüfenkci, “Bakınız Pazartesi yavrularımız okullara başlayacaklar. Ben bütün Mili Eğitim camiasına öğretmenlerimize, öğrencilerimize şimdiden hayırlı olsun diyorum. Başarılar diliyorum. Hatırlayın eskiden kitapçı kitapçı dolaşır kitap derdine düşerdik. Şimdi İnşallah 18 Eylül'de çocuklarımız okullarına gittiklerinde sıraların üzerinde okul kitaplarını görecekler. Ve biz baktığımız zaman Malatya'da sadece Malatya'da 22 bin öğrenci taşıyoruz ve eğitim almasını sağlıyoruz. 26 bin öğrencimize sırf Malatya'da öğle yemeği desteği sunuyoruz. Ve şartlı nakit desteği ile de bugüne kadar Malatya'da 80 milyonun üzerinde şartlıda nakit desteği sağlamışız” diye konuştu. 

 Kervansaray Buluşmaları’nın önemine değinen Bakan Tüfenkci, “Değerli arkadaşlarımız içerisinde bulunduğumuz şu kültür mozaiği esasında bize bir şeyi gösteriyor. Hoşgörüyü gösteriyor. Ve birliği, beraberliği gösteriyor. İnancımıza sahip çıkmayı gösteriyor. Birbirimize sahip çıkmanın önemini gösteriyor. Şu Battalgazi'de ki eserlerimiz bizim tarihimizdeki, kökleri göstermesi bakımından ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Değerli hanımefendiler, beyefendiler biz istiyoruz ki en kötü günümüz bugün ki gibi olsun. Ve İnşallah sizlerin desteği ile birlik beraberlik ile biz çok daha iyi günlerde buluşacağız İnşallah. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Battalgazi Belediye başkanımıza özellikle teşekkür ediyorum. Ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

 Yapılan konuşmaların ardından hediye takdimi ve ardından da Geleneksel El Sanatları Sergisi’nin açılışı yapıldı. Programa katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte protokol üyeleri sergiyi gezdi.

 9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları’nın açılış programında ise, hatıra fotoğrafı çektiren binin üzerinde vatandaşa fotoğrafları hediye edildi.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A. Ş. tarından organize edilen il, il yöresel ürünler fuarının
İl İl Yöresel Ürünler Fuarında
Malatya'da İl İl Yöresel Ürünl
Malatya'da İl İl Yöresel Ürünl
Milletvekili Kâhtalı’dan MTB’y
Şeker Fabrikası Pancar Alımı D
Yöresel Ürünler Fuarında Fındı
1.Arslantepe Çalıştayı Gerçekl
Milletvekili Çakır: Doğu’da Tü
Meşeli :Başkanımızı Seviyoruz
Ağbaba:Andımızın Neresi Batıyo
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.