22 Subat 2018 Perşembe

Büyükşehir Belediyesi Ayvalı’ya kültür merkezi yapıyor Mehmetçiğe Mektup Yarışması Hakkında Tutuklama kararı bulunan 31 kişi yakalandı Çalık: Türkiye’de çok bilinçli bir gençlik var Lütfi İnan'ın acı günü Remzi Hayta Yazdı İYİ PARTİ Yönetimi Basına Tanıtıldı ‘Yeşilyurt, Sağlıklı ve Planlı Büyüyor’ Vali Kaban’dan Okul Aile Birliği Başkanları ile toplantı Keskin: 'Gün vatana, bayrağa, ezana sahip çıkma günüdür'
“Yeşilyurt Bilim Şenliği Geleceğe Yapılan Yatırımdır”

4 GÜN HİZMET VERECEK 3.YEŞİLYURT BİLİM ŞENLİĞİNİN AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

25.9.2017 19:57:33   

 

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, 3.Yeşilyurt Bilim Şenliğinin açılışında yaptığı konuşmada, “Bilime olan ilgiyi artırmak, çocuklarımıza bilimsel deneylerle farklı bakış açıları kazandırmak yerel yönetimlerin asli görevleri arasındadır. Belediye olarak bilimin tüm topluma yayılmasını destekliyoruz. Bilim Şenliğimizin bu açıdan farklı bir önemi vardır. Tüm vatandaşlarımızı dört gün açık kalacak olan şenliğimize davet ediyorum” diye konuştu.

3.YEŞİLYURT BİLİM ŞENLİĞİ BİLİME MERAKLILARI BEKLİYOR

Yeşilyurt Belediyesi, Malatya İnönü Üniversitesi, Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenip TÜBİTAK tarafından desteklenen 3.Yeşilyurt Bilim Şenliği coşkulu bir açılış töreniyle başladı.

Fahri Kayahan Bulvarındaki Yeşilyurt Belediyesi Hilal Park içerisinde hizmet veren Yeşilyurt Kent Konseyi Binası önünde gerçekleşen törene; AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Kaymakamı Ali Sakar, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı- TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof.Dr. İbrahim Türkmen, AK Parti İl Başkan Yardımcıları, AK Parti Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları, Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, Sivil Toplum ve Meslek Örgütlerinin Başkanları, Kurum Müdürleri, akademisyenler, mahalle muhtarları, okul müdürleri, öğretmenler, Malatya ve Türkiye’nin farklı kentlerinden katılım gösteren Bilim ve Sanat Merkezlerinin yöneticileri, öğrenciler ve mahalle sakinleri katıldı.

POLAT, “GENÇLERİN BİLİME YAKINLIĞINI ARTIRMAYI AMAÇLIYORUZ”

Birbirinden farklı bilim gösterileri ve atölye çalışmalarıyla dört gün boyunca meraklılarını ağırlayacak olan şenliğin açılışında konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, görevde bulundukları üç yıllık süre zarfı içerisinde halka daha hızlı, verimli ve kaliteli hizmet sunabilmek amacıyla teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini, özellikle gençlerin bilime yönelmesini çok önemsediklerini söyledi.

Bilim ve bilimsel etkinlikleri toplumun geneline yayma düşüncesinde olduklarını sözlerine ekleyen Başkan Polat,  “Dünya’daki bilimsel ve teknolojik ilerlemeden geri kalmamak adına bu tür etkinliklerin ayrı bir önemi vardır. Bilimsel gelişmeleri toplumun tüm geneline yayılması için bizlerde üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye gayret ediyoruz. Şenliğimizde geleceğimizin teminatı olan minik yavrularımıza bilimi hem öğretmeyi hem de öğretirken eğlenmelerini amaçlıyoruz. Bu sebeple de bilimi toplumun geneline yayma düşüncesindeyiz.  İnönü Üniversitesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüz ve bu tür projelere destek veren TÜBİTAK ile birlikte düzenlediğimiz 3.Yeşilyurt Bilim Şenliğindeki temel amaç; çocuklarımızın ortaya koymuş oldukları bilimsel çalışmalarını bir yandan sunmaları ve teşhir etmeleri diğer taraftan da hem öğrencilerimizin hem de vatandaşlarımızın bilimsel gösterileri izlemeleridir. Öğrencilerimizin bilimsel düşünme aşamasındaki yaratıcı ruhlarının gelişimlerine katkı sunmak istiyoruz. Hilal Park içerisinde hizmet veren Kent Konseyi binamızın ön kısmında açılan 20 çadır içerisinde 40 farklı etkinlik düzenlenecek. Robot, yenilebilir enerji, kimya, fizik, biyoloji ve model uçak alanlarında bilimsel deneylerin sunumları yapılacak. Öğrencilerimize bilimsel deneyler üzerine eğitimlerde verilecek. Bu yıl üçüncüsüne ev sahipliği yaptığımız Yeşilyurt Bilim Şenliğin düzenlenmesi aşamasında katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

PROF. DR. TÜRKMEN, “BİLİMSEL ÇALIŞMALARIN İLKOKUL DÜZEYİNE İNMESİ ÖNEMLİ”

İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı- TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen’de üçüncüsü düzenlenen Yeşilyurt Bilim Şenliğinin TÜBİTAK’ın 4007 destekleme programı kapsamında düzenlendiğini ifade ederken şunları söyledi; “ Bilim Şenliğinin çok faydalı, verimli geçeceğine yürekten inanıyorum. Öğrencilerimize ilkokul çağından başlayarak üniversite çağına kadar bu tür bilimsel çalışmaların öğretiliyor olması çok değerli ve kıymetlidir. Dünya çok hızlı değişim ve dönüşüm sürecine giriyor, dünyadaki bilimsel değişimleri yakından takip etmeliyiz. Dünyadaki bu hızlı değişime ayak uydurmamız içinde bizlerinde bilimsel çalışmalarımızı artırmak, farkındalığı oluşturmak içinde ilkokul çağına indirmemiz gerekiyor. Yeşilyurt Belediyesinin bu farkındalığı ilkokul çağından başlatacak şekilde bu şenliği organize etmesi takdire şayan bir durumdur. Belediye Başkanımız başta olmak üzere şenlikte emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.

KAYMAKAM SAKAR, “GENÇLERİMİZİ BİLİMSEL ÇALIŞMALARLA GELECEĞE TAŞIYACAK BİR ŞENLİK”

3.Yeşilyurt Bilim Şenliğine ev sahipliği yapan Yeşilyurt Belediyesi ile destek veren tüm kurumlara tebrik ederek konuşmasına başlayan Yeşilyurt Kaymakamı Ali Sakar ise, “ Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Yeşilyurt Bilim Şenliğinin başta Ülkemize ve Malatya’ya hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Geleceğimizi şekillendiren, geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin bilimle geleceğe taşıyacak bu şenliğin düzenlenme safhasında destek veren başta Yeşilyurt Belediyesi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BLD. BŞK. ÇAKIR, “ÇOCUKLARIMIZN GELİŞİMİ İÇİN FAYDALI BİR ETKİNLİK”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’da, Bilim şenliğinin çocukların gelişimleri açısından önemli olduğunu ifade etti.

Çakır, “Çocuklarımızın başarılı olması, bilime olan ilgisi ve yakınlığı, araştırma kabiliyetinin gelişmesi, yeni keşifler yapabilmesi, zihin dünyasının ve ufkunun gelişmesi noktasında bu tür Bilim Şenliklerinin faydalı olduğu kanaatindeyim. Böylesine faydalı etkinliklerden iyi derecede yararlanacak olan çocuklarımızın eğitim hayatlarında o denli başarılı olacaklarına, bireysel gelişimlerinde katkı göreceklerine inanıyorum. Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak ta kentimizin sosyal ve diğer alanlarda gelişime ışık tutacak hizmetlere her zaman öncelik tanıyoruz ve bu tür bilimsel çalışmalara ayrı bir önem veriyoruz” dedi.

MİLLETVEKİLİ YAŞAR, “ŞENLİK, GELECEĞE YAPILAN CİDDİ BİR YATIRIMDIR”

AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar ise, tek amaçlarının genç neslin ufkunu açabilecek, gençlerin ve çocukların gelişime katkı sunacak hizmetleri artırmak olduğunu söyledi.

Yeşilyurt Belediyesinin geleceğe dönük hizmetlerini takdirle karşıladıklarını sözlerine ekleyen Milletvekili Yaşar, “ Türkiye’de ki tüm resmi ve sivil kurumlarımız çocuklar içindir.  Tüm çaba ve gayretlerimiz çocuklarımıza güzel bir gelecek hazırlamaktan ibarettir. Çocuklarımızın iyi ve erdemli bireyler olarak yetişip ülkemize faydalı hizmetler bulunmalarını sağlamak adına mücadele ediyoruz. Çocuklarımız varsa her şeyin anlamı vardır yoksa hiçbir şey beş kuruş etmez. Bilim Şenliği gibi faydalı bir etkinliğe ev sahipliği yapan Yeşilyurt Belediyesi başta olmak üzere tüm kurumlarımıza çok teşekkür ediyorum. Belediyeler kentlerin imarı, alt ve üst yapıları, yolu, trafiği, su, kanalizasyon, park ve sosyal alanları başta olmak üzere insanların hayatlarını kolaylaştıracak hizmetler üretirler bunlar önemlidir fakat bunlar o gün yaşayan insanlar için gereklidir. Asıl gerekli olan bugünden hemen sonuç alınamayacak işlere yatırım yapmak, ikincisi insana yatırım yapmaktır. Bu nedenle tebrik ederek kutladığım Yeşilyurt Belediyesi siyaset için riskli olan hemen sonuç vermeyen işlere yatırım yapıyor, bu gibi faydalı etkinliklere öncelik tanıyor. Yerel ve ulusal düzeydeki temel ihtiyaçları bürokrasimiz zaten karşılıyor. Siyasetin görevi gelecekteki ihtiyaçları, sıkıntıları ve riskleri ön görerek ona göre bu günleri dizayn etmek, bugünden yarınlara yürümektir. Önemli olan geleceğe yatırım yapmak ve geleceği inşa etmektir. Yeşilyurt Bilim Şenliği de geleceğe yapılan faydalı bir yatırımdır” diye konuştu.

YANMALI DENEY SIRASINDA HEYECANLI ANLAR YAŞANDI

Protokol konuşmaların ardından Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi bünyesinde faaliyetlerde bulunan Bilim Avcıları ekibinden Beren Mestan, üç aşamalı yanmalı deneyini davetlilerle paylaştı. Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği sahne gösteri heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu.

Açılış töreninin ardından protokol üyeleri Malatya ve Türkiye’nin farklı kentlerinden katılım gösteren Bilim ve Sanat Merkezleri tarafından açılan bilim çadırlarını ziyaret ederek bilimsel çalışmaları izlediler.  Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Polat’ta öğrencilerin deneylerine katıldılar.

ŞENLİK DÖRT GÜN SÜRECEK

Yeşilyurt Kent Konseyi Hizmet Binası önünde kurulan 20 ayrı çadırda 28 Eylül’e kadar devam edecek 3.Yeşilyurt Bilim Şenliği’nde bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırılması ve bilim teknoloji arasındaki etkileşimin kavratılması için sergi, sahne şovları, gösteri, atölye / laboratuar çalışmaları, tematik bilim oyunları ve yarışmalar düzenlenecek. Tüm atölyelerde, başta küçük yaştakiler olmak üzere, tüm katılımcıların, faaliyetler yoluyla temel bilimsel olguları fark etmeleri, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesi amaçlanıyor. Öğrencilere yönelik çeşitli eğitimlerinde verileceği etkinliklere 30’ a yakın akademisyen rehberlik edecek.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI İLGİ GÖRMEDİ .EN ÇOK İLGİ DENEY LABORATUVAR ÇALIŞMALARI İLGİ  GÖRDÜ..

Bilim Şenliğinde Ahşap çalışma ve boyama öğrenciler tarafından ilgi görmezken en çok ilgi deney ve laboratuvar çalışmaları gördü.....Öğrencilerin Bilim şenliğine ilgisini genellikle fen ağırlıklı olması dikkat çekti....

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
Malatya Sakini 26.9.2017 08:34:27
Sayın Gazeteci Çok haklı yazmışsınız Sayın başkan Hacı Uğur Polat ve ekibini çalışmalarından dolayı kutluyor takdir ediyoruz. Orada sadece ahşap atölyesi pek ilgi görmedi onun sebebi de orada oturanların agresif tavırlarıydı. Bir daha ki sefere ahşap atölyedeki kişiler üsluplarına dikkat ederlerse çocuklarda ve herkes ilgi gösterir. burada görev alanlar önce insan psikolojisini bilmeli ve davranışlarına dikkat etmeliler. Diğer fen deneyi sahnede harikaydı. diğer atölyelerde muhteşemdi. Ellerine sağlık emeği geçenlerden sadece Ahşap Atölyesini tebrik etmiyorum iyi değildi..
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
İlçelerde sosyal hayatın canlanması amacıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirile
Büyükşehir Belediyesi Ayvalı’y
Mehmetçiğe Mektup Yarışması
Hakkında Tutuklama kararı bul
Çalık: Türkiye’de çok bilinçli
Lütfi İnan'ın acı günü
İYİ PARTİ Yönetimi Basına Tanı
Remzi Hayta Yazdı
‘Yeşilyurt, Sağlıklı ve Planlı
Vali Kaban’dan Okul Aile Birli
Keskin: 'Gün vatana, bayrağa,
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.