19 Eylul 2018 Çarşamba

Remzi Hayta Yazdı Başkan Gürkan,Beydağı Mahallesindeki Park Çalışmasını İnceledi Rektör Prof. Dr. Karabulut; ''Toplumun her kesimiyle kesintisiz iletişim halinde olacağız'' Çalık, 200 öğrencilik yurdun temel atma törenine katıldı Aranan 30 Kişi Yakalandı Öğretmenlere “Trafik Güvenliği Eğitimi” Sağlık Çalışanları Derneği’nden Rektör Karabulut’a ziyaret Vali Kaban’dan Cumhuriyet Başsavcısına Hayırlı Olsun Ziyareti Çalık,Şeker Fabrikası’nın pancar alım kampanyası törenine katıldı Şehit ve Gazi Derneklerinden Başkan Polat’a Ziyaret
Bir Japonya olabilmek bizim için neden mümkün olmasın?

Başkanlığını Çok Kıymetli Arkadaşım, Kardeşim Mustafa Latif Emek Beyefendi’nin, Koordinatörlüğünü de Çok Kıymetli Kardeşim, Arkadaşım Safa Salih Bildirici Beyefendi’nin yaptığı İKSAD tarafından organize edilen 5.Çin’den Adriyatik’e Sosyal Bilimler Kongresi’ne kongre başkanlığı yapmak üzere Japonya’ya gittim.

29.9.2017 22:59:04   

 

Dünyanın en doğusundaki bu medeniyet timsali memleketi görmek, tanımak ve oradaki uluslararası organizasyonu yönetmek onurunu tarafıma tevdi eden bu nazik dostlarıma sonsuz şükranlarımı sunarak asıl meseleye gelmek istiyorum.

Asıl mesele, her şeyin başının eğitimli insan yetiştirmekten geçtiği gerçeğidir.

Eğitim, toplumda yetişmiş insan gücünü temin eden bir toplumsal kurum niteliğindedir. Aynı aile, ekonomi, din, siyaset, hukuk ve ahlâk gibi birer toplumsal alt sistem örneğidir.

Hatta insanları yetiştirmenin toplumu güvence altına almak olduğu gerçeğine bakılacak olursa, eğitimin önemi daha iyi anlaşılabilecektir.

Japonya, bu eğitimin önemini bize anlatan çok ilginç bir örnek olma özelliğine sahip olmuştur. Daha önce Avrupa’nın çok sayıda ülkesine gitmiş ve çeşitli eğitim faaliyetlerinde bulunmuştum. Türk Dünyası’ndan da bazı ülkelere gitmiştim. Ancak Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere, hiçbir ortamdan Japonya’daki kadar etkilenmediğimi samimiyetle ifade etmeliyim.

Her şeyden önce medeniyetin her türlü göstergesine sahip olan bir ülke ile karşılaştık. Yollar, köprüler, metrolar, şehir içi trafiği, şehirlerarası trafiği, birbirine saygılı ve sessizce yürüyen ve oturan insanlar her halleriyle medeni ve eğitilmiş insan gücünün ve eserlerinin tipik göstergeleri olarak dikkatimi çekti.

Gerçek örümcek ağı gibi demiryollarının hem şehirlerarasında hem de şehir içinde ustalıkla tesis edildiğini görünce, insan ister istemez özeniyor. Adım başı aktarma istasyonlarıyla göz kamaştıran bir yapı ile karşı karşıya olduğumuzu gördük. Bu bize gösteriyor ki, medeniyetin en önemli göstergesi demiryollarının kullanıldığı toplu taşıma araçlarıdır. Dakik olan trenler, çok kullanışlı hatların yanı sıra, duraklarda inen ve binenlerin davranış kalıpları ile oturan ve ayakta duranların sükuneti de medeniyet numuneleri olmaktadır. Bu durum, herkesin toplu taşıma araçlarına yönelmesini zorunlu kılıyor. Ayrıca ticari taksiyle gidildiğindeki maliyetin neredeyse yüzde onuna kullanılabilen bir metro, elbette, kitleyi çeken cazibeye sahip olacaktır.

Dikkat çeken hususlardan biri de trafikte kornanın hiç kullanılmıyor gibi olması, yayalara öncelik veren anlayışların hakim olmasıydı. İnsanların çok saygılı yaya ve araç kullanıcısı olması da hep özenilecek ve aranılacak özelliklerdir. Bunlar da fazlasıyla mevcut.

Hemen herkesin kendi dillerinin yanında İngilizce konuşabilmesi de ayırt edici bir karakterdir. Bu husus da küreselleşme döneminde eğitilmiş insan gücünün göstergeleri arasındadır.

38,5 milyonluk nüfusuyla dünyanın en büyük metropolü olma özelliğine sahip olan bir kentte, neredeyse üçte biri olan İstanbul’daki kadar yorucu bir trafiğin olmaması da dikkat çekicidir. Şehir içi trafiğinin güzergahının üstüne çelik kalıplarla kilometrelerce giden otoyollar çok iyi fikir olarak dikkatimi çekti. Şehir içindeki trafikte ışıklı kavşaklar var iken, üstten giden otoyolda bağlantı yollarıyla beraber hiçbir yerde tıkanmayan yollar bulunmaktadır. Hem şehir dışlarındaki doğal alan katliamları yapılmamış oluyor, tarım alanları tehdit edilmiyor hem de şehrin yollar sebebiyle çevreye yayılması engellenmiş oluyor.

Bir başka önemli gösterge de bu kadar büyük bir metropolde çok büyük bir güvenle gezilmesidir. Güvenle dışarılarda dolaşılabilmesi, soygun, gasp ve kapkaç korkusu yaşanmaması bunları anlatan tarzdadır.

Bütün bu hususlar, dünyanın ekonomi büyüklüğünde ikinci büyük gücü olan bu ülkenin bu gücü ve bu medeniyet seviyesini yetişmiş ve eğitimli insan gücü marifetiyle elde etmiş olduğunu göstermektedir.

Bir Japonya olabilmek bizim için neden mümkün olmasın? Dünyaya yön veren ülkeler arasındaki yerimizi neden almayalım?

Bu sorulara, ancak ve ancak hastalıklı eğitim sisteminden kurtulabilirsek ve hep oynanan alanın eğitim olmasını engellersek olumlu cevaplar verebileceğimizi söyleyebiliriz.

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Modern ekonominin babası olarak bilinen Adam Smith’e göre, Çalışma ahlakı ile toplumun refah düzeyi
Remzi Hayta Yazdı
Başkan Gürkan,Beydağı Mahalles
Rektör Prof. Dr. Karabulut; ''
Çalık, 200 öğrencilik yurdun
Aranan 30 Kişi Yakalandı
Öğretmenlere “Trafik Güvenliği
Sağlık Çalışanları Derneği’nd
Sağlık Çalışanları Derneği’nd
Vali Kaban’dan Cumhuriyet Başs
Çalık,Şeker Fabrikası’nın panc
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.