20 Eylul 2018 Perşembe

Remzi Hayta Yazdı Başkan Gürkan,Beydağı Mahallesindeki Park Çalışmasını İnceledi Rektör Prof. Dr. Karabulut; ''Toplumun her kesimiyle kesintisiz iletişim halinde olacağız'' Çalık, 200 öğrencilik yurdun temel atma törenine katıldı Aranan 30 Kişi Yakalandı Öğretmenlere “Trafik Güvenliği Eğitimi” Sağlık Çalışanları Derneği’nden Rektör Karabulut’a ziyaret Vali Kaban’dan Cumhuriyet Başsavcısına Hayırlı Olsun Ziyareti Çalık,Şeker Fabrikası’nın pancar alım kampanyası törenine katıldı Şehit ve Gazi Derneklerinden Başkan Polat’a Ziyaret
Önemli isimleri yaşatabiliyor muyuz?

İsim yaşatmak geleneği çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü isimlerin hafızalara kazınması adres olarak kullanılıp kullanılmaması ile yakından bağlantılı olmaktadır.

10.10.2017 20:32:39   

 

Hafızalarda yer tutmak herkesin arzulayacağı bir şeydir. İnsanın kendisinin ya da yakınlarının isminin bir yerde yaşatılması gurur verici olacaktır. Özellikle anılmanın her ruhu sarhoş edeceği olgusundan hareketle, anılarda yer tutmak için isimlerin yerleştirilmesi ve yaşatılması çok önemli bir şeydir.

            İsimlerin yaşatılması, önemli değerlerin ustalıkla alanlara kazınması, özellikle kaybolan zaman içinde ileride yaşayacak nesillerin hafızasında yerlerini kolaylıkla almalarını temin edecektir.

            Bir an için Fahri Kayahan denilen semtin olmadığını düşünelim: Şu anda bu önemli değerimizi bilenlerin en az yüzde doksanı bilemeyecekti. Çeşitli caddeler, sokaklar, bulvarlar, köyler ve mahallelerde ismi yaşatılan önemli şahsiyetler bir kent için kent hafızası niteliğini taşıyacaktır.

            Sadece önemli şahsiyet isimleri değil, aynı zamanda tarihsel-kültürel anlam taşıyan yer isimlerinin yaşatılması da çok önemlidir.

            Acaba isimlerin yaşatılması konusunda Malatya olarak ne kadar hassas ve dikkatliyiz? Önemli isimleri yaşatabiliyor muyuz?

Bu sorulara olumlu cevap verebilmemiz mümkün olmayacaktır. Bazı isimler bazı alanlarda, yerlerde yaşatılıyor olsa da, bunun yeterli düzeyde olduğunu söyleyemeyiz.

Önemli bazı şahsiyetlerin isimleri yaşatılsa da, bunun kesim ayrımı yapılmaksızın gerçekleştirilmesi olgusundan bahsedemeyiz. Bazı isimlerin silinmesi ve kaldırılması zaman içinde gerçekleşen olgulardan olmuştur.

Yer isimlerinin yaşatılması konusunda da birtakım sorunların olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Sözgelimi büyükşehir kimliği kazanırken özellikle Beydağı, Kernek ve Fırat isimlerinin ilçe yapılmamış olması coğrafik, tarihsel ve kültürel olarak yeterli ilginin olmadığını göstermektedir.

Merkez ilçe belediyeleri oluşturulurken çok parçalı bir yapı oluşturulmasın istendiğinden bu yol seçilmiş olabilir. Ancak beraber büyükşehir olan şehirlerin 75.000 lik merkez nüfusunu üçe dörde bölmüşken, bizim iki adet üç yüz binlik merkez ilçe yaratmamız ve ilçe sayısını az tutmamız ilginç bir yaklaşım olmuştur. Battalgazi ve Yeşilyurt’a ilave olarak Kernek ve Beydağı isimlerinin yaşatılması gerekmektedir.

Marmara Bölgesi şehirleri bu yeni büyükşehir yasalarına uyarken biraz daha uyanık davranmışlardır. Hem yeni yeni ilçe ihdas etmişlerdir, hem de eski tarihi merkezleri eski sınırlarıyla bölmeden yaşatmayı ihmal etmemişlerdir. Adapazarı ve İzmit örnekleri bunu çok iyi anlatmaktadır.

Yine, Türkiye’de şehircilik ve belediyeciliğin en başarılı örneklerinden olan Kayseri örneğine bakılabilir: Merkezdeki iki büyük ilçe olan Melikgazi ve Kocasinan’ı hiç bölmeden çevreden metropole eklenen bazı önemli yerleri merkez ilçe yapmıştır. Talas, Hacılar, İncesu bu ilçelerdir. Bu ilçeler hem de Kayseri tarihinde önemli yerleri olan mekanlardır.

Malatya’da da bu yapılabilir. Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerini çok küçültmeden birinden Kernek, diğerinden de Beydağı çıkarılabilir. Elli ila yetmiş bin arasındaki iki parça büyük olan iki ilçeyi küçültmeden tarihsel anlamda önem arz eden isimler daha güçlü bir biçimde yaşatılabilir. Özellikle bu yapılırken de Yeşilyurt ile Battalgazi’nin çıkış bölgeleri  bu yeni ilçelere verilirse, bu ilçeler de gelecek vaad etmiş ve ileride büyüme şansı yakalamış olur.

Ayrıca Malatya ölçeğindeki bir şehre bu kadar az sayıda merkez ilçe yakışmamaktadır.

Kültürel olarak önem taşıyan bazı yerleşim yerlerinin değerlendirilmesi, şenlendirilmesi ve önemli şahsiyetlerin ismini taşıyan şekilde yeniden isimlendirilmesi gerekmektedir. Türbe, yatır ve Alevi Ocakları gibi alanların ziyaretçi çekmesi için daha çok çaba sergilenmesi ve bulunduğu mahalle de isim olması önemli olacaktır. Sözgelimi Darende’nin Zaviye Mahallesi Somuncu Baba adıyla, Örükçü Köyü’nün Şeyh Ali Kara olması, Arapgir’in Ocak köyünün Abdal Musa olması çok daha yerinde bir tercih olacaktır. Ayrıca bu yerleri tanıtmak için ana güzergâhlarda daha büyük tabela, resim, haritalar konulmalıdır. Yolları yetersiz olanların yolları yapılmalıdır. Eski Malatya’daki bazı kümbet ve türbe sahiplerinin adına mahalleler olmalıdır. Hasan Basri, Ahmet Turan, Sıddı Zeynep, Karababa, Ali Baba adlarıyla da mahalleler olmalıdır.

 Çok büyük önemi olmayan mahallerin ismi önemli şahsiyetlerle değiştirilmelidir. Farabi, İbni Sina, Ali Kuşçu, Ali Şir Nevai vs. gibi örneklerle ifade edeceğimiz mahalle veya bulvar isimlerinin olması gerekir. Aynı şekilde Malatya ile özdeşleşmiş şahsiyetler, meyveler, tabii alanlar da isim olarak yaşatılmalıdır.

Son söz: İsimler idrakleri işleyen ve hafızaları canlı tutan karakterdedir. Önemli değerlerimizin isimlerini yaşatalım ki, hatıraları canlı kalsın diyoruz
     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Modern ekonominin babası olarak bilinen Adam Smith’e göre, Çalışma ahlakı ile toplumun refah düzeyi
Remzi Hayta Yazdı
Başkan Gürkan,Beydağı Mahalles
Rektör Prof. Dr. Karabulut; ''
Çalık, 200 öğrencilik yurdun
Aranan 30 Kişi Yakalandı
Öğretmenlere “Trafik Güvenliği
Sağlık Çalışanları Derneği’nd
Sağlık Çalışanları Derneği’nd
Vali Kaban’dan Cumhuriyet Başs
Çalık,Şeker Fabrikası’nın panc
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.