23 Ocak 2018 Salı

Remzi Hayta yazdı. Remzi Hayta yazdı ANESİAD'dan Türk Silahlı Kuvvetlerine Destek Çalık: Şerefhan’dan Çat Barajına su verilmeye başlandı Kamyon Nihayet Ev'den Çıkartıldı Çamurlu Mahallesi’nde Yapılan Çalışmaları Yerinde İnceledi Keskin 'Afrin Operasyonunu destekliyoruz,ordumuzun yanındayız Eledim Eledim hölük eledim Akçadağ İlçesi Bayraklarla Donatıldı Enerji Sürekliliğini Ağır Kış Şartları Altında Sağlamaya Çalışıyor
Bakan Tüfenkçi :İyi Yönetici Takip Edendir

Bakan Tüfenkci, Bakanlığın Stratejik Plan toplantısında şeffaflığın önemine vurgu yaparak, “Şeffaf ve hesap verebilir olmalıyız. Eğer biz yaptığımız işlerin hesabını verebiliyorsak, şeffaflığı önceliyorsak her zaman başımız dik olarak yaptığımız işin gururuyla yolumuza devam ederiz” dedi.

23.10.2017 10:40:57   

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bakanlığın 2018-2022 dönemini kapsayacak Stratejik Planını değerlendirmek üzere Antalya’da yapılan toplantıda Bakanlık yönetici ve personeli ile bir araya geldi.

Bakan Tüfenkci burada yaptığı konuşmada, çağdaş kamu yönetimi anlayışının katılımcı, sonuca, çözüme ve eyleme odaklı bir çalışma anlayışını gerektirdiğini belirtti.

Bakanlık çalışanlarından planın oluşmasına katkı vermelerini isteyen Bakan Tüfenkci, “Sizler özellikle sahada gördüğünüz aksaklıkları veya düzeltilmesi gereken hususları burada arkadaşlarımızla paylaşarak, yeni dönem stratejimizin, misyon ve vizyonumuzun oluşmasına katkı sağlayacaksınız. Sizler sonuca odaklı çözümler üretmeli ve bu çözümlerle 80 milyon vatandaşımızın, ithalat ve ihracat yapan paydaşlarımızın, ihracatçımız ve üreticimizin lehine çalışacak bir vizyon ortaya koymalısınız” dedi.

Katılımcılığın ön planda olduğu, hesap verilebilen ve şeffaf bir kamu yönetiminin önemli olduğunu vurgulayan Bakan Tüfenkci, yalnızca mali yönetimde değil, bütünüyle kamu yönetiminde kapsamlı düzenleme yapılmasının zorunlu hale geldiğini ifade etti. 

İCRAATLAR KADAR YAPILANI ANLATMAK DA ÖNEMLİDİR

Günümüz yönetim anlayışında değişen şartlara bağlı olarak, kurumsal sorumluluk kavramının giderek daha fazla ön plana çıktığına işaret eden Bakan Tüfenkci, “Kıt kaynakların verimli kullanılması, saydamlığın ve hesap verilebilirliğin sağlanması için faaliyetlerin kamuoyu ile paylaşılması önem kazanmaktadır. Sizler yaptığınız faydalı işleri özelikle muhatap olduğunuz kesimlerle paylaşmalısınız. Yapılan icraatlar kadar yapılanı anlatmak da önemlidir” dedi. 

Bakan Tüfenkci, yeni yönetim anlayışı ile ortaya çıkan düzenlemelerden birisinin de kamuda stratejik plan hazırlama gereği olduğuna dikkat çekerek, stratejik planların kamu kurumlarının misyon, vizyon ve temel ilkelerini, hedeflerini, önceliklerini ortaya koyduğunu, köklü bir değişimi öngören stratejik yönetim anlayışının aracı olduğunu kaydetti. 

İŞLEMLERDE YEKNESAKLIK ÖNEMLİ

Strateji planlamanın bir yandan kamu mali yönetimine etkinlik kazandırırken, diğer yandan da kurumsal kültür ve kimliğin gelişimine ve güçlendirilmesine destek olduğuna işaret eden Bakan Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Özellikle gümrük idarelerinde yeknesaklığın sağlanması, her gümrük idaresinde aynı iş ve işlem süreçlerinin uygulanması, aynı stratejilerinin belirlenmesi çok önemli. Farklı yöntemlerin uygulanması Bakanlığımızın muhatapları tarafından farklı algılanmasına neden olmaktadır. O yüzden bütün uygulamalara tüm gümrük idarelerimizin aynı hassasiyeti göstermesi önemlidir. Şeffaf ve hesap verebilir olmalıyız. Eğer biz yaptığımız işlerin hesabını erebiliyorsak şeffaflığı önceliyorsak her zaman başımız dik olarak yaptığımız işin gururuyla yolumuza devam ederiz” 

HEDEFİMİZ İŞLEMLERİ HIZLANDIRMAK, MALİYETİ DÜŞÜRMEK 

Türkiye’yi dış politika öncelikleriyle uyumlu olarak, gümrük hizmetlerinin ve ticaretin en kolay ve güvenli yapıldığı, dünyanın sayılı ticaret merkezlerinden biri haline getirmeyi hedeflediklerini dile getiren Bakan Tüfenkci, konuşmasına şöyle devam etti:

İhracata dayalı büyümeyi öngören bir ülkeyiz. Hedefimiz üretimi artırmak, ürettiğimizi satabilmek. Uluslararası rekabette öne çıkabilmek için gümrük iş ve işlemlerini hızlandırmak, maliyetleri düşürmek istiyoruz. Bunun için diğer bakanlıkları da içine alacak ‘Tek pencere ve tek durak gibi projelerle’ işlemleri bürokrasi ayağında daha da hızlandırabiliriz. 2022’ye kadarki temel hedefimiz ihracatın artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi” 

İYİ YÖNETİCİ TAKİP EDENDİR

Bakan Tüfenkci, ortaya konulan icraatlar kadar bunların denetlenmesinin de önemli olduğunu vurgulayarak, “ Bir yöneticinin en önemli vasfı sahaya hakim olmak ve yapılanı takip etmesidir. Takip edemediğiniz iş yapılmış iş değildir. İşin sonucundan emin olmanız lazım ki yeni kararlar alabilesiniz.

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, zor zamanlarda üstlendiği sorumluluklarla kamuoyunun taktirini topluy
Remzi Hayta yazdı.
Remzi Hayta yazdı
ANESİAD'dan Türk Silahlı Kuvv
Çalık: Şerefhan’dan Çat Barajı
Kamyon Nihayet Ev'den Çıkartıl
Çamurlu Mahallesi’nde Yapılan
Keskin 'Afrin Operasyonunu des
Akçadağ İlçesi Bayraklarla Don
Eledim Eledim hölük eledim
Enerji Sürekliliğini Ağır Kış
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.