23 Eylul 2018 Pazar

Girişimin besleyicisi yatırımdır Fendoğlu, Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı'nın aşure etkinliğinde Polat: Bir Olalım Diri Olalım Kardeş Olalım Gönültaş Ailelerinin Aşure Günü Mehmet Kırçalı Efendi Hz. Ölüm Yıl dönümünde Dualarla Anıldı Yılmaz ve Eroğlu Ailelerinin Mutlu Günü Tüfenkci: Yönetimde Gençlerimize İhtiyaç Var Engelsiz Yaşam Merkezi’nden Huzurevi’ne Ziyaret İş Adamı Erol Ağca'nın Acı Günü CHP Heyetinden MESOB’a ZİYARET
Battalgazi Belediyesi’nin Hizmetleri Takdir Ediliyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Kınacı ve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile birlikte Battalgazi Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nda, restorasyonu devam eden Askerlik Şubesi’nde ve Tahtalı Hamam’da incelemede bulundu. Başkan Gürkan, Kınacı ve Güngör’e yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

27.10.2017 23:15:29   

 

Malatya’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Kınacı ve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile birlikte Battalgazi Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nı, Kent Müzesi yapılacak olan Askerlik Şubesi’ni ve restorasyon çalışması tamamlanan Tahtalı Hamam’da incelemede bulundu. Askerlik Şubesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarını inceledikten sonra açıklamada bulunan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Kınacı, “Çok güzel bir gündü bizim için. Öncelikle Yeni Hizmet Binası’nın Malatya’ya hayırlı olmasını dilerim. Selçuklu mimarisine uygun bir yapı olmuş. Orada hayırlı hizmetlerin verileceğini umuyorum. Askerlik Şubesi de tarihi bir bina. 1891 yılında yapılmış. Önemli ve ahşap bir bina. Bunun korunmasını sağlamakta büyük bir hizmet. Geleceğe yönelik bırakılacak en önemli miraslardan birisi. Bu doğrultuda bir hizmet yapmakta oldukça önemlidir. Sayın başkanımızı tebrik ediyorum. Malatya’da doğup büyümüş birisi olarak bu güzel hizmet için teşekkür ediyorum. Burası Malatya’nın nadide yerlerinden birisi. Dışarıdan hep görüyordum ama içine ilk defa girdim. Gerçekten güzel bir restorasyon oluyor. Aslına uygun olarak yapılıyor. Bunu yatmak oldukça önemlidir. Hizmetlerinden dolayı sayın Battalgazi Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ise, Başkan Gürkan’ın önemli hizmetler yaptığını belirterek, “Malatya’da gerçekten güzel saatler geçirdik. Bu bir günlük ziyaretimizde aslında birkaç günlük şeyleri gördük. Malatya üzerinden Battalgazi İlçemiz çok kadim bir kültüre sahip. Tabi şehirlerin dili var, şehirlerin tarihi var. Şehirlerin kültürü var. Eğer biz bu tarihi ve kültürümüzü yaşatıp gelecek nesillere aktarmazsak, o zaman bir şeyleri eksik yapıyoruz demektir. Bu manada bu kadim kültür ve tarihin sahibi Malatya ve onun üzerinde de Battalgazi Belediyemizin bu çalışmalarını taktirle karşıladım. Daha önce Eskimalatya’yı gezmiştik. Orada da çok kadim bir tarihimiz var. Ama burada bir dönem Askerlik Şubesi olarak kullanılan mekanın Kent Müzesi’ne dönüştürülmesini gerçekten takdirle karşıladım. Tarih ortaya çıkmış. Burası başka türlü de yapılabilirdi ama buranın Kent müzesi olarak değerlendirilmesi çok çok uygun olmuş diye düşünüyorum. Belediyelerimizin Tarihi ve Kültürel varlıklarının korunması başlıca görevleri var. Bunlar asli görevleri değil, tarihi görevleri ama Belediye Başkanımız bunu kendisine görev edinmiş. Bu tarihi ortaya koymuş” diyerek Başkan Gürkan’a teşekkür etti.

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Kınacı ve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile birlikte daha sonra Tahtalı Hamam’da incelemede bulundu. Burada konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Kınacı ve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör’ü Malatya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Sayın müsteşarlarımızdan Cumali Bey Malatyalıdır. Hayrettin beyle ise çok eskiye dayanan bir dostluğumuz var.  Aynı zamanda Belediyeler Birliği Genel Sekreterimizdir. Kendilerini burada görüp ağırlamaktan büyük mutluluk ve onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Kendileri buraya bir seminere katılmak için intikal ettiler.  Ondan sonrada lütfettiler Belediye Hizmet Binamızı ve Askerlik Şubesi diye tabir ettiğimiz Kent Müzemizi ve Tahtalı Hamamı birlikte refakat ederek gezdik. Tarihi mirasımızın, yani kimliklerimizin, kentimizin belleklerinin korunması noktasında Hayrettin bey ile bir Tarihi Kentler Birliği’nde sürekli beraber çalışıyoruz. Buranın korunması noktasında yaptığımız işlerde kendileriyle ve sayın müsteşarımla paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum.  Kendileriyle buraya geldik, tarihi değerlerimizin gün yüzüne çıkarılması noktasındaki yaptığımız çalışmaları kendilerine birif etme durumundayız. İnşallah bu çalışmalarda bu bölgeye ve Malatya’mıza da, Malatya’mızın kent kimliğine de,  belleğine de, hafızasına da hayırlı olur. Bu çalışmaları yapan ilgili birimimize ve müellif firmayı da kutluyorum, güzel bir çalışma yapmışlar” diyerek önümüzdeki günlerde hizmetlerin toplu açılışının yapılacağını kaydetti.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Kültürel ekonomi başlıklarından biri olarak görülebilecek girişimcilik ve inovasyon meselesi son dö
Girişimin besleyicisi yatırımd
Fendoğlu, Hacı Bektaş-ı Veli V
Polat: Bir Olalım Diri Olalım
Gönültaş Ailelerinin Aşure Gün
Mehmet Kırçalı Efendi Hz. Ölüm
Yılmaz ve Eroğlu Ailelerinin M
Tüfenkci: Yönetimde Gençlerimi
Engelsiz Yaşam Merkezi’nden Hu
İş Adamı Erol Ağca'nın Acı Gün
CHP Heyetinden MESOB’a ZİYARET
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.