16 Aralik 2018 Pazar

Vali Aydın Baruş Aslantepe’de İncelemelerde Bulundu Fendoğlu, Kuzey Çevre Yolu ve Hava Alanı Sorununu Dile Getirdi Tarihi Bina, Eski İhtişamlı Günlerine Kavuştu Hasan Meşeli'den Malatya Türk Ocağında Konferans Fendoğlu, Malatya'da Milli Maç Oynanması İçin Söz Aldı 11 Torbacı Tutuklandı ''Müzemiz, İlçemizin Kültürel Gelişim Vizyonuna Değer Katacak'' Başkan Gürkan, İrfan Akademisi’nin Konuğu Oldu Malatya Yeni Kent Meydanına Kavuşuyor Ağbaba: ''Sefer Sayısı Artsın Diye Beklerken Azaltıldı''
TÖTM Jinekoloji Onkoloji ekibinin büyük başarısı

Genç,dinamik, uyumlu ve parlak isimlerden oluşan,en zorlu ameliyatları yapabilme kapasitesine sahip, ülkenin her noktasından hasta kabul eden, tedavi sürecinde yakalamış olduğu başarı oranlarıyla Malatya’nın batısına hasta sevklerini durduran İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nın başarılı hekimlerinden Malatyalı Doç. Dr. Ercan YILMAZ, Flaş Haber Dergisi Editörü Remzi HAYTA’nın sorularını yanıtladı.

18.11.2017 22:10:04   

 

Remzi HAYTA: Ercan Hocam, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ercan YILMAZ: Aslen Malatyalıyım ama Isparta’da dünyaya geldim ve ailem halen Isparta’da yaşıyor. 1996 yılında kazandığım Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2002 yılında mezun oldum akabinde 5 yıl boyunca yine Ankara’da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında ihtisasımı tamamladım. Mecburi hizmet için Ağrı’da bir süre görev aldım, askerlik vazifemi de tamamladıktan sonra 2011 yılından itibaren de İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezin Jinekoloji Onkoloji ünitesinde görev yapıyorum.

Remzi HAYTA: Sayın Hocam, röportajımızın konusuna dönecek olursak, Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum ünitesi son yıllarda başarılı ameliyatları ve hasta talepleriyle göz dolduruyor. Sizi başarılı kılan faktörleri öğrenebilir miyiz?

Ercan YILMAZ: Klinik olarak sizinde bahsettiğiniz gibi başarılı ameliyatlara imza atıyoruz ve ilerleyen süreçte dinamik kadro yapımızla daha büyük işleri de başarmak niyetindeyiz. Artık şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki kadın genital sistem tümör teşhisi konulan yani rahim, rahim ağzı, vulva, vajen ya da yumurtalık kanseri olan bir hastanın Malatya’nın batısına sevkini durdurduk. Batıda ki birçok klinikten daha başarılı ameliyatlara imza atıyoruz. Ankara’da, İstanbul’da ya da İzmir’de yapılan tüm operasyonlar kliniğimizde de yapılıyor. Çok iyi bir genel cerrahi, üroloji, kalp damar cerrahisi, patoloji, medikal ve radyasyon onkolojisi ekibimiz var. Avrupa düzeyinde teknolojik cihazlara sahipiz. Başarı oranlarımızda en iyi merkezlerle başa baş olunca hastalarımız Malatya’nın batısına gitme ihtiyacı duymuyor. Hatta İstanbul’dan Samsun’dan Çorum’dan yani ülkenin batısından merkezimize müracaat eden hastalarımız var. Muş’tan Ağrı’dan Diyarbakır ya da Bingöl’den kabul ettiğimiz hastalarımız var. Burası tam bir bölge hastanesi  diyebilirim.

Elbette bu başarı sadece bir kişinin değil ben bugün burada başarımızın sözcülüğünü yapıyorum ama geri planda çok büyük bir fotoğraf var. En başta çok iyi bir ameliyat ekibimiz var hemşiresinden asistanına, akabinde serviste hasta takibi yapan hemşirelerimiz ve diğer çalışanlar var. Uyum içerisinde çalıştığımız hastane yönetimi var. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Dekanımız Prof. Dr. Mahmut Durmuş, bize her konuda yardımcı oluyorlar kendilerine de bu vesileyle teşekkür ediyorum.

Kliniğimizde hiçbir cihaz ya da aletimiz eksik değil, eksiklik hissedildiği anda hizmet alımı yoluyla ihtiyacımızı hemen gideriyoruz.

Remzi HAYTA: Hocam genelde en ağır vakalı hastalar merkezinize başvuruyor diye biliyoruz. Yılda ne kadar ameliyat yapıyorsunuz, en ağır vakalar neler oluyor ameliyatlar konusunda neler söylemek istersiniz?

Ercan YILMAZ: Son dört yıl içerisinde yaklaşık 200 rahim kanseri ve 190’a yakın yumurtalık kanseri ameliyatı gerçekleştirdik bu rakamlar hatırı sayılır rakamlardır. Rahim kanserini genelde hastalığın daha ilk evrelerinde fark ediyoruz ama yumurtalık kanserinde durum böyle değil. Hasta bize ilk başvurduğu anda tümörün  karaciğer, dalak, diyafram zarı ya da kalın ve ince bağırsaklara yayılmış olduğunu görüyoruz.

Bir başka konu ise hastalarımızı ameliyat ettikten sonra tedavi süreci bitmiyor. Jinekoloji onkoloji hastaları için ameliyattan sonra kemoterapi mi yoksa radyoterapi  tedavi yöntemini mi uygulasak daha başarılı oluruz sorusuna odaklanıyoruz. Her hafta Çarşamba günü jinekoloji onkoloji konseyini topluyoruz. Konseyimizde bölüm doktorlarımız, medikal onkoloji,  radyasyon onkolojisi ve patoloji hocalarımızın yanı sıra gerekli görüldüğü hastalarda genel cerrahi ve radyoloji bölümü öğretim üyeleri de bulunuyor. Hastadan aldığımız patoloji sonucunu masaya koyuyor ve hangi tedavi yönetimin daha fazla fayda getireceğine karar veriyoruz. Hastalarımızı kendi ailemizin bir ferdi olarak görüyor ona göre ince eleyip sık dokuyarak tedavi sürecini yönetiyoruz.

Remzi HAYTA: Ercan Hocam, bir dönem Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Doğum Kliniği sıkıntılı süreçlerden geçti. Şu anda özlenen ortam yeniden yakalandı diyebiliyor muyuz?

Ercan YILMAZ: Evet o  günler geride kaldı, son derece dinamik, uyumlu, genç,zeki ve parlak isimlerden oluşan bir ekibiz. Bölüm Başkanımız Sayın Doç. Dr. Abdullah Karaer’e de teşekkür etmek istiyorum kendileri de bu başarılı ortamın tesis edilmesinde büyük çaba sarf ettiler. Zaten uyum ve birliktelik hakim olduğu için başarı var; başarı olduğu içinde hasta talebi var.

Remzi HAYTA: Sayın Hocam, geçtiğimiz günlerde İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay hocamızda Malatya’da ki anne ölüm oranlarının Türkiye ortalamasının altında olduğunu söyledi. Bu başarının kaynağını öğrenebilir miyiz?

Ercan YILMAZ: Türkiye'de anne ölüm oranı 8/100.000 olarak bildirilmiştir Bu oran çoğu Avrupa ülkesinin altındadır. Malatya’da ise bu oran daha da aşağılarda. Bunun temel nedeni hasta sevkinin hızlı olması ve zamanında müdahale. Özellikle doğumdan sonra kanaması olan annelere zamanında müdahale çok önemli. Çünkü doğum anında rahimden geçen kan miktarı 4-5 litreyi bulabiliyor. Sevklerin zamanında yapılması, hızlı ve doğru müdahale ile anne ölüm oranlarını bir hayli aşağılara çekmiş durumdayız.

Remzi HAYTA: Ercan Hocam, hasta sevkleri konusuna değinmişken şunu da sormak istiyorum. Halk arasında bazı hastaların en ileri seviyede geç kalınmış bir şekilde Araştırma hastanesine sevk edildiğine dair bir inanış var. Bu konuda neler söylemek istiyorsunuz?

Ercan YILMAZ: Hastane ve klinik olarak gerek devlet hastanelerinden gerekse de özel hastanelerden sevk edilen hiçbir hastayı kabul etmeme gibi bir şansımız yok kabul de ediyoruz zaten. Eğitim Araştırma Hastanesi ya da özel hastanede ki doktor arkadaşlarla sürekli iletişim halindeyiz uygun görüldüğü anda bu sevk işlemleri yapılıyor. Usulüne uygun olduktan sonra ki son zamanda bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz sevk noktasında bir geç kalınmışlık gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Remzi HAYTA: Hocam son olarak hasta psikolojisi ve buna bağlı olarak sağlık çalışanlarına dönük şiddet olaylarını sormak istiyorum. Birincisi bir hastaya doğrudan sen kansersin demek ne kadar doğru, ikincisi hasta şikayetleri son yıllarda çok mu fazla?

Ercan YILMAZ: Hasta psikolojisi ve hasta yakınlarının psikolojileri elbette çok önemli. Kliniğimizde bizler asistanlarımıza sürekli doğum için gelen hastaların yakınlarına saat başı bilgi verin diye uyarılarda bulunuyoruz ki veriliyor da. Kanser vakasına gelecek olursak bazı hastalar hastalıkları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorlar ve buna hakları da var. Genelde biz merkezimize müracaat eden hasta ve yakınlarını topluyor süreç hakkında tüm bilgileri veriyor eksik kalan ya da merak edilen noktaları da soru cevaplarla tamamlıyoruz. Ancak bazen hasta yakınları hocam hastalığını bilmiyor siz de söylemeseniz iyi olur diyince bizler hastaya bilgi vermiyoruz. Bazen de  hasta bizlere ben hastalığımı biliyorum ve her şeyi öğrenmek istiyorum diyor. Esasında hastanın hastalığı hakkında bilgi sahibi olması da tedavi süreci aşısından önem arz ediyor.

Hasta şikayetleri konusuna değinecek olursak elbette hasta şikayetleri olacaktır herkesi memnun etmek çok zor. Bizler kendi aramızda da ya da genç arkadaşlarımızla da bir araya geldiğimizde arkadaşlar siz işinizi doğru şekilde yapın gerisinden korkmayın diyoruz. Yani kitapta yazan ne ise sen bunları hastaya uyguladıysan korkma.

Remzi HAYTA: Hocam, onkoloji hastanesi ile ilgili yorumlarını da alıp söyleyişimizi öyle bitirelim?

Ercan YILMAZ: Onkoloji Hastanesi projesi Sayın Rektörümüzün hayali olan bir projeydi ve hayata geçiriliyor. Ben projeyi incelediğimde son derece kapsamlı bir çalışmanın ortaya çıkacağını görüyorum. Böylesine bir sağlık tesisinin kazandırılıyor olması bizlerin başarısını artıracak ve bölge hastanesi rolümüzü daha da güçlendirecektir. Emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum.

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
HASTA 22.11.2017 16:03:44
Ancak reklam yaparlar hastanın yüzüne bile bakmıyorlar görüşmüyorlar konuşmuyorlar Bütün işi asistanların üzerine atmışlar.Ben eminim ki hastanın yüzünü ameliyat masasında görüyorlardır.ben 3 gün boyunca 5 dakika kendileriyle görüşebilmek için bekledim yine görüşemedim. Odalarında oturmalarına rağmen hastayla görüşmüyor hastayı bilgilendirmiyorlar. Böyle hekimlik olurmu. Ancak reklam...
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Vali Aydın Baruş, ilimizde yer alan dünyanın ilk devlet ve ticaret emarelerini barındıran Aslantepe
Vali Aydın Baruş Aslantepe’de
Soner Gökçe: 15 Ocak'ta Projel
Fendoğlu, Kuzey Çevre Yolu ve
Tarihi Bina, Eski İhtişamlı Gü
Hasan Meşeli'den Malatya Türk
Fendoğlu, Malatya'da Milli Maç
11 Torbacı Tutuklandı
''Müzemiz, İlçemizin Kültürel
Başkan Gürkan, İrfan Akademisi
Malatya Yeni Kent Meydanına Ka
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.