13 Aralik 2018 Perşembe

CHP ve İYİ Parti ittifakta anlaştı Malatya'da, Aranan 30 Kişi Yakalandı Başkan Polat, JICA ve İller Bankası Yetkililerini Makamında Ağırladı “Algılama ve İdrâk Dünyamızı Kitap Üzerine İnşa Edelim” Gürkan Rakipsiz Başkan Adayı Başkan Gürkan :İHH Önemli Bir Yardım Derneğidir Keskin: Vakıf kiracısı olan esnaflarımızın sorunu çözüldü Ak Parti'de İlçe Adaylarını Belirleme Tarihi Ertelenebilir Karın Ağrısı Kader Değil Malatyalı Emniyet Müdürü Verdi Şehit Oldu
Türkiye’de hava son derece sisli ve bulanık

Türkiye’de hava sisli, belirsizlik hakim ülkeyi güvenli limana çıkartacak; Özal’ın hedeflerini hayata geçirecek; ülkeyi darboğazdan kurtaracak olan bir siyasi partiye ihtiyaç var. İyi Parti tam da bu hedefleri hayata geçirmek için kuruldu diyen Ak Parti Malatya Eski Milletvekili ve İyi Parti Kurucu Üyesi Süleyman SARIBAŞ Flaş Haber Dergisi Editörü Remzi HAYTA’nın sorularını yanıtladı

19.11.2017 22:28:48   

 

Remzi HAYTA:Sayın Vekilim çok tecrübeli bir siyasetçi olarak Türkiye nereye gidiyor ?

Süleyman SARIBAŞ: Türkiye’de hava son derece sisli ve bulanık. Son yıllarda bir taraftan IŞIK ve PKK diğer taraftan FETÖ belası ile mücadele eden ülkemiz iki büyük badireyi atlattı fakat bu yaşanılanlar bizleri darboğaza itti. Ülke sıkışmış durumda, bu sıkışıklık halinden dolayı yolumuzu kaybettik. Türkiye şu anda açık denizde yolunu kaybeden gemi misali ilerliyor ama bir an evvel güvenli bir limana yanaşıp sisli havadan kurtulması önünü görmesi gerekiyor.Bunun için de iklim değişikliğine ihtiyaç var.

Remzi HAYTA: Bu ihtiyaçtan dolayı mı sizi İyi Parti’de kurucu üye olarak görüyoruz?

Süleyman SARIBAŞ:Evet İyi Parti’ye şu süreçte düşen rol ülkeyi güvenli bir limana yanaştırıp güneşli havaların geri dönmesini sağlamak. Elbette elimizde sihirli bir değnek yok bu hiç kimsede yok ama bizler İyi Parti’yi kurarak iklim değişikliği için irademizi ortaya koymuş olduk.Vatandaşların geniş bir kesiminde gelecek kaygısı var. Kimisi benim çocuğum ileride ne olacak diye soruyor kimisi banka borçlarından korkuyor. Çiftçilerimiz aşırı girdi maliyetleri yüzünden kaldırdığı hasat ile kendisini amorti edemiyor. Ülkenin Dünya ile irtibatı kopuk, sistem belirsiz yol haritası yok. Ülke ekonomik manada da zor günlerden geçiyor, enflasyon bir ayda %2 artıyor işin daha acısı vatandaş bu darboğazdan kendisini çıkartacak rol haritasını da göremiyor.

Türkiye’yi darboğazdan kurtaracak iki büyük alan var birisi hizmet sektörü yani turizm diğeri yetişmiş insan gücü. Turizmcinin hali ortada, ülkeye turist uğramaz oldu; genç nüfusa gelince ilk fırsatta batıya göç ediyor. Bu denli yüksek beyin göçüyle ve dünyaya sırtını dönmekle bu darboğaz aşılamaz.

Bildiğiniz gibi 2002-2007 yılları arasında AK Parti’den milletvekilliği yaptım. O dönemde komşularla ve diğer dış devletlerle sıfır sorun politikası uygulandı, AB uyum yasaları çerçevesinde hukukun ve demokrasinin gücü artırıldı. Bugün gelinen noktaya baktığımızda ise ülkede hukuk yok, hukuk yoksa demokrasi o da yoksa insan hakları yok. Hukukun ve demokrasinin olmadığı yere yabancı sermaye gelmez, yerli sermaye ise yatırım yapmaktan kaçınır. Bunun en son örneğini hukukun olmadığı Suudi Arabistan’da görüyoruz. Hukuk dışı bir şekilde insanlar toplanıp paralarına el konuluyor. Bunun ülkemizde şu şartlarda olmayacağının garantisi yok.

Remzi HAYTA: İyi Parti siyasette kendisini nerede tanımlıyor, MHP’nin devamı mısınız?

Süleyman SARIBAŞ: Nasıl 2002 yılında Ak Parti kurulduğunda kurucu üyelerinin büyük bir kısmı Fazilet Partisi geleneğinden gelip farklı bir parti kurduysa kimse onlara Faziletin devamı demediyse bugün de İyi Parti’nin kurucularının önemli bir kısmının Milliyetçi Hareket Partisi’nden geliyor olması İyi Parti’yi MHP’nin devamı yapmaz.

İyi Parti, tam da Özal’ın kurduğu partinin aynısıdır. İyi Parti, dış politika anlayışıyla, eğitim, kalkınma ve yatırım politikalarıyla Rahmetli Özal’ın çizdiği hedeflere koşacak bir parti. Zamanında AK Parti’nin de Özal’ın partisi olacağını düşünüyordum ama öyle olmadı Özal’ın adını kullanmakla yetindiler. Özal, Dünya ile iç içe bir liderdi onların ise dış dünyayla bağlantıları yok.

Remzi HAYTA: Sayın Sarıbaş zaman zaman medyada da bu konu konuşuluyor İyi Parti’nin FETÖ destekli olduğu iddiası. Bu konuda neler söylemek istiyorsunuz?

Süleyman SARIBAŞ: Meral Hanım’ı ben 1976 yılından beri tanıyorum.Meral Hanım’ın hiçbir cemaat, tarikat ya da buna benzer oluşumlarla en ufak bağlantısı yoktur. Sayın Akşener, defalarca sadece kendisinin değil çevresinde de hiçbir ismin bu yapıyla ilişkinin bulunmadığını belirtti. Zaten en ufak bir bağlantı tespit edilseydi bugün OHAL şartlarında her türlü işlemi yaparlardı. Meral Hanım’ın FET֒cü olmadığını bu yapıyla hiçbir irintisinin bulunmadığını en iyi Cumhurbaşkanı Tayyip Bey biliyor. Bu saatten sonra da FETÖ bağlantısı var derlerse hiçbir inandırıcılığı kalmaz, hasmane bir tutum olur.

Şunu da ilave etmek istiyorum 1946 yılında Valiler,Belediye Başkanları ya da askerler partili idi milli şef dönemi vardı ama 1950 seçimlerinde halk Demokrat Partiyi seçti; 1960 yılında ihtilal oldu 4 yıl sonra 1964 yılında Demirel’i seçerek millet sivil siyasetin yanında yer aldı; 1980’de ihtilal oldu o dönemde vatandaş tüm baskılara rağmen Kenan Evren’in desteklediği partiye değil de Özal’ı tercih ettiler. Son olarak 2002 yılında Sayın Erdoğan’a muhtar bile olamazsın dediler her türlü siyaseten önünü kapatmak istediler ama halk Erdoğan’a destek verdi. Milletimiz geçmişte nasıl defalarca tüm baskılara rağmen sağduyuyla hareket ettiyse şimdi de aynı durum yaşanacaktır. Parti kurmadan önce OHAL döneminde izin verilmez, şöyle böyle engeller çıkartılır dediler halen de istenilse yapılabilir ama milletin önüne kimse geçemez.

Son olarak bu konuda şunu ifade edeyim Meral Hanım diyor ki kim bana yüksek perdeden FET֒cü diyorsa o kişi kripto FET֒cüdür. Bunun son örneğini Meclis Başkanı İsmail Kahraman olayında yaşıyoruz. Kahraman, Meral Hamımı FET֒cülükle suçluyordu ama damadı FET֒den aranıyor.

Remzi HAYTA: Sayın Vekilim, bir de Meral Hanım’a neden 15 Temmuz gecesi sokağa çıkmadınız eleştirileri var?

Süleyman SARIBAŞ:  Bunu söyleyen kişiler 28 Şubat sürecinde Meral Hanım generallerle cesurca mücadele ederken kaçan kişilerdir. 15 Temmuz’un hala bilinmeyenleri var. Bakıyorsunuz köprünün bir tarafı açık diğer tarafı kapalı, hiyerarşi yok, düzen yok tas kayıp serseri kurşunlar sonucunda 250 vatandaşımız hayatını kaybetti. O gece dışarıya çıkanlar kim, nerede çıkmışlar orası da belli değil. İhtilalın bastırıldığı anlaşılınca ortaya çıkanlar var. Meral Hanım’ın bir kadın olarak gecenin o saatinde yollara düşmesini beklemek tuhaf bir durum.Kapalı kapılar ardından mış gibi konuşmak yerine elinizde bilgi belge varsa ya da bir kanıtınız açıkça ifade edin ya da resmi organlara başvurun bu şekilde dedikodularla konuşmak doğru olmuyor. Ayrıca hükümet cephesinden hiç kimse de bu iddiaları dile getirmiyor.

Remzi HAYTA: Malatya teşkilatı ne zaman kurulacak?

Süleyman SARIBAŞ: Malatya’da şu ana kadar yaklaşık 10 arkadaşımız kurucu il başkanı olmak için başvuru da bulunmuş durumdalar. Teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcımız ve görevli arkadaşlarımız en doğru ismi seçmek için çalışmalara devam ediyor. Bu isimler arasında eskiden Anavatan, Doğru Yol ya da MHP’den milletvekilliği ya da il başkanlığı yapmış ama yüzleri eskimemiş duayen isimler var.Zaten kurucu başkanın da bu yönüyle toparlayıcı olması gerekiyor. Tahmin ediyorum Ocak ayına kadar il kongrelerimiz tamamlanacak Şubat gibi de Büyük Kongremizi toparlayacağız. Münir Ölmeztoprak ya da Ergün Eryılmaz gibi bilinen tanınan arkadaşlarımız var.

Remzi HAYTA: Son olarak Sayın Vekilim, seçimlerle ilgili öngörülerinizi öğrenebilir miyiz?

Süleyman SARIBAŞ: Seçimler 2019’da mı yapılır daha mı erken yapılır bilmiyorum ama Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halkın önüne Tayyip Erdoğan mı Meral Akşener mi şıkkının geleceğini, milletinde bu oylamada Meral Hanım’ı Başkan seçeceğini düşünüyorum. Çünkü 15 yıldır aynı siyasi parti ülkeyi yönetiyor bu süreçte doğruları var yanlışları var artık değişim zamanı geldiğini öngörüyorum.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in saat 20.00'de CHP
CHP ve İYİ Parti ittifakta anl
Malatya'da, Aranan 30 Kişi Yak
Başkan Polat, JICA ve İller Ba
“Algılama ve İdrâk Dünyamızı K
Gürkan Rakipsiz Başkan Adayı
Başkan Gürkan :İHH Önemli Bir
Keskin: Vakıf kiracısı olan es
Ak Parti'de İlçe Adaylarını Be
Karın Ağrısı Kader Değil
Malatyalı Emniyet Müdürü Verdi
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.