16 Aralik 2018 Pazar

Vali Aydın Baruş Aslantepe’de İncelemelerde Bulundu Fendoğlu, Kuzey Çevre Yolu ve Hava Alanı Sorununu Dile Getirdi Tarihi Bina, Eski İhtişamlı Günlerine Kavuştu Hasan Meşeli'den Malatya Türk Ocağında Konferans Fendoğlu, Malatya'da Milli Maç Oynanması İçin Söz Aldı 11 Torbacı Tutuklandı ''Müzemiz, İlçemizin Kültürel Gelişim Vizyonuna Değer Katacak'' Başkan Gürkan, İrfan Akademisi’nin Konuğu Oldu Malatya Yeni Kent Meydanına Kavuşuyor Ağbaba: ''Sefer Sayısı Artsın Diye Beklerken Azaltıldı''
İyi parti MHP’nin devamı niteliğinde olan bir partide değil

Eğitim,ekonomi ve güvenlik alanlarında ülkede ciddi bir darboğazdan geçiyor; ülkeyi bu darboğazdan kurtarmayı vaat eden bugüne kadar bir muhalefet partisi çıkmadı iktidarda ise kendi ifadeleriyle metal yorgunluğu var bu zaman diliminde Meral Akşener liderliğinde kurulan İyi Parti’nin ciddi bir alternatif olabileceğini düşünüyorum diyen Avukat Şahin EVİN, Flaş Haber Dergisi Editörü Remzi HAYTA’nın güncel siyasi olaylara ilişkin sorularını yanıtladı.

23.11.2017 22:55:20   

 

Remzi HAYTA: Şahin Bey, bir hukukçu olarak ülke siyasetini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şahin EVİN: Ülke siyasetine baktığımız zaman iktidardan önce muhalefette büyük bir boşluğun olduğunu görüyorum. Vatandaşların bazıları mevcut iktidardan mutlu değil ama iktidarı hedefleyen çözümler ve projeler üretemeyen muhalefet partilerini görünce kime oy vereyim alternatif yok diyor. Son dönemde İyi Parti ile Rahmetli Necmettin Erbakan’ın oğlunun yeni siyasi parti kuracağım demesi de muhalefette ki bu boşluğun dışa yansımasıdır. Şu anda siyasi ortama baktığımızda devasa sorunlara çözüm üretemeyen, sosyal ve ekonomik açıdan kötü gidişata dur diyemeyen bunun yerine hakaret dilini tercih eden bir yapı görürsünüz. Siyasetin bu görüntüsü ülkeyi daha da kötü günlere taşıyor.

Remzi HAYTA: Türkiye’de gerçekten bir muhalefet boşluğu olduğuna inanıyor musunuz?

Şahin EVİN: Elbette inanıyorum. Bakınız iktidar partisi bir metal yorgunluğundan bahsediyor bunun anlamı şu; ben mevcut sorunlara artık çözümler üretemiyorum yeni projeler ortaya koyamıyorum. Bu metal yorgunluğunu kişileri değiştirerek gidermeye çalışıyorlar ama bu ancak üretimi artırarak ve ülkeye vizyon katacak projeleri hayata geçirerek olabilir. Bu ortamda vatandaş sorunlarına derman olacak bir muhalefet arıyor ama bulamıyor.

Remzi HAYTA: Peki Şahin Bey, bu ortamda İyi Parti sizin bahsettiğiniz o muhalefet partisi boşluğunu doldurabilir mi?

Şahin EVİN: Ben İyi Parti’nin üyesi ya da mensubu değilim ama geçtiğimiz günlerde AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen bir anket şirketinin araştırmasına göre vatandaşların %75’i İyi Parti’nin yöneticilerini tanıyor, biliyor. Buradan şu sonuç çıkar vatandaşlar İyi Parti’yi takip ediyor. Demek ki bu oluşumun halk nezdinde bir karşılığı var. İlerleyen dönemde muhalefet boşluğunu doldurur mu onu da il ilçe teşkilatları tamamlandığı zaman göreceğiz.

Remzi HAYTA: Şahin Bey, İyi Parti Türkiye’ye ne verebilir?

Şahin EVİN: İyi Parti’nin tüzüğünü okudum diyebilirim ki demokrasiyi, insan haklarını, evrensel değerleri ve üretime dayalı bir ekonomi politikasını vatandaşlara vaat ediyor.Ayrıca Atatürk ilkelerini olan vurguları ve ilk seçimlerde parlamenter sistemden yana tavır alarak oy isteyecek olmaları ayrıca önemli bir nokta. Bu noktada her ne kadar parti üst yöneticileri MHP kökenli de olsa İyi parti kesinlikle MHP’nin devamı niteliğinde olan bir partide değil. Hatta kurucu üyelerinin yarısına yakını daha önce hiç siyaset yapmamış isimlerden oluşması halkta uyandırdığı heyecanın somut delili.

Remzi HAYTA: İyi Parti’yle ilgili son olarak şunları sormak istiyorum. Malatya’da başarılı olabilir mi, FETÖ ile iddia edildiği gibi sizce de bağlantısı var mı?

Şahin EVİN: Partinin kurucu üyeleri arasında 3 Malatyalı isim bulunuyor ki bu sayı partinin Malatya’ya verdiği değeri gösteriyor. Bu isimler arasında AK Parti’nin ilk döneminde milletvekilliği yapan Süleyman Sarıbaş ve Abdullah Alay gibi isimler var. Malatya’da başarılı olabilmeleri için toplumun geniş kesimlerine hitap edebilen il ve ilçe teşkilatlarına ihtiyaç var. Malum artık medya iktidarın istediği yönde yayın yapıyor dolayısıyla seçmenlere ulaşabilmeleri için doğrudan insanlarla temas kurabilecek vizyon sahibi yerel yöneticilere ihtiyaç var. Bu şehrin kozmopolit yapısına da bir kenara koyarsak bu isimlerin her kesime hitap edebilmesi, destek toplayabilmesi de ayrıca önemli.Bir de bu süreçte kadın faktörü var. Bugün AK Parti’nin siyaseten başarılı olmasının ardında kadınların büyük katkısı var. İyi Parti’nin Genel Başkanının bir kadın olması, kadınların sorunlarına daha duyarlı olması seçimlerde muhakkak bir karşılık bulacaktır. Zaten nüfus dağılımına baktığımız zaman kadın ve gençlerin desteğini alamayan bir siyasal partinin başarılı olabilmesi mümkün değil. O yüzden hem kadınlara hem de gençlere hitap edecek politikaların olması ayrıca seçilen tarafta yine genç ve kadınlara yer verilmesi sandık başarısını doğrudan etkileyecektir.

Diğer sorunuza yani  FETÖ meselesine gelecek olursak dediğim gibi ülkede bir muhalefet boşluğu var ve İyi Parti bu boşluğu doldurmaya aday. Hatta halka uyandırmış olduğu ilgiye bakacak olursak iktidarı da tedirgin eden bir yanı var. Hal böyle olunca İyi Parti bir tehdit unsuru haline geliyor ve bu şekilde üzerine gelinmeye engellenmeye çalışılıyor.

Remzi HAYTA: Şahin Bey, 15 Temmuz gibi vahim bir olayı ülke olarak geride bıraktık siz bu yaşanılanları nasıl yorumluyorsunuz?

Şahin EVİN: 15 Temmuz bize gösterdi ki kurucu unsurlardan ve kurucu temel ilkelerden uzaklaşırsanız yanlış yola saparsınız.Hem askeri darbelerde hem de 15 Temmuz’da bu gerçekleri büyük acılar çekerek gördük.Ülkeyi temel raylardan uzaklaştırmayacaksınız çünkü bu temel değerler uzun tecrübelerin ardından ortaya çıkan sonuçtur.Demokrasiyi tam manasıyla yaşamalı ve bu demokratik ortamın insanlar tarafından kullanılmasına da imkan verilmeli. Son olarak siyasi partiler yasasının demokratik bir yapıya kavuşması bu yönde atılabilecek en büyük adımların başında geldiğini belirtmek isterim.

Remzi HAYTA: Sayın Evim, bazı Belediye Başkanlarının görevlerinden istifa ettirilerek alınmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Şahin EVİN:  Sayın Cumhurbaşkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken görevinden alınmak istenmiş o dönemde seçimle gelen seçimle gider demişti.Bu söz şimdi de geçerli olması lazım. Nasıl askeri darbelere karşıysak sivil darbelere de karşı olmamız gerekiyor.Milletin oylarıyla seçilen belediye başkanlarını ki şahsi olarak tasvip etmiyorum ama demokrasiye olan inancım gereği bu şekilde görevlerinden alınmaları uygun olmadı.

Remzi HAYTA: Şahin Bey ülkede gördüğümüz en önemli sorunlar nedir sizce?

Şahin EVİN:Eğitim, ekonomi ve güvenlik ana başlıklarında ciddi sorunlar var. Bu ana başlıkları uzun uzadıya açmamız mümkün.Malatya özeline baktığımız zamanda yerel yönetimlerde sorunlar var. Muhalefet partisi il başkanları bu konulara hiç değinmiyor halkın nabzını doğru ölçemiyor. İmar yolsuzlukları ayyuka çıkıyor bazı isimler görevden alınıyor ama neler yaşandığını sorgulayan yok.İşe alımlarda sadece AK Parti’ye üye olanlardan alımlar yapılıyor ama bu ülke sadece AK Partililerden oluşmuyor. Hatta AK Parti kendi üyeleri arasında bile ayrım yaparak işe alımlar oluyor bu da liyakatı sona erdiriyor. Malatya’nın iktidar partisine büyük desteği olmasına rağmen hizmet ve yatırımlar bakımından geride kalması, trafik gibi temel hiçbir sorununa çözüm üretememesi ayrı bir sorun.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Vali Aydın Baruş, ilimizde yer alan dünyanın ilk devlet ve ticaret emarelerini barındıran Aslantepe
Vali Aydın Baruş Aslantepe’de
Soner Gökçe: 15 Ocak'ta Projel
Fendoğlu, Kuzey Çevre Yolu ve
Tarihi Bina, Eski İhtişamlı Gü
Hasan Meşeli'den Malatya Türk
Fendoğlu, Malatya'da Milli Maç
11 Torbacı Tutuklandı
''Müzemiz, İlçemizin Kültürel
Başkan Gürkan, İrfan Akademisi
Malatya Yeni Kent Meydanına Ka
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.