18 Aralik 2018 Salı

Türkiye, Hak ve Adalet Temasıyla İnsanlık Kavramını Tüm Dünyaya Anlatan Ülkedir Yeni Malatyaspor Tesislerine silahla ateş edenler yakalandı 2018 Yılının Son Meclis Toplantısı Yapıldı Tahtalı Hamam Müzesi, Mahalleye Değer Kattı “Büyüklerimiz Toplumsal Hayatımızın En Kıymetli Hazineleridir” Avşar :13 İlçe Adayımızı Belirledik Bu Proje Duyanları Heyecanlandırıyor Ak Parti'de Heyecanlı Günler Battalgazi’de Kaliteli ve Kesintisiz Enerji Arzı İçin Yatırım Demir Bariyerleri Sökmeye çalışan şahıs yakalandı
Seyirci sahayı doldurmuyor dediler

Evkur Yeni Malatyaspor, çeşitli saiklerden dolayı zor günler geçiriyor. Bir sezon başında bir de Erol Hoca geldikten sonra yaşanan yalancı bahar sona erdikten sonra sıkıntılar, önce kendini hissettirmeye başalayıp sonra da 5 haftada sadece 2 puan alınınca ve bu 5 haftanın 3’ü de iç saha olunca pik seviyeye ulaştı.

10.12.2017 21:46:32   

 

Aslında. takım iyi giderken ayar bozucu müdahaleler yapılmış gibi bir görüntü ortaya çıkıverdi. Özellikle Yalçın Ayhan’ın kadro dışı bırakılmasıyla ortaya çıkan birtakım adaletsiz tutumların gizlenemediği anlaşılmıştır. Bu adaletsizlik yerli futbolcular ile yabancı futbolcular arasında ödemeler ile ilgili yönetimin tutumunda bulunduğuna dair istihbaratları işitmemizden ibarettir.

Adaletsizlik yerlilere değil de yabancılara da olsa savunulamaz. Öncelikle bunun herkes tarafından bilinmesinde fayda bulunmaktadır.

Siz paranız olmadığını herkese aynı dille söylerseniz ve herkese de borcunuzun büyüklüğünden düşen orana göre para verirseniz, bu adil olur ve hiçkimse de buna itiraz edemez. Daha doğrusu adam olan itiraz etmez.

Gelelim adaletin terazisini devereye sokmaya: Şimdi herkes elini vicdanına koyarak söylesin. Kadro tercihlerinden dolayı anlaşılamayan hususları bir tarafa bırakarak düşünelim: Bu takımın aldığı puanlarda (Sadece 16 puan) en çok yabancıların mı katkısı vardır, yoksa yerlilerin mi? Kim Azuibuke, Boutalib ve biraz da Chabek dışında yabancıların doğru dürüst katkısı olduğunu söyleyebilir? Adem, Yalçın ve Kaleci Ertaç kadar doğrudan katkısı olan olmuş mudur? Şüphesiz ki hayır.

Başka bir soruyla mevzuyu derinleştirelim. Bireysel katkı anlamında 13 haftada en çok katkıyı kim sağlamıştır? Hiç tereddütsüz Yalçın diye cevap verilebilir.

Şimdi hangi gerekçe ile bu oyuncu hem de altın değerindeki bir oyuncu kadro dışı bıakılmıştır? Bunu riyasız ve yalansız bir şekilde öğrenmek Malatya kamuoyunun hakkı değil midir? Gerçekleri öğrenemediğimiz taktirde biz de iddialara inanmak zorunda kalıyoruz. İddialar nedir? Yerlilerin parası verilmemiş, yabancıların parası verilmiş de ondan şeklinde. Devamında da Yalçın’ın liderliğinde yerliler de parasını istemiş ve yönetim sizinki sonra demiş. Eğer gerçek de böyle ise, yerli futbolcular haksız mıdır? İnsan profesyonel olarak neden futbol oynar? Para kazanmak için. Bu çocuklar ev geçindirmiyor mu? Yabancılarınki emek de bu çocuklarınki nedir? Kendilerini ifade etmeleri neden engelleniyor? Bu Malatya Türklere cezaevi mi? Yabancılara cennet mi? Sayın Adil Kınık Abi’nin dediği gibi tatil köyü müdür? Emeklilik öncesi para kazanma yeri midir? Yorgunların bakım yurdu mudur? (Bunun Malatya kültüründeki karşılığını Malatyalı olanlar bilir).

Hem verim alamayacaksın. Hem de paralara önce onlardan başlayacaksın. Bunun sosyal psikolojik olarak analizi yapıldığında, ortaya başka bir tablo çıkar: YABANCILARLA HER HUSUSTA KURULMUŞ BİR ORTAKLIK MI VARDIR?

Bu kadar fiyasko ile sonuçlanan transfere hiç kimseden ses çıkmaması da çok ilginçtir. Heba edilen para Malatyalının parası. Tüyü bitmemiş yetimin parası. Hesap sorulmuyorsa, göz yumuluyorsa orada da çok ciddi soru işaretleri gördüğümü söylemekten çekinmeyeceğim.

En çok imkan aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çakır’dır. Herkesten fazla teşekkürü o hak ediyor. Göztepe ve Sivas örneği ortadayken bu transferde heba edilen paranın hesabını neden sormamaktadır? Beğenilmeyen alt yapı hocası üç maçta çıktı 4 puan aldı. Malatya’da futboldan anlayan insan az değildir. Bu anlayanlarla bir transfer ekibi kurulsa daha az maliyetle daha güzel transferler yapılır. Acaba Başkan Çakır futboldan anlayan Malatyalı insanlarla fikir alışverişi yapmayı düşündü mü?

Kalenin kapısının anahtarının sahibi olarak hesap sormak Başkan Çakır’ın en doğal hakkıdır. Bu hakkı kullanmalıdır. Kullanmadığında sükut ikrardandır diyeceğimizi Sayın Başkanımızın da bilmesinde fayda vardır.

Eğer var olan paraların kullanımında adaletsizlik varsa, huzursuzluk ve ardından da kaos olması kaçınılmazdır. Teneke diye tanımlanan siyahilere milyon euorlar gözü kapalı verilir, kötü oyunlarına ceza da kesilmez; buna karşılık olarak da yerlilerin parası verilmezse elbette düşen konsantrasyonla karşılaşılır. Ben yerli futbolcuların yerinde olsam şu soruyu sorarım: “BURADA BABANIZIN TOTABASI (MALATYA DİLİYLE HAMAL) MI VAR?”

Topa çıkması gereken defans oyuncusunun isteyerek çıkmaması, kalecinin atılan şuta odaklanamasında verilemeyen paralarının rolü çok büyüktür. Kim ne derse desin, Mızrak çuvala sığmıyor. Bu felaketin tek sorumlusunun hakem olduğunu söylemek Malatya insanını aptal yerine koymaktır. Yine hiç kimse kusura bakmasın. Hiçkimse aptal değil. Sadece biraz daha beklenirse, üretilecek bahane kalmayacağını biliyorlar. Olay budur. Hakemlerin hata yapmasına gerek kalmadan mağlup olduğunuzda ne diyeceksiniz? Ben de bunu merak ediyorum.

Seyirci sahayı doldurmuyor dediler. Hem de misafir takıma beleşe yakın fiyat bizim seyircilere yüksek fiyatla bilet verdiler. Taraftar buna rağmen imkanları ölçüsünde geldi. Geldikçe mağlubiyet gördü. Telefat gördü. Tel tel dağılan takım gördü. Eğer bunlar olmayaydı, (iddia ediyorum) her maç Beşiktaş maçı gibi olurdu. Belki de bu durumun en az müsebbibi taraftar oldu.

SONSÖZ: Ya adam gibi adaletli bir şekilde kulübü yönetirsiniz ve sonuçta siz dahil herkes memnun olur, ya da daha fazla zarar vermeden işlerinizin başına geçersiniz. Vakit biraz daha doğru kafayı bulamadıkça gecikiyor. Sorumluluğu olan herkese iş düşüyor. Gücü olan ve hesap sorma imkanı olup da sormayan olursa, bu gidişten onlar da sorumlu olacaktır.

Gücü olanlara adeta yalvarıyoruz: “Her renkten her Malatyalı’nın tek ortak parçası olan bu takımı ne olur kurtarın.”

ÖNEMLİ DİPNOT:

Teknik Direktör Karneleri: Ertuğrul Sağlam 4 maç 4, Hakan Çalışkan 3 maç 4 puan, Erol Bulut 8 maç 8 puan. Bu da bir şeyleri anlatıyordur.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (3) adet yorum yapılmıştır
Mustafa TALAS 13.12.2017 14:07:51
Çok teşekkür eder, saygılar sunarım Sayın Turgay Yıldırım Bey ve Sayın Ahmet Şahin Bey. Aklın yolu birdir
Turgay Yıldırım 12.12.2017 15:26:34
Teşhis doğru. 15 tane yabancı alınırken bunları hangi ara, hangi heyet, ne zaman, nerede izleyip aldı. Bu yabancıları kulübe kim haber verdi böyle harika (!) futbolcular var diye. açıkçası bu kulübün parası resmen heba edilmiş. Yabancı alınmayıp eski kadroyla devam edilseydi emin olun daha başarılı olurduk. Başkan hala doğru yabancı transferi yaptığını iddia ediyor. gerçekten insanın aklıyla dalga geçiyor. Ocaktaki ara transferlerde de Zambiya 6. ligi, sudan 8. ligi, Lüksemburg 4. ligi, Bolivya 3. ligi gibi liglerden harika (!) futbolcular alırlar artık.
Ahmet Şahin 11.12.2017 12:11:29
Sayın Mustafa Talas tespitleriniz o kadar doğru ki ilave edecek bir kelime bulamıyorum. 15 tane adı sanı duyulmamış 5. sınıf yabancılara verilen parayla 3 tane adı sanı belli adam gibi yabancı alınsaydı ve takımda direkt oynasaydı bugün malatya bu hallere düşermiydi. hadi Ertuğrul sağlamı gönderdiler yerine erol bulut neyin nesiydi allah aşkına. kabul etmek lazımki adil gevrek ve yönetimi süper ligi kaldıramadılar. 3. lig mantığıyla transfer yaparsanız olacak budur.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Vali Aydın Baruş Sabancı Kültür Merkezinde düzenlenen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü programı
Türkiye, Hak ve Adalet Temasıy
Yeni Malatyaspor Tesislerine s
2018 Yılının Son Meclis Toplan
Tahtalı Hamam Müzesi, Mahalley
“Büyüklerimiz Toplumsal Hayat
Avşar :13 İlçe Adayımızı Belir
Bu Proje Duyanları Heyecanland
Ak Parti'de Heyecanlı Günler
Battalgazi’de Kaliteli ve Kesi
Demir Bariyerleri Sökmeye çalı
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.