16 Aralik 2018 Pazar

Fendoğlu, Kuzey Çevre Yolu ve Hava Alanı Sorununu Dile Getirdi Tarihi Bina, Eski İhtişamlı Günlerine Kavuştu Hasan Meşeli'den Malatya Türk Ocağında Konferans Fendoğlu, Malatya'da Milli Maç Oynanması İçin Söz Aldı 11 Torbacı Tutuklandı ''Müzemiz, İlçemizin Kültürel Gelişim Vizyonuna Değer Katacak'' Başkan Gürkan, İrfan Akademisi’nin Konuğu Oldu Malatya Yeni Kent Meydanına Kavuşuyor Ağbaba: ''Sefer Sayısı Artsın Diye Beklerken Azaltıldı'' Fırat EDAŞ’tan Tecde Mahallesi’ne Yatırım
Rektör Kızılay ‘Acil Personele İhtiyacımız Var’

Turgut Özal Tıp Merkezi borçlarının büyük kısmının taşeron çalışanların maaşlarından dolayı kaynaklandığını vurgulayan Rektör Kızılay, “Üniversitemizde 1901 taşeron çalışanımız bulunmakta. Hastanemizdeki döner sermaye üzerinde çalışan 1900 civarında çalışanın 1400’ü hastanede çalışıyor ve döner sermaye üzerinden maaşını alıyor. Döner sermaye üzerine çok büyük bir yük oluşturuyor. Üniversitemizde çalışan taşeron personelimiz ise üniversitenin bütçesinden ödeniyor. 2018 yılında yine bu bütçeden ödenecek. Onda sorun yok. Ama eğer bunlar kadroya alınmayıp hastane döner sermaye üzerine aktarılırsa hastanede gider gelir dengesi üzerinde büyük bir yük oluşturacak.” dedi

20.12.2017 18:11:45   

 

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2017 yılının değerlendirmesini yaptı. Üniversiteye ait Kale Göl Otelde basın mensuplarıyla kahvaltılı programda bir araya gelen İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay 2017 yılının değerlendirmesini yaptı. Burada konuşan Kızılay şunları dile getirdi: “2017 yılında önemli olaylar yaşandığını izliyoruz ve şahit oluyoruz. 2018’inde huzurlu, başarılı, ülkemiz ve dünyamız için barış mutluluk içerinde bir yıl olmasını temenni ediyorum.  Üniversitemizin mevcut durumunu ve kısa tarihçesini bilgilendirerek başlamak istiyorum. Üniversitemiz 42.yılını 2017’de tamamlıyor ve ülkemizin köklü üniversitelerinden. 2017-2018 yılına öğrenci sayımızı artırarak başladık.  2016 yılında 14 fakültemiz vardı bu yıl üniversitemize iki yeni fakülte ekledik. Spor Bilimleri Fakültesi ve Hemşirelik Fakültesi. Özellikle hemşirelik fakültesi Türkiye’de çok az sayıda olan fakülte.  2019 yılı içerisinde hemşirelik fakültesi için bina yapmayı planlıyoruz. Sağlık bilimleri fakültesine yeni bir bölüm ekledik. Bu yeni bölüm Beslenme ve Diyetetik bölümü. Diğer fakültelerde de yeni anabilim dalları kurduk.  Karaciğer enstitüsünü doktora öğrencileri alarak daha aktif getirdik. 2018-2019 yılındaki çalışmalarımızda kanser üzerine odaklanacak bu enstitülerimize bir Onkoloji Enstitüsü eklemeyi planlıyoruz. Stratejik planımız 2017-2021 arası. Stratejik planımızı güncelledik. Böylece 5 enstitümüzü artırmış olacağız.

“DARENDE MYO BURS İMKÂNINDAN DOLAYI ÇOK TERCİH EDİLİYOR”

Kızılay: “11 ilçemizin 6’sında okullarımız var. Doğanşehir’de Sürgü Yüksek Okulunu kapattık ve öğrencileri Doğanşehir’e aktardık. Hekimhan Meslek Yüksek Okulumuz aktif. Darende Bekir Ilıcak MYO var. Darende’deki MYO diğer ilçelere göre daha çok tercih ediliyor. Sebebi ise oradaki öğrencilerden isteyen herkese Bekir Ilıcak Bey burs veriyor. Bu öğrencilerimize çok cazip geliyor. İlçelerde öğrenci bulmak zor. İlçelerde yer alan MYO’larımızn en büyüğü Arapgir’de yer alıyor. Akçadağ MYO’da da eğitimimiz aktif bir şekilde devam ediyor. Kale ve Akçadağ’da yurt olmadığı için öğrencilerimiz ve çalışanlar her gün git gel yapıyorlar. Battalgazi ve Yeşilyurt’taki MYO merkezde olduğu için çok fazla tercih ediliyor.  Bu meslek yüksek okullarında ki kontenjanlarda büyük bir boşluk var. Öğrencilerimiz, gençlerimiz ilçeleri çok tercih etmiyor. Öğrencilerimizi, gençlerimizi ilçelere özendirmek gerekiyor. Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük MYO’na da bundan sonra gelecek, tercih edecek öğrencilere burs vereceğinin ilan etti. Eğer oralarda tercihi canlı tutmazsak öğrenci sayısı azalacağı için oralardaki bölümler kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Onun için bu ilçelerimdeki MYO’larına yeni bölümler açmayı düşünüyoruz. Niyetimiz istihdamı artıracak ara elemanalrı yetiştirecek bölümler açmak. Üzerinde çalışıyoruz. Doğanşehir’e iki yeni bölüm açmayı hedefliyoruz. Mevcut öğrenci sayısının z olmasından dolayı elimizi yeni bölümler açma konusunda daraltıyor. Yeşilyurt MYO’lunda Raylı sistemler bölümüne öğrenci almak istiyoruz. Raylı sistemlerde giderek eleman ihtiyacı artıyor. “ dedi.

OSB MESLEK YÜKSEKOKULU

Kızılay: “2. Organize Sanayi Bölgesinde OSB MYO Üniversite sanayici iş birliği içerisinde sanayicinin istediği elemanı yetiştireceğiz bu MYO’lunun inşasına başladık. 30 dönümlük bir araziye yapıyoruz. 2 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz. 12 bin metre kare kapalı alan olacak büyükçe bir okul. Sanayide küçük bir üniversite kampüsü kuruyoruz.” dedi.

TAŞERON ÇALIŞANLAR HASTANE ÜZERİNDE BÜYÜK YÜK OLUŞTURUYOR

Akademik kadroyu ve çalışanları değerlendiren Kızılay: “2016 yılında 15 Temmuz Darbe Girişiminden sonra öğretim elemanlarımızın bir kısmı ihraç oldu. 2017 yılı içinde telafi ettik. Telafi ettiğimiz gibi üzerine yeni öğretim üyeleri de üniversitemize kazandırdık. Toplam bin 600 civarında akademik kadromuz var. Bunun 244 tanesi profesör. Daha fazla profesör olacak ama güvenlik soruşturmasından dolayı biraz yavaş atamaları yapılıyor. Benim hayalim üniversitemizin 2023 yılında üniversitemizde profesör sayısını bine çıkarmak. Öğrencilerimizin 20 bini Malatya ve ilçelerinden gelirken 27 bini ise Malatya dışından geliyor. Üniversitemizde 1901 taşeron çalışanımızın kadroya geçecek. Taşeron kadroya aktarılması konusunda detayları bilmiyoruz. Hastanemizdeki döner sermaye üzerinde çalışan 1900 civarında çalışanın 1400’ü hastanede çalışıyor ve döner sermaye üzerinden maaşını alıyor. Döner sermaye üzerine çok büyük bir yük oluşturuyor. Üniversitemizde çalışan taşeron personelimiz ise üniversitenin bütçesinden ödeniyor. Yeni 2018 yılında yine bu bütçeden ödenecek.  Onda sorun yok.  Ama hastanede döner sermaye üzerinden aktarılırsa hastanede gider gelir dengesi üzerinde büyük bir yük oluşturacak. Taşeron olarak çalışan personelin kadroya geçişinde hangi uygulama yapılacak merakla bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ACİL PERSONELE İHTİYACIMIZ VAR”

Acil personel ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Kızılay: “4B kadrosunda iki ker hemşire alımı yaptık. 4B geçişlerde boşalan kadrolar dolacak. Personel ihtiyacımız var. Bundan dolayı bazı servisleri açamıyoruz. Sekreter, güvenlik personeli hemşire ihtiyacımız var. Açtığımız birimlere başka birimlerden azaltarak bu birimlere kaydırma yaptık. Bizim çok acil olarak temizlik, güvenlik, sekreter, hasta bakıcı grubuna ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

ONKOLOJİ HASTANESİ 2019’DA TAMAMLANACAK

Kızılay sözlerini şu şekilde sürdürdü: “2017 yılında inşaat bakımından üniversitemizde 6 tane yeni binaya başladık.  Bunlardan ikisi bizim yatırım bütçemizden olmayan hayırlarla yapılacak proje. En büyük projemiz Onkoloji hastanesi.  Onkoloji enstitümüzün inşaatı hızla sürüyor. Yaklaşık 57 milyon ihale bedeli ile ihale yapıldı. 217 yatak kapasiteli 2 yılda bitmesini planlıyoruz. İnsan kaynağı açısından hazırlılarını 2018 yılında bitirip 2019 yılında bitirmeyi planlıyoruz.  Bir diğer inşaatımız OSB MYO, üçüncü inşaat amfi blok, diğer inşaat Yaşam Merkezi, Konuk Evi ve Üniversite Camii. Üniversite Camiinin bitirilmesi için hayırseverlerden yardım bekliyoruz. Kalkınma bakanlığı tarafından genç girişimci projemiz kabul edildi.  Kaynak aktarımı bu yıl gerçekleşmeyecek. Sayın valimizde protokol imzalayacağız.  Gençlerimiz girişimci bir ruh kazandıracağız ve onları takip edeceğiz.”

144 MİLYONLUK HASTANE BORCUNDAN 15 MİLYONLUK BİR AZALMA SÖZ KONUSU

Üniversite hastanesinin 2017 yılını değerlendiren Rektör Kızılay şu ifadeleri kullandı: “2017 yılı üniversitemizin bütçesi 400 milyon liraydı.  2016 yılına göre çok küçük bir artış gerçekleşti. Hastanemizin bütçesi üniversitemizin bütçesinden tümüyle ayrı. Döner sermayesi var.  Hazır olan ama personel yetersizliğinden dolayı açılamayan servislerimiz var. Hastanemizin 144 milyon borcu var. Bu yıl bu borçtan 15 milyonluk bir azalma söz konusu.  Hastanemizin geliri giderini karşılayamıyor. Bunun sebebi ise taşeron insan çalıştırmamız. Bu yük sadece üniversite hastanelerinde var. Suriyeli hastalardan dolayı devletten 19 milyon alacak var. Temizlik, hastabakıcı, sekreter, hasta bacı kaydırarak yeni servisler açtık. Çok acil personele ihtiyacımız var. 2017 yılı içinde global bütçeye geçtik.  Hastanemize yeni birimler kazandırdık. Bu yeni birimlerden birisi Çocuk Kemik İliği Bölümünü açtık. Çocuk hastalara burada kemik iliği naklediyoruz. İlk hastalarımıza ilik nakli yapıldı.  Bu birim Doğu’daki sayılı merkezlerden birisi oldu.  Nakil merkeziyiz ve adım adım bütün nakilleri yapacağız.”

29’UNCU SIRAYA YÜKSELDİK

Türkiye’deki üniversiteler içinde İnönü Üniversitesinin sıralamasının 2017 yılı içinde yükseldiğini dile getiren Kızılay şunları dile getirdi: “URAP 2017 sıralamasına göre üniversitemizi Türkiye’deki üniversiteler arasında 29’uncu sıraya yükseldi. Daha önce üniversitemiz ilk 50’ye giremiyordu. 102 devlet üniversitesi arasında da 25’inci sıraya yükseldi.

RESİMLER : KAYHAN İNCEOĞLU

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Malatya Kuzey Çevre Yolu ve Hava Alanı sorununu dile
Fendoğlu, Kuzey Çevre Yolu ve
Tarihi Bina, Eski İhtişamlı Gü
Hasan Meşeli'den Malatya Türk
Fendoğlu, Malatya'da Milli Maç
11 Torbacı Tutuklandı
''Müzemiz, İlçemizin Kültürel
Başkan Gürkan, İrfan Akademisi
Malatya Yeni Kent Meydanına Ka
Girişimci Kadınlar Yerli Ürünl
Ağbaba: ''Sefer Sayısı Artsın
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.