23 Ocak 2019 Çarşamba

Genç İşsizliği Bel Büküyor İYİ Parti Adayı Parlak :Çınar gibi sizi unutmayacağız Hayvancılık OSB’de Fizibilite Çalışması yapıldı Başkan adayı Güder:100 civarında proje üzerinde çalışıyoruz ”Reyhan, Arapgir’i Cazibe Merkezi Yapacak” Başkan Gürkan, Niyaz-i Mısri Kültür Vakfı Yönetimi İle İstişarede Bulundu Başkan Gürkan, Gökçe’ye İadeyi Ziyarette Bulundu ''Türkçem Benim Ses Bayrağım'' Milletvekili Fendoğlu, Kardelen'in çağrısına duyarsız kalmadı Kırteke :Akçadağlılık ruhuyla hizmet edeceğiz
Kent kimliği konusunda acaba Malatya nerelerdedir?

Kimlik, birey ya da bir grubun, toplumun ne olduğunu, kim olduğunu anlatan bir şeydir. Bir anlamda, insanlar özelliklerini kimlikleri ile yansıtırlar. Bu sayede de söz konusu insan, grup ya da toplumlar diğerlerinden farklı bir konum elde ederler ve yine bu sayede tanınma imkanı bulurlar.

11.1.2018 17:11:47   

 

Ben kimim, ne yerim ne içerim, nasıl ağlarım nasıl gülerim, eğlence anlayışım nedir, hergünkü münasebet özelliklerim nelerdir, hayata bakış açım nasıldır, nasıl sözler sarf ederim vs. gibi sorularla biz kimliğimizin ayrıntılarını vermekteyiz. Bizler insanlar olarak, bu ayrıntılara vereceğimiz cevaplarla kendimizi takdim ederiz.

Aynı insanlar gibi, ülkeler, toplumlar ve kentler de birer kimliğe sahiptirler. Ülke ve şehirlerin de özellikleri vardır. Bu özellikleriyle, söz konusu şehirleri ya da ülkeleri başka ülke ya da şehirlerden ayırdetmek mümkün olur. Öyle ki, özellikler kümesi şeklinde ifade edilebilecek ayrıcalıklarıyla tanınma ya da şöhret sahibi olma durumları söz konusu olur.

Bu durumu kentler özelinde vurgulayacak olursak, nasıl bir durum ortaya çıkacaktır?

Bu husus da insanların durumundan farklı değildir. Kentler de onları ifade eden özellikleriyle alemde yer edinirler. Yine özellikler kümesiyle tanınırlar ve kendilerini takdim ederler. İstanbul dendiğinde Boğaz’ı, Altınboynuz denilen Haliç’i, Camileri, Sarnıçları, Surları, Su Kemerleri, Kıyı Set Gölleri, Adaları akla gelir. Tarih akla gelir, coğrafya güzellikleri akla gelir. İzmir dendiğinde, Körfez’i, Kordon’u, Saat Kulesi hatırlanır. Adana dendi mi kebap, Antep dendi mi baklava, Van dendi mi kedi, Denizli dendi mi Pamukkale ve horoz, Aydın dendi mi incir, Trabzon dendi mi hamsi ve Uzungöl, Malatya da dendi mi kayısı anımsanmaktadır.

Ülkemizin pek çok şehri için mutlaka birtakım özellik ya da özellikler kümesi akla gelecektir. İşte bazı yerler için çok fazla hatırlanan özellikler bazı yerler için de ya az ya da hiç anımsanacak bir neden bulamazsınız.

Kimliği yansıtan detayların daha iyi anımsanması ya da anımsanmaması söz konusu kimliğin sahibinin hünerleriyle bağlantılıdır. Kimliğin sahibinin tanıtım ve hatırda kalacak icraatlarıyla güç kazanması mümkün olacaktır.

Popülariteyi arttıracak eylem ve davranışlar tanınabilirliğe katkıda bulunacaktır. Bu eylem ve davranışların etkin ve verimli çalışmalar olmasında büyük bir fayda söz konusu olacaktır. Bu tür çalışmaların da sahipliğini büyük oranda büyükşehir, merkez ilçe ve ilçe belediyeleri yapmalıdır. Valilik ve kaymakamlıklara da iş düşse de yerel yönetimler kadar bu işte vazife sahibi olmaları beklenemez. En azından onların sahiplenmesini mülki amir konumundaki şahsiyetin şehirle olan bağının güçlülüğü belirleyecektir.

Kent kimliği konusunda acaba Malatya nerelerdedir?

Başarı ile ilgili bir etkinlik var mıdır? O hususlarda birazcık kafa yormak istersek neler söyleyebiliriz?

Malatya kent kimliği dendiğinde, akla ne ya da neler gelmektedir? Akla gelebilecek hususlarda yapılan çalışmalar var mıdır? Varsa, bu çalışmalar yeterli midir?

Malatya denilince akla kayısı gelmektedir. Bundan ötürü kent kimliğinde baskın karakter kayısı olmaktadır. Başka unsurlarla da anılmak istiyoruz. Kayısının dışında da kimlik unsurlarımızın varlığını ispatlamaya çalışmaktayız. Ama bu hususlarda başarılı olduğumuz söylenemez.

Çünkü var olan kıymetlerimizi sadece Malatyalılar olarak biz biliyoruz. Başkaları bilmiyor. Oysa, popülarite hususlarında önemli olan başkalarının bilip bilmemesidir. Kıymet unsurunun sahibinin dışındaki bireylerin haberdar olması daha büyük önem taşımaktadır.

Ceviz, kiraz, fasulye, elma, üzüm gibi çeşitli ürünler; bu ürünlerden yapılan çeşitli şekerleme, çerez ve tatlılar, çeşitli vadilerde bulunan doğal güzelliğe sahip noktalar, çeşitli halk inanışları, türküler, somut olmayan kültürel miras unsurlarının hepsi bizim bildiğimiz kıymetler ve çok önemli hususlardır. Ancak bizim bu bildiğimiz güzelliklerden kim ne kadar haberdar? Malatya dışındaki insanlar bunu ne kadar biliyor? Ya da Malatyalı olmayanların bilmesi için biz ne gibi faaliyetler yapmaktayız? Dünyaya açılım konusunda kayısı dışında bir unsurumuz var mı? Bunu anlatmak ile ilgili nasıl bir çalışma yürütmekteyiz? Yapılan çalışmalar ne ölçüde uluslararası tanıtımı temin edebilmektedir?

Malatya ve Malatyalı dendiğinde akla gelebilecek ayrıntıları düşünüp, geliştirip güçlendirmemiz kimliğimizi daha iyi yansıtma fırsatı yakalamamızı temin edecektir.

Malatya’yı tanıtmak ve yapılan tanıtımını güçlendirmek adına güzel çalışmalar elbette mevcuttur. Ancak bu çalışmaların Malatya ve Malatyalıların gerçek potansiyelini yansıtmaktan oldukça uzak pşduğu rahatlıkla söylenebilir.

Valilik, belediyeler, müdürlükler, sivil toplum örgütleri, hemşehri dernekleri, yerel otoriteler, kanaat önderi niteliğindeki insanların hepsi bu işi ciddiye alıp önemli çalışmalar sergilediğinde, ortaya çıkacak faydadan herkes yararlanacaktır.

Otellerin yer doldurma problemi olmayacaktır. Esnafların daha çok iş yapma fırsatı olacaktır. İhracat yapanlar daha çok sipariş alacaktır. Tanınınma üzerine artan ziyaretler her sektöre güç kazandıracaktır.

Bu konuda başarıyı yakalamak için ayrıntılı çalışmalar, etüdler, araştırmalar yapılması icap etmektedir. Planlamalar ve tasarım yaparak güçlü yarınlara ulaşmak imkanı doğacaktır.

Unutmayalım ki, gelecek geleceğini tasarımlayabilenlerin olacaktır. Bu tasarımlar da sözle değil iş başarabilmekle olacaktır. Her şeyi söyleyip söyleyip başka illere kazandırmakla başarılı bir kimlik oluşumunu temin edemeyeceğimiz aşikardır.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
Süleyman VECiZ 12.1.2018 13:05:14
İlimizin kent kimliği yok edilmiştir şöyle ki yıllar önce burayı ziyaret eden kisi tekrar ilimize gelsin elindeki adresle evini bulamaz eski sokak isimleri yok edilmiştir ve yeni abuk subuk isimli yerlerle karşılaşır manolya sk iyliksever sk gibi kent kültürü yıllar içinde oluşur zamanla oturur sokak isimleri çeşmeler taşlar eski binalar o ilin şöhret isimleri kent kültürünü olusturur malesef bu oluşuma ilimizde dikkat edilmedigi için kent kültürü yozlaşmıştır bizde bunun şaşkınlığı içindeyiz
Yazarlarımız


Fendoğlu ve Üstlendiği Misyon!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Ekonominin en somut göstergesi işsizlik rakamlarıdır. Rakamlara bakıldığında işsizlik ile ilgili bi
Genç İşsizliği Bel Büküyor
İYİ Parti Adayı Parlak :Çınar
Hayvancılık OSB’de Fizibilite
Başkan adayı Güder:100 civarın
Başkan Gürkan, Niyaz-i Mısri K
Başkan Gürkan, Gökçe’ye İadeyi
''Türkçem Benim Ses Bayrağım''
Milletvekili Fendoğlu, Kardele
Kırteke :Akçadağlılık ruhuyla
Başkan Gürkan, Meşeli’yi Ziyar
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.