23 Ocak 2019 Çarşamba

Genç İşsizliği Bel Büküyor İYİ Parti Adayı Parlak :Çınar gibi sizi unutmayacağız Hayvancılık OSB’de Fizibilite Çalışması yapıldı Başkan adayı Güder:100 civarında proje üzerinde çalışıyoruz ”Reyhan, Arapgir’i Cazibe Merkezi Yapacak” Başkan Gürkan, Niyaz-i Mısri Kültür Vakfı Yönetimi İle İstişarede Bulundu Başkan Gürkan, Gökçe’ye İadeyi Ziyarette Bulundu ''Türkçem Benim Ses Bayrağım'' Milletvekili Fendoğlu, Kardelen'in çağrısına duyarsız kalmadı Kırteke :Akçadağlılık ruhuyla hizmet edeceğiz
BAKAN TÜFENKCİ: ' TEMATİK MESLEKİ EĞİTİM BAŞLATTIK '

Bakan Tüfenkci, “Artık Türkiye’de tematik mesleki eğitim uygulamasını başlattık. 12 ilde bulunan 19 tematik mesleki eğitim lisesi bu yıl eğitim öğretime başladı. Sektörün ihtiyacına göre tematik mesleki eğitim lisesinin açılmasını sağlıyoruz” dedi.

12.1.2018 17:19:20   

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Malatya 2. Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu Temel Atma Törenini gerçekleştirdi.
Bakan Tüfenkci burada yaptığı konuşmada, sanayi ve üniversite işbirliğine değindi. İllerin kalkınmasında üniversitelerin çok önemli katkıları olduğunun altını çizen Tüfenkci özellikle İnönü Üniversitesinin Malatya ili için önemli olduğunu belirtti. 
 2. Organize Sanayi Bölgesinin Türkiye’de az sayıda bulunan Meslek Yüksek Okullarından bir tanesinin Malatya’ya kazandırmanın mutluluğunu dile getiren Tüfenkci şöyle konuştu. 
“Geçtiğimiz aylarda Meclisten geçerek yürürlüğe giren OSB kanununda meslek yüksekokullarının kurulmasına izin verdiğimiz gibi teşvik kapsamına da aldırdık. Bunun tek nedeni var. Çağın teknolojilerini yakalayabilmek, ayak uydurabilmek ve yeni teknolojileri Türkiye'ye kazandırmak. Burada yetişen elemanların bu teknik becerileriyle beraber yeni inovasyonlarla, yeni üretim tekniklerinin oluşturulması için bunları yapıyoruz."
Sanayilerde yaşanan ara eleman problemine değinen Bakan Tüfenkci planlama yapılmasına ve istihdama ilişkin politika üretilmesinin gerekliğini belirtti. Bu anlamda sanayicinin ihtiyacını karşılamaya ve küçük sanayici dâhil olmak üzere çıraklık eğitimini 6767 sayılı kanun ile 12 yıllık zorunlu hale getirildiğine dikkat çeken Tüfenkci, yeni uygulamaların da mesleki eğitime çok önemli katkı sağlayacağına değindi.
MESLEKİ EĞİTİMDE YENİ UYGULAMALAR
Bakan Tüfenkci, mesleki teknik eğitimde öğrencilerin beceri kazanabilmeleri için staj kapılarını açan işletmelere devlet desteği sağladıklarını belirterek şöyle devam etti:
 “Onların SSK primlerini devlet olarak bizler karşıladık ve yine bu meslek teknik liselerinin gelişmeleri adına biz ön lisans programlarına geçişte ilave destekler sağladık. Meslek lisesi mezunlarına teknisyen unvanı vermeye başladık. Artık Türkiye’de tematik mesleki eğitim uygulamasını başlattık. 12 ilde bulunan 19 tematik mesleki eğitim lisesi bu yıl eğitim öğretime başladı. Sektörlerle belirlenen ve onların ihtiyaçlarına göre tekstilci diyor ki, burada bizim ihtiyacımız var biz tematik mesleki eğitim lisesinin açılmasını sağlıyoruz. Ayakkabıcı sırf ayakkabı ustası yetiştirmek için kuruyorum derse devlet olarak bir ona destek veriyoruz. Öğrencilerine okulun yapımına destek veriyoruz. Böylelikle yine bir proje daha hayata geçirdik. Özellikle sanayicinin okul hamiliği projesi diye bir fabrikanın veya bir işletmenin beğendiği hangi okuldaysa o okulun himayesi o okulun eğitim öğretim noktasında teknik ihtiyacını karşılayacak sınıflar açılmasında hamilik imkânı tanıdık. Özellikle sektör talepleri doğrultusunda öğretmenlerin bilgi ve becerilerini geliştirme imkânı sunmuş olduk. Burada staj yapan öğrencilerimizi iş kazaları ve melek hastalılarına karşı sigortaladık. Buradaki çıraklığı ve stajı özendirmeye çalışıyoruz.” 
ÜRETİMİ VE İSDİHDAMI ARTIRMAK ZORUNDAYIZ
Üretimin ve istihdamın artırılmasına dikkat çeken Bakan Tüfenkci, “Biz Türkiye’de üretimi artırmak zorundayız. Biz istihdamı artırmak zorundayız. Eğer Türkiye de biz istihdamı artırmak istiyorsak her yıl yüzde 5 in üzerinde Türkiye büyüme rakamlarını yakalamak zorunda. Her yıl 1 milyon gencimiz iş gücüne katılıyor. Türkiye’de her yıl bir milyon gencimize iş bulacağız, aş bulacağız. Onları ekmek sahibi yapacağız demektir. Onun için biz bu büyüme rakamlarını yakalamak zorundayız. Bütün engellemelere rağmen Türkiye 2017 de bunu başardı. Bunun vermiş olduğu ivmeyle beraber Türkiye büyüyecek sağlıklı büyüyecek sektörlerimizi büyüteceğiz”. dedi.
     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Fendoğlu ve Üstlendiği Misyon!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Ekonominin en somut göstergesi işsizlik rakamlarıdır. Rakamlara bakıldığında işsizlik ile ilgili bi
Genç İşsizliği Bel Büküyor
İYİ Parti Adayı Parlak :Çınar
Hayvancılık OSB’de Fizibilite
Başkan adayı Güder:100 civarın
Başkan Gürkan, Niyaz-i Mısri K
Başkan Gürkan, Gökçe’ye İadeyi
''Türkçem Benim Ses Bayrağım''
Milletvekili Fendoğlu, Kardele
Kırteke :Akçadağlılık ruhuyla
Başkan Gürkan, Meşeli’yi Ziyar
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.