21 Mayıs 2018 Pazartesi

Battal Yıldız 3.Bölge 8.sıra Milletvekili adayı Fırat Edaş’ Tan Cevatpaşa Mahallesine 1,3 Milyon Tl Yatırım Osman Güde " Gençlik Bizim Geleceğimizdir " CHP’nin milletvekili adayları belli oldu Başkan Hacı Uğur Polat’ın Aklını Kim Çeldi? Aytek Asilsoy: ‘Yönünü Güneşe Çevir Türkiyem’ Levhalama Çalışmaları İle Ulaşımın Daha Güvenli Gençler Zekâlarını Gösterdi Başkan Gürkan, İspendere İçmeleri’nde İncelemelerde Bulundu Bakan Tüfenkçi :'Yeşilyurt'un Çehresi Değişecek'
BAKAN TÜFENKCİ: ' TEMATİK MESLEKİ EĞİTİM BAŞLATTIK '

Bakan Tüfenkci, “Artık Türkiye’de tematik mesleki eğitim uygulamasını başlattık. 12 ilde bulunan 19 tematik mesleki eğitim lisesi bu yıl eğitim öğretime başladı. Sektörün ihtiyacına göre tematik mesleki eğitim lisesinin açılmasını sağlıyoruz” dedi.

12.1.2018 17:19:20   

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Malatya 2. Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu Temel Atma Törenini gerçekleştirdi.
Bakan Tüfenkci burada yaptığı konuşmada, sanayi ve üniversite işbirliğine değindi. İllerin kalkınmasında üniversitelerin çok önemli katkıları olduğunun altını çizen Tüfenkci özellikle İnönü Üniversitesinin Malatya ili için önemli olduğunu belirtti. 
 2. Organize Sanayi Bölgesinin Türkiye’de az sayıda bulunan Meslek Yüksek Okullarından bir tanesinin Malatya’ya kazandırmanın mutluluğunu dile getiren Tüfenkci şöyle konuştu. 
“Geçtiğimiz aylarda Meclisten geçerek yürürlüğe giren OSB kanununda meslek yüksekokullarının kurulmasına izin verdiğimiz gibi teşvik kapsamına da aldırdık. Bunun tek nedeni var. Çağın teknolojilerini yakalayabilmek, ayak uydurabilmek ve yeni teknolojileri Türkiye'ye kazandırmak. Burada yetişen elemanların bu teknik becerileriyle beraber yeni inovasyonlarla, yeni üretim tekniklerinin oluşturulması için bunları yapıyoruz."
Sanayilerde yaşanan ara eleman problemine değinen Bakan Tüfenkci planlama yapılmasına ve istihdama ilişkin politika üretilmesinin gerekliğini belirtti. Bu anlamda sanayicinin ihtiyacını karşılamaya ve küçük sanayici dâhil olmak üzere çıraklık eğitimini 6767 sayılı kanun ile 12 yıllık zorunlu hale getirildiğine dikkat çeken Tüfenkci, yeni uygulamaların da mesleki eğitime çok önemli katkı sağlayacağına değindi.
MESLEKİ EĞİTİMDE YENİ UYGULAMALAR
Bakan Tüfenkci, mesleki teknik eğitimde öğrencilerin beceri kazanabilmeleri için staj kapılarını açan işletmelere devlet desteği sağladıklarını belirterek şöyle devam etti:
 “Onların SSK primlerini devlet olarak bizler karşıladık ve yine bu meslek teknik liselerinin gelişmeleri adına biz ön lisans programlarına geçişte ilave destekler sağladık. Meslek lisesi mezunlarına teknisyen unvanı vermeye başladık. Artık Türkiye’de tematik mesleki eğitim uygulamasını başlattık. 12 ilde bulunan 19 tematik mesleki eğitim lisesi bu yıl eğitim öğretime başladı. Sektörlerle belirlenen ve onların ihtiyaçlarına göre tekstilci diyor ki, burada bizim ihtiyacımız var biz tematik mesleki eğitim lisesinin açılmasını sağlıyoruz. Ayakkabıcı sırf ayakkabı ustası yetiştirmek için kuruyorum derse devlet olarak bir ona destek veriyoruz. Öğrencilerine okulun yapımına destek veriyoruz. Böylelikle yine bir proje daha hayata geçirdik. Özellikle sanayicinin okul hamiliği projesi diye bir fabrikanın veya bir işletmenin beğendiği hangi okuldaysa o okulun himayesi o okulun eğitim öğretim noktasında teknik ihtiyacını karşılayacak sınıflar açılmasında hamilik imkânı tanıdık. Özellikle sektör talepleri doğrultusunda öğretmenlerin bilgi ve becerilerini geliştirme imkânı sunmuş olduk. Burada staj yapan öğrencilerimizi iş kazaları ve melek hastalılarına karşı sigortaladık. Buradaki çıraklığı ve stajı özendirmeye çalışıyoruz.” 
ÜRETİMİ VE İSDİHDAMI ARTIRMAK ZORUNDAYIZ
Üretimin ve istihdamın artırılmasına dikkat çeken Bakan Tüfenkci, “Biz Türkiye’de üretimi artırmak zorundayız. Biz istihdamı artırmak zorundayız. Eğer Türkiye de biz istihdamı artırmak istiyorsak her yıl yüzde 5 in üzerinde Türkiye büyüme rakamlarını yakalamak zorunda. Her yıl 1 milyon gencimiz iş gücüne katılıyor. Türkiye’de her yıl bir milyon gencimize iş bulacağız, aş bulacağız. Onları ekmek sahibi yapacağız demektir. Onun için biz bu büyüme rakamlarını yakalamak zorundayız. Bütün engellemelere rağmen Türkiye 2017 de bunu başardı. Bunun vermiş olduğu ivmeyle beraber Türkiye büyüyecek sağlıklı büyüyecek sektörlerimizi büyüteceğiz”. dedi.
     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Ankara Malatyalılar dernek Başkanı Battal aday adayı olduğu CHP'de 3.bölge 8.sıra Milletvekili ada
Battal Yıldız 3.Bölge 8.sıra M
Osman Güde " Gençlik Bizim Gel
Fırat Edaş’ Tan Cevatpaşa Mah
CHP’nin milletvekili adayları
Başkan Hacı Uğur Polat’ın Akl
Aytek Asilsoy: ‘Yönünü Güneşe
Levhalama Çalışmaları İle Ulaş
Gençler Zekâlarını Gösterdi
Keskin: “Esnafımız birlikten y
Başkan Gürkan, İspendere İçmel
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.