19 Subat 2018 Pazartesi

Başkan Gürkan, Hızır Lokması Ve Cem Etkinliğine Katıldı Akın ‘ Cumhurbaşkanımıza sorunlarımızı anlatacağız’ 'Afrin’de Görev Yapan Askerlerle Görüntülü Konuştu' Sürgülüler Derneğinden Çiğköfte İkramı HADİ DAYI Allah Herkese böyle arkadaş nasip etsin Bakan Tüfenkci, Atık Arıtma Tesisi Temel Atma Törenine Katıldı 'Terörü hem kırsalda hem şehirde hareket edemez hale getirdik' Saygısız Bir Topluma Dönüşüyoruz (Remzi Hayta Yazdı) Çalık: 'Sınırlarımıza dokunmasınlar, sinirlerimizi oynatmasınlar'
Kültürel Etkinliklerle Dolu Bir Yıl

Kültürel anlamda yaptığı fiziki yatırımların yanı sıra düzenlediği etkinliklerle de Türkiye’nin önde gelen belediyeleri arasında yer alan Malatya Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılını kültürel alanda dolu dolu bir yıl olarak geçirdi.

18.1.2018 17:54:33   

 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bir basın toplantısı düzenleyerek 2017 yılında gerçekleştirdikleri kültürel etkinlikler ile 2018 yılında yapacakları etkinlikleri anlattı. Büyükşehir Belediyesi Fırat Toplantı Salonunda düzenlenen basın toplantısına Genel Sekreter Ercan Turan, Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu ile daire başkanları ve basın mensupları katıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında yapılan kültürel faaliyetlerin anlatıldığı tanıtım filminin izlenmesinin ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’da ciddi manada bir kültürel faaliyet olduğunu söyledi. Göreve geldiklerinde ilk etapta kültürel etkinliklerin gerçekleştirileceği fiziki mekânların inşasına yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini belirten Başkan Çakır, bu çerçevede; Sanat Merkezi, Sanat Sokağı, Gençlik Merkezi, Kernek Külliyesi, 5 adet semt konağı, 33 adet çok amaçlı sosyal tesis, Aile ve Kadın Danışma Merkezi, Kadın Spor ve Yaşam Merkezi, Yaşam ve Spor Merkezi, Çocuk Eğitim Merkezi gibi tesislerin kısa sürede tamamlanarak hizmete girdiğini söyledi.

1 yılda 429 etkinlik

Yapılan bu fiziki mekânlarda insana dokunan ve kentin sosyal hayatını, kültürünü etkileyecek ve yaşatacak faaliyetlerin yapıldığını kaydeden Başkan Çakır, 2017 yılında yapılan faaliyetlerle ilgili olarak özetle şunları söyledi:

Artık, Malatya’dan bir kültür kenti olarak bahsedebiliriz. Sadece kültürle sınırlı değiliz, iddialı müzeleri de kentimize kazandırma boyutuna geldik. Hizmete açtığımız ve açacağımız büyük ölçekli müzeler, kentimizin artık sosyal ve kültürel olarak geldiği noktanın bir göstergesi.

429 etkinliğin gerçekleştirildiği 2017 yılındaki kültürel faaliyetlerimizi ana başlıklar halinde sunacak olursak; 5 panel, 16 konferans, 22 konser, 23 sergi, 5 yarışma, 24 tiyatro, 5 söyleşi, 5 sempozyum ve 11 kitap basımı yapıldı. MADEM bünyesinde 282 seminer, 26 çeşitli etkinlik, 3 tanıtım günü, 2 turnuva ve 4 fuar düzenlendi.7. uluslararası Malatya Film Festivali’ni ilk kez biz organize ettik. Türkiye’nin 3. büyük festivali olarak sektörde kabul gördü. 1 hafta süren festivale 350’yi aşkın sinema ve televizyon sanatçıları ile basın mensubu katıldı. 100’ü aşkın film gösterimi yapıldı. Bu filmleri 25 bin kişi izledi. Festival içerisinde farklı etkinlikler çerçevesinde Malatya Film Platformu oluşturuldu. Malatya’ya yakışan, adına uygun bir festivale dönüşmüş oldu.

 15 Temmuz belgeseli hazırlandı

15 Temmuz darbe girişimini konu alan bir belgesel hazırlattık. Kardeş ülke Azerbaycan gözünden Türkiye’deki 15 Temmuz darbesine yönelik bir belgesel. Ünlü Azeri yönetmen Elçin Musaoğlu tarafından hazırlanan bu belgeselin galası 10 Şubat’ta yapılacak.

Semt konaklarımızda 2017-2018 öğretim döneminde 2 bin 206 öğrencimiz bulunuyor. Salköprü semt konağında 108 öğrencimiz, Nezaket Okullarında 220 öğrencimiz kurs gördü. 4 olan sınıf sayısını ise 12’ye çıkardık.

Türkiye’nin en büyük müzesi

Türkiye’nin en büyük fotoğraf makinası müzesini Malatya’da açtık. 1965 fotoğraf makinası ve 3 bin 600 aparatın yer aldığı müzeyi aylık ortalama 6 bin 500 kişi ziyaret etti. Malatya’nın geçmişine ait örf, adet, gelenek ve göreneklerin sergilendiği Kültür Evi’ni de hizmete açtık. Burayı ise aylık ortalama 4 bin 500 kişi ziyaret ediyor.

Hizmete açtığımız Çocuk Oyun Evi ve Oyuncak Müzesi de büyük ilgi görüyor. Yoğunluktan dolayı öğrencilerimiz randevuyla geliyor. 2017 yılında 5 bin 100 öğrencimiz burayı ziyaret etti.

Atölye niteliğinde kurs merkezleri

Sanat Merkezi’nde 36 farklı alanda düzenlenen 74 kursta geçtiğimiz yıl 4.716 kişi kurs aldı. Kursa katılanların yüzde 80’i ise bayanlardan oluşuyor. Kadın Kültür ve Spor Merkezi’nde sadece bayanlara yönelik faaliyetlerimiz devam ediyor. Sporun yanı sıra 30 dolayında kursun açıldığı merkezimizde 2 bin 321 kişi faydalandı.

Ailelere yönelik çalışmalar

Danışma ve Destek Merkezi (MADEM)’de ise 345 aileye birebir danışmanlık hizmeti verilirken, 283 de eğitim semineri düzenlendi. Cemal Aslan Temel Eğitim ve Beceri Merkezi’nde de 58 okuldan 2 bin 357 öğrencimiz faydalandı.

2018 yılında hedef, 500 etkinlik

Merkezlerimizde verilen kursların tamamına yakınını da sertifikalandırıyoruz. Şehrimiz gerçekten bir kültür şehrine dönüştü. Önümüzdeki yıl içerisinde de ilerleyerek devam edecek.

2018 yılında da 500’ün üzerinde etkinlik yapmayı hedefliyoruz. Hemşerilerimizi kurslarla buluşturmak istiyoruz. Seminerler, konserler, fuarlar artık geleneksel hale dönüştü. Bu etkinliklerimizi artırarak devam ettireceğiz. Bu güzel faaliyetleri ortaya koyan çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Çiçekten Sofraya Malatya Kayısısı kitabı

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, basın toplantısında ressam ve fotoğraf sanatçısı Hasan Demirbağ tarafından hazırlanan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından bastırılan ‘Çiçekten Sofraya Malatya Kayısısı’ kitabını da tanıttı.

Bastırılan bu kitapla Malatya’nın önemli bir eser daha kazandığını kaydeden Çakır, “Kayısının geçmişini burada göreceğiz. Malatya ekonomisine katkısı, kayısı çeşitliliği, islimleme, kurutma aşamaları, mutfaktaki değerlendirme şekilleri, faydalarının yer aldığı bu eseri Malatya’ya kazandırdık.

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı ve Cem Va
Başkan Gürkan, Hızır Lokması V
Akın ‘ Cumhurbaşkanımıza sorun
'Afrin’de Görev Yapan Askerler
Sürgülüler Derneğinden Çiğköft
HADİ DAYI
Allah Herkese böyle arkadaş na
Bakan Tüfenkci, Atık Arıtma Te
'Terörü hem kırsalda hem şehir
Saygısız Bir Topluma Dönüşüyor
Çalık: 'Sınırlarımıza dokunmas
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.