18 Ekim 2018 Perşembe

Hekimhan'da Yıldırım CHP'de Belediye Başkan aday adayı Başkan Gürkan, Akın ve Yönetim Kurulu Üyeleri İle İstişarede Bulundu Başkan Polat, Öğrencilerle Bir Araya Geldi Semt Konakları İle Kurslar Mahallelere Taşındı Güzelliğin Yeni Markası :NEŞEM Başkan Gürkan, Muhtarlarla Biraraya Geldi Ağbaba; Havalimanı Yamalı Bohçaya Döndü Fethiye İlkokulunda Aşure Etkinliği Düzenlendi Kadın Kaymakam Futbol Oynadı Kadınlara Normal Doğumun Yararlarını Anlattılar
Çalık :‘Basının Sorunlarını Başbakanımıza İleteceğiz’

Malatya Gazetecilşer Cemiyetini ziyaret eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’a basının sorunları iletildi. Talep dosyasını alan Çalık, “Basın mensubu arkadaşlarımızın yaşadığı sorunları Malatya’ya gelecek Başbakanımız Binali Yıldırım’a anlatacağız” dedi.

22.2.2018 14:58:04   

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ile birlikte Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri ve TSYD Malatya Temsilcisi Vahap Güner ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

“200 SİGORTALIDAN 60 KİŞİYE DÜŞTܔ

Cemiyet Toplantı salonunda yapılan ziyarette konuşan MGC Genel Sekreteri Vahap Güner “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın şahsi gayretiyle, Sayın Vekilimizin destekleriyle Malatya Basını için konut sorununu çözmenin sevincini yaşarken, bune vesile olan misafirlerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz. Malatya’da yakın zamana kadar 200’e yakın sigortalı çalışan gazeteci ve mensupları çalışırken bu sayı 4 yerel televizyonun kapanması ve birleşme nedeniyle 10 gazetenin yayınına son vermesi sebebiyle sigortalı çalışan sayısı 60’a kadar düşmüştür. Basında istihdam sorunu ortaya çıkmıştır. Hükümetin İnternet medyasını RÜTÜK üzerinden denetleme yasasını bazı eksiklikler olsa da, istihdam yaratacağı için destekliyoruz. Bunun yanında yzaılı basın için önemli olan Resmi İlan ücretlerine zam yapılması için Hükümetin gündeminde olan bu konuyu bir kez daha hatırlatarak Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun resmi ilana zam yapılması ile ilgili Başbakanımıza yazdığı mektubu, kendisine iletilmek üzere sizlere takdim ediyorum” dedi.

“BASINIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRDÜK”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, her zaman basın mensuplarını yanlarında gördüklerini belirterek “basınımızın tüm projelerine destek olduk, onlarda her zaman yanımızda oldular. Başbakanımızı gelişi öncesinde bir kez daha basınımızla bir araya gelirken, sorunların çözümü için biz her zaman üzerimize düşeni yapacağız. Malatya Gazeteciler Cemiyeti her zaman için bizlere yol gösterici olmuştur” diye konuştu.

 “BASININ SORUNLARINI BAŞBAKANIMIZA İLETECEĞİZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Gazeteciler Cemiyeti tarafından iletilen sorun taleplerini 24 Şubat’ta Malatya’ya gelecek Başbakan Binali Yıldırım’a ileteceklerini belirterek “İnternet yasasının RÜTÜK kapsamında ele alınması çalışmaları için Malatya Gazeteciler Cemiyetinin memnuniyeti için teşekkür ediyorum. Yazılı basın için önemli olan resmi ilan ücretlerine zam yapılmasıyla ilgili verilen talep dosyasını bizzat Başbakanımıza ileteceğim. İstihdam ve diğer konularda belirtilen sorunalrı çözmek içinde ben ve arkadaşlarımızda çalışacaktır. Malatya Gazeteciler Cemiyetinin talepleri bizler için de önemlidir. Bunları birlikte çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu tarafından Başbakan Binali Yıldırım’a hitaben yazılan ve resmi ilanlara zam yapılması ile ilgili talep yazısını, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Sekreteri Vahap Güner Başbakana sunulmak üzere AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’a verdi. Çalık yazı ve sorun dosyasını Başbakana ileteceğini söyledi. Yazı şöyle:

 

 Sayın Binali YILDIRIM

           BAŞBAKAN

Sayın Başbakanımız;

Bizler Anadolu’nun tüm renklerini oluşturan ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu çatısı altında bir araya gelen yerel gazetelerin temsilcileri olarak, Basın İlanları konusunda yaşadığımız sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi bilgilerinize arz etmek istiyoruz.

Bilindiği gibi yerel basın için büyük önem taşıyan “resmi ilan fiyat tarifesinde” 2017 yılında değişikliğe gidilmemiştir. Bu süre içinde gazete işletmelerinin girdi fiyatlarında olağanüstü artışlar söz konusu olmuştur. Dövize dayalı kâğıt, boya, kalıp ve başkaca sarf malzemelerindeki artış, personel ve işletme giderlerindeki artışların yanı sıra resmi ilanların yanında düşüşler söz konusu olmuştur.

Bu zaman zarfında FETÖ hain darbe girişimin etkisi ile idareler doğrudan alım yolunu tercih etmiştir. Doğu ve Güneydoğu illerimizde bölücü terör örgütü nedeni ile gazete ilansız hizmet alımıyla yapım işleri daha da ağırlık kazanmıştır. Acil alım, doğrudan temin, işleri bölme ya da tek kalemde toplama gibi yöntemlerle ilandan kaçınma yöntemleri maalesef ağırlık kazanmıştır. Özel reklam gelirleri de bu dönemde önemli ölçüde düşmüştür.

Sonuç olarak; kamu görevi icra etmekte olan yazılı basınımızın hayatiyetini devam ettirebilmesi açısından resmi ilan fiyat tarifesinde yapılacak artış can suyu olacaktır.

BİK Genel Kurulu, Kasım ayı toplantısında Hükümetimize yaptığı çalışmayı arz etmiştir. İki yıllık enflasyon rakamlarının altında yapılan teklif zat-ı alinizin tensip ve Hükümetimiz’in kabulüne sunulmuştur. Tarifenin bir an önce kabul yürürlüğe girmesine ilişkin talebimizi arz ediyoruz.

Öte yandan, 5 Aralık 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun ile 23 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan uygulama tebliği ile valilik görev alanındaki gazeteler ile birlikte BİK görev alanındaki gazetelere yapılan ilan ve reklam bedellerinin 2 bin lirayı aşan kısımlarına ilişkin ödemelerde ‘vadesi geçmiş borcu yoktur’ belgesi ibraz etme zorunluluğu getirilmiştir. Buna göre BİK tarafından her ayın 15 ve 30’unda yapılan ödemeler için resmi ilan ve reklam yayımlama hakkını haiz gazeteler, iki kez söz konusu belgeyi ibraz etmek durumundadır.

Kanun ve bağlantılı olarak tebliğ, kapsam içine giren iş ve işlemlerin hangilerinde bu zorunluluğun aranmayacağını belirleme yetkisini Maliye Bakanı’na vermiştir.

Bu durumda Maliye Bakanı’nın ‘resmi ilan ve reklam yayını ile alakalı iş ve işlemler kapsam dışıdır’ kararı hem kurum şubesi olan yerler hem de valilik görev alanındaki gazetelerimizden ‘vadesi geçmiş borcu yoktur yazısı’ isteme zorunluluğunu ortadan kaldıracaktır.

Saygılarımızla arz ederiz…

TÜRKİYE GAZETECİLER KONFEDERASYONU

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Hekimhan Hasançelebi Beldesinde uzun yıllar belediye Başkanlığı yapan ve yaptığı hizmetlerle ve kiş
Hekimhan'da Yıldırım CHP'de Be
Başkan Gürkan, Akın ve Yönetim
Başkan Polat, Öğrencilerle Bir
Semt Konakları İle Kurslar Mah
Güzelliğin Yeni Markası :NEŞE
Başkan Gürkan, Muhtarlarla Bir
Ağbaba; Havalimanı Yamalı Bohç
Fethiye İlkokulunda Aşure Etki
Kadın Kaymakam Futbol Oynadı
Kadınlara Normal Doğumun Yarar
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.