20 Ocak 2019 Pazar

MTÜ Atçılık ve Atlı Sporları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu Malatya’yı Yer Altı Ve Yer Üstü Zenginlikleri İle Birlikte Değerlendiriyoruz HADİ DAYI ( Atilla Kantarcı Yazdı ) Midibüs bir anda alev alıp cayır cayır yandı Başkan Gürkan Öğrencilerin Karne Sevincine Ortak Oldu “Akçadağ'da onurlu insanların olabileceğinin hesabını yapmadılar” Jandarma’dan 347 Personelle Huzur ve Güven Uygulaması Vali Baruş, Öğrencilerin Karne Sevincini Paylaştı Malatya'da Sinemalarda bu hafta hangi filmler var? Kangal köpekleri neden yavrularını yiyor? Sırrı çözüldü
Vali Kaban, Kuraklık Eylem Planı İle İlgili Toplantı Düzenledi

Vali Ali Kaban Başkanlığında, Kuraklık Eylem Planı ve sulama ile ilgili alınacak tedbirler görüşülerek 2018 yılı itibariyle yapılacak iş ve işlemlerin karara bağlanması için toplantı düzenlendi.

8.3.2018 01:41:41   

 
Toplantıya DSİ Bölge Müdürü İlker Aslan, DSİ 9. Bölge Müdürlüğü 92. Şube Müdürü Arif Tüfenkçi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tahir Macit ve yetkililer katıldı.

Toplantıya, DSİ 9. Bölge Müdürlüğü 92.Şube Müdürü Tüfenkçi’nin konuyla ilgili hazırlamış olduğu sunum yapılarak başlandı. Sunumda, 2018 yılında alınacak tedbirler incelendi. Konu hakkında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yapılan çalışmalar anlatıldı. 2018 yılı itibariyle yapılması önem arz eden hususlar hakkında oluşturulan karar metni oluşturularak, alınan kararlar okunduktan sonra sunuma son verilmiştdi.

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Kaban " Dönem itibariyle ilimizde kuraklıkla ilgili tarımsal üretim açısından bir risk bulunmamaktadır. Ancak her an kuraklık olacakmış gibi düşünerek gerekli tedbirlerin elden bırakılmaması önem taşımaktadır. Ayrıca ilimizde olası bir kuraklığa karşı önemli su rezervini oluşturan göletlerimizin de yapım aşamasından sonra işletmesinin ayni ciddiyetle yapılması kaderine terk edilmemesi ve devamlılığın sağlanması gerekmektedir." dedi.

2016 Yılı İl Kriz Merkezi Toplantısında Alınan Kararlar

TOPLANTI GÜNDEM MADDELERİ

1-Sulama alanları haricinde su verilmemesi

2-Öncelikle kuru tarım yapılan yerlerde toprak işlemenin minimuma indirilerek yapılması, gelen yağışların taban suyundan sızıp kaybının önlenmesi açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle, toprakta, su kaybının azaltılması için doğrudan ekim uygulamalarının ön plana

çıkarılması gereklidir. Toprağın minimum düzeyde işleyecek tarım, alet ve makinaları desteklemelerinin arttırılması,

3-Vahşi sulamalara son verilerek suyun daha ekonomik ve etkin kullanımına olanak sağlayan, buharlaşma yoluyla su kayıplarını aza indirgeyen kapalı sistem sulamaların yaygınlaştırılması

4-Günümüzde gittikçe azalan topraktaki organik madde düzeyinin arttırılması için gerekli tedbirlerin alınması,

5-Kuraklık olmasa dahi her an kuraklık olacakmış gibi düşünerek alternatif su kaynaklarının araştırılması, yağış sularının depolanabileceği alt yapı sistemlerinin kurulması, mevcut su kaynaklarının güncel durumlarının her yıl düzenli olarak araştırılarak envanterlerinin çıkarılması, mevcut boşa akan akarsuların bir yerde toplanarak basınçlı sulama sistemlerinde kullanılır hale getirilmesi.

6-Nemi muhafaza edebilme özelliği taşıyan, tarımsal alanlarda biyolojik mücadelede kullanılan mikrobiyolojik canlıların barınması açısından önem taşıyan yeni orman sahalarının, yeşil kuşak oluşturacak şekilde tesis edilmesi.

7-İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından sakalara eğitim verilmesi

8-Üretici çiftçilerimizin tek yıllık bitki ekimi yapmamaları hususunda bilgilendirilmeleri
     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Fendoğlu ve Üstlendiği Misyon!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) bünyesinde Atçılık ve Atlı Sporları Uygulama ve Araştırma Mer
MTÜ Atçılık ve Atlı Sporları U
Malatya’yı Yer Altı Ve Yer Üst
HADİ DAYI ( Atilla Kantarcı Ya
İlçelerdeki oy kaybının fatura
Midibüs bir anda alev alıp ca
“Akçadağ'da onurlu insanların
Başkan Gürkan Öğrencilerin Kar
Jandarma’dan 347 Personelle Hu
Vali Baruş, Öğrencilerin Karne
Malatya'da Sinemalarda bu haft
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.