18 Ekim 2018 Perşembe

Hekimhan'da Yıldırım CHP'de Belediye Başkan aday adayı Başkan Gürkan, Akın ve Yönetim Kurulu Üyeleri İle İstişarede Bulundu Başkan Polat, Öğrencilerle Bir Araya Geldi Semt Konakları İle Kurslar Mahallelere Taşındı Güzelliğin Yeni Markası :NEŞEM Başkan Gürkan, Muhtarlarla Biraraya Geldi Ağbaba; Havalimanı Yamalı Bohçaya Döndü Fethiye İlkokulunda Aşure Etkinliği Düzenlendi Kadın Kaymakam Futbol Oynadı Kadınlara Normal Doğumun Yararlarını Anlattılar
Vali Kaban, Kuraklık Eylem Planı İle İlgili Toplantı Düzenledi

Vali Ali Kaban Başkanlığında, Kuraklık Eylem Planı ve sulama ile ilgili alınacak tedbirler görüşülerek 2018 yılı itibariyle yapılacak iş ve işlemlerin karara bağlanması için toplantı düzenlendi.

8.3.2018 01:41:41   

 
Toplantıya DSİ Bölge Müdürü İlker Aslan, DSİ 9. Bölge Müdürlüğü 92. Şube Müdürü Arif Tüfenkçi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tahir Macit ve yetkililer katıldı.

Toplantıya, DSİ 9. Bölge Müdürlüğü 92.Şube Müdürü Tüfenkçi’nin konuyla ilgili hazırlamış olduğu sunum yapılarak başlandı. Sunumda, 2018 yılında alınacak tedbirler incelendi. Konu hakkında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yapılan çalışmalar anlatıldı. 2018 yılı itibariyle yapılması önem arz eden hususlar hakkında oluşturulan karar metni oluşturularak, alınan kararlar okunduktan sonra sunuma son verilmiştdi.

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Kaban " Dönem itibariyle ilimizde kuraklıkla ilgili tarımsal üretim açısından bir risk bulunmamaktadır. Ancak her an kuraklık olacakmış gibi düşünerek gerekli tedbirlerin elden bırakılmaması önem taşımaktadır. Ayrıca ilimizde olası bir kuraklığa karşı önemli su rezervini oluşturan göletlerimizin de yapım aşamasından sonra işletmesinin ayni ciddiyetle yapılması kaderine terk edilmemesi ve devamlılığın sağlanması gerekmektedir." dedi.

2016 Yılı İl Kriz Merkezi Toplantısında Alınan Kararlar

TOPLANTI GÜNDEM MADDELERİ

1-Sulama alanları haricinde su verilmemesi

2-Öncelikle kuru tarım yapılan yerlerde toprak işlemenin minimuma indirilerek yapılması, gelen yağışların taban suyundan sızıp kaybının önlenmesi açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle, toprakta, su kaybının azaltılması için doğrudan ekim uygulamalarının ön plana

çıkarılması gereklidir. Toprağın minimum düzeyde işleyecek tarım, alet ve makinaları desteklemelerinin arttırılması,

3-Vahşi sulamalara son verilerek suyun daha ekonomik ve etkin kullanımına olanak sağlayan, buharlaşma yoluyla su kayıplarını aza indirgeyen kapalı sistem sulamaların yaygınlaştırılması

4-Günümüzde gittikçe azalan topraktaki organik madde düzeyinin arttırılması için gerekli tedbirlerin alınması,

5-Kuraklık olmasa dahi her an kuraklık olacakmış gibi düşünerek alternatif su kaynaklarının araştırılması, yağış sularının depolanabileceği alt yapı sistemlerinin kurulması, mevcut su kaynaklarının güncel durumlarının her yıl düzenli olarak araştırılarak envanterlerinin çıkarılması, mevcut boşa akan akarsuların bir yerde toplanarak basınçlı sulama sistemlerinde kullanılır hale getirilmesi.

6-Nemi muhafaza edebilme özelliği taşıyan, tarımsal alanlarda biyolojik mücadelede kullanılan mikrobiyolojik canlıların barınması açısından önem taşıyan yeni orman sahalarının, yeşil kuşak oluşturacak şekilde tesis edilmesi.

7-İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından sakalara eğitim verilmesi

8-Üretici çiftçilerimizin tek yıllık bitki ekimi yapmamaları hususunda bilgilendirilmeleri
     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Hekimhan Hasançelebi Beldesinde uzun yıllar belediye Başkanlığı yapan ve yaptığı hizmetlerle ve kiş
Hekimhan'da Yıldırım CHP'de Be
Başkan Gürkan, Akın ve Yönetim
Başkan Polat, Öğrencilerle Bir
Semt Konakları İle Kurslar Mah
Güzelliğin Yeni Markası :NEŞE
Başkan Gürkan, Muhtarlarla Bir
Ağbaba; Havalimanı Yamalı Bohç
Fethiye İlkokulunda Aşure Etki
Kadın Kaymakam Futbol Oynadı
Kadınlara Normal Doğumun Yarar
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.