19 Mart 2018 Pazartesi

Başkan Gürkan, STK’larla İstişarelere Devam Ediyor Çocuklarla İletişimin Püf Noktaları Anlatıldı Maliye Bakanı Naci Ağbal Büyükşehir’i ziyaret etti MABEM, Dünya Pi Günü'nü Kutladı Çakır: Ordumuz Destan Yazmaya Devam Ediyor Gürer: ''Buzağı ölümlerini önce TİGEM’de Önleyin'' MHP İl Başkanı Avşar'dan Bahçeli'ye Ziyaret Vali Kaban'ın Eşi Doğanyol'da Ziyaretlerde Bulundu İYİ Parti Darende de Vatandaşlarla Buluştu Uygulama Sınavı Bitti, Yazılı Sınav Cumartesi Günü
Vali Kaban, Kuraklık Eylem Planı İle İlgili Toplantı Düzenledi

Vali Ali Kaban Başkanlığında, Kuraklık Eylem Planı ve sulama ile ilgili alınacak tedbirler görüşülerek 2018 yılı itibariyle yapılacak iş ve işlemlerin karara bağlanması için toplantı düzenlendi.

8.3.2018 01:41:41   

 
Toplantıya DSİ Bölge Müdürü İlker Aslan, DSİ 9. Bölge Müdürlüğü 92. Şube Müdürü Arif Tüfenkçi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tahir Macit ve yetkililer katıldı.

Toplantıya, DSİ 9. Bölge Müdürlüğü 92.Şube Müdürü Tüfenkçi’nin konuyla ilgili hazırlamış olduğu sunum yapılarak başlandı. Sunumda, 2018 yılında alınacak tedbirler incelendi. Konu hakkında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yapılan çalışmalar anlatıldı. 2018 yılı itibariyle yapılması önem arz eden hususlar hakkında oluşturulan karar metni oluşturularak, alınan kararlar okunduktan sonra sunuma son verilmiştdi.

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Kaban " Dönem itibariyle ilimizde kuraklıkla ilgili tarımsal üretim açısından bir risk bulunmamaktadır. Ancak her an kuraklık olacakmış gibi düşünerek gerekli tedbirlerin elden bırakılmaması önem taşımaktadır. Ayrıca ilimizde olası bir kuraklığa karşı önemli su rezervini oluşturan göletlerimizin de yapım aşamasından sonra işletmesinin ayni ciddiyetle yapılması kaderine terk edilmemesi ve devamlılığın sağlanması gerekmektedir." dedi.

2016 Yılı İl Kriz Merkezi Toplantısında Alınan Kararlar

TOPLANTI GÜNDEM MADDELERİ

1-Sulama alanları haricinde su verilmemesi

2-Öncelikle kuru tarım yapılan yerlerde toprak işlemenin minimuma indirilerek yapılması, gelen yağışların taban suyundan sızıp kaybının önlenmesi açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle, toprakta, su kaybının azaltılması için doğrudan ekim uygulamalarının ön plana

çıkarılması gereklidir. Toprağın minimum düzeyde işleyecek tarım, alet ve makinaları desteklemelerinin arttırılması,

3-Vahşi sulamalara son verilerek suyun daha ekonomik ve etkin kullanımına olanak sağlayan, buharlaşma yoluyla su kayıplarını aza indirgeyen kapalı sistem sulamaların yaygınlaştırılması

4-Günümüzde gittikçe azalan topraktaki organik madde düzeyinin arttırılması için gerekli tedbirlerin alınması,

5-Kuraklık olmasa dahi her an kuraklık olacakmış gibi düşünerek alternatif su kaynaklarının araştırılması, yağış sularının depolanabileceği alt yapı sistemlerinin kurulması, mevcut su kaynaklarının güncel durumlarının her yıl düzenli olarak araştırılarak envanterlerinin çıkarılması, mevcut boşa akan akarsuların bir yerde toplanarak basınçlı sulama sistemlerinde kullanılır hale getirilmesi.

6-Nemi muhafaza edebilme özelliği taşıyan, tarımsal alanlarda biyolojik mücadelede kullanılan mikrobiyolojik canlıların barınması açısından önem taşıyan yeni orman sahalarının, yeşil kuşak oluşturacak şekilde tesis edilmesi.

7-İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından sakalara eğitim verilmesi

8-Üretici çiftçilerimizin tek yıllık bitki ekimi yapmamaları hususunda bilgilendirilmeleri
     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, sivil toplum kuruluşlarına yönelik yaptığı istişare z
Başkan Gürkan, STK’larla İstiş
Çocuklarla İletişimin Püf Nokt
Maliye Bakanı Naci Ağbal Büyük
MABEM, Dünya Pi Günü'nü Kutlad
Çakır: Ordumuz Destan Yazmaya
Gürer: ''Buzağı ölümlerini önc
MHP İl Başkanı Avşar'dan Bahçe
Vali Kaban'ın Eşi Doğanyol'da
İYİ Parti Darende de Vatandaşl
Uygulama Sınavı Bitti, Yazılı
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.