23 Ocak 2019 Çarşamba

Genç İşsizliği Bel Büküyor İYİ Parti Adayı Parlak :Çınar gibi sizi unutmayacağız Hayvancılık OSB’de Fizibilite Çalışması yapıldı Başkan adayı Güder:100 civarında proje üzerinde çalışıyoruz ”Reyhan, Arapgir’i Cazibe Merkezi Yapacak” Başkan Gürkan, Niyaz-i Mısri Kültür Vakfı Yönetimi İle İstişarede Bulundu Başkan Gürkan, Gökçe’ye İadeyi Ziyarette Bulundu ''Türkçem Benim Ses Bayrağım'' Milletvekili Fendoğlu, Kardelen'in çağrısına duyarsız kalmadı Kırteke :Akçadağlılık ruhuyla hizmet edeceğiz
Remzi hayta yazdı...

Doğu ve Güneydoğu’da Çalışan ve etkili bir borsa konumunda yer alan ve Özellikle Kayısı ile ilgili çalışmaları ile Büyük takdir Toplayan Malatya Ticaret Borsası (MTB)giderek yıldızını yükseltmeye devam ediyor.

14.3.2018 20:39:52   

 

Kısa süre önce Flaş Haber’e son 5 yıla ait faaliyetleri hakkında bilgiler veren Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel ÖZBEY, şimdi de gelecek hedefleri hakkında okuyucularımıza önemli mesajlar verdi.

 KAYISI’DA LİSANSLI DEPOCULUK

 Malatyalıların sosyal refah seviyelerini artırmak, ceplerine giren miktarını yükseltmek aynı zamanda ülkemize daha fazla döviz girdisi sağlamak amacıyla önümüzde ki dönemde en önemli projemizin lisanslı depoculuk olacağını belirten Ticaret Borsası Başkanı Özbey,”Malatya önemli bir kayısı üretim merkezi olması itibariyle, Türkiye kuru kayısı ihracatında da özel bir yere sahiptir. Türkiye yaş kayısı üretiminin yarıdan fazlasını sağlayan ilimizde üretim, hasat sonrası muhafazası zor olan bir ürün olması nedeni ile yoğun olarak kuru kayısıya yönelik olup, üretilen kayısının önemli bir bölümü kurutulmakta ve kurutulan kayısının yaklaşık % 90-95’i ihraç edilmektedir. Malatya kayısısında kuru madde oranı %22-28 iken bu oran yerli ve yabancı diğer kayısı çeşitlerinde %14-18 dir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, gerek ağaç sayısı gerekse yaş ve kuru kayısı üretim miktarları ile Malatya ili sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın kayısı üretim merkezi konumunda bulunmaktadır. Tarihi önemi ve dünya piyasasındaki bu hâkimiyeti nedeniyle Malatya ili kayısı ile anılmıştır. Malatya kuru kayısısının iç ve dış tüketiminin arttırılması, rekabet edebilir ihraç ürünü olabilmesi, pazar payının arttırılması ve ihraç getirisinin arttırılması için, üretim, depolama, pazarlama ve ticaret koşullarının iyileştirilmesi, gerekmektedir. Bu gibi niteliklerin kazandırılması lisanslı depoculuk mevzuatı ve uluslararası geçerliliği olan koşullar ve standartlarda mümkündür. Bu amaç ve hedef çerçevesinde birleşen kurum ve kuruluşlar olarak iki Lisanslı Deposu projesini önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bunlardan ilki Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Ticaret Borsası ortaklığında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından fonlanan Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortaklığıyla gerçekleştirilecek olan 5.000 Tonluk Malatya Kuru Kayısı Lisanslı Deposu ve Borsası projesidir. İkinci olarak da Kalkınma Bakanlığı 2017 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında başvurusunu yaptığımız toplam kapasitesi 10.000 Ton ve toplam bütçesi yaklaşık 19 milyon TL olan Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk projesidir. Bu projemizde Bakanlık tarafından onaylandı ve ilimize büyük katkı sağlayacağını inandığımız bu iki projenin herhangi bir aksaklığa mahal vermeden tamamlanması için önümüzdeki dönemde yoğun çaba göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

 HAYVANCILIK GELİRLERİ ARTIYOR

 Malatya tarımını sadece kayısı üzerinden değil hayvancılık üzerinden de geliştirmek istiyoruz diyen Başkan Özbey,” Malatya Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasını sağladık. Bu bölgede şu anda bitkisel ve hayvansal üretimin ve bunlara dayalı sanayinin desteklenmesi, geliştirilmesi, ürünlerin paketlenmesi, işlenmesi, muhafaza edilmesi ile pazarlama yöntemleri konusunda teknik destek verilmesi, rekabet edebilirliğini artırıcı nitelikte uygun ve kaliteli hammaddenin temini için tarım-sanayi entegrasyonunun geliştirilmesini amaçlayan çalışmalar yapıyoruz. Besi Hayvancılık OSB’lerde: besi çiftlikleri, kesimhaneler, soğuk hava depoları, et ve et ürünleri sanayi, yem sanayi, lojistik merkez, karantina merkezi, yeterli sayıda veteriner ve ilgili uzmanlar yer alabilmektedir.

Malatya Ticaret Borsası müteşebbis heyetinde yer alarak kurulmasında katkı sağladığımız Malatya Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilimizin hayvancılığında üretim artışı ve standartların yakalanmasına katkı sağlayacağız” dedi.

 Başkan Özbey son olarak Malatya ekonomisinin can damarı olan Malatya Şire Pazarı ile Buğday Pazarının modern ticaret merkezlerine dönüştürülmesi de önümüzde ki dönemde en büyük gaye ve hedefimiz olacaktır vurgusunu yaptı.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Fendoğlu ve Üstlendiği Misyon!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Ekonominin en somut göstergesi işsizlik rakamlarıdır. Rakamlara bakıldığında işsizlik ile ilgili bi
Genç İşsizliği Bel Büküyor
İYİ Parti Adayı Parlak :Çınar
Hayvancılık OSB’de Fizibilite
Başkan adayı Güder:100 civarın
Başkan Gürkan, Niyaz-i Mısri K
Başkan Gürkan, Gökçe’ye İadeyi
''Türkçem Benim Ses Bayrağım''
Milletvekili Fendoğlu, Kardele
Kırteke :Akçadağlılık ruhuyla
Başkan Gürkan, Meşeli’yi Ziyar
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.