25 Mart 2019 Pazartesi

Kasım Tilbaç Seçim Çalışmalarına Aralıksız Devam Ediyor Solmazgül : ONsuz , ONuncu Yılında , ONun Yolunda... MAGEF’li Gençler Huzur Evini Ziyaret Etti Akkurt :İyi Gününüzde, Kötü Gününüzde Her Zaman Elinizden Tutacağım "Sevginin, barışın, kuşların, çiçeklerin egemen olduğu bir memleket istiyoruz" Başkan adayı Güder :Türkiye'yi 2023'e götüreceğiz Yazıhan'da Başkan Nevzat Öztür'e büyük sevgi Çanakkale Destanı’konserinde Duygusal Anlar Yaşandı Güder:Ülkemizi dize getirmek isteyenlere karşı dimdik duracağız" Ak Parti Kadın Kollarında Finansal Okur Yazarlık Seferberliği
Batum Cennet Gibi Bir Şehir...

TSYD İl Temsilcisi Vahap Güner’in organizesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) katlıklarıyla yaklaşık 17 kişilik bir grup, hem Trabzonspor - Evkur Yeni Malatyaspor maçını izlemek hem de 4 günlük bir gezi organizasyonuna katıldık. Öncelikle birlik ve beraberlik içinde yaptığımız güzel gezimize emeği geçen her kişi ve kuruma teşekkürlerimi iletiyorum.

26.3.2018 10:31:27   

 

Gezi kapsamında Artvin, Rize, Trabzon ve bizim için de büyük sürpriz olan Batum şehirlerini gezme imkanımız oldu.

Sabah erken saatte Eski Belediye binasının önünde toplandık ve minibüsümüze binerek  yola çıktık. Yol boyunca hepsi bir birbirinden değerli insanlarla birlikte  espriler , şakalar ve müzikler eşliğinde yolculuğumuzu sürdürdük.

Gezinin ilk günü Elazığ, Bingöl Karlıova üzerinden Erzurum’a doğru hareket ettik. Karlıova ilçesinden Cuma namazı molası verdik akabinde Erzurum’da yemek molası verdik. Erzurum’un muhteşem havasında leziz cağ kebapları ile bir güzel karnımızı doyurduk ve akabinde zamanımız kısıtlı olduğu için hemen yola koyulduk.

Tünelleri Görünce Şaşkınlığımızı Alamadık

Hemen şunu belirteyim biz Malatya’da Erkenek, Karahan ya da Sarsap tünelleri yapıldığı zaman vay beee!!! diyoruz ama Karadeniz Bölgesini görünce bize yapılan hizmetlerin devlet için hiç de önemli olmadığını gördük. Zira sonradan bu sayıyı öğrendik ama meğer Erzurum ile Artvin arasında toplam 57 adet tünel varmış. Öylesine dağlar delinmiş yollar yapılmış ki aklınızın şaşmaması mümkün değil. Gerçekten AK Parti hükümeti yol ve ulaştırma konularında çok büyük ve başarılı işlere imza attılar. Karadeniz Bölgesinin o zorlu coğrafyasında aşılmaz denilen dağları aşmış, yapılmaz denilen projeleri başarıyla tamamlamışlar.

Erzurum Tortum güzergahını kullanarak, Deriner barajının doğal güzellikleri eşliğinde Türkiye’nin en uzun tüneli 5.5 km’lik Borçka Tunceli ve onlarca tüneli geçerek Trabzon, üzerinden Sarp Sınır kapısına ulaştık. Burada, Malatyalı Sarp GTİ Müdürü İbrahim Tomul tarafından karşılandık ve 15 TL ödeyerek aldığımız bandrol ile birlikte Gürcistan sınırından geçip Batum’da otele yerleştik... Gece Batum’u görmek için ekipçe dışarı çıktık ve muhteşem binaların ve yolların, kanalların resimlerini fotoğrafladık.

Batum’a girdikten sonra ilk iş olarak döviz bürosuna gittik. Bizim 100 Türk Liramızın onlarda 61 Lali olduğunu öğrendik. Açıkçası Türkiye gibi büyük bir devletin para biriminin Gürcistan Para Biriminden %40 daha değersiz oluşu hepimizi hem şaşırttı hem de üzdü.

Batum Cennet Gibi Bir Şehir...

Sabah programı yapılan kahvaltının ardından rehber eşliğinde Batum gezisi başladı. Gezi içerisinde bölgedeki Müslümanlar tarafından 1866 yılında yapılan Batum Valide Sultan Camii (Batum Merkez Orta Cami) ziyaret edildi.  Merkez Orta Camii’nin (Hamşioğlu) Aslan Bey'in iki Laz ustaya 1866 yılında yaptırdığı anlatıldı. Batum’da yaşayan Türkler ve Batum’u ziyaret eden Müslümanların ziyaretleri esnasında ibadet edilen açık bir cami olma özelliğini taşıdığını öğrendik.

Cami çıkışında ise Al Bayrağımızın dalgalandığı Türkiye Konsolosluğunu ziyaret ettik  Daha sonra rehber eşliğinde sırasıyla, Piazza Meydanı, Saat Kulesi, Medea Meydanı, Poseidon Heykeli, Tiyatro Binası,  Alfabe Kulesi, Gonia Apsaros Kalesi,  Bulvar Parkı Gezisi, Ters Restoran gezisinin ardından Bizdeki ‘Ahçik’ türküsünün bir benzeri olan, Azeri, Prens le Gürcü prensesin aşk hikayesini sembolik olarak anlatan Ali ve Nino’nun Heykeli gezildi. Sahil kenarında bulunan Ali ve Nionun heykeli oldukça ziyaretçi çeken bir yer olduğunu söylemek isterim.

Dikkatimi çeken bir nokta ise Kilise önlerindeki dilenciler oldu. İnanılmaz çok sayıdalar ve ısrarcılar ‘Lari’ almadan onlardan kurtulmak imkansız…

Sahil gezisi esnasında ABD donanmasında ait bir büyük geminin Batum Limanını ziyaret etmesi, Batum yetkililerinin üst protokol ile karşılamaları dikkatlerimizden kaçmadı. Batum gezisi içerisinde Tatil günü olması dolaysıyla kiliselere vatandaşların akını diğer detaylardan birisiydi.

Batum Çok Temiz

Gümrük kapısından içeri girer girmez yüz metre yürüdükten sonra  Yurt dışı bağlantısı olmayan telefonlar kapanıyor aramaya.ve Saatler otomatik olarak bir saat ileriye gidiyor...Şehir tertemiz yerde bir tane dahi sigara izmaritine rastlamak mümkün  değil. Burada ağaçlara göre yolları yapmışlar yani asırlık çıkarları yoldan kaldırmak yerine yol çıkar ağaçları dikkate alınarak yapılmış ve yaşlı ağaçlar kontrol altına alınmış. Doğan güzellikleri çok sayıda, fotoğraf çekmek için yerler organize edilmiş, yüksek katlı binalara rastlamak mümkün değil… Batum Tam bir ÖZGÜRLÜK şehri…

Sarp’a Yeni Gümrük Binası Yapılıyor

Öğlene kadar tamamlanan gezinin ardından tekrar Sarp Sınır Kapısına döndük. Sınırdan geçişimiz ile birlikte Sarp GTİ Müdürü İbrahim Tomul ve ekibi tekrar bizleri karşıladı. Burada yapılan çay ikramıyla birlikte bir müddet Malatya sohbeti edildi. İbrahim Bey Malatyalı Gümrük ve Ticaret Bakanı olması ve onunla birlikte çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Sınır kapısı girişinde yer alan caminin de Merhum Turgut Özal tarafından yapıldığını hatırlattı.

Çay Fabrikası

Gezi kapsamında bir de çay fabrikasını ziyaret ederek üretim sürecini gözlemledik.Trabzonda olduğunu öğrenen ve çay fabrikasına gelerek bizleri ziyaret eden Saygıdeğer Muhtarız Zeynep Ayar  ablamız bize çay alımı konusunda yardımcı oldu  biraz karadeniz yöresi sohbeti yaptık. Bizleri görmek için zahmet eden muhtarımız Zeynep Ablamı yürekten tşk ediyorum. Öğleden sonra Ayder Yaylası, Osmanlı köprüsü ve Zipline gezildi. Geceyi ise Ayder Yaylasında geçirdik..- Demir gibi havası bol oksijen deposu. Yani Akciğer akciğer olalı böyle bol oksijen solumadı desem yeridir. Verem hastası olan bir kişi burada 15 gün kalsa zımba gibi olur.

Trabzon TSYD Misafirperverliğini Gösterdi

Pazar günü maç öncesi Trabzon TSYD şubesi ziyaret edildi. Burada yapılan sohbetin ardından Trabzonspor müzesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Trabzon’un tarihi, kültürel ve sosyal yaşamının anlatıldığı müze gezildi. Müze gezisinde el sanatlarının yapılışı balmumu heykellerle ve 3 boyutlu görüntülerle anlatılırken, yöresel yemekten, takıya, evlenmeden ölüme, birçok folklorik değerin anlatıldığı, çoğunlukla da 3 boyutlu eserlerden oluşan yaşayan bir müze gezildi. Bizlere bu gezide iştirak eden Trabzon TSYD üyesi İpek Cansel Şahin Hanımefendiye teşekkür etmeyi bir borç biliriz, Trabzon’da olduğumuz süre içinde bizleri bir an bile yalnız bırakmayarak misafirperverliğin en güzelini yaşattı.

Her Yer Birbirinden Güzeldi

Pazartesi sabah ise ilk olarak rehber eşliliğinde Atatürk Köşkü, Ayasofya Kilisesi ve Boztepe gezildi. Ekip daha sonra Uzungöl’e hareket etti. UZUNGÖL, anlatılmaz yaşanır derler ya işte öyle bir şey…Yeşillikleri arasında bulunan Uzun gölde manzara süper, doğa harika. Seyir terasında çıkıp resim çekmek doğa manzarası söylenecek kelime bulamıyoruz

Öğle Yemeğinin ardından son olarak Sümela Manastırı’nı gezdik. Yol üzerindeki çağlayan dereler, Çam ormanlarının dayanılmaz güzelliği arasında  kayaların üst üstüne yapılmış Sümela Manastırı’nı uzakta ancak görebildik. Çünkü tadilat ve bakım çalışması nedeniyle kapalıymış...

 Gümüşhane.,Erzincan ve Sivaz üzerinden Memleketimize sağ selim döndük. Tekrardan Düzenlenen gezinin organizesinde yer alan ve emeği geçen başta TSYD İl Temsilcisi Vahap Güner ve Yeşilyurt Belediyesin Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü arkadaşımız Lütfi İnan olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.  Bunun yanında Sarp Sınır Kapısı Gümrük Müdürü Hemşerimiz İbrahim Tomul Beye, TSYD Trabzon görevlilerine ve Servis şoförümüz Adem Beye ve son olarak gezide yer alan tüm arkadaşlarımıza sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Gezide Not…

TRABZON VE KARADENİZ TURUNA KATILAN ARKADAŞLAR :

Organizasyonu tertip eden TSYD Temsilcisi Vahap Güner ,Yeşilyurt Basın Müdürü Lütfi İnan, Ertv genel yayın yönetmeni Mustafa Eren,Güneş Tv Sahibi ve malatya söz gazetesi yönetim kurulu başkanı Memet Duran Özkan,İha malatya temsilcisi Cahit Özçelik,Vuslat tv spor programcısı Fatih Aydın, Flas haber sahibi Remzi hayta,Net haber spor muhabiri Abdulvahap kaygusuz Güneş tv müdürü ve Malatya söz gazetesi köşe yazarı, Mazlum Köse,Sonsöz foto muhabiri Gazeteci Kayhan İnceoğlu,A haber,A spor ve TSYD görevlisi Sercan Can,Yeni malatya gazetesi ve TSYD görevlisi Hakan Karaduman,Maldia dergisi sahibi Bayram Güder,malatya söz gazetesi Turgut Dayan,Yeni Doğanşehir gazetesi sahibi Hüseyin Karaaslan ve TSYD görevlisi Yılmaz Yaşar.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Saadet partisi Pütürge Belediye Başkan Adayı Kasım Tilbaç, seçim çalışmalarına devam ediyor. Kar yağ
Kasım Tilbaç Seçim Çalışmaları
Solmazgül : ONsuz , ONuncu Yıl
Solmazgül : ONsuz , ONuncu Yıl
MAGEF’li Gençler Huzur Evini Z
Akkurt :İyi Gününüzde, Kötü Gü
"Sevginin, barışın, kuşların,
Başkan adayı Güder :Türkiye'yi
Yazıhan'da Başkan Nevzat Öztür
Çanakkale Destanı’konserinde D
Güder:Ülkemizi dize getirmek i
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.