26 Mart 2019 Salı

Tren Raylarını Çalmak isterken Yakalandılar Gençler, Fotoğraf Makinesi Müzesini Ziyaret Etti Katık Atık sahasına sevgi eli değdi Malatya’da Eğitime Destek Platformu oluşturuldu Hekimhanlılar’dan Avşar’a sevgi seli "Battalgazi'mizi geleceğe taşımak için hep birlikte çalışacağız" Bebekoloji Anadolu’da Buluşmaları’nın 11. Durağı Malatya! Nüfus Müdürlükleri Taşındı Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya'da Yarışıyor Arguvan’da Meydana Gelen Depremle İlgili Valilik Açıklaması
Anlatılmaz Yaşanır sözüyle Batum gerçekten çok düzenli şehir

Doğduğumuz, Büyüdüğümüz Malatya'yı yıllardır yeşiliyle gururlanır iyi ki Malatya'da yaşıyoruz diye sevinirdik. Evet; sözü sert yiğidi mert delikanlıların yetiştiği düşman askerinin girmeye cesaret edemediği tek il Malatya

25.3.2018 22:07:20   

 

Geçtiğimiz hafta Türkiye de örnek çalışmalara imza atan ve son yıllarda Basın camiasında birlik beraberliğe önem vererek Malatya basınını birbirine kenetlenmesini sağlayan TSYD İl Temsilcisi Vahap Güner Konya spor - Malatya spor maçından sonra Trabzon deplasmanı içinde organizeye başlamıştı.

       Konya deplasmanında yine takımının yanında yerini alan Malatya spor basını tek vücut, tek yürek olarak 2 günlük deplasman turunun yorgunluğunu henüz atmamışken Trabzon Maçına gidecek olmamız bizlerde tatlı bir heyecan yarattı.

       TSYD İl temsilcisi duayen gazeteci Vahap Güner in en ince detayına kadar düşündüğü Trabzonspor Malatya spor maçına gitme gezisini ani bir kararla 3 gün 4 gecelik bir tura çevirmesi ise herkesi çok heyecanlandırdı.

        Sabırsızlıkla Cuma sabahını bekleyip saat 8 de eski Malatya belediyesi hizmet binasının yanında basındaki gidecek arkadaşlarımızda gelerek saat 8.15 gibi Nokta Turizm in kaliteli ve lüks Mercedes marka minibüsüyle yola çıktık. ( Gerçi Nokta Turizm in yetkilisi Tayfur bey telefonlara çıkmasa da geliyorum deyip gelmese de önemli değil. Biz firmayı seviyoruz.)

        Güzergah olarak Elazığ Bingöl, Erzurum , Hopa ve Gürcistan ili olan Batum  güzergahı belirlendi. Araç komutanı olarak A. Haber Malatya temsilcisi Sercan ve Yılmaz kardeşimiz yol boyu bizlere bilgiler vererek güzel bir gezinin olacağının sinyalini başta hissettirmiş oldular.

        Elazığ'a girmeden Bingöl e geldik. Burada Erzurum yol ayrımında verdiğimiz mola da Bingöl Karlıova nın meşhur balı ve kaymağı ile güzel bir kahvaltı yaptık. Bir çok basın mensubu arkadaşımız Trabzon'u ve Erzurum'u görmemiş hatta Batum'u Güneş Tv yönetim kurulu başkanı Duran Özkan hariç diğerlerinin bilgisi dahi yoktu.

         Günlerden cuma olduğu için Bingöl Karlıova da mola vererek cuma namazını kılmak isteyenlerle birlikte camiye gittik. Ucu ucuna yetiştiğimiz cuma namazından sonra yolumuza koyulduk. yollarda zaman, zaman kar manzaraları bizleri karşıladı. fazla bir ağacın olmadığı alabildiğine boş arazi,lerin havaların ısınmasıyla birlikte yeşil örtüye bürünmesi çok güzel bir manzara arz ediyordu.

         Erzurum a vardığımızda fazla gelişmemiş, cadde ve sokakların dar oluşu yeşilin fazla olmaması dikkatimizi çeken en önemli detaydı. Erzurum u daha derli toplu bir il beklerken beklentilerin altında kaldı. sevdiğimiz tek şey ise dağlarda yetişen kuzuların etinden yapılan dünyaca ünlü Cağ dönerini yeme imkanı bulduk. Meşhur Gelgör lokantasında işin uzmanı aşçılar tarafından hazırlanıp pişirilen Cağ kebabının tadına bakma fırsatı bulduk. Şişler her ne kadar araş sorumlusu Sercan'ın 2 şiş yeme hakkınız vara dese de arkadaşlar böyle güzel lezzetler karşısında 3 er 5 er fazladan yediler.

         Artık yemeklerimizi yemiş Artvin üstü Gürcistan sınırına doğru vakitli gidelim dedik. Yollarda Artvin'e yaklaşırken Gürcistan sınırına kadar tam 57 tünelden geçerken hayretimizi gizleyemedik. Hele Borçka tüneli 5,5 km ile başlı başına bir sanat eseri. Devletimizin yaptığı bu hizmetleri yerinde görmek, yol vermez dağlarıyla engebeli arazisiyle Karadeniz tarafında öyle şaheserler yapılmış ki inanın Malatya'daki Erkenek tüneli, Sarsap tüneli ve Karahan Tünelini düşününce üzüldük. Çünkü yıllarca yapılmasını bekleyen tüneller Karadeniz de sıradan hizmet gibiydi. Artvin tarafında yapılan ve derinsu Barajının ihtişamıyla hayat bulan 57 adet tünelin ihtişamından gözlerimiz kamaştı.

        Hopa'ya vardığımızda saat 8 i gösteriyordu ve sınıra yaklaştığımızı tırların uzun kuyruk oluşlarından anlıyorduk. hava hafif yağmurlu ama sıcaktı. Burada bizi karşılayan rehber öncelikle kimliklerimize bakarak soğuk damganın belli olup olmadığını kontrol etti. 9 civarı Sarp sınır kapısına gittiğimizde hemşerimiz olduğunu öğrendiğimiz Sarp GTİ Müdürü İbrahim Tomul bey bizi Malatya sıcaklığıyla karşılaması çok memnun etti. Hemşerilerim gelmiş hoş gelmiş diyerek koyu bir sohbete başladığımız sınır kapısında günün yorgunluğunu ve Komşu ülke Gürcistan'ın Batum şehrini görmenin sabırsızlığıyla gümrükte 15 er lira vererek girişlerimizi gerçekleştirdik.

         Kimlik ile geçmenin serbest olduğu Gürcistan da özellikle kimliklerdeki soğuk damgaya azami özen gösteren görevliler Malatya Basınından Remzi Hayta, Fatih Aydın ve Yılmaz Yaşar'ı bir kenara ayırarak sorgulamalarını derinleştirmeleri ise bizleri çok şaşırttı. Sonuçta ekip olarak gittiğimiz yolda 3 arkadaşın suçlu imiş gibi farlı bir yerde duvar dibinde bekletilmeleri ve bizleri uyaran polisin burada durmayın siz gidin demesi bizleri meraklandırdı. Daha sonra 1 saatlik bir sorgulamadan sonra 3 arkadaş bizlere katılarak sınırı geçtik. Sınırı geçtiğimiz anda Avrupa Birliği bayrağı ve Gürcistan bayrağı yan yana bizleri karşılıyordu.

          Acaba biz Avrupa birliğine girmeden Gürcistan mı üye olmuştu. Batum tarafında bizi bekleyen rehber ve aracımızla birlikte Batum'un en kaliteli otellerinden sayılan ve Karadeniz manzarasıyla SKY TOVER HOTEL de konaklamak için Batum yollarında meraklı gözlerle çevreyi seyrederek otelimize geldik.  

          Rehberimiz bir yandan bilgiler veriyor bir yandan ise programdan bahsediyordu. Batum geceleri harika görünüşüyle göz kamaştırıyordu. Otel de çalışanlarda dahil birçok yerinde Türkler çalışıyor, lokanta sektöründe ve ticaretle uğraşıyor. İnsan burada yabancılık çekmez. Gece bizler için yeni başlıyordu. İnsanların birbirine aşırı derecede saygısı, nezaket kuralları içerisinde davranışları rengarenk Batum sokakları düzenli yolları ve mavi tertemiz deniziyle hepimizi cezbetti.

          Yerlerde sigara izmaritini bırakın bir yaprağı dahi göremediğimiz kadar çevreye duyarlı ve temiz bir şehir. Her yer yüz yıllık ağaçlarla çevrili. Doğayla tarih birbirine karışmış bir şehir Batum. Sabah saat 4 e kadar arkadaşlar Batum sokak ve caddelerinde gezerek bol, bol resim çekme fırsatı bulurken Batum'u gece oldukça kalabalık gördük.

          Anlatılmaz Yaşanır sözüyle Batum gerçekten çok düzenli tarihiyle, doğasıyla, insanıyla özdeşleşmiş bir kent. Ayağınızı yola attığınız anda araçların durduğu size yol verdiği, sokak hayvanlarının dahi ışıkları takip ederek karşıdan karşıya geçtiği bir yer  Batum. Kendimizi bir anda İtalya da bir yerde bulduk gibi geliyor insana. Medeniyetlerin kalıntılarına yani tarihlerine sahip çıkmış bir il Batum.

         Sabah Maraşlı aşçıların yaptığı serpme kahvaltı ile güne başladık. Gezimize erken başlamanın avantajıyla bölgedeki Müslümanlar tarafından 1866 yılında yapılan Batum Valide Sultan Camii (Batum Merkez Orta Cami) ziyaret edildi.  Merkez Orta Camii’nin (Hamşioğlu) Aslan Bey'in iki Laz ustaya 1866 yılında yaptırdığı anlatıldı. Batum’da yaşayan Türkler ve Batum’u ziyaret eden Müslümanların ziyaretleri esnasında ibadet edilen açık bir cami olma özelliğini taşıdığını öğrendik.

          Al Bayrağımızın dalgalandığı Türkiye Konsolosluğunu ziyaret ettik. Rehber eşliğinde sırasıyla, Piazza Meydanı, Saat Kulesi, Medea Meydanı, Poseidon Heykeli, Tiyatro Binası,  Alfabe Kulesi, Gonia Apsaros Kalesi,  Bulvar Parkı Gezisi, Ters Restoran gezisinin ardından Bizdeki ‘Ahçik’ türküsünün bir benzeri olan, Azeri, Prens le Gürcü prensesin aşk hikayesini sembolik olarak anlatan Ali ve Nino’nun Heykelini sahilde görme fırsatı bulduk. Kendi kendimize burada aşk kelebeği Al nino ve manitası Gürcü prens ile olan aşkını anlatan heykelin büyüklüğü ile Malatya da Dünyaya nam salan Seyid Battal Gazinin heykeli aklıma geldi. Neyse yetkililer daha iyi bilir. Karadeniz Sahilinde dalgaların karaya vuruş sesleri ise insanı inanın dinlendiriyor. Hele suların kıyıya vurduğu yerdeki deniz kokusu ise bir harika.

         Gezimiz esnasında Amerikalılara ait bir deniz donanmasının Batum limanına gelişiyle ilgili kırmızı halılar serilerek karşılama yapılıyordu. bizlerde meraklı gözlerle bir süre bakarak acaba burayı da mı karıştıracaklar diye de sormadan edemedik. son olarak gittiğimiz bir kilisede pazar günü olması nedeniyle ayin vardı. Her yerde papazların çokluğu dikkatimizi çekti. Kilise içinde resim çekme yasak olduğundan sadece izlemekle yetindik. küçük çocukların törenle vafdiz edilmesi bayanların ağlaması tütsüler yakılıp çocukların ağzına papazın bir beyaz bir şey vermesini sadece seyrettik.

          Daha bir çok yeri gezerek Batum yabancılığını üzerimizden attık. öğle sonu 1 gibi Türkiye ye gelmek için hareket ettik. Para birimi Lari olan Gürcistan da harcamadığımız Lari leri tekrar Türk parasına çevirerek sınıra geldik. Sarp sınır kapısında İbrahim müdürüm yine bizi güler yüzüyle karşılayarak makamında çay ikramı gerçekleştirdi. Tur harika gidiyordu. Unutulmaz Batum geceleri ve yolculuğumuz heyecanla devam ederken her yerin yeşil olması bizleri cezbediyordu.

          Yolumuz Rize nin Ayder yaylasına gidiyordu. Ayder yaylasının yüzde yüz temiz havası oksijeni inanın insanın kafasını döndürüyor oksijeni insanı bayıltıyor. Ayder yaylasında konaklamadan önce alabildiğine havasını ciğerlerimize çekerek iyi bir bayram yaptık. bol, bol resimler çekerek yürüyüş imkanı bulduk. Gece ise kafelerde sohbetler ederek dükkanları gezdik. Her karış toprağı ayrı güzel memleketimizde Ayder yaylası ise insanların gençleşeceği yerlerden. dağlardan gelen çağlayan misali sular, fındık tarlaları, apartman boylarında asırlık ağaçlar dağların tepelerindeki beyaz kar örtüsü insanı büyülüyor.

        Yaylanın kendine has yayla kokulu kar sularıyla yetişmiş kuzularını eti, ağaçlar üzerindeki kovanlardaki Kara kovan bal yemeye değer. İnsanın yedikçe yiyesi geliyor temiz hava yediriyor. Gece kaldığımız yayladan ertesi gün Trabzonspor Malatyaspor maçı için Trabzon a hareket ettik. Tüm arkadaşlarımız neşe içerisinde şarkılar söyleyerek gezinin tadını çıkarıyorduk. TSYD İl temsilcimiz Vahap Güner in neşeli sohbetleri, tecrübelerinin paylaşıldığı sohbette Gazeteci Remzi hayta nın güzel fıkraları herkesi kahkahaya boğuyordu. Trabzon a geldiğimizde ilk olarak yemeğimizi yedik ve Trabzon TSYD şubesini ziyaret ettik. Lokantada yemekte iken gelen Trabzon TSYD üyesi İpek Cansel Şahin geldi. Birlikte yakın olan Şehrin merkezinde bulunan TSYD Trabzon şubesine çay içmeye gittik. ziyaret esnasında Trabzon sokaklarında Sarı Kırmızı formalarıyla Malatyaspor taraftarları ve Trabzonspor taraftarları kol kola halay çektiklerini gördük. Bu dostluğu başka bir yerde görmek imkansız. Trabzon her zaman Malatyalılarla kardeş olmuşlardır.

          Malatya TSYD İl Temsilcimiz sayın Vahap Güner iki kulübün ve şehrin her zaman dost olduğunu belirttiği konuşmasında Trabzon basınını kendilerine her zaman örnek aldıklarını vurguladı. Malatya'nın meşhur kayısısını hediye eden Vahap Güner maçın ise kazananının dostluk olacağını belirtti. Buradan maç öncesi Trabzonspor müzesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Trabzon’un tarihi, kültürel ve sosyal yaşamının anlatıldığı müze gezildi. Müze gezisinde el sanatlarının yapılışı balmumu heykellerle ve 3 boyutlu görüntülerle anlatılırken, yöresel yemekten, takıya, evlenmeden ölüme, birçok folklorik değerin anlatıldığı, çoğunlukla da 3 boyutlu eserlerden oluşan yaşayan bir müze gezildi. Gezide Trabzon TSYD üyesi İpek Cansel Şahin Hanımefendi bir an olsun Malatya spor basınını yalnız bırakmadı.

             Trabzon stadına geldiğimizde taraftarların birbirlerine karşı dostane sloganları kardeşliği pekiştiriyordu. Skor umduğumuz gibi olmasa da sonuçta dostluk kazandı. Kaybetmenin üzüntüsüyle Akçaabat ta bulunan otelimize geldik. Burası deniz kenarında Trabzon a 13 km mesafede şirin bir yer. Sahilde biraz gezerek Trabzon'un gecelerine aktık.  

             Ertesi gün yani Pazartesi Karadeniz e gelip te çay fabrikası görmeden gitmek olmazdı. Merkezi bir yerde bir fabrikayı gezerek çayı yerinden almanın mutluluğuyla Uzungöl'e doğru hareket ettik. Her yer yeşil her yer ağaçlık, her yer fındık ve çay bahçesi. İnsan güzellikten gözlerini alamıyor hayal dünyasına yelken açıyor ve ufkunda şimşekler çakıyor. Yeşilyurt Basın Yayın müdür Sayın Lutfi İnan bile vay be bizde Malatya yı yeşil bilirdik diye gördükleri karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Evet Yeşil Malatya diyoruz ama Karadeniz e gelmeden kimse yeşilden bahsetmesin.

            Ben şahsen 60 il gezdim ama ilk defa Karadeniz i görme fırsatım oldu. Yok böyle bir şey. Hani derler ya çok okuyan mı bilir çok gezen mi diye. Biz okumanın yanında çok gezenin daha bilgili olduğundan da hemfikiriz. Çünkü karşılaştırmalar yapıldığında arada dağlar kadar fark var. Sağ olsun Sayın Yeşilyurt Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat göreve geldikten sonra aşırı derecede çevreye yeşil alan kazandırıp Ağaç dikimi gerçekleştirerek yakışır Yaşanabilir bir Yeşilyurt inşa ediyor.

            Uzungöl anlatılamayacak kadar harika bir yer. Kelimelere sığdırılamayacak kadar güzel. her santiminden yeşillik fışkıran, suları çağlayan olup gelen eşsiz güzellikte bir yer. Temiz havası, mis gibi sularıyla uzungöl çok harika. Zaten yol boyunca dereler üzerine kurulmuş rafting alanları, Tarihi köprüler ve dağların yamaçlarına yapılmış Karadeniz evleri sizleri adeta büyülüyor. derelerde kendine has tamamen doğal alabalıkların tadına bakarak son olarak Sümela Manastırına gitmek için yola çıktık.

          Çam ağaçlarının eşsiz büyüsü içerisinde gittiğimiz Sümela manastırı tadilatta olduğundan ancak seyir terasından izleme imkanı bulduk. Papaz ve keşişlerin saklanmak için yaptırdığı Manastır çam ormanının içerisinde yalçın kayaların eteklerine gizlenmiş tarihe meydan okurcasına ihtişamıyla duruyor.  Aya Varvara kilisesini de görüp dönüş yolculuğuna kaldığımız yerden devam ettik. Gümüşhane Erzincan sivas üstü gelerek salı sabah 6 da Malatya ya vardık.

         Öncelikle Karadeniz Organizasyonunu tertip eden Malatya TSYD Temsilcisi Vahap Güner'e , Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır'a, Yeşilyurt Belediye Başkanımız Sayın Hacı Uğur Polat'a, Battalgazi Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan'a ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Hüseyin Erkoç'a, Yeşilyurt Basın yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Lutfi İnan'a desteklerinden dolayı teşekkürü bir borç biliriz.

 Önemli Not: Konya maçında olduğu gibi Trabzon maçında da yine Malatyaspor yönetiminden ne Başkan Adil Gevrek, Ne de Basından sorumlu bir yöneticinin Malatya Basınının yanına gelmemesi üzücü bir durum olarak arkadaşlarımızın tepkisini çekmiştir. Buradan kendilerini kınarken Özellikle maç öncesi Başkan Adil Gevrek uzungöl e geziye gideceğine Malatya'dan maça gelen Spor camiasını bir ziyaret edebilirdi.

      

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
Kenan 26.3.2018 12:34:02
Çok güzel bir anlatımla görmüş gibi hissettik. memleketimiz gerçekten çok güzel.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya’da Eğitime Destek Platformu oluşturuldu ve yeni yönetim belirlendi. Malatya'da Eğitime Deste
Malatya’da Eğitime Destek Plat
Tren Raylarını Çalmak isterken
Gençler, Fotoğraf Makinesi Mü
Katık Atık sahasına sevgi eli
Hekimhanlılar’dan Avşar’a sevg
"Battalgazi'mizi geleceğe taşı
Bebekoloji Anadolu’da Buluşma
Nüfus Müdürlükleri Taşındı
Ortaokul Öğrencileri Araştırma
Arguvan’da Meydana Gelen Depr
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.