19 Mart 2019 Salı

Şehit Polis Macit göz yaşları ile toprağa verildi Vali Baruş, Şehit Önal’ın Mevlit Programına Katıldı İYİ Partili Cem Parlak Beklentileri Aşacak Gibi!!! Muhtar Adayı Talas:' Mutlu Yarınlar İçin Oylarınızı Bekliyorum' Vali Baruş, Şehit Aileleri, Gaziler ve Gazi Aileleri Onuruna Yemek Verdi Malatya’da Çanakkale Şehitleri Düzenlenen Törene Anıldı Engelliler Müzik Grubu, Çanakkale Şehitlerini unutmadılar Mahalle Bekçisi alımı için şartlar belli oldu FETÖ'dan 12 kişi göz altına alındı Ağbaba :Sanki Tüm Belediyelerde Erdoğan Aday
Özal’a sahip çıkma bununla da sınırlı kalmamalıdır.

Turgut Özal adına Malatya’da bir teknik üniversite kurulması için en fazla kafa yoran, kampanya yürüten ve mesai harcayan insanlardan biri olarak bu üniversitenin müjdesini Sayın Cumhurbaşkanımızdan işitince, bahtiyar olduğumu söylemeliyim. Bu haberi aldığımda, Can Azerbaycan’ın Külekler Şehri Payitahtı Bakü’deydim. O esnada, sevincimi Azerbaycanlı gardaşlarımla paylaştım.

22.4.2018 22:21:20   

 

Bu karar önemli bir karar. Her şeyden önce Turgut Özal gibi Türkiye’nin önünü açmış, Türkiye’ye çığır açmış, çağ atlatmış bir liderin adına bir üniversite olmaması ve ondan daha sönük kalan liderlerin adına büyük büyük üniversitelerin olması bu konunun önemini kat kat arttırıyor. Bunun yanı sıra, ikinci olarak önemli bir gerekçe de Malatya klasmanındaki bir şehrin ikinci ve hatta üçüncü üniversiteyi hak ettiği gerçeğidir.

Bu üniversite kuruluşu haberi gelince, yer yer itirazlar söz konusu olduğunu gözlemledim. Bu itirazların haklılık payı olanlarını bir tarafa bırakacak olursak, haksız olanlarına cevap vermenin gerekli olduğunu düşünmekteyim.

Her şeyden önce İnönü Üniversitesi’nin bölünmesinden şikayet edenler mevcut. İnönü Üniversitesi’nden değil de hangi üniversiteden fakülte, bina ve yerleşke alınacak? Fırat’tan mı? Adıyaman’dan mı? Dicle’den mi?

Ayrıca, bugün büyümüş ve gelişmiş hangi üniversite bu şekilde kurulmamıştır? İnönü’nün kendisinin de bazı bölümleri üniversite varken, Çukurova’ya bağlıydı. Her kurum emekleme aşamasını yaşayarak yürüyüp büyüyecektir. En güçlü kuruluşlar da bunu yaşamıştır. Söz gelimi bugün ciddi üniversitelerden olan Osmangazi Üniversitesi de Anadolu Üniversitesi’nden bu şekilde ayrılmıştır.

Basına yansıyan bölünme şekli İnönü Üniversitesine hiç sıkıntı yaratmayacak ve kısmen atıl vaziyetteki fakülteleri ve bir de yer durumundan dolayı bazı meslek yüksek okullarını kapsamaktadır. Bu verilen fakülte ve bölümler İnönü Üniversitesi için çok büyük öneme sahip birimler değildir. Ne kadro açısından ne de teşkilatlar açısından İnönü Üniversitesi’nin bünyesine etkide bulunacak düzeyde bir sonucun ortaya çıkacağı söylenebilir.

Yeni açılacak fakülteler stratejik anlamda seçilecek olursa, iş başına getirilecek yöneticiler dinamik, açılımcı ve aksiyoner olursa, çok kısa bir zamanda gelişme potansiyeli yakalayacak olan Turgut Özal Üniversitesi ismine uygun bir üniversite olur diye düşünüyorum. Özellikle kayırmacı, liyakata önem vermeyen bir örgütlenme anlayışı ile hareket edilmezse, kısa sürede gelişecektir.

Battalgazi Tacan Yerleşkesine ilk planda kurulması da önemlidir. İlk planda arsa, bina ve araç, gereç ihtiyacı olmadan çalışmaya başlamak, yeni bir üniversite için, çok önemli bir artıdır. Ayrıca, bu yerleşke zaten İnönü Üniversitesi’nden kopuk olan ve fazla ilgisi bulunmayan fiziksel mesafe olgusundan dolayı da problemsiz olacak olan bir mekândır. Bana göre, bu alanda genişleme yapılıp da başka yerlere taşınılmadan üniversitenin geliştirilmeye çalışılması anlamlı olacaktır. Özellikle, Yeni Çevre Yolu ile kapalı kalma, yol üstü olmama gibi özellikleri de ortadan kalkacak olan bu alanın civarında kamulaştırmalar ve askeri arazilerin dahil edilmesiyle birlikte, yeni yer arayışlarına gerek kalmayacaktır.

İki üniversitenin de yerinin Battalgazi İlçesinde kalması belki bir sıkıntı gibi görünse de, Eskimalatya civarının gelişimi açısından da bu yeni üniversite katkı sağlayacak durumda olacaktır.

Turgut Özal herkesten önce Malatyalılar için önemli bir değerdir. Adına Malatyalılar ne kadar fazla sahip çıksa o kadar doğru iş yapmış olacaklardır. Bu üniversite güçlendirilip de Özal’ın büyüklüğüne göre yönetilirse, başarı kaçınılmaz olacaktır.

Özal’a sahip çıkma bununla da sınırlı kalmamalıdır. Adına yakışır bir uluslararası havalimanı da yapılmalıdır. Çünkü eski cumhurbaşkanlarının adı havalimanlarında yaşatılıyor ama bu konuda da Özal’ın ismi bir yerde yok. Yapılacak olan yeni ve büyük terminal binası yapımından sonra havalimanının da adının Turgut Özal olması gerekir. Hatta hatta merkez ilçelerden birinin adının Turgut Özal diye belirlenip bu üniversitenin olduğu yeri oraya doğru taşıma fikri de önemli bir adım olacaktır. Çevre Yolu’nun altının komple ayrılıp Turgut Özal ilçesi diye organize edilmesi, bölgenin de yeniden organizasyonunu temin edecektir. Turgut Özal ismi Malatya’da Adana’daki kadar bile hissedilmemektedir. Bunun daha fazla hissedilmesi anlamlı olacaktır. Organize Sanayiye de adı verilmelidir. Çünkü, O, Organize Sanayinin başmimarı Turgut Özal’dır. Topladığı işadamlarına, ağırlığını koymamış olsaydı, bugünkü Organize Sanayi bulunmayacaktı.

Turgut Özal Üniversitesi başta ben olmak üzere, bütün Malatyalıların hayaliydi. Bu hayalin gerçek olmasının tadını çıkarmaya bakalım ve oluşturulacak mütevelli heyetiyle, ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesinde çok önemli bir yere sahip olmuş bu Devlet Adamı’nın büyüklüğüne göre gelişmesini sağlamış bir üniversite olması bütün Malatyalıların boynunun borcudur.

Sonuç olarak bu güzel rüyanın gerçekleşmesini sağlayan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bakanımız ve emeği geçen bütün insanlara teşekkür etmek gerekiyor. Hamaset nutuklarıyla yapılacak olan işleri gölgelemek yerine, bu yeni adımı güçlendirecek çalışmalar içerisinde bulunmak en doğru anlayış olacaktır.

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Vali Aydın Baruş, 17.03.2019 günü trafik kazası sonucu şehit olan Yazıhan İlçe Emniyet Müdürlüğünde
Şehit Polis Macit göz yaşları
Vali Baruş, Şehit Önal’ın Mevl
İYİ Partili Cem Parlak Beklent
Muhtar Adayı Talas:' Mutlu Yar
Vali Baruş, Şehit Aileleri, Ga
Malatya’da Çanakkale Şehitleri
Engelliler Müzik Grubu, Çanakk
Mahalle Bekçisi alımı için şar
FETÖ'dan 12 kişi göz altına al
Ağbaba :Sanki Tüm Belediyelerd
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.