21 Mart 2019 Perşembe

Akkurt’tan Kanal ve Kaldırım Eleştirisi Korkmaz'a Mihmanlı Mahallesi'nden tam destek Mikail Sülük: ''Pütürge’nin Asıl Sahipleri Gençlerimizdir'' ''31 Mart seçimlerinden güçlü bir şekilde çıkmak zorundayız'' MTܒde Nevruz Bayramı kutlandı Başkan Gürkan’ın Nevruz Bayramı Mesajı Gürkan: ''Türkiye'yi aydınlatacak yeni bir ışığı hep birlikte yakacağız'' Ağbaba: ''Kuluncak Bugüne Kadar Hep İhmal Edildi'' Son Viraj’da Akla Takılanlar! 2019 Yılında AB Projeleri İçerisinde Kabul Edilen Tek Proje
Biz Büyük Bir Aile Şirketiyiz...

Geçmişte tamamlamış olduğumuz başarılı projeler sayesinde tüm konutlarımızı daha tamamlanmadan satıyoruz ancak bizim bu başarımız inşaat sektörünün sıkıntı yaşamadığı anlamına gelmez; sektör de bir durgunluğun hakim olduğunu söyleyebilirim konut faizlerinde ki indirim piyasalarda canlanma yapabilir ama kalıcı çözüm olacağına inanmıyorum; 2019 yılına üreteceğimiz yeni ve orijinal mimari konutlarla damgamızı vuracağız diyen Alaca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat ALACA, Flaş Haber Dergisi Editörü Remzi HAYTA’nın sorularını yanıtladı.

23.5.2018 12:55:05   

 

Remzi HAYTA: Nevzat Bey, Alaca İnşaat hakkında bizlere kısaca bilgi verir misiniz?

Nevzat ALACA: Alaca İnşaat büyük bir aile şirketidir ve uzun yıllardır ürettiği konutlarla bir marka haline gelmeyi başarmıştır. Şu anda Malatya, İstanbul ve İzmir’de konut çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalarımız içerisinde bitmek üzere olan,  yarısında olduğumuz ya da henüz başında olduğumuz projelerimiz bulunmakta. Özele girecek olursak; İstanbul’un Kadıköy ve Pendik İlçelerinde konut üretmeye devam ediyoruz. Kadıköy’ün en prestijli yerlerinden olan Bağdat Caddesi, Caddebostan, Suadiye ve Erenköy’de şantiyelerimiz mevcut. İzmir’in ise Karşıyaka ilçesinde toplamda 3 etap halinde planladığımız, 1. Etabını bitirip sahiplerine teslim ettiğimiz, 2. Etabına geçtiğimiz 23 katlı kuleler inşa ettiğimiz çalışmalarımız var. Malatya’ya ise Çöşnük, Fahri Kayahan ve Bostanbaşı Mahallelerimiz de  400’e yakın konut çalışmamız devam ediyor. Şirketimizim Merkezi Malatya, bütün çalışmalar buradan idare ediliyor.

Remzi HAYTA: Nevzat Bey, siz yıllardır konut sektörünün içerisindesiniz. Son dönemde inşaat sektöründe sıkıntılar var mı?

Nevzat ALACA: Şirketimiz için konuşacak olursam üretmiş olduğumuz bütün konutlarımızı satmış durumdayız. Kamuoyuna verdiğimiz güven, önceki çalışmalarımız, gösterdiğimiz özveri sayesinde bir sorun yaşamıyoruz. Ancak bizim sorun yaşamamamız sektörün tamamı için bir yorum yapmaya yeterli olmaz. Konut satışları her ne kadar geçen yıla oranla artış gösterse de son 3 yılda yanlış hatırlamıyorsam %29 oranında bir gerileme var. Türkiye’de ki mevcut siyasi, sosyal ve ekonomik olaylar ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına, bir durgunluk oluşmasına neden oldu diyebilirim.

Remzi HAYTA: Peki Hükümetin konut kredisi faizlerini indirmesi bir canlılık oluşturmadı mı?

Nevzat ALACA: İnşaat sektörü Türk ekonomisinin lokomotifleri arasında en ön sırada yer almaktadır. Binlerce kalemin var olduğu, çok ciddi istihdamın oluştuğu sektörün ivmesini kaybetmemesi için alınan faiz indirimi kararını elbette olumlu buluyorum. Faizlerin inmesi ile birlikte sektörde bir canlılık olacaktır ancak alınan bu kararları ben geçici önlemler olarak görüyorum. Sektörün mutlaka desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızda faizlerden ve yüksek faizlerin yarattığı tahribattan şikayetçi. İnsanlar, çok yüksek faizlerle bankalardan konut kredisi kullanmak zorunda kalıyorlar. Bu bakımdan sektörün Hükümet tarafından desteklenmesi, teşvikler verilmesi gerekiyor.

Remzi HAYTA: Nevzat Bey, sektörün yaşadığı en önemli sorun sizce nedir?

Nevzat ALACA: Biraz öncede belirtiğim gibi inşaat sektöründe belki bir tane kalem vardır ve hepsi dövize yani Dolar kuruna bağlıdır. Dolar’da yaşanan her türlü artış konut sektörünün maliyetini artırmakta ve karlılık oranını azaltmaktadır. Bugün inşaatın en önemli girdisi olan demir fiyatlarının %300 oranında arttığını genelde ise tüm malzemelerde fiyat artışının %102 olduğunu görüyoruz. Bu artışlar sektörü elbette bunatmaktadır. Alaca İnşaat olarak bizler inşaat malzemelerimizi kendi şirketlerimizden temin ediyoruz. Adeta bir okul gibi teknik ve diğer çalışanları eğitip yetiştiriyoruz. Bu şekilde ancak karlılık oranını koruyabiliyoruz. Bunu başaramayan şirketlerin düşük karlılık sonucu yok olduğunu görüyoruz.

Remzi HAYTA: İnşaat sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Nevzat ALACA: Ben sektörün önünün son derece gelişmeye müsait olduğunu düşünüyorum. Çünkü toplumsal olarak kırsaldan kentsel yaşama geçmeye devam ediyoruz. İlk etapta kırsal yaşamın güvenli olmayan evleri ile bunu yapmaya çalıştık ancak şimdi kentsel yaşama hitap eden güçlü ve sağlam yapılar inşa etmek gerekiyor. Bu süreçte sektörün önünü açık olarak görüyorum.

Remzi HAYTA: Alaca İnşaat olarak en önemli hassasiyetiniz nedir?

Nevzat ALACA: Günümüzde insanlar artık yoğun çalışma sürelerinin ardından evlerine geliyorlar ve evlerinde rahat etmek istiyorlar. İnsanlar ferah oksijeni ve ışığı bol bir evde yaşamak istiyor. Estetik bir yaşam alanı istiyorlar. Bizler üretmiş olduğumuz konutlarımızın öncelikle sağlam olmasını amaçlıyoruz. Malumunuz deprem kuşağı üzerinde bulunan bir ülkeyiz bu yüzden temel ve kolon sistemlerinde en kaliteli ve sağlam malzemeleri kullanıyoruz. İnsan yaşamını temele aldıktan sonra Taktir Yüce Allah’ındır diyoruz. Onun dışında estetik, son teknolojiyi kullanarak kapı, pencere, duvar sistemleri ile o istenilen konutları inşa etmeye çalışıyoruz.

Remzi HAYTA: Alaca İnşaatın yeni dönemde hedefleri neler olacak?

Nevzat ALACA: Alaca İnşaatın Yönetim Kurulu Başkanı olarak büyük bir yapısal restorasyon içerisinde olduğumuzu burada ilk kez açıklıyorum. Dediğim gibi biz büyük bir aile şirketiyiz ve yeni dönemde gençlere daha fazla yer vereceğiz. Amacımız gençlerin enerjisiyle büyüklerimizin tecrübesini bütünleştirip yolumuza devam etmek olacak. Örneğin şu anda Muhammed Faruk Alaca’yı şirketin müdürü yaparak sahaya sürdük ve taze kan olarak güzel işler yapmaya devam ediyor. 2018 yılı içerisinde kurumsal yapımızı baştan sona yenileyip 2019 yılına yepyeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Şu anda ekibimizle birlikte Dünya’da ki konut mimarisini tarıyoruz. Diğer taraftan Selçuklu, Osmanlı hatta Roma dönemine ait mimari yapıları inceliyoruz. Tüm bu geniş kapsamlı çalışmalar ve analizler sonucunda mimari anlamda büyük yeniliklerle 2019 yılında yepyeni konutlar ve projelerle Malatyalıların karşısına çıkacağız. Noktasal projelerle 2019 yılına damgamızı vuracağız. Ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz. Geçmişte ilk oval balkonu biz kullanmıştık akabinde insanlar tarafından büyük beğeni gördü diğer firmalarda yer vermeye başladılar. Bu örnekte olduğu gibi yeni ve orijinal konutlarla 2019 yılında daha güçlü bir yapıda konut üretmeye devam edeceğiz.

Remzi HAYTA: Nevzat Bey, son olarak neler söylemek istersiniz?

Nevzat ALACA: Alaca İnşaat köklü bir şirket. Kamuoyunda ki itibarı, yan şirketleri, kalifiye insan gücü ile bir marka. Sadece kendimiz için demiyorum ülkemizde artık bu düzeye gelmiş şirketlere destek olunması gerekiyor. Türkiye’de bakıyorsunuz şirket kuruluyor, ilk 10 yıl harika işler yapıyor sonra bir anda yok olup gidiyor. Gerek kurumsal yapısının bozuk olması, gerek ihtiyaç duyduğu anda destek verilmemesi sonucunda şirket bitiyor. Ancak bir ABD’ye ya da Avrupa’ya baktığımızda 100 yıllık şirketleri görüyoruz. Bizim de dünya ile rekabet edebilmek için markalarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Evet ülkemizin çevresi ateş çemberi, ABD ve Avrupa Devletleri ile psikolojik bir mücadele içerisindeyiz ama onlarla maddi bağımızı koparmamız  mümkün değil. Bakın Almanya’nın Türkiye’de 7 Bin tane şirketi var. Ülkemizde yerli bu kadar şirket yok. O yüzden devletin hem var olan markalarına hem de genç müteşebbislere destek olması, büyüyüp gelişmelerine zemin hazırlaması gerekiyor. Yerelde belediyelerin ya da ilgili diğer kuruluşların yardımcı olması gerekiyor. Son olarak vatandaşlarımızın da kurumsal yapıları güçlü projelere yönelmesi gerekiyor.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
“Bu Ucube Kanal Türkiye’de Bir İlk, Bu Kaldırım Kimlere Rant Sağladı?”
Akkurt’tan Kanal ve Kaldırım E
Korkmaz'a Mihmanlı Mahallesi'n
Ağbaba: ''Kuluncak Bugüne Kada
Mikail Sülük: ''Pütürge’nin As
''31 Mart seçimlerinden güçlü
MTܒde Nevruz Bayramı kutlandı
Başkan Gürkan’ın Nevruz Bayram
Gürkan: ''Türkiye'yi aydınlata
Son Viraj’da Akla Takılanlar!
2019 Yılında AB Projeleri İçer
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.