17 Aralik 2018 Pazartesi

Ak Parti’de Stratejik Adımlar ve İHSAN KOCA! Vali Aydın Baruş Aslantepe’de İncelemelerde Bulundu Fendoğlu, Kuzey Çevre Yolu ve Hava Alanı Sorununu Dile Getirdi Tarihi Bina, Eski İhtişamlı Günlerine Kavuştu Hasan Meşeli'den Malatya Türk Ocağında Konferans Fendoğlu, Malatya'da Milli Maç Oynanması İçin Söz Aldı 11 Torbacı Tutuklandı ''Müzemiz, İlçemizin Kültürel Gelişim Vizyonuna Değer Katacak'' Başkan Gürkan, İrfan Akademisi’nin Konuğu Oldu Malatya Yeni Kent Meydanına Kavuşuyor
Bu aralar seçim olması sebebiyle, siyaset çok popüler alanlarda.

Seçim dönemleri biz sosyologlar siyasal sosyolojik analiz yapmak için çok önemli malzemeler ile baş başa kalırız. Zira seçim dönemleri yaklaşınca; iktidar-muhalefet ilişkisi sertleşir, kampanyalar, siyasal oyunlar, aktörlerin propagandaları, ilanlar, afişler, kamuoyu yoklamaları yoğunlaşır. Siyasal aktörler birbirleriyle yarışır vaziyette olurlar. Bu yarışın düzeyi ve sağlıklı olup olmamasının göstergeleri yukarıdaki saydığımız siyasal davranışlar olur.

25.5.2018 00:47:47   

 

Siyasal sosyolojik bir yaklaşımla, siyasette adayların kampanya yürütüürken kullandığı yöntemler vardır. Bunlara siyasal pazarlama adı verilmektedir. Siyasal olarak güçlü rol almak isteyen adaylar, kendilerini rakipleri karşısında daha güçlü kılmak için seçmen davranışını etkilemek üzere, türlü iletişim yollarıyla etkide bulunmak isterler. Ayrıca, siyasal anlamda seçmene siyasal aktörler kendilerini takdim ederler. Bütün bu faaliyetler siyasal reklamlar diye de ifade edilen siyasal pazarlama yöntemleridir.

Bu takdim sırasında bir rekabetçi yaklaşım biçiminin olması işin doğasında vardır. Yani insanların daha fazla oy almak için seçmeni yönlendirmeye mecbur oldukları bir realitedir. Seçmeni kendine oy vermek yönünde etkileyecek ki, iktidar denilen yönetim kademesinin başına geçebilsin ve daha etkin bir rol üstlenmeyi başarabilsin. Eğer bu girişimler ustalıkla ve güçlü bir erişim araçları topluluğuyla yapılırsa, başarı, yani oy alma kaçınılmaz olacaktır. Bunun yapılamaması ise, başarısızlığın nedeni olarak kendini ortaya koyacaktır.

Buraya kadar anlattıklarımız Ünlü Alman Sosyolog, Siyaset Bilimci ve İktisatçısı olan Max Weber’in ifadesiyle ideal tiplerdir. Yani olması gerekenlere göre yapılan izahlardır. Olanlara bakılacak olursa, tablonun hiç de normal durumda olamayacağı aşikardır.

Siyasal aktörlerin yürüttükleri kampanyaların kendi lehlerine oy toplamayı amaçlayan bir yapıda olması, olması gerekenlere ters değildir. Ters olanı kendine avantaj sağlamak için başkalarına çamur atmak, yersiz ve mesnedsiz iddialarla seçmeni etkileyerek haksız kazanç elde etmek, memlekete hizmet getirme konusundaki yapıcı muhalefet anlayışından engel olucu muhalefet anlayışına doğru meyletmek gibi örnekler olmaktadır.

Yaşanılan seçim bölgesi ya da ülkenin önemli sorunlarına çözüm geitirmek maksatlı eleştiriler getirmek faydalı olan ve ideal davranış şekli olarak karşımızda duran siyasal davranışlardır.

Siyasal davranışların pozisyonunu da siyasal kültür belirlemektedir. Yani toplumun siyasete dair yaşama biçimi denilen siyasal kültür siyasal aktörlerin reelini belirlemektedir. Davranışların ne ölçüde ideale yaklaştığı ve uzaklaştığını tayin eden siyasal kültür olmaktadır.

Siyasal aktörler icraatlarıyla, hedefleriyle, güçlü yönleriyle seçmenin önünde alternatif olmaya bakmalıdırlar. Kendilerini de memleketi de kör döğüşü içinde bunaltmadan pazarlama yapmaları gelişmişliğin göstergesi olacaktır. Siyasal pazarlamanın doğru ve yerinde kullanımı da bu şekildedir.

Çatışmalara, kaosa sürüklenmiş memleketten kendi menfaati için medet beklemek ve gerilim stratejisi ile iktidar kavgası yapmak gelişmemiş dönemlerin taht kavgalarını anımsatan yaklaşımlar sergilemek hiç de doğru bir siyasal pazarlama yöntemi olmayacaktır. Belki bu yöntemler siyasal aktörlere oy kazandırabilir ama yönetimi krizle devralmaları şeklinde de bir son hazırlamış olacaklarını bilmeleri gerekmektedir.

Çağdaş dünyada geçerli olan siyasal kültürde memleket menfaati hiç bir iktidar nimetine kurban edilmez. Yani seksen iki milyonun geleceği bir kaç kişinin menfaatinden daha önemli görülür ve karşı çıkılacak şeylerde bunlar hiç bir surette tatışmaya sokulmaz ve memleket için ülkenin her rengi birleşir. Biz de çağdaş olmak istiyorsak bu davranışlarla tanış olmayı başarmalıyız.

Bu vesileyle, doğru yöne sevk eden, ideal davranışlar içeren, insanları doğru yönlendiren bir siyasal propagandalarla dolu bir seçim süreci geçirilmesi dileğimle yazımı tamamlamak istiyorum
     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Siyasette strateji çok önemli bir argümandır. Özellikle yerel seçimler öncesi verilecek yanlış bir k
Ak Parti’de Stratejik Adımlar
Vali Aydın Baruş Aslantepe’de
Soner Gökçe: 15 Ocak'ta Projel
Fendoğlu, Kuzey Çevre Yolu ve
Tarihi Bina, Eski İhtişamlı Gü
Hasan Meşeli'den Malatya Türk
Fendoğlu, Malatya'da Milli Maç
11 Torbacı Tutuklandı
''Müzemiz, İlçemizin Kültürel
Başkan Gürkan, İrfan Akademisi
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.