19 Haziran 2019 Çarşamba

Malatya'da sahte para operasyonu: 2 tutuklama MİAD’LI Kadınlardan AMATEM İçin Bağış Mursi İçin Malatya Ayakta Melahat Yiğit: “İlk Amacımız Mutlu Çocuklar Yetiştirmek” Malatya Turizmi, Kongre Turizmi Ve İksad Kongreleri ''Doğanın Sevimli Canlılarını Korumak İçin Hizmetlerimizi Genişletiyoruz'' Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı Toplantıları Sona Erdi Fırat EDAŞ Dünya Rafting Şampiyonası’na Enerji Oldu MİAD Kadın Kolları,Battalgazi İlçesinin Tarihi Mekanlarını Gezdi Yeşilyurt Kent Konseyi Yaz Kur’an Kursu Başladı
Bu aşk beni diyar diyar gezdirir

Türkünün sahibi olan Seyitgazili Mustafa TUNA 1944 yılında komşu kızına tutulur ancak Mustafa TUNA'nın babası Kızın babasının Rumdan dönme olduğunu söyler ve soyuma Rum kanı katmam diyerek itiraz ederek evlenmesine karşı çıkar. Mustafa ,aracı olan kişilerden kızın ertesi gün çeşmeye geleceğini bu arada da kızı başkasına verdiklerini ve kına hazırlıkları yapıldığını öğrenerek arkadaşı olan arabacı Raşit ile kızı kaçırmaya karar verir.

23.7.2018 22:17:39   

 

Kızın çeşmede su testilerini doldurup omzuna aldığını gören Mustafa kızı yakalayıp duvara çarpar ve bu esnada Su testileri kırılır ve ardından kızı kucaklayarak at arabasına atarak kaçmaya başlar. Arabacı Raşit yolu şaşırır ve Eskişehir yoluna sapar. Raşit sara hastasıdır. Yoldayken sara nöbeti tutar. Bir yandan kız bağırır bir yandan raşit hastalanır Mustafa ne yapacağını şaşırır .

Eskişehir tarafından gelen kamyonu gören atlar ürkerek anayoldan çıkıp orman yoluna sapar. Millet Mustafa nın peşine düşer , jandarma süvarisi bir yandan , kızın akrabaları , nişanlısı , bir yandan üstlerine gelirler . At arabalarını çevirirler ve Mustafa teslim olmak zorunda kalır.Mustafa'nın kollarına zincir vurulur Raziye ailesine teslim edilir.

27 gün hapiste yatan Mustafa hapishane bahçesinde volta atarken , samimi arkadaşı olan sorgu hakimi , görür ve mustafa'yı yanına çağırarak ne yapıyorsun burada diye sorar. Mustafa tevkif edildiğini söyler. Arkadaşı mustafa'ya tahliyemi istiyorum diye yazı yaz ve aşağıya in şimdi seni bırakacaklar der. Mustafa tahliye olur ancak mahkeme devam eder. Dosya ağır cezaya Eskişehir'e gönderilir ve duruşmaya çağrılan mustafa ilk duruşma da tevkif edilir.

Mahkeme devam eder ve 431'e 62 inci madde gereğince dava açılır. İkinci duruşmaya kardeşi ile babası, Mustafanın kaçırdığı Raziye'yide ifade vermesi için getirirler. Raziye Mustafaya rızasıyla kaçtığını zorla filan götürülmediğini söyler. Savcı ; kızın yaşı küçük tanıklığı geçerli değil diye itiraz eder. Mustafa ise beraatini ve tahliyesini ister. Karar açıklanır ve mustafa bir seneye mahkum edilir.

Mustafa 27 günlük hapisten çıktığında seyitgazide meselesi olan Karakulak diye biri , Mustafa'yı öldürtmek için mustafa'nın peşine adam takar , fakat mustafa'yı öldürecek olan adam mustafa'nın arkadaşı çıkar ve durumu mustafa'ya anlatır. Mustafa , Karakulağı yolda çevirerek beni öldürtmek için parayla adam tutmuşsun biz o parayla bir güzel içtik diyerek rezil eder. Karakulak mustafa'nın boynuna sarılarak gönlünü alır.

Mustafa'nın temyiz isteği dilekçe olarak temyize gönderilmez. Mustafa bu duruma itiraz ederek gardiyanın birine on lira vererek yeni yazdığı dilekçeyi bakanlığa göndermesini ister. Bu dilekçeyle birlikte tahkikat açılır ve müfettiş gelir. Mustafa haklı çıkar. Mustafa 27 günlük hapis yattığında bu durumu türküye döker ve türkü bütün Eskişehir'in diline dolanır. Kızın babası Hakkı efendi haber gönderir , mustafa tahliye olduğunda doğruca bizim eve gelsin görüşelim diye ama mustafa'nın babası kabul etmez .

Mustafa bu sebepten dolayı 1948 yılında terki diyar eyleyip Ankara' ya gider . Ankara'da çalıştığı arkaşının akrabası hikmet hanım ile evlenir. Mustafa'nın 27 günlük hapisliğinde , raziye evlenir ve altı ay , bir sene gibi kocasıyla kalır. Mustafa için ifade vermeye geldikten sonra raziye daha sonra kocasının yanına gitmeyip babasının
evine döner işte o vakit kızın babası mustafa hapisten çıkınca doğru bize gelsin der.

Mustafa ankara'ya göçtükten sonra kız üzülmüştür. 1989'un 21 temmuzunda ölür. Türkü seyitgazi'de söylenir ancak Eskişehir'e maledilmesin , aileler üzülmesin diye mustafa'nın o dönemler çalıştığı Zonguldağ'a maledilir. Mustafa 1975 yılında seyitgaziye tekrar döner ve burada yaşamaya devam eder.

Karadır kaşların Ferman Yazdırır Türküsü TRT kayıtlarında yöresi Zonguldak olarak görünür.

Oğlu Yılmaz Tuna iki yıl hapis yattığını söylüyor ve bu türküyü sesi ve sazı ile güzel yorumluyor .TRT sözleri değişik, aslı oğlunun yorumudur.

Karadır Kaşların Kara.

Karadır kaşların ferman yazdırır
Bu aşk beni diyar diyar gezdirir
Lokman hekim gelse yaremi azdırır
Yaremi sarmaya yar kendi gelsin

Ormanlardan aşağı aşar giderim
Raziye'mi kaybettim ağlar gezerim
Ormanların gümbürtüsü başıma vurur
Raziye'min hayali karşımda durur

Kızıltepe denir bir büyük orman
Sür Raşit'im atları kalmadı derman
Bizi ayıracak bu kara ferman
Ölüm ver allahım ayrılık verme

Ormanlardan aşağı aşar giderim 
Raziye'mi aldırdım ağlar gezerim
Ormanların gümbürtüsü başıma vurur
Raziye'min hayali karşımda durur

Formun Üstü


     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
selami Yücel 24.7.2018 20:26:28
Ben de bu türkünün sözlerinin Feriha Özen isimli Giresunlu bir şaire ait olduğunu duymuştum. Hatta: Bu türküyü Giresuna mal edenler de var.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya'da düzenlenen sahte para operasyonunda gözaltına alınan 2 zanlı tutuklandı.
Malatya'da sahte para operasyo
MİAD’LI Kadınlardan AMATEM İçi
Mursi İçin Malatya Ayakta
Melahat Yiğit: “İlk Amacımız M
Malatya Turizmi, Kongre Turizm
''Doğanın Sevimli Canlılarını
Büyükşehir Belediye Meclisi Ha
Sevimli Bebek Takımları Modell
Akıllı Telefon
Fırat EDAŞ Dünya Rafting Şampi
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.