23 Mayıs 2019 Perşembe

Karabulut,:Başta akademisyenler olmak üzere herkes üretmek zorunda” Toplumsal Faydayı Esas Almak Başkan Gürkan’a ziyaretler “Portekiz’deki Avrupa Şampiyonasında Başarılar Dilerim” İş Adamı Nevzat Alaca’dan Örnek Davranış Sitelere Misafir Araçların Alınmaması Tepki Çekiyor Başkan Güder, “Çıtayı Biraz Daha Yukarı Çıkarma Adına Çaba Sarf Edeceğiz” FLAŞ HABER’den Başhekim Aktürk’e Ziyaret Başkan Gürkan, Güngör Caddesinde incelemelerde bulundu Malatya’da Uyuşturucu Operasyonu
Remzi Hayta Yazdı

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde edindiğimiz bilgilere göre önümüzde ki haftalarda yepyeni disiplin tedbirlerinin hayata geçeceği bir dönem başlayacakmış.

27.7.2018 22:14:06   

 

Şu anda koca bir Malatya’nın Devlet Hastanesi olarak tek başına yükünü omuzlayan Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir takım değişikliklerin yaşanacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Malumunuz Malatya Devlet Hastanesi iken adı değişen ve Eğitim Araştırma Hastanesi hüviyetine kavuşan Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, aynı zamanda yönetim değişimi de yaşanmıştı.

Yeni dönemde sadece hasta bakımı değil artık eğitim gibi ağır bir yükü de omuzlayacak olan hastanenin Başhekimlik koltuğuna  Doç. Dr. Mehmet KELLEŞ getirildi. Sayın Kelleş yönetim ekibini oluşturduktan sonra o günden bu güne hasta memnuniyet oranını ve çalışanların performanslarını nasıl daha yukarılara taşıyabiliriz sorusunun  cevabına odaklanmış durumda.Bunun yanı sıra varsa hastanede ki diğer eksikliklerin tespiti içinde başta çalışanlar olmak üzere paydaşlarla çeşitli toplantılar düzenlemiş düzenlemeye de devam ediyor.Kulağımıza gelen duyumlar tüm bu hazırlık aşaması sürecinin ardından Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çok ciddi değişimlerin olacağı yönünde.Gelin hep birlikte ne gibi değişikliklerin beklendiğini sizlerle paylaşalım…

HASTA ZİYARETLERİNE SINIRLAMA

Şu anda hasta yakınları istedikleri saatte ellerini kollarını sallayarak hastalarının yanlarına girip çıkabiliyorlar. Bu durum hem hastaların iyileşmesi sürecini geciktiriyor hem de hastanede düzenin sağlanmasına engel oluyor. Doktorlar hastalarını ziyaret ederken ya da yardımcı sağlık personeli günlük rutin tedavileri yaparken hasta yakınları yüzünden bir takım zorluklar yaşıyorlardı. Yeni dönemde artık hasta ziyaretleri gün içerisinde belirli bir zaman dilimi içerisinde yapılacak bu sürenin haricinde kesinlikle hasta yakınlarının servislere ya da hastalarının yanına gitmelerine müsaade edilmeyecek. Böylece  Hastalarda, çalışan hemşirelerde  kendini daha güvende hissedecek...

Servislerin giriş kapılarına tıpkı Turgut Özal Tıp Merkezinde olduğu gibi kartla açılır kapanır güvenlik kapıları konacak, ziyaret saatleri dışında bu kapılar daima kapalı olacak. Sadece personeller kartlarıyla içeri girip çıkabilecekler. Bu sistemin günümüz sağlık sisteminde artık bir zaruriyet taşıdığına inanılıyormuş.

HASTANE GÜVENLİĞİ ARTIRILACAK

Türkiye’nin acil servisine en fazla müracaat edilen merkezlerinden birisi olan Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de güvenlik sıkıntısı yaşanmaması adına ilave tedbirler alınacakmış. Yeni tedbirlerle hem sağlık personellerinin hasta yakınları tarafından şiddet görebilme ihtimalinin önüne geçmek hem de insanların yoğun olarak bulunduğu hastanelerde ki diğer güvenlik problemlerinin ortaya çıkması engel olmak hedefleniyor. Yeni hastane yönetiminin temel felsefesi sonradan tedbir almak yerine önleyici tedbirler sistemini kurmakmış.

HASTA MEMNUNİYET ORANINDA ARTIŞ

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinden sağlık hizmeti alan vatandaşlar çok yüksek oranlarda hastaneden memnuniyetle ayrılıyorlar. Ancak buna rağmen yeni yönetim hasta memnuniyetinde %100’ü hedefliyor. Bu yüzden ufak tefek sorunlarında ortadan kalması için ilave tedbirler alınacakmış. Türkiye’nin hasta memnuniyet oranı en yüksek merkezlerinden birisi olmayı hedefleyen yeni yönetim bu konuda sürekli personellerle toplantılar yapıp hizmet içi eğitim faaliyetleri organize ediyor. Hastalardan gelen talep ve şikayetlerle de ilgilenen birimin daha hızlı çalışması için gerekli düzenlemeler yapılmış.

ÖDÜL – CEZA SİSTEMİ

Sağlık çalışanlarının da mutlu ve huzurlu bir ortamda çalışmalarını hedefleyen, kaliteli sağlık hizmetlerinin ancak bir ekip ruhuyla verilebileceğine inanan yönetim belirli periyotlar halinde sağlık çalışanlarıyla toplantılar yapıyor. Başhekim Doç. Dr. Mehmet Kelleş’in de doğrudan katılım gösterdiği bu toplantılarda sağlık çalışanları yaşadıkları sorunları ilk ağza iletmenin mutluluğunu yaşıyor. Sağlık personellerinden gelen taleplere de kulak veren yönetimin yeni süreçte başarılı performans sergileyenleri ödüllendireceği aksi durumda ise ceza sistemini devreye sokacağı da gelen bilgiler arasında. Sağlık çalışanlarının en önemli şikayetlerinin başında gelen çalışan ile çalışmayan arasında hiçbir fark yok eleştirilerini bu sistemle bertaraf etmek isteyen yönetim adil bir yönetim anlayışı ile bu sorunlarında üstesinden geleceğinden emin.

ULAŞILABİLİR BAŞHEKİM

Son olarak yeni Başhekim Doç. Dr. Mehmet Kelleş ile ilgili birkaç hususa değinmek istiyorum. Bir defa kesinlikle egolarından uzak, işine konsantre olmuş ve son derece mütevazi bir kişilik. Kapısı herkese açık, isteyen herkes uygun zaman dilimlerinde Başhekim ile konuşabiliyor. Sağlık Personelleri de kendi aralarında çözemedikleri sorunları kolaylıkla Başhekime iletebiliyor ve o da her geleni can kulağıyla dinleyip doğru olanı yapmaya özen gösteriyor.

Açıkçası alınacak bu yeni ilave tedbirler ve yatırımlarla Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin önümüzde ki süreçlerde çok daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunacağından kuşkum yok. Girdisi insan çıktısı insan olan bu sistemde insana değer veren bir Başhekim profili karşımıza çıkıyor. Başarının olmaması için bu nedenle bir engel göremiyorum. Malatya’nın sağlık kenti olmasında Eğitim ve Araştırma Hastanesinin önemi bir hayli büyük bunun da farkında olan bir yönetim iş başında. Onlara kolaylıklar dilerken yeni dönemin yansımalarını önümüzdeki süreçlerde sizlerden gelen ve doğrudan yaşayacağımız deneyimlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Resim: Doç.Dr.Mehmet Kelleş  (Başhekim )

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin (MTÜ) Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Son günlerde Amer
Karabulut,:Başta akademisyenl
İş Adamı Nevzat Alaca’dan Örne
Toplumsal Faydayı Esas Almak
Başkan Gürkan’a ziyaretler
“Portekiz’deki Avrupa Şampiyon
Sitelere Misafir Araçların Alı
FLAŞ HABER’den Başhekim Aktür
Başkan Güder, “Çıtayı Biraz Da
Başkan Gürkan, Güngör Caddesin
Malatya’da Uyuşturucu Operasyo
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.