21 Nisan 2019 Pazar

Keskin : ' Herkes Hesap Vermek Zorunda ' MAGEF Birlik ve Beraberlik Buluşması Beşincisi Düzenledi Ekici ve Tuna Ailelerinin Mutlu günü Cengiz Ailesinin acı günü Büyükşehir’in Borç Meselesi ve Ahmet Çakır! Cem Gökmen Gökçe Daire Başkanlığına Atandı Başkan Güder, “Kadın Kollarımız, Ak Parti’mizin Olmazsa Olmaz Unsurlarıdır” Şehit Ramazan Önal İçin Mevlid-i Şerif Okundu Başkan Güder, Şehitlere Saygı Koşusu Etkinliğine Katıldı İş Yurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı Malatya’da Devam Ediyor
Av.Tahtalı : Döviz Borcu olanlar Endişe Etmesin

Son günlerde Ülke gündemi meşgul eden ve Hükümet tarafından çeşitli yaptırımlarla Dövizdeki ateşi söndermek için yapılan girişim ve çalışmalar sürerken, Döviz borcu olanlarla ilgili olarak Avukat Gökhan Tahtalı’dan sevindirici açıklama geldi.

13.8.2018 16:03:00   

 

2001 yılında yaşanan krizden sonra döviz kurlarnı yine bu şekilde olağanın dışında artış göstermiş ve neticede bankalarda döviz kredisi kulnanan şahıs ve şirketler kredilerin geri ödenmesinde büyük zorluk yaşamıştı diyen Avukat Gökhan Tahtalı, döviz borcu olanlarla ilgili olarak Flaş Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

Avukat Gökhan Tahtalı döviz borcu olanların ne yapmaları gerektiğini konusunda şunları söyledi.

  “Son dönemde döviz kurunda yaşanan olumsuz değişimler, geçen haftanın başından itibaren ABD’nin manipülasyonları ile ekonomik krize sebep olacak seviyeye gelmiştir. Elbette hükümet bu duruma gerekli tedbirleri alacak ve piyasalar nefes alabilecek duruma gelecek ve neticede bu kriz atlatılacaktır.

Özellikle döviz kredisi kullanan sanayici ve krediyi döviz olarak alan vatandaşlarımız açısından, döviz kurundaki aşırı ve anormal artıştan dolayı kredi geri ödemesinde çeşitli zorluklar ortaya çıkacaktır. 2001 yılında yaşanan krizden sonra döviz kurları yine bu şekilde olağanın dışında artış göstermiş ve neticede bankalardan döviz kredisi kullanan şahıs ve şirketler kredilerin geri ödemesinde büyük zorluklar yaşamışlardı.

Sözleşme hukukunda egemen olan ve Türk hukukunda da kabul edilen kural “sözleşmeye bağlılık-ahde vefa” kuralıdır. Pacta Sund Servanda adı ile anılan bu kurala göre, sözleşme imzalanan şartları ile yerine getirilmelidir. Gerçekte de, sözleşmeye bağlılık ilkesi , hukuki güvenlik, doğruluk, dürüstlük kuralının bir gereği olarak sözleşme hukukunun temel ilkesini oluşturmaktadır. Ancak bu ilke özel hukukun diğer ilkeleri ile sınırlandırılmıştır. Sözleşmenin yapıldığı anda karşılıklı yükümlülükler  arasında var olan denge , sonradan koşulların olağanüstü değişmesiyle taraflardan biri aleyhine katlanılamayacak derecede bozulabilir. Sözleşmedeki dengeyi bozan olağanüstü durumlara; savaş hali, şok devalüasyon ve şimdi yaşandığı gibi para değerinin önemli ölçüde düşmesi  sebepleri örnek gösterilebilir.

Tarafların iradelerini etkileyip sözleşme yapmalarına neden olan koşullar daha sonra önemli ölçüde, adaletesizliğe yol açan olayların gerçekleşmesi ile değişmişse, taraflar o sözleşme ile bağlı tutulamazlar. İşte bu durumda sözleşmeye bağlılık ve sözleşme adaleti ilkeleri arasında bir çelişki oluşur ve sözleşmeye bağlı kalmak , adalet, hakkaniyet ve objektif iyiniyet kurallarına aykırı bir durum yaratır. Hukukta bu karşıtlık (Clausula Rebüs Sic Stanibus) Beklenmeyen Hal kuralı ile sözleşmenin değişen koşullara uyarlanması ilkesi ile giderilmeye çalışılmaktadır.

Sözleşmeye bağlılık  genel prensip olarak kabul edilmişse de, istisnai bazı hallerde , ekonomik hayatta önceden görülemeyen dalgalanmalar ve değişimler karşısında  borçlunun taahhüdünü yerine getirmesini beklemek onun için bir yıkım teşkil edebilir. Modern tüm hukuk sistemlerinde kabul edilen bu görüşler neticesinde , sözleşmenin olağan şartlar içerisinde yapıldığını , olağanüstü şartların varlığı halinde borçlunun imzaladığı sözleşmenin şartlarını yerine getirmesinin beklenemeyeceğini kabul etmektedir. Bu durumda artık UYARLAMA DAVASI sözkonusu olmaktadır.

Yargıtay’ımızda vermiş olduğu kararlarında , çağdaş hukukun bir gereği olan uyarlama istemlerine olumlu yaklaşmakta ve kararlarını bu yönde vermektedir.

Sonuç olarak, ekonomik koşullarda, aşırı enflasyon, para değerinin büyük ölçüde düşmesi ve bunun gibi nedenlerle meydana gelen olağanüstü değişiklik ve yaşanan zorluklar, borcun olduğu gibi yerine getirilmesi hususunu borçludan beklenemez duruma getirmişse , hakkaniyet ve doğruluk kuralları göz önünde tutularak “işlem temelinin çökmesi ya da sarsılması ilkesi “ uyarınca sözleşmeler yeni durumlara uyarlanır.

2001 krizinde çokça rastladığımız ve döviz kredisi kullanan şahıs ve şirketler için açılan UYARLAMA davalarında Yargıtay’ımız borçlu lehine kararlar vermiştir.

Döviz kredisi kullanan şahıs ve şirketler, kurdaki aşırı artışın beklenmeyen bir durum olduğunu ve kredi geri ödemesinin bu şartlarla yerine getirilmesinin imkansızlığını belirterek dava açtıklarında , istemleri gibi karar verileceğini göz önünde bulundurarak hareket etmelidirler. "

FLAŞ HABER -ÖZEL

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Büyükşehir Belediyesinin
Keskin : ' Herkes Hesap Vermek
MAGEF Birlik ve Beraberlik Bul
Ekici ve Tuna Ailelerinin Mutl
Cengiz Ailesinin acı günü
Cem Gökmen Gökçe Daire Başkanl
Başkan Güder, “Kadın Kollarımı
Şehit Ramazan Önal İçin Mevlid
Başkan Güder, Şehitlere Saygı
İş Yurtları Ürün ve El Sanatla
Yeşilyurt Belediyesi, Şahintep
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.