17 Ocak 2019 Perşembe

İlçelerdeki oy kaybının faturasını vekiller öder! “okuma sevincini” kendisi ile paylaşan minik öğrenciyi okulunda ziyaret etti CHP, İlçelerden de Vazgeçmiş Durumda Yeni Malatyaspor: 3 - Bodrumspor: 2 ''Evlilik ve Aile Hayatı'' Semineri Düzenlendi Öğrenciler, Müzede Selfie Günü’nde Müzelere Akın Etti Başkan Gürkan, Keskin Ve Esnaf Temsilcileri İle İstişarede Bulundu Ağbaba: ''Fiilen Varlar, Resmiyette Yoklar'' Vali Baruş Vakıflara Ziyaretlerde Bulundu Fethiye İlkokulunun Kütüphanesi Yenilendi
Ağbaba:Ekonomik Çöküş İşsizliği Tetikleyecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, yaşanan siyasi ve ekonomik krizin işsiz sayısını artıracağını belirterek, "TÜİK eliyle işsiz sayısını düşük gösterip sorunun üstünü örtmek isteyenler, iktidarları için ülkeyi ateşe atıyorlar" dedi.

17.8.2018 21:31:23   

 

TÜİK’in açıkladığı son verilere göre Mayıs 2018’de işsizlik oranının yüzde 9,7 seviyesinde gerçekleştiği belirtildi. İşsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 89 bin kişi azalarak 3 milyon 136 bin kişiye düştüğü belirtilen TÜİK açıklamasının gerçeklerden uzak olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

TÜİK verilerinin dar tanımlı işsizlik tanımından yola çıkarak aylardır iş arayan fakat bulamayan, kayıt dışı olarak çalıştırılan, sadece sezonluk işlerde çalışanların işsiz sayılmadığını belirten Ağbaba, "Dolayısıyla TÜİK verileri Türkiye'deki gerçek işsiz sayısını vermekte gerçekçi değildir. TÜİK gerçekleri manipüle ediyor. TÜİK açıkladığı verilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik yaklaşık 93 bin kişi artmış durumdadır. Bu da işsizlik oranının yüzde 10,6 olarak gerçekleşmiş, işsizlik oranı bundan önceki dönemde olduğu gibi tek hanelere düşmemiştir. Ayrıca yaşanan kur krizine bağlı olarak son bir ayda bir çok iş yerinde toplu işten çıkarmalar yaşandığı kamuoyuna yansımış durumdadır. Ülkemizde yaşanan siyasi ve ekonomik belirsizliklerin devam etmesi durumunda işsizlik oranları ne yazık ki artarak devam edecektir" dedi.

 GENÇLER GÜNDEN GÜNE BUNALIMA SÜRÜKLENİYOR

"İŞKUR'un Temmuz 2018 verileri işsizlik oranlarının artış eğilimi olduğunu bizlere göstermektedir" diyen Veli Ağbaba, " 2017 Temmuz döneminde 2 milyon 491 bin olan kayıtlı işsiz sayısı Temmuz 2018’de 130 bin artarak 2 milyon 621 bine yükselmiştir. Bu veriler bize işsizliğin açıklanandan ziyade gerçek boyutunu gözler önüne sermektedir. Açıklanan verilere göre işsizliğin kıskacında en çok bulunanlar gençler ve kadınlardır. Ülkemizde genç işsizlik sorunu ne yazık ki kangrene dönüşmüş vaziyettedir. Tarım dışı genç işsizlik oranı yüzde 20,6 oranındadır. Ayrıca ne istihdamdan ne de eğitimden yararlanamayan gençlerin oranı yüzde 21,9 oranındadır. Bu da AKP iktidarının gençlere dönük herhangi bir program gerçekleştiremediği gençleri günden güne güvencesizliğe ve bunalıma sürüklediğinin bir göstergesidir" ifadelerini kullandı.

 

AYRIMCI SÖYLEMLER KADINLARI İSTİHDAMDAN UZAKLAŞTIRIYOR

AKP iktidarının yıllarca kadınlara yönelik ortaya koyduğu ayrımcı söylemler ve politikaların, kadınların çalışma yaşamından dışlanmasına yol açtığını kaydeden CHP Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba "Kadınların çalışma yaşamından koparılıp eve hapis edilmesi istihdamdan silinmelerine sebep olmuştur. Ülkemizde genç kadın işsizliği yüzde 23,2, kentsel kadın işsizliği ise yüzde 27,6 olarak hesaplanmıştır. Güvencesizlik ve işsizlik en çok kadınlarımızı etkilemektedir" ifadelerini kullandı.

 SON EKONOMİK KRİZ ÇARPIK VE EŞİTSİZ SOSYAL DOKUYU İYİCE BOZDU

Ağbaba açıklamasının devamında ; "Adeta aylardır 'geliyorum' diyen ekonomik kriz, ülkemizin çarpık ve eşitsiz sosyal dokusunu iyice bozmuştur. Milyonlarca işçi ve emekçi açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamakta, istihdam olanağına erişemeyen milyonlarca kişi iş bulma ümidini ne yazık ki kaybetmektedir. Her gün ortaya atılan büyüme söylemleri gerçek işsizlik oranları ve yoksulluk oranları göz önüne alındığında adeta bir yalandan ibarettir. İktidar işsizlik sorununa eğer gerçekten bir çözüm bulmak istiyorsa; güvencesiz çalışma biçimleri yerine, kadrolu ve güvenceli istihdam artışının sağlamalı, iş başında eğitim adı altında çırak, stajyer, kursiyerlerin ucuz işgücü olarak kullanılmasının önüne geçilmesi ve kamuda istihdamın arttırılmasına öncelik vermelidir. Aksi takdirde kamuoyu önünde açıklanan işsizliğin yüzde 5’lere indirilmesi sözü toplumu oyalayan birer ifade olmaktan öteye geçemeyecek, kendi krizlerinin bedelini hem çalışanlara hem de işsizlik kıskacında olan yurttaşlarımıza ödetmeye devam edecektir" dedi.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Fendoğlu ve Üstlendiği Misyon!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
AK Parti cephesinde, özellikle ilçelerde sular durulmuyor. Partinin kuruluşundan bugüne belki de ilk
İlçelerdeki oy kaybının fatura
“okuma sevincini” kendisi ile
CHP, İlçelerden de Vazgeçmiş D
Yeni Malatyaspor: 3 - Bodrumsp
''Evlilik ve Aile Hayatı'' Sem
Öğrenciler, Müzede Selfie Gün
Başkan Gürkan, Keskin Ve Esnaf
Ağbaba: ''Fiilen Varlar, Resmi
Vali Baruş Vakıflara Ziyaretle
Fethiye İlkokulunun Kütüphanes
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.