23 Mart 2019 Cumartesi

Ak Parti Kadın Kollarında Finansal Okur Yazarlık Seferberliği Akçadağ Ali Kazgan’dan Kararlı Arapgir Cömertoğlu Etrafında Kenetlendi Güder :'Bütün yeniliklere AK Parti imza attı' TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal, MTܒde “Kariyer ve Marka Sohbetlerine” katıldı Beylerderesi Göletinde Su Tutulmaya Başlandı “Vatandaşları Cumhurbaşkanının Rüzgarıyla Etkilemeye Çalışıyorlar” Yüzakı’nda Durmak Yok Büyükşehir Belediyesi’nden Üniversite Öğrencilerine Sıcak Çorba Perçin Ailesinin Acı Günü
YEREL SEÇİMLERDE KULİSLER ISINIYOR

Malatya'da Yerel Seçim Nabzını REMZİ HAYTA YAZDI...

29.8.2018 07:04:01   

 

Mart 2019 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimler öncesinde belediye başkanlığını düşünen kişiler yoğun bir şekilde parti genel merkezlerinde kulis çalışmalarına başladılar.

2019 yılının Mart ayında seçmenin önüne bir kez daha sandık konulacak ve 5 yıllığına yerel yöneticiler yani belediye başkanları ile muhtarların seçimleri yapılacak.  Seçimlere 7 ay gibi kısa bir süre kala ise belediye başkanlığını düşünenler parti genel merkezlerinin dikkatini çekmek için yoğun mesai harcıyorlar.

Hiç şüphe yok ki yerel seçimlerde AK Parti’nin göstereceği belediye başkan adayları büyük önem arz ediyor. Burada da büyükşehir belediye başkanlığı en önemli koltuk olarak karşımıza çıkıyor.

Ak Parti sürprizlerin partisi ama bu defa büyükşehir belediyesi koltuğu için iki ismin adı büyük oranda öne çıkıyor. Birisi mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat diğeri ise Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan…

Ak Parti en doğru isimle yola devam edebilmek için sahada anket çalışmalarına devam ediyor. Parti genel merkezi tarafından oluşturulan komisyonlar mevcut belediye başkanlarının geride kalan 5 yıllık süreçlerini en ince ayrıntısına kadar değerlendirerek kanaatlerini belirlemeye çalışıyorlar. Bu noktada Belediye Başkanlarının vatandaş ile diyalogu nasıl, seçilme aşamasında verdiği sözleri tutmuş mu, vatandaş hizmetlerden memnun mu, belediyenin kaynakları nerelerde harcanmış, 15 Temmuz gecesinden nasıl bir tavır takınılmış gibi çok sayıda başlık altında belediye başkanlarının performansları değerlendirmeye tabii tutuluyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, görevinde devam edebilmek adına ilk etapta acil eylem planı oluşturdu ve bu plan dahilinde çalışmalarına devam ediyor. Yalnız Sayın Başkan son dönemde genel merkezin daha fazla dikkatini çekeceğini düşünerek olsa gerek ulusal basın mensuplarını Malatya’da ağırlıyor ve bu noktada ciddi de bir bütçe kullanıyor. Oysa biz hep gördük ki Ak Parti, Anadolu’da ulusal basının değil yerel basının gündemine bakıyor. Yani Başkan için acaba yerel medya da neler söyleniyor ne gibi haber yapılıyor gibi konular Ak Parti için daha önemli bu hususu hatırlatmak istiyorum.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın da hiç şüphesiz büyükşehir adaylığı konusunda adı ön plana çıkan iki isimden birisi. Bazılarınız Sayın Gürkan, Sayın Polat’tan daha başarılı bulunsaydı kısa süre önce büyükşehir belediye başkanlığı görevine o getirilirdi diye itiraz edebilir ancak ben bu yorumun doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü Ak Parti yerel seçimlere en güçlü aday ile çıkmak istiyor ve bu noktada gerçekten objektif bir süreç izleniyor. Bu sürecin sonunda ortaya çıkacak tablo belirleyici olacaktır.

Şunu da ilave etmek istiyorum Sayın Gürkan, Ak Parti tarafından büyükşehir belediye başkanlığına aday gösterilmezse Battalgazi’de yoluna devam eder ancak Hacı Uğur Başkan Büyükşehire aday gösterilmezse o vakit yoluna Yeşilyurt’ta devam edemez. Başkan Polat bunu çok iyi bildiği için kalan süreci en iyi şekilde değerlendirmek adına yoğun mesai harcıyor.

Yeşilyurt’a dönecek olursak AK Parti’de Mevcut Başkan Mehmet Çınar ile birlikte Polat Başkanın Büyükşehire yanında götürdüğü Danışmanı aynı zamanda uzun yıllardır Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcılığı yapan Meltem Kavuk ile MASKİ Genel Müdürü Ertan Mumcu’nun adı öne çıkan 3 isim arasında. Her üç isminde Yeşilyurt’ta bir ağırlığı var, karşılığı var.

Son olarak Ak Parti’nin elinde Malatya’da 1 büyükşehir ve 11 ilçe belediye başkanlığı var. Yeni dönemde en az 5 veya 6 başkanla yola devam edilmeyeceği değişime gidileceği gelen bilgiler arasında.

Belediye Başkan Adaylarının belirlenmesi aşamasında Ak Parti Genel Merkezinde oluşturulan komisyonun vereceği rapor kadar partinin yönetiminde yer alan Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci ile Öznur Çalık’ın düşüncelerinin de önemli olduğu kanaatindeyim. Bekleyip bu süreçleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (3) adet yorum yapılmıştır
Malatyalı 1.9.2018 22:00:14
Bence Belediye başkan adayları mühendis olmamalıdırlar. Mühendisler ayrıntıya dalıp büyük fotoğrafı görmüyorlar. Ulvi Saran Mühendis miydi?. Maşallah beydağlarının yemyeşil olarak ağaçlandırılmasından tutun da tarihi evlere ve Levent Seyir Terasına kadar Malatyada ne kadar heyecan veren hizmet varsa o Valimize ait. Bir Belediye Başkanı engin ufuk sahibi olmalı. Mühendislik bir alt meslektir. Büyük hizmet için vizyon olmalıdır.Vizyon ayrı bir Allah vergisidir. Kayseriyi Kayseri yapan ilkokul mezunu belediye başkanı kambur Osmandır. Kazanan Belediye başkanları k.Osmanın hayatını iyi okusunlar.
Mühendis 30.8.2018 20:15:47
Belediye Başkanları mutlaka mühendis olmalı.Başkanlar projelere hakim olmalı ki, yapılabilir projeler hususunda karar verirken isabetli karar vermeliler.Keza meclis üyelerinde de yeterince mühendisler yer almalı. Gelelim Malatya Büyükşehir ve ilçelerine kaç tane mühendis var?
Mustafa AK 30.8.2018 19:17:31
Yerel seçimlerde Belediye Başkanlarının belirlenmesinde liyakat esas alınmalı. Başkanlar, projelerin gerçekleştirilmesi hususunda tecrübeli olmalı.Mesleki tercihlerde ise mühendis olması tercih edilmelidir. Mesleki yönden projelerin yapılabirliği ve ekonomik yönden rantabilite hesabını bilen kişiler mühendislerdir. Mühendislerin gerek Belediye Başkanlıklarında gerekse meclis üyeliklerinde yer alması önecelikler arasında olmalıdır. Malatya Büyükşehir ve ilçelerinde kaç tanesi mühendis Belediye Başkanı var?
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Esenlik Şirketinin eski genel Müdürü Mehmet Perçin'in biricik evladı, Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üye
Perçin Ailesinin Acı Günü
Ak Parti Kadın Kollarında Fina
Akçadağ Ali Kazgan’dan Kararlı
Arapgir Cömertoğlu Etrafında K
Güder :'Bütün yeniliklere AK P
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mand
Beylerderesi Göletinde Su Tutu
“Vatandaşları Cumhurbaşkanının
Yüzakı’nda Durmak Yok
Büyükşehir Belediyesi’nden Üni
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.