24 Eylul 2018 Pazartesi

“Turgut Özal Üniversitesi’ne Her Konuda Destek Vereceğiz” Büyükşehir Yüzakı Caddesini Malatya’ya Yakışır Bir Hale Getiriyor Avşar , "MHP Yerel Seçimlerde Başarılı Olacaktır" Yeşilyurt Belediyesi’nden 17 Bin Öğrenciye Ücretsiz Trafik Eğitimi Asıl Sorun Fırsatcı Faiz Lobisidir. Prof. Dr. Karabulut, öğrencilerini ve personelini güllerle karşıladı Prof.Dr.Mustafa Talas'ın Acı günü Girişimin besleyicisi yatırımdır Fendoğlu, Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı'nın aşure etkinliğinde Polat: Bir Olalım Diri Olalım Kardeş Olalım
Gürkan'la Battalgazi Yeniden Tarih Yazdı

2004 yılında idare binasında suyu bile doğru dürüst akmayan Battalgazi İlçesine Bağımsız olarak Belediye Başkanı seçildiğinde hiç kimse büyük bir mucizenin başlangıcı olacağını tahmin edemezdi. Evet, Selahattin Gürkan bundan tam 14 yıl evvel 30 bin nüfuslu adeta büyük bir köye Belediye Başkanı seçildi…

31.8.2018 00:35:59   

 

Battalgazi, üzerinde koca bir tarihi barındırıyordu ama o tarihi yapılar kaderine terk edilmiş atıl vaziyetteydi. Diyorum ya belediye binasının dahi doğru dürüst suyu akmıyordu kaldı ki o aziz tarihe sahip çıkılsın…

Başkan Gürkan, ilk olarak belediye hizmet binasını modern ve işlevsel hale getirdi. Akabinde, yönetim sistemini kurdu; kimin ne iş yapacağının sınırlarını çizdi. Adeta yeni doğan bir bebeği büyütür gibi yoluna bir öğretmen edasıyla ilerledi.

Hizmet üretmek için artık belediye hazırdı ama küçük bir belediyenin imkanları ne kadar olabilirdi ki…Hele bu imkanlar Başkan Gürkan’ın hayalini kurduğu Battalgazi’yi oluşturabilmesi için tabiri caizse devede kulak kalırdı.

Pes etmek, durumu idare etmek, geçmişte ki başkanların tekrarını yapmak onun ruhuna aykırıydı. O kadar güzel projeler hazırladı ki her projesi için başta Avrupa Birliği fonları olmak üzere uluslararası ya da ulusal kültür fonlarından kaynak almayı başardı.

Kaderine terk edilmiş Anadolu’yu Anayurt’a dönüştüren koca çınar Battalgazi ayağa kalkıyordu. Kervansaray ve Aslantepe Höyüğü başta olmak üzere onlarca tarihi eser asıllarına uygun bir şekilde modernize ediliyor Battalgazi günbegün değişiyordu.

2009 yılında geldiğinde bu defa AK Parti Başarılı Belediye Başkanını kendi listesinden aday gösterdi ve Gürkan için yeni büyük hikayeler yazacağı 5 yıllık dönem başlıyordu.

Başkan Gürkan aynı şekilde yine uluslararası fonlara kabul ettirdiği projelerle değişim ve dönüşüme devam etti. Artık Battalgazi için turlar düzenleniyor, insanlar merak ediyor büyük bir hevesle ilçeyi ziyaret ediyordu.

Koca köy olması gerektiği gibi Yaşayan bir Tarih olmuş, ilçe kabuklarına sığmaz olmuştu. İmdada ise büyükşehir statüsü yetişti. Malatya artık büyükşehir olmuş, 30 binlik ilçe 300 binden fazla nüfusa kavuşmuş ve Başkan Gürkan bir kez daha Ak Parti saflarından belediye başkanı seçilmişti.

Son 5 yılda ise Başkan Gürkan yine yola ilk olarak hizmet binasıyla başladı. Artık koca bir ilçeden bahsediyorduk buna uygun içerisinde tarihi de yansıtan ama son teknolojilerle donatılmış son derece modern bir hizmet binası yapıldı. Özellikle akşam önünden geçtiğimizde ben nereye geldim burası hangi Avrupa şehri dedirtecek bir yapı ortaya çıktı. Kim belediye hizmet binası önünde fotoğraf çekilmek için sıraya girer ki ama millet şimdi Battalgazi Binasının önünden geçerken fotoğraf çektirmeden ayrılmıyor.

Yeni dönemde Askerlik Şubesi Kent Müzesine, Tahtalı hamamı Hamam Müzesine dönüştü; tarihi Çınar ağacının etrafına çok güzel bir mesire alanı oluşturuldu. İspendere İçmeleri elden geçirilerek İnönü Üniversitesi ile birlikte alternatif tıp merkezi oluşturuldu.

Yeşil Kuşak Projesi ise Başkan Gürkan’ın o büyük vizyonunun en somut örneği oldu. Projeye Başlandı, Malatya’nın akciğeri olacak bu alan tamamlandığından ise Gürkan’ın adı Malatya tarihine altın harflerle kazınacak ve herhalde tarih boyunca da unutulmayacak.

Bu büyük değişim, dönüşüm ve gelişimin esas kaynağı ise hiç şüphesiz Başkan Selahattin Gürkan’ın büyük vizyonu. Başkan Gürkan’la yaptığımız söyleyişi ya da burada yazdıklarım yapılan hizmetin özetinin özeti. Sizlere tavsiyem bir gün geniş bir zamanda Battalgazi ilçesini ziyaret etmeniz ve yaşanan büyük değişimi yaşayarak test etmeniz…

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay
“Turgut Özal Üniversitesi’ne H
Büyükşehir Yüzakı Caddesini Ma
Avşar , "MHP Yerel Seçimlerde
Yeşilyurt Belediyesi’nden 17 B
Asıl Sorun Fırsatcı Faiz Lobi
Prof. Dr. Karabulut, öğrencile
Prof.Dr.Mustafa Talas'ın Acı g
Gönültaş Ailelerinin Aşure Gün
Girişimin besleyicisi yatırımd
Fendoğlu, Hacı Bektaş-ı Veli V
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.